PLAZMA LG 50cali

dawmac

Member
Planuje kupno TV. Czytałem sporo na ten temat i na tym forum i na sąsiednim i czym więcej czytam tym mniej wiem :( Chce kupić coś o przekątnej około 50 cali ale jak dokonać wyboru gdy z samego LG jest w ofercie z sporo modeli a to nie wszystkie. Może ktos coś wybrać z tej listy ??
1. LG50PX4D
2. LG50PC1RR
3. LG50PY2R
4. LG50PM1MA
5. LGMZ50PM3MA
6. LG50PZ13
7. LG50PX4DR

pozdr. dawmac
 

mikol

New member
plazma LG

Proponuję zakup LG 50 Pc1R bez twardego dysku z 2 HDMI cena na allegro _jak się trafi to 8700,00 sam się czaję na tekiego. POzdr
 

jarmalik

Member
Bez reklam
dawmac napisał:
Planuje kupno TV. Czytałem sporo na ten temat i na tym forum i na sąsiednim i czym więcej czytam tym mniej wiem :( Chce kupić coś o przekątnej około 50 cali ale jak dokonać wyboru gdy z samego LG jest w ofercie z sporo modeli a to nie wszystkie. Może ktos coś wybrać z tej listy ??
1. LG50PX4D
2. LG50PC1RR
3. LG50PY2R
4. LG50PM1MA
5. LGMZ50PM3MA
6. LG50PZ13
7. LG50PX4DR

pozdr. dawmac

Od czerwca mam 50py2r. Oglądanie tej wielkości obrazu to duża frajda, zwłaszcza jak masz dobry sygnał HDTV - to jest wręcz bajka. Ale obrazy SD także dobrze się ogląda nawet z odległości około 3 m. TV ma dobry skaler, chociaż przy bezpośrednim połączeniu z dekoderem SD lepiej wygląda na złączu scart niż HDMI. Ja oglądam jednak przez HDMI, ale mam świetny obraz ponieważ idzie on przez ampli DENONA z doskonałym skalerem. Jedna rzecz która mogłaby być lepsza to czerń. To jest dziwne, ponieważ plazmy z założenia powinny mieć czerń głęboką, a tu niestety ekran w ciemnych scenach świeci na szaro i nie potrafię tego w żaden sposób zmienić. Ale poza tym obraz jest fantastyczny. Także z DVD. Ma on też bardzo dobre głośniki, nawet coś w rodzaju subwoofera. Co prawda teraz używam ampli, ale wcześniej korzystałem z głośników wbudowanych i dźwięk jest naprawdę OK.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
Rzeczywiście jak ogladałem 50 LG i Samsunga byłem mocno rozczarowany jakościa czerni. Chociaż to nie Panasonic ani Pioneer - to liczyłem na znacznie więcej. Wkurzające przy takiej kasie.
Takie plazmy powinno sie sprawdzać w warunkach w jakich najwiecej się przesiaduje.
pozdrawiam
 

janku

New member
no właśnie, Panasonic... mogłyby w końcu ceny 50PV60 zacząć spadać :rolleyes:
8kpln to już by było coś

--
pozdr
janku
 

S_Mac

New member
No właśnie, jak to jest z tą czernią w LG? Mam 50PC1R i "czarny" nie jest do końca czarny (delikatnie świeci). W testach LG 50PY2R w AUDIO i Home Cinema Choie chwalą głęboką czerń, a chyba i 50PY2R i 50PC1R mają ten sam panel. Może zwyczajnie się tylko czepiamy, a może jest to kwestia ustawień w menu serwisowym lub specyfika danego egzemplarza?
 

Grigorij

New member
S_Mac napisał:
tylko jak bardzo czarny jest ten czarny? Tzn czy przy zgaszonym świetle matryca nie świeci delikatnie?
Tak na chłopski rozum to czarny w plaźmie musi być czarny bo do pojedyńczej mikro-jarzenióweczki (piksel) nie jest doprowadzane żadne napięcie sterujące i nie ma żadnego podświetlania tak jak w LCD. No to skoro coś nie świeci to w nocy musi być czarne!;) Oczywiście wyłączony ekran oświetlony w dzień wydaje się szary ponieważ piksele nie są czarne jak sadza i trochę odbijają światło zewnętrzne. Być może przyczyną tego, że w plaźmie czarny wydaje się być szary jest niezbyt skuteczna separacja pikseli pomiędzy sobą tzn światło ze świecącego piksela wędruje sobie przez szkło i daje lekką poświatę na całym ekranie??? Ale to tylko takie moje "być może"...:cool:
 

Grigorij

New member
scott napisał:
Czarny w plaźmie będzie tylko tak czarny jak szary jest ekran wyłączony.
I tak to należy sprawdzać : )
No dobra, a wyłączony ekran o północy podczas ciemności egipskich jest szary, czy już może czarny??? Bo się pogubiłem...:?
 

