Cyfrowa Kablówka i EPG w Loewe Concept

abryla

New member
Witam!
Od wielu tygodnii czytam forum o LCD. Bardzo mi pomoglo w wyborze telewizora. Kilkumiesieczne poszukiwania zaaowocowaly zakupem Loewe Concept 32 DVB-T/C. TO super tv i jestem bardzo z niego zadowolony :)

Mam jednak pytanie dotyczace dwoch jego elementow:
1. Czy EPG dziala tylko na telewizji cyfrowej. W mojej kablowce nie moge z niego kozystac. Znajduje mi tylko TV5 ale to po francusku i nic nie rozumiem :-(. Zadem polski czy angielski kanala nie dziala na EPG?
2. Mam wbudowany tuner DVB-T/C. W sieci kablowej w Poznaniu mozna zamowic wersje cyfrowa, ale daja swoj tuner i tym samym ten zamontowany w Loewe jest na nic !!! Jak mozna odbierac cyfrowe kanaly w kablowce za pomoca tunera w TV. Czy wystarczy zakup CI?

Dzieki za pomoc.

PS> To forum jest EXTRA... ile tu mozna sie dowiedziec... dzieki za to !!!!!
 

abryla

New member
Drodzy Koledzy z Forum, czy moje pytania sa bez odpowiedzi?
Prosze o pomoc i wiem ze na pewno posiadacie wiedze aby odpowiedzien na nie ... prosze

:cry:
 

sewan

New member
EPG nie będzie działało w kablówce.
Dla programów DVB-S i DVB-T teoretycznie tak, ale zależy to od nadawcy (tylko niektórzy nadają EPG).

Tunera DVB-C z telewizora nie podłączysz do swojej kablówki, bo sieci kablowe bronią się przed nieuprawnionym dostępem zmieniając modulację i diabli wiedzą co jeszcze, żeby działały tylko ich, dedykowane tunery.
Tuner DVB-C w TV to wyłącznie zbędny gadżet.

Z mojego doświadczenia - nie warto inwestować w cyfrową kablówkę w domu, wystarczy wymóc na operatorze dostawę poprawnego, dobrej jakości sygnału analogowego (różnica jest praktycznie niezauważalna).
 

abryla

New member
Dzieki za odpowiedz. Zastanawia mnie ze znalazlem jednego nadawce EPG w kablowce - TV5... szkoda po francusku...

A czemu nie nadaja polskie kanaly? Nie zabardzo rozumiem cala filozofie EPG - znasz moze jakies opracowanie na ten temat?

Dzieki
 

GIMI

New member
Hej

Concept L32 DVB-T/C to swietny wybor!

DVB-T wykorzystasz jesli tylko nasi politycy w koncu cos postanowia w sprawie cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Nawet Ukraina nas wyprzedziła!!! Czechy, Słowacja, Węgry... A u nas kicha! DVB-C wykorzystasz tylko jesli łaskawcy z kablowek wprowadza cyfrowy przekaz dźwięku i obrazu. Loewe to firma zachodnia a tam cyfryzacja naziemna i kablowa przezywa pełny rozkwit. Polska znow pare lat za...

EPG to elektroniczny przewodnik po kanałach. Za jego pomoca mozesz sprawdzic co wlasnie dzieje sie na wszystkich kanałach oferujacych przesylanie danych dla EPG. Za jego pomoca mozesz programowac np. magnetowid czy nagrywarke DVD, ewentualnie dysk twardy o ile masz w TV (Concepty nie maja takiej mozliwosci).
Jest to oczywiscie funkcja dodatkowa ułatwiajaca programowanie TV na włączenie lub przełaczenie na wybrany kanał abys nie zapomnial o jakiejs audycji. EPG podaje tez czas trwania danej audycji, jej tytuł i krotki opis (o ile dostepne).

EPG dziala tylko w kanalach przesyłanych lub odbieranych cyfrowo (o ile oferuja). Jesli chcesz sie bawic EPG to proponuje abys do swojego Concepta dokupił tuner satelitarny i CI (wchodzi do srodka do telewizora) oraz moduł CI i karte Cyfry. Wowczas bedziesz miał EPG na wiekszosci kanałow satelitarnych...

