42PQ6000 czy TX-P42X10Y

M_F

New member
Witam wszystkich.Mam dylemat co wybrać.Po wielu dniach spędzonych na czytaniu forum i porównaniu w EW skłaniam się ku LG ,ale mimo wszystko chcę jeszcze się wstrzymać i może ktoś coś jeszcze doradzi.:hmm:
 

archie39

New member
najlepiej znaleźć sklep gdzie te telewizory stoją niedaleko siebie i porównać obraz. Ja osobiście miałem zamiar kupić panasonica tx10E, ale jak zobaczyłem obok stary lg pg6000 to obraz na panasonicu przestał mi się podobać. Próbowałem różnych trybów, ale obraz na panasonikach (były chyba cztery sztuki - 2 full hd i 2 hdready) był troche rozmazany w stosunku do lg. Poczytałem troche, że niedługo ma pokazać się nowy model -pq z 600Hz i nowym typem matrycy i paroma bajerami i kupiłem lg (oczywiście troche sobie go wcześniej pooglądałem w mm). Generalnie na 1 miejscu postawiłem obraz (czerń być może nie jest na bardzo wysokim poziomie, ale jest wystarczająca). Na drugim miejscu tuner mpeg4 gdyż jak wiadomo niedługo przechodzimy na naziemną tv cyfrową. Odnośnie obrazu to każdy ma inne preferencje więc wyboru musisz dokonać sam. To co przemawia dodatkowo za lg jest błoga cisza wieczorem w pokoju (mój laptop chodzi głośniej ;) ) oraz w miare niskie zużycie energii - ok. 130 W co jak na plazme 50" jest dobrym wynikiem. Telewizor bardzo ładnie skaluje analogową kablówke upc oraz divixy. Na tvn-ie niektórzy myślą, że mamy hd :D
 

centur

New member
M_F napisał:
Witam wszystkich.Mam dylemat co wybrać.Po wielu dniach spędzonych na czytaniu forum i porównaniu w EW skłaniam się ku LG ,ale mimo wszystko chcę jeszcze się wstrzymać i może ktoś coś jeszcze doradzi.:hmm:
idziesz na łatwizne (typowe przy pierwszym poście). Przeczytaj temat o x10 i PQ i nie licz że ktoś ci będzie je streszczał, tym, bardziej że nic nie napisałeś o preferencjach i warunkach w jakich chcesz użytkować tv .........
 

M_F

New member
archie39 napisał:
najlepiej znaleźć sklep gdzie te telewizory stoją niedaleko siebie i porównać obraz. Ja osobiście miałem zamiar kupić panasonica tx10E, ale jak zobaczyłem obok stary lg pg6000 to obraz na panasonicu przestał mi się podobać. Próbowałem różnych trybów, ale obraz na panasonikach (były chyba cztery sztuki - 2 full hd i 2 hdready) był troche rozmazany w stosunku do lg. Poczytałem troche, że niedługo ma pokazać się nowy model -pq z 600Hz i nowym typem matrycy i paroma bajerami i kupiłem lg (oczywiście troche sobie go wcześniej pooglądałem w mm). Generalnie na 1 miejscu postawiłem obraz (czerń być może nie jest na bardzo wysokim poziomie, ale jest wystarczająca). Na drugim miejscu tuner mpeg4 gdyż jak wiadomo niedługo przechodzimy na naziemną tv cyfrową. Odnośnie obrazu to każdy ma inne preferencje więc wyboru musisz dokonać sam. To co przemawia dodatkowo za lg jest błoga cisza wieczorem w pokoju (mój laptop chodzi głośniej ;) ) oraz w miare niskie zużycie energii - ok. 130 W co jak na plazme 50" jest dobrym wynikiem. Telewizor bardzo ładnie skaluje analogową kablówke upc oraz divixy. Na tvn-ie niektórzy myślą, że mamy hd :D




I o taką pomoc mi chodziło.
obecny odbiór:
-C+ i Polszmat ze zbiorczej
-DVD
-PS 2
-Odległość 3-3,5m
-Pokój 21m2
-TV tyłem do okna
Co do odwiedzin w sklepie byłem i właśnie obraz z LG też wydawał się wyraźniejszy niż w Pionku,ale jak to mówią: Kto pyta nie błądzi;)
 
