AVC a MPEG-2 ,obciazenie CPU

bartq123

New member
Posiadam dwa feedy sciagniete z satki ogólnie jakies koncerty ,pierwszy plik jest codowany w AVC MPEG-4 z bit rate 42.8 Mbps drugi w MPEG-2 z bit rate wiekszym bo 75 Mbps ,oba pliki maja wysoki profil 4:2:2 High. No i przy odtwarzaniu pierwszego AVC w media player classic ma wykozystanie CPU ok 70% i potrafi sie przyciac a ten drugi w MPEG-2 ma CPU max 50% i idzie płynnie,oba pliki nie korzystaja z wspomaganie sprzętowego GPU. Moje pytanie czemu AVC z mniejszym bit rate bardziej obciaza procesor i sie przycina a MPEG-2 z wiekszym bit rate idzie płynnie i nie obciąża tak procesora?
 

hans2

Banned
dekodowanie AVC jest bardziej zlozone obliczeniowo niz MPEG-2.
najwyrazniej spora roznica bitrate'u tego nie niweluje.
 

bartq123

New member
75 megabitów na sekundę? To chyba niemożliwe. Raczej coś pokręciłeś. 4 albo 7 to prędzej.

Video
ID : 4113 (0x1011)
Menu ID : 1 (0x1)
Format : MPEG Video
Format version : Version 2
Format profile : 4:2:2@High
Format settings, BVOP : Yes
Format settings, Matrix : Custom
Format settings, GOP : M=3, N=12
Codec ID : 2
Duration : 13mn 21s
Bit rate mode : Variable
Maximum bit rate : 75.4 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height : 1 080 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 29.970 fps
Standard : Component
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:2
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Compression mode : Lossy
Time code of first frame : 00:00:05;29
Time code source : Group of pictures header
Color primaries : BT.709
Transfer characteristics : BT.709
Matrix coefficients : BT.709

takie Maximum bit rate 75.4 Mbps pokazuje mi program Mediainfo
 

Lemil

Banned
Pokazuje ci, ale coś jest nie tak. Maksymalny bitrate na płycie BD dla wideo to 40 megabitów/s. A ty piszesz, że to nagrania z telewizji satelitarnej, a tam bitrate jak jest jakiś wypasiony kanał, to może sięgać 10, może kilkanaście, ale nie więcej niż 15. Więc sam rozumiesz, coś jest nie tak.
 

bartq123

New member
Pokazuje ci, ale coś jest nie tak. Maksymalny bitrate na płycie BD dla wideo to 40 megabitów/s. A ty piszesz, że to nagrania z telewizji satelitarnej, a tam bitrate jak jest jakiś wypasiony kanał, to może sięgać 10, może kilkanaście, ale nie więcej niż 15. Więc sam rozumiesz, coś jest nie tak.

Wysoki bitrate tego pliku potwierdza jego wielkosc gdy przy czasie nagrania tylko 13 min wazy on az 8 GB. To jest sciagniete z amerykanskiego programu który specjalizuje sie w transmitowaniu rożnego rodzaju wydążeń scenicznych , Chroma subsampling tego pliku to az 4:2:2 co w wyszukiwarce pisze ze to transmisje profesjonalne i nie ma co tego porównywac do polskich kanałów z max 12 bitrate gdzie szuka sie tylko oszczednosci by zarobic.
 

Lemil

Banned
Ciekawa sprawa. Trudno mi coś doradzić, ale ja na swoich nagraniach z satelity też czasem miałem różne przycięcia i receptą na to było przepuszczenie plików przez program TS-Doctor. Możesz spróbować czy to pomoże.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Jaki model CPU posiadasz. Zobacz jakie będziesz miał obciążenie na MPC-HC z LAV Filter i włączoną funkcją "priorytet procesu powyżej normalnego".

Kiedyś robiłem testy na pliku:
Kod:
Format                         : MPEG-TS
File size                      : 1.41 GiB
Duration                       : 4mn 27s
Overall bit rate mode          : Variable
Overall bit rate               : 45.2 Mbps

Video
ID                             : 308 (0x134)
Menu ID                        : 1 (0x1)
Format                         : AVC
Format/Info                    : Advanced Video Codec
Format profile                 : High 4:2:2@L4.1
Format settings, CABAC         : Yes
Format settings, ReFrames      : 4 frames
Codec ID                       : 27
Duration                       : 4mn 27s
Bit rate                       : 42.8 Mbps
Width                          : 1 920 pixels
Height                         : 1 080 pixels
Display aspect ratio           : 16:9
Frame rate                     : 25.000 fps
Color space                    : YUV
Chroma subsampling             : 4:2:2
Bit depth                      : 8 bits
Scan type                      : Interlaced
Bits/(Pixel*Frame)             : 0.825
Stream size                    : 1.33 GiB (95%)
Color primaries                : BT.709
Transfer characteristics       : BT.709
Matrix coefficients            : BT.709

Audio
ID                             : 256 (0x100)
Menu ID                        : 1 (0x1)
Format                         : MPEG Audio
Format version                 : Version 1
Format profile                 : Layer 2
Codec ID                       : 3
Duration                       : 4mn 26s
Bit rate mode                  : Constant
Bit rate                       : 256 Kbps
Channel(s)                     : 2 channels
Sampling rate                  : 48.0 KHz
Compression mode               : Lossy
Delay relative to video        : -490ms
Stream size                    : 8.15 MiB (1%)
Language                       : English
Minimalne taktowanie jakie musiał mieć CPU i5-3570k żeby nie było gubienia synchronizacji wideo-audio i była stała ilość klatek przy włączonych 2 rdzeniach i 4:

MPC-HC i wewn. filtry:
2core - 3,1GHz - cpu ~75%
4core - 2,8GHz - cpu ~40%

MPC-HC i LAV Filter:
2core - 2,8GHz - cpu ~75%
4core - 2GHz - cpu ~50%
 
Ostatnia edycja:

bartq123

New member
Mam nie taki słaby procesor i5-4200M 3,1 GHz i MPEG-2 nie stanowi zadnego problemu ale na AVC zamiast trzymac 50 fps potrafi czasami spasc do 49,48 . W MPC mam najnowsze LAV Filter 0.61 ale nie wiem gdzie właczyc to "priorytet procesu powyżej normalnego".
 

bartq123

New member
Po włączeniu tego priorytetu nie zauważyłem szczególnej różnicy obciazenie CPU 60% a klatki skaczą 49-50 komputer głosno chodzi widac ze brakuje troche taktowania jakies 0,2 GHz .Z tego wynika ze AVC jest sporo bardziej wymagający od starszego MPEG-2.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
Twój procesor ma taktowanie 2.5GHz na 2 rdzeniach, w trybie Turbo Boost wzrasta do 3GHz, a na 1 aktywnym rdzeniu do 3.1.
Możliwe ze pamięć L3 Cache 3MB vs 6MB może mieć wpływ na te kilkaset MHz. Masz powyżej 2GB ramu? Wyłącz programy działające w tle, antywirus.
Strumień wyjściowy masz ustawiony na EVR lub EVR custom? Włącz statystyki (Ctrl+j) jak linie zielona i czerwona się prawie stykają czyli nie ma problemów z synchronizacją wideo-audio, to wszystko powinno być ok.
 

bartq123

New member
Mam standardowo 4 GB RAM zato te szybsze 1800 MHz ,ustawione standardowo EVR custom ,na diagnostyce niby linie ida równo ale nie sa stabilne gdyz np gdy wiatrak wchodzi na wieksze obroty czerwona linia idzie do góry i potem znów wraca do zielonej tak samo sie dzieje gdy słychac jak by procesor sie na sekunde zastanowił ,to wskazuje ze mocy jest na styk i kazde zakłócenie pracy procesora powoduje niewielka niesynchronizacyjne .
 

bartq123

New member
Na upartego gdy procesor ma niższa temperaturę i wszystkie programy w tle sa wyłączone to diagnostyka przy odtwarzaniu MPC idzie równo poza tymi klatkami 49-50 zamiast stałych 50 ale nie zmienia to faktu ze kodeki nie wspomagaja tak AVC jak MPEC-2 i przez to CPU musi liczyć wszystko na około.
 

hans2

Banned
intele avc normalnie sprzetowo dekoduja.
wszystko co powinno byc do tego potrzebne to lav + sterowniki do integry intela.

ja sam na i3-4010U (a wiec nisko taktowany model) z avc nie mam problemow zadnych.
obciazenie na poziomie paru % cpu.

daj moze jakiegos sampla co u ciebie muli.
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
AVC jest bardziej wymagający od MPEG2. Druga sprawa to, że masz kawał komputera i nie powinien się przycinać. U mnie dwa biedne xeony 1,6 przycinają się czasem dopiero przy 4K.
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
intele avc normalnie sprzetowo dekoduja.
wszystko co powinno byc do tego potrzebne to lav + sterowniki do integry intela.
Zależy od GPU jakie kodeki wspiera, z jak wysokim profilem i bitrate. Wasze Haswelle i5-4200M HD 4600, i3-4010U HD 4400 zapewne więcej już wspierają. i5-3570k z HD 4000 nie wspiera np.:
Bitrate Avg 45Mb/s, AVC High 4:2:2@4.1, Chroma subsampling: 4:2:2, 1080p. Jak pobrać.
Bitrate Avg 11Mb/s, AVC High 10@L5.1, 1080p
Bitrate Avg 125Mb/s, AVC High@L5.1, 4K

A nie ma problemu z:
Bitrate Avg 120Mb/s, AVC High@5.0, 1080p
Bitrate Avg 67Mb/s, AVC High@L4.1

@bartq123, tak jak kolega radził sprawdź jeszcze na ustawionej wysokiej wydajności w opcjach zasilania żeby CPU miał stale włączony najwyższy mnożnik.
 

bartq123

New member
W opcjach zasilania mam normalnie włączone zarządzanie energią procesora 100%, i przy odtwarzaniu jest to 3,0 GHz ale jak temperatura wzrośnie to potrafi skakać 2,5 GHz-3,0 GHz a wtedy juz to ma wpływ na odtwarzanie, a co do tego AVC to ma on najwyzszy profil 4:2:2 a nie zwykły 4:2:0 czyli oznacza to ze klatki nie sa kopiowane od sąsiedniej tylko kazda klatka ma swój indywidualny zapis obrazu a to skutkuje dużym bitrate i dużą wagą ale zato w zamian obraz ma niezwykle realistyczny ruch przy odtwarzaniu.
 

hans2

Banned
W opcjach zasilania mam normalnie włączone zarządzanie energią procesora 100%, i przy odtwarzaniu jest to 3,0 GHz ale jak temperatura wzrośnie to potrafi skakać 2,5 GHz-3,0 GHz a wtedy juz to ma wpływ na odtwarzanie, a co do tego AVC to ma on najwyzszy profil 4:2:2 a nie zwykły 4:2:0 czyli oznacza to ze klatki nie sa kopiowane od sąsiedniej tylko kazda klatka ma swój indywidualny zapis obrazu a to skutkuje dużym bitrate i dużą wagą ale zato w zamian obraz ma niezwykle realistyczny ruch przy odtwarzaniu.

wiem czym sie rozni 422 od 420 ale to nie jest to co napisales :)
btw "najwyzszy" jest 444 :p
 
Do góry