Telewizor LG50PA6500

prezes8107

New member
Przymierzam się do kupna plazmy 50" głównie do oglądania filmów mkv z 3 metrów, późnym wieczorem i nocą w salonie z oknami na wschód (słoneczko świeci w nim tak do 9 rano).

Zainteresował mnie ten model głównie ze względu na cenę i brak wodotrysków i 3D.

Doczytałem ze niektóre tv posiadają parametr określany jako 24p Real Cinema (różne firmy różnie to nazywają). Czy jest to istotne do komfortowego oglądania filmów? i czy ten tv to posiada??

Na stronie lg.com znalazłem w pdf. dane techniczne tego tv i jest napisane "Real Cinema 24p (3:3 Pull Down) • (HDMI 1080 24p)"?

Czy jest to w ogóle coś na co powinienem zwracać uwagę szukając plazmy i czy ten tv to posiada?

Dziękuję za odpowiedzi
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Ta funkcja ma sens tylko przy bluray, mkv z 24 klatkami bardzo rzadko sie trafiaja a nawet gdyby to nie wlaczysz tej funkcji podczas odtwarzania mkv przez player tv.

Wysyłane z mojego GT540 za pomocą Tapatalk 2
 

szopus

New member
To nie jest problem :) lecz uwarunkowania specyfikacji technicznej TV
A mianowicie ten TV nie posiada kanału zwrotnego audio ARC po HDMI i w związku z tym takie podłączenie nic nie daje, należy podłączyć po optyku Audio Out TV pod warunkiem, że KD ma wejście po optyku Audio In - będzie to połączenie cyfrowe.Wówczas powinno być OK
Inne połączenie w tym wariancie analogowe - z Eurozłącza- przejściówką audio [na cinche] do wejścia audio analogowego KD - lecz będzie tylko audio dwukanałowe stereo z tunera TV, natomiast Media Player TV- nie.
Myślę, że to wyjaśnienie jest wystarczająco zrozumiałe :)

Mam pytanie związane z tym tematem. Jak dobrze wszyscy wiemy, plazmy LG (a konkretniej wbudowany player) niestety nie obsługują plików z dźwiękiem DTS, stąd też konieczne jest uruchomienie filmu np. z laptopa. Podpiąłem komputer właśnie po HDMI do telewizora i niestety nie działa mi dźwięk na tv. Czy jest to związane właśnie z brakiem kanału zwrotnego ARC po HDMI? Czy coś będę musiał poszperać w ustawieniach laptopa?
 

lm648

Banned
Mam pytanie związane z tym tematem. Jak dobrze wszyscy wiemy, plazmy LG (a konkretniej wbudowany player) niestety nie obsługują plików z dźwiękiem DTS, stąd też konieczne jest uruchomienie filmu np. z laptopa. Podpiąłem komputer właśnie po HDMI do telewizora i niestety nie działa mi dźwięk na tv. Czy jest to związane właśnie z brakiem kanału zwrotnego ARC po HDMI? Czy coś będę musiał poszperać w ustawieniach laptopa?

Skoro zostałem "wezwany do tablicy" po przez cytowanie mojego postu, który nie dotycz Twojego problemu, to odpowiadam "Czy coś będę musiał poszperać w ustawieniach laptopa?" czyli odpowiedziałeś sobie sam.
Moja diagnoza:
1. brak kodeka DTS (na laptopie) - sprawdź czy fonia jest na głośnikach laptopa;
2. audio puszczone cyfrowo w orginale DTS, czyli TV i tak tego niezdekoduje;
3. audio należy puścić z lapka już zdekodowane do LPCM;
4. te ustawienia wykonać należy w playerze na lapku;
5. kanał zwrotny ARC nie ma tu z tym tematem nic wspólnego :)
Owocnych prób :)
PS.
A tak na marginesie, zastanawiam się po co ci format audio DTS w TV, to ma jakiś sens ale przy KD.
 
Ostatnia edycja:

lm648

Banned
Ta funkcja ma sens tylko przy bluray, mkv z 24 klatkami bardzo rzadko sie trafiaja a nawet gdyby to nie wlaczysz tej funkcji podczas odtwarzania mkv przez player tv.