Pozdrawiam

GIMI
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
uwzgledniając pozycjonowanie cenowe w obecnej sytuacji Loewe stało sie jednym z producentów które przy znakomitym wyposażeniu należy do ścisłej czołówki światowej ./ do tej pory był poza wyborem cenowym/.
32 " Nowy Concept na nowej płycie - jak zawsze jest extra wyposażony.

http://www.dsv.com.pl/loewe/index.html
pozdrawiam
 

abryla

New member
HI... dzieki za wyjasnienia. Jestem bardzo zadowolony z tego TV ... szkoda ze nie mozna obecnie wykorzystac na kablowce wszystkich jego mozliwosci...

pozdr
 

Tom0000

New member
GIMI napisał:
Hej
Concept L32 DVB-T/C to swietny wybor!

1.DVB-T wykorzystasz jesli tylko nasi politycy w koncu cos postanowia w sprawie cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce.
2.DVB-C wykorzystasz tylko jesli łaskawcy z kablowek wprowadza cyfrowy przekaz dźwięku i obrazu.

Im dalej ty wieksze prawdopodobienstwo ze bedziemy miec dvbt oparte na mpg4. Dla mnie jest to niemal pewne.
A co jest w loewe ? Nie zznalazlem info. Ale na 90% jest to tuner mpg2.
Dvbc - no tu to kablowki robia wolna amerykanke. Chyba mamy 100% pewnosci , ze taki gotowy dvb-c z odbiornika nie bedzie dzialal z nasza kablowka.

Wynika z tego, ze kupujac odbiornik z dvb-t/c wyrzucamy ponad 1000zl w bloto i nigdy tych tunerow nie damy rade uzywac.
W dwu miastach (moze wiecej) sa jakies testy dvbt w mpg2. To co kupowac to do testow i moze jeszcze przeprowadzic sie specjalnie tam gdzie sa ?
 

GIMI

New member
Witam

Loewe w wersji z tunerami DVB-T/C oferuje kompresję wyłącznie w systemie MPEG2. To akurat żadna tajemnica.

W całej Europie do tej pory jest to standard i oprocz Polski niewiele krajów zastanawia się nad zastosowaniem MPEG4 w DVB-T. Niestety nasz kraj, jakże zacofany w sprawach rozwiązań cyfrowych i wysokiej rozdzielczości, wpadł na pomysł aby zastosować dekodery DVB-T w MPEG4. Niestety jak na razie nie ma takich na rynku, a sama TVP nadaje swój "multiplex" w MPEG2.
Poza zapowiedziami KIGEiT'u nie ma zadnych przesłanek aby został wprowadzony system dekodowania MPEG4. Dodatkowo jak na razie wszyscy producenci stosuja dekompresory MPEG2, wiec MPEG4 należy jak na razie odłożyć na czas późniejszy. Jeszcze oprocz zmian wkompresorach trzeba zbudować sieć a to już dużo jak dla polskich decydentów...

Obecnie wszystkie Loewe'usy są wyposażone w dekodery DVB-T/C w standardzie wiec "dopłata" istnieje właściwie tylko w Concepcie. A dzieki dopłacie można też instalować DVB-S...

Ocene pozostawiam forumowiczom.

Pozdrawiam

GIMI
 

Tom0000

New member
Czyli DVB/T trzeba miec. OK. A czy modulik ten mozna wymontowac i zastapic innym , czy tez nie jest to modul tylko czesc plyty glownej?

Masz racje, oficjalnie chyba nigdzie w EU nie ma oficjalnego standardu dvb-t w mpg4.
Tylko jest faktem , ze nigdzie w EU nie bedzie HDTV w DVB-T mpg2 bo byloby to takie marnotrawstwo zasobow i niesprawiedliwosc dla tych, dla ktorych z tego powodu zabrakloby pasma.
Tak wiec EU lada chwila wprowadzi DVB-T mpg4, a dzieki temu ze u nas nijak podlac decyzji , to sila rzeczy tez od razu wskoczymy na mpg4. (Nie sadze aby w tym roku zapadly jakies decyzje - tym bardziej ze na 90% rzad poda sie do dymisji w kwietniu , a dalej wybory ...).