Ostatnia edycja:

centur

New member
archie, plazma 50'' spala tylko 130 W ?????????:D chyba na eco w zaciemnionym pomieszczeniu, na liczby typu 600Hz raczej nie zwracałbym uwagi (tym bardziej w wydaniu koreańczyków), porównywałem 100Hz w x10 i 600Hz na pq3000 i róznicy w odświeżaniu nie zauważyłem (ani sprzedawcy), mnie osobiście bardziej podpasował x10, uważam że ma lepsze skalery sd, lepszą matrycę, lepszą elektronikę i lepszy design ...........
 

timonek

Member
Bez reklam
Co do tego skalowania sygnalu sd to jak czytalem tets poprzedniego modelu lg hd redy i panasonika to lg wypadl o wiele lepiej panasoniki wcale nie sa takie super w tym wzgledzie
 

archie39

New member
centur napisał:
archie, plazma 50'' spala tylko 130 W ?????????:D chyba na eco w zaciemnionym pomieszczeniu, na liczby typu 600Hz raczej nie zwracałbym uwagi (tym bardziej w wydaniu koreańczyków), porównywałem 100Hz w x10 i 600Hz na pq3000 i róznicy w odświeżaniu nie zauważyłem (ani sprzedawcy), mnie osobiście bardziej podpasował x10, uważam że ma lepsze skalery sd, lepszą matrycę, lepszą elektronikę i lepszy design ...........

odnośnie zużycia energii to pomiary robiłem przy ustawieniach 50%, eco średni, godz. 19. tv wisi na ścianie na wprost okna (okno na południe, ok. 3,5m od tv), okna nie zasłonięte,
dzisiaj zrobiłem kilka dodatkowych testów na innych kanałach i tak na tvp1 reklamy - 200W, tvn wiadomości - 144W, axn film gwiezdne wrota -120W, wieczorem te wartości są troche niższe(10-15%), około południa wyższe,
nie wiem ile zużywa panasonic tx w domu, ale z tego co czytałem to chyba więcej,
odnośnie obrazu to porównywałem panasoniki z lg w kilku sklepach i pomimo tego, że panasonic to niby bardziej renomowana firma to obraz w lg bardziej mi się podobał. Do tego porównując specyfikacje obu tv to lg jest dużo nowocześniejszym i lepiej wyposażonym modelem, można powiedzieć, że o klase wyżej niż tx10e, do tego ma fajny dźwięk i design, jest cieńszy o 2cm (oczywiście to kwestia gustu, ale we wszystkich testach pod tym względem jest dużo wyżej sklasyfikowany niz panasonic). Do tego tv pracuje bardzo cicho, nie grzeje się, nie ma żadnego migotania ekranu, kablówke upc mozna ogladać z 1,5 m a na wielu programach nawet z bliska nie da się zauważyć żadnej pikselizacji. Szklana obudowa jest super - ponad miesiąc i zero kurzu na ekranie! Poprzedni crt samsung po tygodniu był tak oblepiony kurzem, że można było rysunki na ekranie (i obudowie) malować palcem.
Oczywiście aby porównać realnie oba modele trzeba by przeprowadzić test w domu, w tych samych warunkach, na tym samym sygnale i ustawieniach. No i oceniać musiałyby przynajmniej dwie osoby bo każdy ma jakieś swoje preferencje jesli chodzi o obraz i inne rzeczy. Z reguły jest też tak, że każdy chwali to co ma :grin: , ale osobiście jestem zadowolony z zakupu. Zobaczymy jak będzie z awaryjnością, mam nadzieje, że jak się nie zepsuł przez pierwszy miesiąc to juz pochodzi bezawaryjnie pare lat tak jak poprzednie telewizory.
 

J_K

Member
centur napisał:
... mnie osobiście bardziej podpasował x10, uważam że ma lepsze skalery sd, lepszą matrycę, lepszą elektronikę i lepszy design ...........

Tylko tyle przewag ma Panasonic nad LG, nic więcej nie da się dołożyć ? :D

Użytkuję 42PQ6000 od dwóch tygodni. Wcześniej przez ponad pół roku czytałem wszystko o plazmach Panasonica i zdawało się, że właśnie taki kupię 42PV80, lub raczej jego nastepcę. Całkiem jednak świadomie podjąłem decyzję o zakupie LG zważywszy uprzednio wszystkie za i przeciw.

