Sieć, która opcja lepsza?

DeeBass

New member
Bez reklam
Witam,
do tej pory korzystam z HDD 1TB podłączanego pod usb albo w lapku albo w blu. Jednak miejsca na nim co raz mniej i ciągłe przełączanie pomiędzy urządzeniami zaczyna denerwować. Sprzęt rozwija się co raz bardziej, wszystko w sieci, bezprzewodowo... i tak sobie wymyśliłem aby zrobić dysk sieciowy 4TB ogólnodostępny. Obecnie mam neta na jakimś starym d-linku więc pewno trzeba by coś tu zmienić i zacząłem szukać w sieci, czytać i urodziły się dwie opcje, nie wiem co lepsze?? Wymyśliłem sobie, że chciałbym się zmieścić w tysiaku.
Pierwsza opcja:
nowy router typu Asus RT-N65U i pod jego łącze usb podpięty dysk zew 4TB. Jakie wady i zalety takiego układu?? I czy można wówczas korzystać z mediów na dysku będąc poza domem poprzez tableta bądź smartfona??
Druga opcja:
tutaj serwery sieciowe zaczynają się raczej powyżej tysiąca jedyny wyjątek to Seagate Central 4TB. Jak on się ma do pierwszej opcji??
Zależy mi na prostocie obsługi (jestem całkowitym amatorem w tym temacie), szybkości aby się nic nie wieszało czy mocno nie muliło bo pliki co raz większe oraz na ewentualnym dostępie do mediów spoza domu. Dzięki za opinie i sugestie.
 
Ostatnia edycja:

Tsubasa

New member
Bez reklam
Jeśli wystarczy ci AiCloud w Asusie to go wybierz. Będziesz miał dostęp do danych również z internetu. Bardziej bym Ci polecał kupić jakiś tańszy router, ale dość wydajny pod różne zastosowania TL-WDR3600, TL-WDR4300 i do niego NAS podpiąć po 1Gb/s lan np. ZyXel NSA310, NSA320 albo Synology DS112J, DS212j. Wybór zależy od tego jaką chcesz mieć wydajność i do czego chcesz go wykorzystać.
 

DeeBass

New member
Bez reklam
wszystko to dla mnie czarna magia FTP, SMB... :-( tego co jestem pewien to chcę przede wszystkim wykorzystać do mediów typu muzyka, foto i film abym nie musiał przełączać obecnego dysku pomiędzy urządzeniami i dostęp miałby być i z blu i z lapka i z czasem z tabletu również poza domem. To jest podstawowa funkcjonalność. Czytałem trochę o tych ZyXel'ach i są dość mocno chwalone, mają wiele dodatkowych funkcji tylko czy ja je wykorzystam?? Może łyknę bakcyla... lub jest to zestaw bardziej przyszłościowy, tworzenie stron...??
Na aukcjach widzę NSA320 z 4TB za niecałe 1200 i do tego doszedłby jeden z routerów do 300zł więc założony budżet przekroczony ale jeżeli ma być szeroka funkcjonalność, bardzo szybki transfer to może warto.
Moja pierwsza propozycja z poprzedniego postu na pewno mocniej ograniczona funkcjonalnie ale pewno to na czym mi najbardziej zależy będzie i obawiam się nieco o dysk który ciągle by chyba chodził a w osobnych serwerach można sterować czasem pracy dysków...
niezły mętlik w głowie
 

DeeBass

New member
Bez reklam
Wciąż poszukuję rozwiązania dla siebie i wydaje mi się, że prostota jest najlepszym rozwiązaniem. Po prostu do przetrzymania mediów i łatwego do niech dostępu bez zbędnych dodatkowych funkcji.
Ostatnio zwrócił moją uwagę dysk WD My Cloud 4TB a do tego (trochę ze względów estetycznych, wybaczcie) TP-Link TL-WR840N. Czy to współgra???? bo dalej nie kumam tych wszystkich portów, standardów... :-(
 

Tsubasa

New member
Bez reklam
obawiam się nieco o dysk który ciągle by chyba chodził a w osobnych serwerach można sterować czasem pracy dysków
Najczęściej przy dyskach w NAS lub podpinanych do routera jest możliwość włączenia funkcji usypiania dysku, zyskuje się wtedy ciszę i jest mniejsze zużycie prądu, ale częste wyłączanie dysku może spowodować jego krótszy żywot, na ten temat są podzielone opinie.
Wciąż poszukuję rozwiązania dla siebie i wydaje mi się, że prostota jest najlepszym rozwiązaniem. Po prostu do przetrzymania mediów i łatwego do niech dostępu bez zbędnych dodatkowych funkcji.
Ostatnio zwrócił moją uwagę dysk WD My Cloud 4TB a do tego (trochę ze względów estetycznych, wybaczcie) TP-Link TL-WR840N. Czy to współgra???? bo dalej nie kumam tych wszystkich portów, standardów... :sad:
TL-WR840N ma switch 100Mb/s, a WD My Cloud 1Gb/s, czyli będzie ograniczony do prędkości ~12MB/s, ale jeśli dostęp do WD miałby być po wifi, to zapewne niewiele byś zyskał ze switcha 1Gb/s, bo żeby na wifi uzyskać więcej jak 12MB/s, to musi być dobra siła sygnału, mało sieci w okolicy i dobre karty sieciowe.
 

DeeBass

New member
Bez reklam
czyli aby maksymalnie wykorzystać dysk po kablu to najlepiej szukać routera z lan 1000?? jednak nadal czarna magia. Znajdzie się jakiś załóżmy do 150zł bo ten mój typ TP 840 wychodzi że ładny ale lichy a trzeba coś wybrać aby było optymalnie i w miarę przyszłościowo :-D widzę że routery które mają lan 1000 z reguły mają więcej innych funkcji z których ja nie skorzystam a podnoszą znacznie cenę

Tsubasa, przyglądam się Twojej wcześniejszej propozycji i chyba wyjdzie na to że ten TL-WDR3600 będzie chyba najkorzystniejszy funkcjonalnie do ceny + oczywiście WD My Cloud. Nie widzę nic lepszego...
 
Ostatnia edycja:
Do góry