Oby nie spalić !/?

adamusSY

New member
Witam wszystkich. Niedawno kupiłem dysk HDD zew. 2,5" Seagate Backup Plus 1TB USB 3.0. Kabelek jest bardzo krótki, więc podłączyłem go do TV za pomocą przedłużki. Dysk odpalił, lecz w w sklepie dowiedziałem się, że jeżeli nie posiadam przedłużki z oddzielnym zasilaniem, mogę spalić USB w TV ze względu na podwyższony pobór napięcia dysku (długi kabel daje większy opór prądu) niż może dać USB w moim TV. Na stronie producenta TV (LG 47LE8500) nie znalazłem informacji, jakie napięcie podaje na USB (2.0) jak również na stronie Seagate nie ma informacji jaki jest wymagany pobór napięcia przez HDD. W związku z powyższym ma do Was pytanie:
1. Czy przerabiał ktoś z Was ten temat?
2. Może akurat mój model TV podaje wymagane napięcie na USB, które wystarczy dla prawidłowej pracy HDD na dłuższym kablu?
3. Może napięcia poboru dysków HDD jak również emisji napięcia na USB przez TV są podobne i znacie ich wartości?
W ostateczności kupię kabel z dodatkowym zasilaniem, tylko po co mam od razu wywalać 80 PLN, jeżeli okazałoby się, że napięcie w USB mojego TV wystarczy do prawidłowej pracy HDD.
Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam.
 

adamusSY

New member
Ale tu nie chodzi o to, czy kupić dłuższy a jeden kabel, czy dać przedłużkę do oryginalnego, tylko o sumaryczną długość przewodu (dłuższą niż oryginalny kabelek) bez dodatkowego zasilania, który ma wpływ na większy pobór napięcia z USB w TV. (Im dłuższy kabel tym większy opór prądu).
 

CzarnaPłyta

New member
Dlatego do telewizora lepiej kupić duży stacjonarny dysk, który ma swoje oddzielne zasilanie a nie dysk, którego przeznaczeniem jest głównie mobilność i laptop. Problem z głowy.
 

Disto

New member
Bez reklam
adamusSY. Po pierwsze mylisz pojęcia. Nie o napięcie tu chodzi a natężenie prądu. Dyski 2.5' pobierają powiedzmy do ok. 500mA prądu a z tym sobie poradzi TV. Po drugie, nie wierz we wszystko co mówią sprzedawcy.Nic złego się nie stanie z zasilaniem, natomiast wskazane jest aby takie połączenie były możliwie krótkie ze względu na pewność kontaktu : dysk/tv.
 

adamusSY

New member
Disto, dzięki za odpowiedź. Przedłużkę mam 0,5m więc łącznie przewód ma ok. 0,9m. Z tego co piszesz wnioskuję, że przy takiej łącznej długości przewodu nie powinienem martwić się o spalenie USB w TV?
P.S. masz rację, chodzi właśnie o natężenie prądu a nie o napięcie, za pomocą którego następuje jego przepływ.
 

adamusSY

New member
Witam. Wybacz, że tak późno odpowiadam, ale nie zaglądałem na forum od czasu mojego ostatniego wpisu. Tak, udało mi się podłączyć dysk do TV za pomocą przedłużki bez dodatkowego zasilania. Jak na razie dysk chodzi bez problemu (czas użytkowania każdorazowo ok. 2h - przeciętna długość filmu). Jestem na etapie kupna kolejnego, tym razem 2T WD ELEMENTS PORTABLE. Mam nadzieję, że i ten będzie działał poprawnie po podłączeniu do mojego TV. Po wypróbowaniu napiszę parę słów dla potencjalnych zainteresowanych. Pozdrawiam.
 

psiaja

Member
Dyski 2,5' nie potrzebują do swojej pracy dodatkowego zasilania - wszystkie papu, jakie im jest potrzebne, otrzymują od TV przez USB.
Dla pewności i spokoju sumienia, warto podłączyć zewn dysk przenośny pod USB TV (port "daje" większe natężenie, niż pozostałe wyjścia)
Dopiero Dyski 3,5' potrzebują dodatkowego zasilania
Co do kabla - warto użyć jednego dłuższego ze względu na stabilność połączenia i eliminację błędów odczytu (przy założeniu, że kabel nie ma kilku metrów, to wtedy kłopoty z zasilaniem rzeczywiście mogą występować ;) )
 
Do góry