tryby video w serii LM - czy to jest "normalne"?

aklys

New member
Od ponad pół roku jestem posiadaczem modelu 42LM620S. Przez prawie cały ten czas telewizor był używany głównie do dwóch rzeczy:
1. oglądanie tv przez dvb-s (z kartą CI systemu conax)
2. oglądanie filmów przez DLNA (z domowego serwerka plików z minidlna)
Obraz ustawiłem sobie na sygnale z tv na trybie "ekspert1". Uzyskałem to, co mi odpowiada do oglądania tv. Następnie zauważyłem, że przy odtwarzaniu materiału przez DLNA nie ma trybu "eskpert1" do wyboru. No trudno, nie ma to nie ma. Skorzystałem z trybu "kino" dostosowując go pod siebie. I od tej pory byłem zadowolony:
- oglądam tv, jest tryb ekspert1
- przełączam się na film z DLNA, tv przechodzi sam na tryb "kino(użytkownika)"
- kończę oglądanie, wracam na tvsat i odbiornik wraca ładnie do trybu ekpsert1
czyli miałem cały czas taki tryb obrazu, jaki sobie ustawiłem (w rzeczywistości dwa różne tryby, ale ustawione mniej więcej na to samo).
Od niedawna jednak podłączyłem do tv przenośny dysk usb, żeby skorzystać z możliwości nagrywania materiału przez EPG i oglądania go w późniejszym czasie. Zaprogramowałem testowe nagrywanie, następnego dnia przechodzę do jego oglądania i widzę, że ustawienia obrazu podczas jego oglądania na pewno nie są "moje". Wchodzę w ustawienia obrazu, a tam jest tryb "żywy". No tak, pomyślałem - kolejne źródło materiału, a więc kolejny oddzielny zestaw trybów obrazu :). No nic, przestawiłem na "kino", trochę pozmieniałem i oglądam. Po skończeniu wracam na sygnał telewizyjny i widzę, że obraz jest dziwny... Szybkie wejście w ustawienia i jest tryb "kino(użytkownika)", czyli tv nie wrócił do trybu ekspert...
Wchodzę znowu w oglądanie nagranego materiału - przechodzi do trybu "żywy" :). To już powoli przestaje być zabawne...
Po kilkunasto minutowej zabawie ustaliłem co następuje: przy oglądaniu tv korzystam z trybu "ekspert1", jeśli tylko przejdę na oglądanie materiału nagranego na dysku to tv przechodzi zawsze do trybu "żywy" i jeśli tylko zmienię podczas oglądania tego materiału tryb na inny, to po powrocie do telewizji niestety tryb ekspert1 nie wróci (ale jeśli nie będziemy zmieniać trybu obrazu na inny, to po powrocie na sygnał tv wraca tryb "ekspert1")...

Koniec końców zmodyfikowałem tryb żywy przy odtwarzaniu nagranych materiałów pod swoje ustawienia i teraz mam tak:
- do oglądania tvsat mam tryb ekspert1
- przechodzę na oglądanie materiału nagranego na dysku dvr i przechodzi na tryb "żywy(użytkownika)" z moimi ustawieniami
- wracam na tvsat i wraca tryb ekspert1
- przechodzę do oglądania przez DLNA i tv przechodzi na tryb "kino(użytkownika)" - też moimi ustawieniami
- wracam na tvsat i wraca tryb ekspert1
czyli w końcu niby obraz jest cały czas mniej więcej taki sam (mniej więcej, bo szczegółowe opcje obrazu dostępne w różnych trybach wcale nie są identyczne!), ale jak dla mnie to te tryby obrazu w LG są pomyślane conajmniej dziwnie. Można by pomyśleć, że tv ma oddzielny zestaw trybów dla każdego źródła (tuner tv, dysk z nagraniami DVR, DLNA itd.), może i to ma jakiś głębszy sens, przecież "od przybytku głowa nie boli". Tylko dlaczego:
- tryby ekspert1/ekspert2 dostępne są tylko dla sygnału z tunera tv?
- telewizor magicznie zmienia sobie tryby wedle uznania przy zmianie źródeł - np. u mnie zawsze przy wejściu do oglądania materiału DVR wchodzi w tryb żywy, a po powrocie do pierwotnego źródła nie zawsze przywraca tryb, który był wcześniej?