Co do designu - de gustibus non est disputandum, (jak dla mnie szpetota plazm Panasonic była jedną z istotniejszych przewag LG).

Wyposażenie – w serii PV80 i X10E brakuje mi dwóch rzeczy, tunera DVB-T w standardzie MPEG 4 i cyfrowego wyjścia audio (chodzi mi o komfortowe podłączenie do amplitunera - jednym przewodem audio ze wszystkich źródeł reprodukowanych przez telewizor).

Skalowanie SD – czytałem różne anglojęzyczne i niemieckojęzyczne testy dotyczące serii PG i PQ i wszędzie wyrażano się o tym w samych superlatywach. Oglądany w wielu marketach Panasonic zawsze straszył mnie jakością prezentowanego sygnału SD. Dziwnym trafem kilka razy (mimo, że wcale nie brałem ich pod uwagę zwracały moją uwagę plazmy LG serii PG).
Zakupiony LG przerósł moje oczekiwania w tym zakresie z nawiązką. Obróbka obrazu standardowej rozdzielczości jest R E W E L A C J N A. Dysponuję satelitarnym sygnałem HD/SD (n-recorder połączony po HDMI) oraz satelitarnym sygnałem SD (Cyfra+ odbierana na tunerze Golden Interstar GI-T/S 870 Xpeed CRCI combo połączonym złączem komponent oraz na Humaxie CRCI-5500 podłączonym scartem). Sygnał naziemny odbieram z Warszawy (około 70 km) z najzwyklejszej, kilkunastoletniej anteny siatkowej. DVB-T odbierałem już wcześniej na Xpeedzie, jednak tylko do bodajże marca 2008, tj. do czasu, gdy w Warszawie nadawano w MPEG-2. Podłączone było to do topowego zakupionego przed 11 laty CRT Philips (zapłaciłem za niego wtedy więcej niż teraz na 42PQ6000) ale nie spodziewałem się, że można z siatki zlokalizowanej 70 km od nadajnika nadającego póki co testowo uzyskać taką jakość naziemnej telewizji cyfrowej. Jeszcze większym zaskoczeniem jest wspaniały odbiór naziemnego sygnału analogowego; jedynie TV4 nieco szwankuje.

Zaskakuje jakość naziemnej TVP HD – zdaje mi się o klasę wyżej niż z N-ki. O jakości skalowania LG świadczy również to, że według mnie dobrze nadawane filmy z Canal+ czy Ale Kino wyglądają znacznie lepiej niż HBO HD z N-ki. Bezkonkurencyjna jest również jakość odtwarzania plików DivX ze złącza USB (działanie deinterlacera SD). Korzystam oprócz tego z DVD Pioneer DV-610V-K połączonego po HDMI z rozdzielczością 720p mam więc bezpośrednie porównanie do chyba nienajgorszego sprzętu.

Jakość dźwięku jest akceptowalna, mimo, że kudy mu tam do standardu Incredible Surround jaki mam w starym Philipsie. Do normalnego oglądania telewizji wystarczy. Włączenie efektu surround w LG powoduje, że dźwięk się przytyka. Tak czy inaczej pozostaje podłączyć się do zewnętrznego wzmacniacza.

Menu zorganizowane logicznie, ilość możliwości regulacji różnych wielkości ogromna, a możliwości regulacji obrazu przytłaczają; trzeba trochę czasu by to chociaż wstępnie wypróbować.

Dwie rzeczy na minus (brałem je wcześniej pod uwagę, więc zaskoczony nie jestem): nie rewelacyjny poziom czerni oraz skłonność do powidoków, czy jak by ich tam nie nazywał (chodzi o to co po angielsku nazywane jest image retention). Podam jednak przykład: po godzinie oglądania filmu na HBO2 (przy jasności ustawionej na 60, logo ogromne i nieprzezroczyste) po przełączeniu na inny kanał lekki „ślad” widoczny jest około minuty. Zawsze dla bezpieczeństwa po takich „ryzykownych operacjach można skorzystać z opcji „Kolorowe wymycie” (wystarczy kilka minut na zakończenie dnia).

Reasumując w skali od 1 do 6 oceniam ten sprzęt na 5,5 z plusem :) . Mam przy tym świadomość, że rezygnując z zakupu Panasonica całkowicie ominęły takie atrakcje jak: trzaski obudowy, huczenie wentylatorów, migotanie ekranu, „green ghosting”, purpurowe węże i inne cuda przy słabym analogowym sygnale. A może jeszcze coś pominąłem?