Grigorij

New member
Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że to może pobudzony wcześniej do świecenia luminofor oddaje później zgromadzoną energię w postaci światła (tak jak np. "świecą" w ciemności wskazówki niektórych zegarków po zgaszeniu swiatła)???
 

S_Mac

New member
Chodzi o to że np mój LG nie wygasza całkiem pikseli, więc wygląda to tak jak matryca w moim monitorze LCD. Włączam np jakieś wejście pod które nie mam podłączonego żadnego sygnału i matryca delikatnie świeci i nie da się tego zmnienić. Z tego co piszą przedmówcy, wynika że "czarny" powinien być taki, jak "czarna" jest wyłączona matryca, a w moim LG 50PC1R po włączeniu tv matryca zdecydowanie się rozświetla (do pikseli jest doprowadzane napięcie sterujące). Czy ktoś może sprawdzić czy ma tak samo?
 

scott

New member
Grigorij napisał:
szary, czy już może czarny???

Na trop tego "odkrycia" naprowadzila mnie wizyta w jednym z duzych sklepów ze sprzetem, gdzie nie wszystkie telewizory (zwlaszcza plazmowe) byly wlaczone. Ze zdumieniem zauwazylem ze ekrany zwlaszcza LG sa na prawde szare! Podobnie inne firmy.

Efekt czerni uzyskiwany jest przez jaskrawosc, czyli jest to subiektywna ocena tzw. czerni wobec intensywnosci bieli. Ale czern podobnie jak przy projektorach ekranowych to jest "brak swiecenia" a wiec kolor tla, ekranu na scianie, ekranu w telewizorze itp.

Czern nie moze byc glebsza niz naturalny kolor matrycy widocznej przy zwyklym oswietleniu pomieszczenia.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
S_Mac napisał:
Chodzi o to że np mój LG nie wygasza całkiem pikseli, więc wygląda to tak jak matryca w moim monitorze LCD. Włączam np jakieś wejście pod które nie mam podłączonego żadnego sygnału i matryca delikatnie świeci i nie da się tego zmnienić. Z tego co piszą przedmówcy, wynika że "czarny" powinien być taki, jak "czarna" jest wyłączona matryca, a w moim LG 50PC1R po włączeniu tv matryca zdecydowanie się rozświetla (do pikseli jest doprowadzane napięcie sterujące). Czy ktoś może sprawdzić czy ma tak samo?

Ja już to sprawdzałem jakiś czas temu. Wszystkie piksele matrycy delikatnie świecą nawet gdy nie jest doprowadzony żaden sygnał. Wszystkie gasną natychmiast po wyłączeniu napięcia i wtedy dopiero pojawia się prawdziwa czerń:( i nic tu nie ma do rzeczy kolor matrycy.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
scott napisał:
Czern nie moze byc glebsza niz naturalny kolor matrycy widocznej przy zwyklym oswietleniu pomieszczenia.

IMO kolor matrycy nie ma tu nic do rzeczy. Dla mnie ta dyskusja dotyczy problemu czerni w ciemnym pomieszczeniu (kino). W ciemności wszystko jest czarne i tak jak pisałem w poście wyżej, nawet przy takiej szarej matrycy jaką ma mój 50py2r, gdyby piksele które powinny być czarne nie świeciły, czerń byłaby super.
 

S_Mac

New member
Scott, jasne że przy oświetlonym pomieszczeniu można uzyskać tylko taką "czerń" jak ciemna jest matryca, ale chodzi o to, że przy zupełnym zaciemnieniu (na tyle ciemno, że nie widać nawet białych ścian), matrycaw LG nawet bez dostarczonego sygnału świeci na bardzo ciemny szary (tak jak ma to miejsce w matrycach LCD).
 

Grigorij

New member
Jestem trochę zaniepokojony tym świeceniem wygaszonego ekranu.:? Jednym z głównych atutów plazmy wobec LCD jest przecież jej czerń. Czyli co lipa? Znowu mam wybierać spośród LCD? Chyba popełnię sepuku, nie przeżyję drugi raz tego samego od nowa. A może to tylko przypadłość LG a inne plazmy są OK???
 

S_Mac

New member
Postaram się w nocy pstryknąć zdjęcie - mam nadzieję, że bedzie dobrze widać to "świecenie matrycy".
Też jestem ciekaw jak wygląda to w plazmach innych firm, np Samsung, Panasonic, Pioneer...
Może ktoś z posiadaczy innych plazm coś napisze?
 
Do góry