Szanowny Kolego, niestety muszę Cię TU poprawić :) filmów mkv z 24 fps jest full metal czyt. wszystkie tzn. wszystkie kinowe zagraniczne bez względu czy z lektorem lub bez (txt) to jest tylko i wyłącznie 24 fps (mało tego i to są dwa rodzaje po przecinku 23,xxx), natomiast produkcji PL większość ma 25 fps. Na marginesie zaznaczam, że wiem co mówię :)
Funkcja "Real Cinema 24p (3:3 Pull Down) • (HDMI 1080 24p)" idzie oczywiście z tzw. "automatu" nic tu się ręcznie nie włącza, a dotyczy wejść HDMI, natomiast playera podejrzewam, że ma tylko 720 i wyższe skaluje w dół.

do: prezes 8107
"Czy jest to w ogóle coś na co powinienem zwracać uwagę szukając plazmy i czy ten tv to posiada?"
Bez obaw, każda plazma to posiada oczywiście pod różnymi nazwami w zależności od producenta
 

jacek217

New member
Witam. Doszedł już ktoś z was do optymalnych i najlepszych ustawień do tego modelu TV? Zamówiłem już telewizor i czekam na odbiór i szukam dobrych ustawień bo sam raczej sobie nie poradze.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
24 i 23,976 to nie jest to samo.
24 klatki to bezpośrednia kopia filmu z kinowej taśmy, ale mniej kompatybilna z sygnałem TV (czyli potocznie rzecz biorąc video), właśnie po to w TV są systemu typu real 24p cinema aby poprawnie wyświetlić 24 klatki.
Dlatego większość filmów MKV ma już przekonwertowany strumień Video do 23,976 czyli 3:2 pulldown aby był kompatybilny.
Filmow mkv z 24 klatkami jest na prawdę bardzo mało.
Dodam że 23,976 jest przystosowany do sygnału NTSC (bez problemu przekonwertowac go można do 29.97 czyli DVD NTSC i TV sygnału NTSC).
Zapewne dlatego mkv właśnie są konwertowane bo u nich (US i Japonia) inny sygnał niż NTSC sprawia masę problemów.
Europa jest w lepszej pozycji. Praktycznie każdy sprzęt europejski razi sobie bez problemu z sygnałem NTSC, natomiast sprzęt US prawie zawsze nie potrafi odtworzyć poprawnie sygnału PAL.
25 klatek to nic innego jak sygnał video przystosowany już do Europejskiego sygnału PAL (często jeśli konwertowany z 24 klatek - z nieciekawym skutkiem ubocznym w postaci "PAL speed up" :( ).
Oczywiście tutaj mamy sytuacje gdzie film Europejski można kręcić odrazu w 25 klatkach dzięki czemu łatwiej go przekonwertowac potem na nośniki cyfrowe PAL, ale przy dystrybucji NTSC potrzeba użyć konwersji .
Ciekawy jestem czy TV US i Jap potrafią poprawnie odtworzyć sygnał video z 25 klatkami, tak jak nasze europejskie TV potrafią odtworzyć 24 klatki dzięki systemom 24p real cinema.

Mówiąc prościej film mkv zakodowany w 24 klatkach będzie powodować "judder" na sprzęcie który nie będzie umiał odpowiednio przetworzyć tych 24 klatek jako ze są niekompatybilne z sygnałem TV.

24p - Wikipedia, the free encyclopedia - tutaj można to wszystko przeczytać, angielski wskazany :)

Sam to rozgryzałem i jeśli mylę się gdzieś wyżej to proszę poprawić ale podając jakieś materiały źródłowe tłumaczące abym mógł sam się do edukować :)
 
Ostatnia edycja:

Kadajo

New member
Bez reklam
Witam. Doszedł już ktoś z was do optymalnych i najlepszych ustawień do tego modelu TV? Zamówiłem już telewizor i czekam na odbiór i szukam dobrych ustawień bo sam raczej sobie nie poradze.
Każdy panel w tym samym modelu TV jest inny, z tego powodu nie ma "dobrych ustawień".
Dlatego każdy TV należy kalibrować oddzielnie.