Co do DVBC to poniewaz kablowki w ten sam kabel wpuszczaja telefonie i internet , to chocbysmy sie ugryzli to standardowego tunera DVBC nie uzyjemy ... prawda ?

Ok. Zaplace w przypadku Loewe frycowe i kupie w tym odbiorniku cos co od razu na smieci ... Ale jesli nie da sie tego wymienic w przyszlosci na tunery ktore bedzie szansa uzyc , to naprawde lepiej kupic odbiornik bez tych tunerow i do tego tanszy.

Zreszta wydaje mi sie , ze kwestia tych tunerow to nieistotny szczegol przy fakcie , ze telewizory HD ready maja po jednym wejsciu HDMI !!!

Chyba odpuszcze sobie zakup teraz i poczekam na nastepna greneracje z min. dwoma wejsciami.
 
Ostatnia edycja:

MADO

New member
Witam

Co do MPEG-4 i LOEWE Concept to jest nadzieja - moduł CI dekodujący MPEG-4 do formatu MPEG-2. Gdzieś już o czymś takim czytałem - ma to być jakiś pomysł ta taką sytuację jak Twoja i mam nadzieję że wkrótce moja;).
 

Tom0000

New member
Widzialem ten pomysl w postaci modulu ci do odbiornika satelitarnego , ktory dzieki odpowiedniemu firmware ma byc w stanie dekodowac kanaly mpg4.

Jesli mialoby to dzialac na podobnej zasadzie, to nie widze szans. Tunery w przypadku odbiornikow tv sa tylko dodatkami.
Nigdy taki dodatek np DVB-S nie dorowna jakoscia marnemu dobiornikowi satelitarnemu DVB, a co tu mowic o np. odbiornikach opartych na linuxie.

Taki dm7000 i dalej dm8000 to juz centra multimedialne nijak porownywalne do tunera DVB-X w loewe. Ja za nic nie chcialbym zamienic funkcjonalnosci dvb-s i dvb-t z dm7025 albo dm8000 na ta w tv loewe, bo to przesiadka z mercedesa do zdezelowanego malucha.
 

GIMI

New member
Tom0000 napisał:
Czyli DVB/T trzeba miec. OK. A czy modulik ten mozna wymontowac i zastapic innym , czy tez nie jest to modul tylko czesc plyty glownej?

Masz racje, oficjalnie chyba nigdzie w EU nie ma oficjalnego standardu dvb-t w mpg4.
Tylko jest faktem , ze nigdzie w EU nie bedzie HDTV w DVB-T mpg2 bo byloby to takie marnotrawstwo zasobow i niesprawiedliwosc dla tych, dla ktorych z tego powodu zabrakloby pasma.
Tak wiec EU lada chwila wprowadzi DVB-T mpg4, a dzieki temu ze u nas nijak podlac decyzji , to sila rzeczy tez od razu wskoczymy na mpg4. (Nie sadze aby w tym roku zapadly jakies decyzje - tym bardziej ze na 90% rzad poda sie do dymisji w kwietniu , a dalej wybory ...).

Co do DVBC to poniewaz kablowki w ten sam kabel wpuszczaja telefonie i internet , to chocbysmy sie ugryzli to standardowego tunera DVBC nie uzyjemy ... prawda ?

Ok. Zaplace w przypadku Loewe frycowe i kupie w tym odbiorniku cos co od razu na smieci ... Ale jesli nie da sie tego wymienic w przyszlosci na tunery ktore bedzie szansa uzyc , to naprawde lepiej kupic odbiornik bez tych tunerow i do tego tanszy.

Zreszta wydaje mi sie , ze kwestia tych tunerow to nieistotny szczegol przy fakcie , ze telewizory HD ready maja po jednym wejsciu HDMI !!!

Chyba odpuszcze sobie zakup teraz i poczekam na nastepna greneracje z min. dwoma wejsciami.