Czy wy też tak macie z swoich LM-kach, czy to może przypadłość mojego egzemplarza (i przydałby mu się reset do ustawień fabrycznych, czyli ulubione rozwiązanie supportu LG :))
 

mlodzian

New member
Reset tu raczej nie pomoże, a tryby nie są dziwnie pomyślane, są kompletnie nie przemyślane. Zresztą jest więcej bzdur aż nie chce się o tym pisać... Wystarczy poczytać to forum. A wracając do pytania, ten typ tak ma. Ja jeszcze mam problem z HDMI, np. zawiesza mi tuner z Enigma (nbox) - po wyłączeniu tv nbox się zawiesza (po podłączeniu HDMI jest ok)

Wysyłane z mojego LG-P970 za pomocą Tapatalk 2
 

kogutko21

New member
Witaj,
u mnie ten problem występuje w dokładnie takiej samej postaci jak u Ciebie. Rozwiązanie takie jak przedstawiłeś.
 

mlodzian

New member
Witaj,
u mnie ten problem występuje w dokładnie takiej samej postaci jak u Ciebie. Rozwiązanie takie jak przedstawiłeś.

To jest półśrodek, największym absurdem jest, że nagrania z tego samego tv nie mają dostępu do trybu ekspert, nie mówiąc o tym, że nie da się wybrać w nagraniu ścieżki dźwiękowej - nagrywa się tylko aktywna, a w standby-np. z timera wyłącznie domyślna, hitem jest tvn 7 hd, w nagraniach domyślna jest "cisza"
 

martok

New member
nie wiem czy to wada czy zaleta ale wg mnie tak ma być. Pewnie wyszli z założenia ze dzieki temu jest większ elestyczność, tzn do każdego wejścia można dopasować idywidualnie obraz w zależności od jakości obrazu.
Problem rozwiązuję ampli AV. Wszystko podłaczasz do niego jako we, a z niego wychodzi 1 wy HDMI. Wtedy tv widzi tylko jedno we.
Drugie rozwiązania jeśli nie mamy AmpliAV
Jest coś takiego jak kreator obrazu
Jeśli z niego skorzystasz to na koncu pyta się czy te ustawienia zastosować do wszystkich we
Ja wiem ze to połśrodek ale zawsze coś
 

aklys

New member
nie wiem czy to wada czy zaleta ale wg mnie tak ma być. Pewnie wyszli z założenia ze dzieki temu jest większ elestyczność, tzn do każdego wejścia można dopasować idywidualnie obraz w zależności od jakości obrazu.
Ja rozumiem, że dzięki temu jest większa elastyczność. A właściwie raczej mogłaby by być większa, gdyby to zostało zrobione dobrze (czyli zgodnie z logiką). Czyli:
1. telewizor pamięta tryb używany ostatnio na każdym wejściu, a nie zmienia go sobie wedle własnego uznania
2. po co wprowadzili tryby ekspert1/ekspert2, skoro są one dostępne tylko przy oglądaniu sygnału z tunera tv? Dla pozostałych wejść już ich nie ma. Oglądam sobie tv w trybie ekspert1, więc chyba naturalne jest że chciałbym materiał nagrany przez tv na dysk oglądać przy takich samych ustawieniach (niestety nie mogę, bo przy odtwarzaniu nie ma już tego trybu)? Ale widocznie inżynierom w LG wcale nie wydaje się to takie logiczne.
3. Dlaczego szczegółowe opcje w różnych trybach nie są identyczne. Nie jestem w tej chwili przed tv, ale pamiętam, że jak chciałem ustawić tryb "żywy" (który się włącza mi zawsze jak odtwarzam nagrania z dysku DVR) na ustawienia takie same jak mam w trybie ekspert1, to część opcji była dostępna tylko w jednym z trybów (tzn. były opcje które były albo tylko w ekspert1, albo tylko w żywy, w drugim z trybów po prostu ich nie ma).