Z pozdrowieniami

J_K
 
Ostatnia edycja:

jaro67

New member
Witam jestem posiadaczem 42PQ6000 od tygodnia a o plazmie pomyślałem dwa tygodnie temu jak mój sąsiad zakupił Panasa 42x10 mam skale porównawczą i po wielu oględzinach X10 wybrałem się do MM po panasa i nagle zobaczyłem LG PQ zwątpiłem zrezygnowałem z panasa mimo że pan z MM polecał X10 a o LG radził żebym zapomniał bo to sprzęcik na prowincje :confused:
 

jaro67

New member
jWitam jestem posiadaczem 42PQ6000 od tygodnia a o plazmie pomyślałem dwa tygodnie temu jak mój sąsiad zakupił Panasa 42x10 mam skale porównawczą i po wielu oględzinach X10 wybrałem się do MM po panasa i nagle zobaczyłem LG PQ zwątpiłem zrezygnowałem z panasa mimo że pan z MM polecał X10 a o LG radził żebym zapomniał bo to sprzęcik na prowincje :confused: Zapoznałem się z opiniami na necie i postanowiłem zaryzykować :twisted: Naprawdę nie żałuje LG jakościowo jest lepiej wykonane obraz zdecydowanie lepszy od X10 nie nagrzewa się tak jest zdecydowanie cichszy X10 buczy a LG nie słychać wcale nie mierzyłem ale z tego co słyszałem LG zużywa o wiele miej prądu jak zaobserwowałem to LG ma ostrzejszy obraz żywsze kolory i jak dla mnie to LG jest lepszy Ale jak sam nie zobaczysz na własne oczy jak oba grają obok siebie to cię nic nie przekona Ja mam ustawiony program ORBITER i jak na razie nie widziałem pozostałości na ekranie jakiegoś logo :-D Jest jeszcze jedna rzecz z której jestem bardzo zadowolony mianowicie czujnik natężenia światła robi to tak rewelacyjnie że nie mam problemu z jasnością TV a X10 wieczorem świeci jak NEON
 

M_F

New member
Dziękuję za wyczerpujące podpowedzi,które potwierdziły moje spostrzeżenia na temat obu TV.Zamawiam LG i myślę że się nie zawiodę.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję:cool: ;)
 

centur

New member
nie przypominam sobie wątku w którym byłoby napisane tak wiele bzdur o x10 :eek:k: , no cóz gratuluję zakupu LG, tez rozważałem ten zakup (pq3000) i póki co złego słowa o LG powiedzieć nie mogę bo go nie mam, jednak po ok miesiącu czytania forów, opinii, porównań w sklepie, konsultacji, własnych doświadczeń itp wybrałem jednak panasa, nie załuję ...........
 

centur

New member
aro_77 napisał:
Mozesz przytoczyc cytat postu ktory opluwa X10 bo ja nie zauwazylem takiego?
hehe, uderz w stół a ...... :)
"trzaski obudowy, huczenie wentylatorów, migotanie ekranu, „green ghosting”, purpurowe węże, X10 buczy, X10 wieczorem świeci jak NEON, Panasonic zawsze straszył mnie jakością prezentowanego sygnału SD, jak dla mnie szpetota plazm Panasonic była jedną z istotniejszych przewag LG ... itp itd, kto da więcej ???? :grin:
 
Ostatnia edycja:

jaro67

New member
:eek:k::eek:k:
centur napisał:
nie przypominam sobie wątku w którym byłoby napisane tak wiele bzdur o x10 :eek:k: , no cóz gratuluję zakupu LG, tez rozważałem ten zakup (pq3000) i póki co złego słowa o LG powiedzieć nie mogę bo go nie mam, jednak po ok miesiącu czytania forów, opinii, porównań w sklepie, konsultacji, własnych doświadczeń itp wybrałem jednak panasa, nie załuję ...........
Gratulacje i mam nadzieje że będzie ci tak samo dobrze odbierał jak mój LG nie wiem tylko czemu tak kiepsko kończysz :roll: jeden lubi czarną drugi rudą po to są takie fora żeby każdy mógł coś powiedzieć a nie się donsać:eek:k:
 
Do góry