Można by rzec ze ustawienia o które ty pytasz to nic innego jak ustawienia fabryczne, np. "Cinema"
 

prezes8107

New member
czyli reasumując powyższe posty:
1. *.*.mkv w większości są na 23.xxx
2. LG PA6500 bez problemu odczytuje mkv w 23.xxx
3. ale radzi sobie też z 24 klatkami (jak wszystkie plazmy)

A teraz mam pytanie do osób posiadających tą plazmę, bo niestety nie pozwolą mi wynieść tv ze sklepu i sprawdzić w domu.

Czy do słabo nasłonecznionego pokoju (słońce mam do 9 rano i promienie w ogóle nie padają na tv tylko na ścianę przeciwległą) ten tv się nadaje?

Czy będę siebie widział siedzącego na kanapie z 3-3,5 m jak to ma miejsce w LG PZ 250 zarówno jak jest wyświetlane czarne bądź kolorowe tło?

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam prezes8107
 

lm648

Banned
czyli reasumując powyższe posty:
1. *.*.mkv w większości są na 23.xxx
2. LG PA6500 bez problemu odczytuje mkv w 23.xxx
3. ale radzi sobie też z 24 klatkami (jak wszystkie plazmy)

A teraz mam pytanie do osób posiadających tą plazmę, bo niestety nie pozwolą mi wynieść tv ze sklepu i sprawdzić w domu.

Czy do słabo nasłonecznionego pokoju (słońce mam do 9 rano i promienie w ogóle nie padają na tv tylko na ścianę przeciwległą) ten tv się nadaje?

Czy będę siebie widział siedzącego na kanapie z 3-3,5 m jak to ma miejsce w LG PZ 250 zarówno jak jest wyświetlane czarne bądź kolorowe tło?

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam prezes8107

Przede wszystkim należy sobie uświadomić fakt, że PDP TV po mimo tego, że posiada przy okazji wbudowany media player (jako wodotrysk) to nie jest to odtwarzacz multimedialny "super-hiper HD" :) lecz urządzenie do prezentacji obrazu i głównie po to zostało skonstruowane. Oczywiście, że będzie odtwarzał wszystkie pliki mkv jednak z doświadczenia wiem, że należy korzystać z zewnętrznego odtwarzacza. Dlaczego ? kiedyś dojdziesz do tego :)

"Czy do słabo nasłonecznionego pokoju....." - jak najbardziej, nadaje się to jest jego główne miejsce;
"Czy będę siebie widział siedzącego na kanapie....." - jeżeli będziesz uporczywie chciał siebie zobaczyć w ekranie to oczywiście będziesz siebie widział głównie za dnia, wieczorem/nocą raczej nie i znowu pod warunkiem czy będziesz chciał :) Tym za bardzo nie zawracaj sobie głowy, dopiero plazmy w ok. 6-10 k PLN nie pozwolą ci "zobaczyć się w ekranie"
Owocnych decyzji i wyborów TV PDP.
 
Ostatnia edycja:

prezes8107

New member
Przede wszystkim należy sobie uświadomić fakt, że PDP TV po mimo tego, że posiada przy okazji wbudowany media player (jako wodotrysk) to nie jest to odtwarzacz multimedialny "super-hiper HD" :) lecz urządzenie do prezentacji obrazu i głównie po to zostało skonstruowane. Oczywiście, że będzie odtwarzał wszystkie pliki mkv jednak z doświadczenia wiem, że należy korzystać z zewnętrznego odtwarzacza. Dlaczego ? kiedyś dojdziesz do tego :)

"Czy do słabo nasłonecznionego pokoju....." - jak najbardziej, nadaje się to jest jego główne miejsce;
"Czy będę siebie widział siedzącego na kanapie....." - jeżeli będziesz uporczywie chciał siebie zobaczyć w ekranie to oczywiście będziesz siebie widział głównie za dnia, wieczorem/nocą raczej nie i znowu pod warunkiem czy będziesz chciał :) Tym za bardzo nie zawracaj sobie głowy, dopiero plazmy w ok. 6-10 k PLN nie pozwolą ci "zobaczyć się w ekranie"
Owocnych decyzji i wyborów TV PDP.

