LG 42PX4RV-ZA - problem!

tom

New member
Witam, mam taki problem z moją plazmą, a mianowicie u góry i na dole ekranu widoczne są "paski", niezależnie od sygnału - kablówka, sygnał RGB z tunera satelitarnego, dvd itp. Sugeruje to złą regulację wysokości obrazu (ale przecież to nie kineskop - w którym łatwo ten parametr wyregulować), to jest matryca z określoną ilością pikseli na ekranie. Przeszkadza mi to czasami w oglądaniu bo widzę te "paski" na dole i górze ekranu. Proszę urzytkowników tej plazmy o przyjrzenie się swoim ekranom, podobno ten problem występuje we wszystkich plazmach tego typu, ja jednak oglądając w sklepach inne tego typu plazmy nie widziałem tych "pasków", w domu jednak widzę. Może to problem ze skalerem, nie wiem, proszę o pomoc i Wasze sugestie (rozmawiałem z serwisem trochę się zdziwili że takie coś widzę, jednak przeszkadza mi to czasami w oglądaniu)
Pozdrawiam
 

tom

New member
Jeszcze raz zwracam sie z gorącą prośbą o przyjrzenie się dokładnie swoim plazmom u góry i dołu ekranu, czy u Was obraz wypełnia w całości swoją treścią ekran, czy są może widoczne "paski" ...

Pozdrawiam i liczę na Wasze spostrzeżenia i uwagi
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Ja mam co prawda inny model plazmy LG - 50PY2R, ale być może ma podobne regulacje.
Jeśli mam sygnał prosto z anteny nadawany w standardowym PAL 4:3 to obraz przy ustawieniu "oryginalny" wypełnia całą matrycę od góry do dołu pozostawiając po bokach dwa szare pasy. Jeśli sygnał PAL jest nadawany w formacie prawdziwym 16:9 (czasami w Canal +) to wypełnia się cała matryca bez żadnych pasów z żadnej strony. Jeśli sygnał PAL nadawany jest w pseudo 16:9 (zmniejszona liczba lini poziomych) to oprócz szarych pasów po bokach, pojawiają się czarne pasy od góry i dołu.
Jednak ja oglądam programy głównie przez dekoder z satelity (HUMAX HDCI 2000) i wtedy sytuacja wygląda ciut inaczej. Przy sygnale 4:3 góra i dół są także wypełnione od brzegu do brzegu, natomiast po bokach są także pasy lecz czarne a nie szare i - co ciekawe - są one węższe niż przy oglądaniu z anteny a więc obraz jest nieco szerszy przy czym ilość linii w poziomych jest taka sama ponieważ obraz nie jest obcinany w pionie, a w poziomie widać więcej (sprawdzałem). Przy pseudo 16:9 obraz jest otoczony czarną ramką (pasy od dołu, góry i po bokach). To oczywiście tak wygląda przy ustawieniach obrazu na "oryginalny". Ja jednak mam na stałe ustawienie "pełny" i gdy pojawiają się pasy od góry i dołu, to po chwili odbiornik sam przeskalowuje obraz i wypełnia górny i dolny pas, po czym w pilocie od dekodera utsawiam opcję "wide" i wówczas likwidują się także pasy po bokach i mam obraz na cały ekran z obrazem we właściwych proporcjach.
Nie wiem czy ci to pomoże, ale może pobaw się opcjami we właściwościch obrazu i ekranu.
 

tom

New member
Dziękuję bardzo za ten ciekawy post, ale to nie o to mi chodziło. Trudno opisać słowami to co ja widzę na ekranie nazwałem to paskami, ale to nie są paski dosłownie tylko - około 5 mm od góry i dołu widoczny obraz, który jest już poza treścią główną obrazu. Niestety nie umiem tego opisać inaczej. Przeszkadza to czasami w oglądaniu bo widzę na dole i górze ekranu to co powinno być ukryte. Proszę o Wasze opinie i spostrzeżenia
 

allabahal

New member
tom napisał:
Dziękuję bardzo za ten ciekawy post, ale to nie o to mi chodziło. Trudno opisać słowami to co ja widzę na ekranie nazwałem to paskami, ale to nie są paski dosłownie tylko - około 5 mm od góry i dołu widoczny obraz, który jest już poza treścią główną obrazu. Niestety nie umiem tego opisać inaczej. Przeszkadza to czasami w oglądaniu bo widzę na dole i górze ekranu to co powinno być ukryte. Proszę o Wasze opinie i spostrzeżenia

Jednoznacznie jest to wada i uszkodzenie elektroniki, bo wykluczam, że mieszałeś coś w menu serwisowym. TV oddaj do serwisu. Niestety taki już sprzęt dziś produkują :-(
 
Do góry