A jeśli chodzi o nagrywanie tylko jednej ścieżki dźwiękowej to też oczywiście jest niedoróbka. Tak na zdrową logikę to tv powinien nagrywać po prostu cały strumień, który dostaje z satelity/anteny naziemnej (przecież nie robi żadnego encodowania). Kto i dlaczego wpadł na pomysł, żeby wycinać ścieżki audio w nagrywanym materiale? A może jednak tv nagrywa cały strumień (co wydaje się najprostsze), tylko przy jego odtwarzaniu niedostępny jest wybór ścieżki audio? Końcowy efekt dla użytkownika jest taki sam :).
 

mlodzian

New member
.....

A jeśli chodzi o nagrywanie tylko jednej ścieżki dźwiękowej to też oczywiście jest niedoróbka. Tak na zdrową logikę to tv powinien nagrywać po prostu cały strumień, który dostaje z satelity/anteny naziemnej (przecież nie robi żadnego encodowania). Kto i dlaczego wpadł na pomysł, żeby wycinać ścieżki audio w nagrywanym materiale? A może jednak tv nagrywa cały strumień (co wydaje się najprostsze), tylko przy jego odtwarzaniu niedostępny jest wybór ścieżki audio? Końcowy efekt dla użytkownika jest taki sam :).

No nie wiem czy cały strumień, proponuje zrobić eksperyment:

  • Włączamy nagrywanie na kanale z kilkoma ścieżkami audio,
  • Oglądamy chwilę,
  • Przełączamy ścieżkę dźwiękową,
  • Po jakimś czasie zmieniamy ją znowu,
  • Kończymy nagrywanie,
  • Odtwarzamy nagranie.

Nie wiem czy na aktualnym sofcie będzie tak samo, ale jeszcze niedawno rezultat był taki

Włączamy właściwą ścieżkę na nagranym materiale (nie dzieje się to oczywiście automatycznie)
Podczas oglądania znika nam dźwięk w miejscu zmiany na oglądanym kanale.
Oczywiście możemy ręcznie zmienić ścieżkę, ale pod warunkiem, że o tym wiemy...
No i ten problem, że nie możemy ustawić nagrania z timerem na inną ścieżkę niż domyślna.

Pisałem kiedyś do supportu LG (co nie jest takie łatwe... trzeba się poprzedzierać na ich stronie) i co mi odpisali:

Oprogramowanie telewizora pozwala na nagranie tylko i wyłącznie ścieżki domyslnej. Na obecną chwilę sprzęt nieposiada takiej funkcjonalności, aby nagrywać wszystkie ściezki.
 

leszekol

New member
po co wprowadzili tryby ekspert1/ekspert2, skoro są one dostępne tylko przy oglądaniu sygnału z tunera tv? Dla pozostałych wejść już ich nie ma.
Hmmm. U mnie tryby Ekspert są dostępne na wejściach HDMI (jedno mam zdefiniowane jako "PC" drugie "Dekoder") oraz na wejściu SCART (podłączałem właśnie jakieś stare DVD i tak zdefiniowałem to wejście).
Nie ma jedynie podczas oglądania przez DLNA i z USB.

Pozdrawiam
 

aklys

New member
Hmmm. U mnie tryby Ekspert są dostępne na wejściach HDMI (jedno mam zdefiniowane jako "PC" drugie "Dekoder") oraz na wejściu SCART (podłączałem właśnie jakieś stare DVD i tak zdefiniowałem to wejście).
Nie ma jedynie podczas oglądania przez DLNA i z USB.

Pozdrawiam
Nie korzystam ani z hdmi ani ze scart, więc nie mogę teraz sprawdzić. Tak jak napisałeś - nie ma na DLNA i USB i dodatkowo jeszcze nie ma przy odtwarzaniu nagrań z dysku podpiętego jako DVR (czyli też przez USB, ale nie wiem czy to jest traktowane jako jeden czy dwa różne tryby obrazu). Akurat w moim wypadku ekspert1/ekspert2 jest więc tylko przy oglądaniu telewizji...
 
Do góry