Dziękuję. wybór tv w dzisiejszych czasach nie jest łatwy :). Wiem tylko że ma mieć ładny obraz, reszta mało istotna.

Jeśli mogę jeszcze spytać, bo wyczytałem na forum, żeby z początku (w okresie dogrzewania plazmy) oglądać kanały na funkcji 'zoom', żeby nie wypaliły się np. znaczki programów.
Czy ten model ma taką funkcję?

Dzięki.
Pozdrawiam
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Wygrzewanie plazmy to mit, a powidoki i tak beda ci sie pojawiac wiec nie musisz "wydziwiac". Po prostu normalnie ogladaj :)

Wysłane z mojego GT540
 

prezes8107

New member
ale jakieś mechanizmy do usuwania tych powidoków ten tv posiada (spotkałem się na forum z "wojną mrówek", czy jakimś paskiem białym)?

Wybaczcie, że tak dopytuje szczegółów, ale po sobotniej wizycie w MM i RTV EURO w Rzeszowie wiem, że z forum więcej się dowiem niż od tych pożal się Boże - "sprzedawców".

Dzięki
Pozdrawiam
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Kto pyta nie błądzi, od tego jest to forum :)

TV ten posiada Orbiter, white wash i czyszczenie kolorów.

Orbiter powoduje przesuw obrazu o parę pikseli co 2 min. w założeniu dzięki niemu powidok będzie trochę słabszy bo nie będzie miał ostrych krawędzi.

White wash i czyszczenie kolorów to systemy do szybkiej wstępnej eliminacji powidoku, jednak sprawdzają się raczej słabo i nie poleca się ich używać często (szczególnie white washh) ze względu na zużycie panelu.

Z mojego doświadczenia najlepszym wstępnym szybkim usuwaczem powidoku jest pusty sygnał z anteny analogowej czyli tzw. "śnieg-szum", przełączamy tv na minute czy dwie na taki kanał i powidok szybko zamieni się w cień który już nie będzie przeszkadzał (będzie go tylko widać jeszcze jakiś czas w ciemnych partiach obrazu).

Najlepszą metoda usuwania powidoków jest moim zdaniem normalne użytkowanie TV, przełączasz na inny kanał i oglądasz, nie trzeba za każdym razem czyścic tych pozostałości ponieważ niepotrzebnie tylko zużywa się panel.
Ale myślę ze każdy dochodzi do tego wniosku po dłuższym używaniu Plazmy.
 

prezes8107

New member
dzięki za odpowiedź.

Nasunęło mi się kolejne pytanie. Muszę o to spytać Was bo w sklepie nie pozwolą mi wyłączyć całego tam sprzętu bym mógł posłuchać w ciszy tego lg.

Jak jak z tzw. "buczeniem" tego tv, zarówno przy normalnym poziomie głośności, jak i przy ściszonym telewizorze na 0. Z jakich odległości jest słyszalne jedno i drugie.

Dzięki
Pozdrawiam
 

lm648

Banned
dzięki za odpowiedź.

Nasunęło mi się kolejne pytanie. Muszę o to spytać Was bo w sklepie nie pozwolą mi wyłączyć całego tam sprzętu bym mógł posłuchać w ciszy tego lg.

Jak jak z tzw. "buczeniem" tego tv, zarówno przy normalnym poziomie głośności, jak i przy ściszonym telewizorze na 0. Z jakich odległości jest słyszalne jedno i drugie.

Dzięki
Pozdrawiam

Panie prezesie :shock: czytamy, czytamy i jeszcze raz czytamy :),
polecam przeczytać poprzednie wpisy w temacie tego TV (od str 1 do końca), było o tym co najmniej raz napisane, a nawet kilkukrotnie.
Owocnej lektury :)
 
Ostatnia edycja:

Pikoras

New member
Witam serdecznie.
Mam jedno pytanko, jakie macie dostępne propocje obrazu po połączeniu z komputerem? Bo ja mam dostępne tylko 16:9 i 4:3.
 
Do góry