Domowe centrum rozrywki

Murinio_86

Member
Witam

Proszę o radę co bym potrzebował do stworzenia takie mini domowego centrum rozrywki. Chodzi mi o to żeby mieć jakieś urządzenie na którym będę trzymał wszystkie filmy, muzykę, zdjęcia i żeby mieć do tego urządzenia dostęp z laptopa, tv, kino domowe. Fajnie by było np. od razu włączyć jakiś film z tego urządzenia na kino, czy puścić muzykę.
Sprzęt jakim dysponuję obecnie to:
- Denon avr 2113
- TV Samsung le40c630
- PS3
- Laptop
 

piechu

Member
Bez reklam
potrzebny router + NAS, na którym będziesz trzymał całą bibliotekę muzyczną czy filmową. Poprzez sięć domową będziesz miał dostęp do plików praktycznie z każdego urządzenia (TV, konsola, apli, smartphone, laptop)
 
Ostatnia edycja:

Murinio_86

Member
Możecie polecić jakieś konkretne modele.
Rozumiem, że Nas podłączony pod router, telewizor i ampli będzie korzystał wtedy z niego przez DLNA a laptop przez Wi fi?
 

piechu

Member
Bez reklam
router podejrzewam, że już masz. Jesli zaś chodzi o NAS to wszystko zależy jakim budżetem dysponujesz, ile miejsca potrzebujesz, czy ma byćto jednostka typu WD Cloud czyli z już wbudowanym dyskiem czy też NAS z kieszeniami, do których dyski dokupujesz sam a wtedy pytanie ile tych kieszeni potrzebujesz.
Tak jest TV i wszelkie multimedialne urządzenia będą korzystały z DLNA jeśli TV takowy obsługuje i ma wbudowany media player (w ampli będziesz miał dostęp do plików poprzez "network/media server") a komp będzie widział urządzenie jako dodatkowy dysk.
 
Ostatnia edycja:

Murinio_86

Member
Router mam, pod niego podpięty kablem ampli i tv, bardziej by mi odpowiadał taki już z wbudowanym dyskiem, budżet około 600-700 zł. Możesz Piechu coś polecić w tej cenie.
Czym różni się taki Nas a odtwarzacz multimedialny?
 

piechu

Member
Bez reklam
NAS to w zasadzie "skrzynka" do przechowywania i udostępniania plików multimedialnych (czasami może służyć także jako chmura w zalezności od mozliwości oferowanych przez NAS) w ramach sieci domowej. Odtwarzacz multimedialny to jak sama nazwa wskazuje urządzenie do odtwarzania różnego rodzaju plików jakie mu dostarczysz. A żeby je odtwarzać musisz do niego podłączyć dysk, usb lub własnie podpinasz takowy do sieci i wtedy może korzystać z zasobów zgromadzonych w NAS. Twój telewizor posiada odtwarzacz multimedialny. NAS sam z siebie nie odtwarza plików a jedynie je udostępnia zewnętrznym odtwarzaczom typu TV, smartphone, amplituner lub wolnostojący odtwarzacz multimedialny.
Z polecanych i mieszczących się w cenie NASów masz właśnie do wyboru WD My Cloud z jużwbudowanym dyskiem (są dostępne różne pojemności) lub dwukieszeniowy Thecus n2310, do którego musisz dokupić dysk.
Osobiście wybrałbym Thecusa.

Aha taka uwaga. Jeśli mas dużo filmów FHD z dużym bitratem i chciałbyś je oglądać na TV odpalając bezpośrednio z NASa to dobrze gdybyś miał router z przepustowością 1GB/s
 
Ostatnia edycja:

mariocieszyn

New member
Witam
Ja osobiście posiadam Router RT-N56U - ASUS i pod niego podpięty dyst 2TB WD.
Router ma wbudowany media serwer a nawet klienta torrent.
Można pobierać pliki np filmy i bezpośrednio z niego odtwarzać je na tv lub PC.
Mi chodzą płynnie filmy full hd 12-18GB po wi-fi z tv (samsunf f8000).
Wadą tego routera jest brak alternatywnego oprogramowania (ja nie znalazłem), oraz brak zewnętrznych anten co wiąże się z mniejszym pokryciem ale jeżeli masz router w tym samym pokoju lub na tym samym pietrze to jest ok.
Przypuszczam że NAS jest lepszym rozwiązaniem ale na domowe warunki wystarcza cenowe router ze 300zł i dysk 2TB drugie tyle.
U nie się sprawdza polecam
Pozdrawiam Mario

Dysk nie pracuje ciągle po kilku min. przechodzia w stan spoczynku.
 
Ostatnia edycja:
Do góry