Witam

Tuner multistandardowy analog/DVB-T/DVB-C jest standardowym tunerem we wszystkich modelach Loewe (oprócz Concept Basic) na płycie L2650. Poniewaz Loewe jest niemiecka firma wiec integruje w swoich urzadzeniach rozwiązania, które użytkownikom "normalnych krajów" mogą dać nieco więcej swobody niż standardy oferowane przez konkurencję. Fakt, że w DVB-T dominuje w Europie MPEG2 to nie wymysł Loewe, Sharpa czy Sony (bo oni rowniez oferuja DVB-T MPEG2), tylko rzeczywistość. Fakt, że ktoś w Polsce najpierw przez ostatnie 5 lat nie wiedział co to DVB-T, a teraz od razu chce przejsc na MPEG4, ktorego, jak sam przyznales, nie ma jeszcze w Europie, to moim zdaniem przyszłość dużo bardziej odległa niż dekoder DVB-T w MPEG4 w Loewe.
Na razie na rynku nie ma tunerów DVB-T z dekoderem MPEG4 - ani zintegrowanych z TV ani jako SettopBox.

Wspomniałeś o HDTV w DVB-T - masz racje, ze jesli to nastapi to bedzie pewnie w MPEG4, bo to akurat taka przyszlosc ze prawdopodobnie o MPEG-2 nikt wowczas nie bedzie pamietal, ale byc moze OLED lub SED zastapi wówczas LCD...

W Unii na razie nikt o MPEG-4 w DVB-T nie wpsomina. Prace trwaja nad przejsciem na cyfrowe nadawanie, czyli DVB-T i wyłączenie nadajników analogowych. To akurat jest dla nich wazniejsze niz zmiana standardu kompresji raptem po 2 latach od wprowadzenia.

Po HDMI przekazywany jest obecnie sygnał PAL bez odpowiedniej obróbki, a wiec czysty. Moze zarzyc sie tak, że podłączenie Componentem (nawet zwykłym kablem) da lepszy efekt niz HDMI. Wiec po co Ci 2 złącza HDMI? Tym bardziej ze na razie HDMI maja wlasciwie tylko odtwarzacze / nagrywarki DVD.

Jesli potrzebujesz wiecej złączy HDMI kup dobry amplituner posiadajacy kilka wejść HDMI, a jedno wyjście. Oczywście to koszt "nieco" wyższy niż podstawowy amplituner ktorejkolwiek z firm, no ale skoro ktos chce miec juz cos lepszego (np. DVB-T z MPEG4 choc tego nie wykorzysta nijak) to musi płacić.

A propos DVB-S. Tuner jest elementem osobnym, aczkolwiek nie da sie go wymienic na nic innego. Mozna go miec lub nie.

Mozna czekac na kolejne generacje, ale ktora w koncu kupisz? Bo jak wejdzie nowa to klazda fabryka bedzie pracowala nad kolejna... Bedzie nowy standard... HDTV to przeciez tez juz prawie przeszlosc skoro sa czynione proby z jej nastepca...

Ten tok rozumowania prowadzi do nikąd... Jakikolwiek TV kupisz, jakiejkolwiek firmy za 3-5 lat moze byc przestarzaly. Okres zycia produktów elektronicznych, nie tylko TV skrócił się strasznie w ciagu ostatnich kilku lat. I nic na to nie poradzimy...

Pozdrawiam

GIMI
 

Tom0000

New member
No niestety problem czekania to taka slepa uliczka.
Z twojej wypowiedzi wnioskuje ze tak jak w philipsach i w loewe to co wchodzi po hdmi nie jest obrabiane przez wbudowana elektronike .

Co do ilosci zlacz. Sprzetu nie kupije sie na rok, dwa ale jak do tej pory na okolo 8-10 lat , a przez ten okres napewno powymienia sie i inny sprzet , ktory jakos trzeba bedzie podlaczyc.

Mam dobry amplituner kupiony w czasach gdy nikt nie slyszal pojecia hdmi. Idealnie byloby go nigdy nie ruszac. Ale wiem ze bede musial wymienic jak powszechnie pojawi sie DAB. Tak wiec nie kupie w pomiedzy innego analogowego amplitunera :(
Tak wiec ta rada odpada. To telewizor musi miec odpowiednia ilosc zlacz.
Moze i racje co do komponenta. Zaczne na to zwracac uwage. Jesli po hdmi sygnal jest niedotukany przez elektronike, to rzeczywiscie ma to sens tylko dla niegazetowych dvd i komputera, bo wszystkie inne zrodla beda napewno zubozone poprzez zastosowana kompresje.

Tyle napisales , a ja dalej nie wiem czy dvb-t/c w loewe to demontowalny/wymienialny modul.
 

GIMI

New member
Witam

Napisalem ze sygnal wychodzacy z DVD po HDMI jest sygnalem nieobrabianym. Natomiast TV obrabia odpowiednio sygnal, bez roznicy z jakiego zrodła wchodzi. HDMI w tanich DVD nie ma sensu. Wczesniej tez juz ktos o tym pisal. Ale oczywiscie pytanie czy tani odtwarzacz DVD ma sens skoro ktos kupuje duzy TV i oczekuje maksymalnie dobrego sygnalu...

Tuner analog/DVB-T/C jest zintegrowanym elementem telewizora Loewe i nie ma mozliwosci wyrzucenia np. DVB-T/C. Dlatego tez napisalem ze to tuner hybrydowy (analog/digital).
Jedynym elementem eopcjonalnym (wkładanym lub raczej rzadziej wyjmowanym - po wczesniejszym wlozeniu ;) jest tuner DVB-S.

Sorki za niezrozumienie.

Pozdrawiam

GIMI
 

abryla

New member
Panowie,
Mam jedno pytanko. Moja siec kablowa w Poznaniu nadaje cyfrowy syngal w mpg2 tak wiec pomyslalem ze moge wykorzystac swoj DVB-T/C. Czy mam racje, jak napisze ze wtedy wystarczy dokupic do Concepta CI i powinno wszystko dzialac?

Czy ktos wie ile kosztuje taki CI?

Dzieki
Olek
 

GIMI

New member
Witam

ABRYLA - teoretycznie masz rację. W przypadku Loewe tuner DVB-C, czyli do kablówki cyfrowej, musi odbierać programy cyfrowe. Mogą one być zarówno odkodowane jak i zakodowane. Aby móc odkodować programy potrzebujesz zarówno CAM (moduł dostępowy) wkładany w slot w telewizorze, jak również a raczej przede wszystkim karty (tak jak karty Cyfry, tak tutaj Twojej sieci kablowej). W związku z tym przede wszystkim powinienes dowiedziec się, czy operator sieci kablowej przewidział możliwość sprzedaży kart dostępowych (np. POLSAT w cyfrowej satelicie dopoiiero się do tego przygotowuje). Sam moduł CI zapewne łatwiej będzie Ci kupić, ponieważ kodowanie będzie odbywało się w jednym z ogólnoidostęnych na rynku systemów.

Sam jestem ciekaw, jaką dostaniesz odpowiedź od Twojego operatora kablowego. Napisz nam wszystkim proszę jak tylko będziesz coś wiedział.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt

GIMI
 

PLASTI

New member
Jaka ta kablowka w Poznaniu?
Wiesz cos na ten temat wiecej?
jest roznica w odbiorze, bo tez sie zastanawiam nad zmiana ale czy jest sens?
Zmieniles i widzisz roznice?
 

abryla

New member
GIMI - zapytam w kablowce po swietach. Ale mam jedno dodatkowe pytanie. Kablowka dolancza tuner + karte. Czy mam racje myslac ze jezeli kupie CI oraz wezme ich karte (nie podlanczajac ich tunera) to powinno dzialac? Prosba o wyjasnienie jezeli sie myle :)

Widzialem cyfrowe kanaly w kablowce i ja widze roznice w jakosci obrazu, chociaz mam dobry odbior analogowy.....

Pozdr
 

GIMI

New member
Hej

ABRYLA - teoretycznie po włożeniu karty do modułu a modułu do slotu CI powinno Ci to zadziałać. Musiałbyś się tylko dowiedzieć w jakim systemie są kodowane kanały w Twojej kablówce, a następnie wypróbować jakiś CAM. Ponieważ Loewe'us wykrywa kanały kodowane, nawet jesli nie masz karty (przynajmniej w tunerze TV SAT - w DVB-C powinno byc tak samo), TV wykryje kanały i wypisze Ci je w liscie ale ich nie zdekoduje bo do tego jest potzrebna karta. Wowczas mozesz starac sie o karte.

Wszystko jednak w założeniu, że system kodowania w DVB-C to np. SECA 2, Cryptoworks itd.

Ciekaw jestem Twoich prób!

Pozdrawiam

GIMI
 
Do góry