Jak ustawić obraz (czerń)? Widoczne kontrastowe granice...

Vendeur

Member
Cześć,

jakiś czas temu kupiłem LG OLED65A13LA i mam w nim problem z ustawieniem obrazu, a konkretnie chodzi o wygląd czerni. Niezależnie, czy jest to obraz z internetowej TV, czy z filmu, SDR lub HDR, pojawia się wyraźna, kontrastowa granica pomiędzy czernią, a innym odcieniem, w ciemnych scenach. W takim przypadku mam w ustawieniach obrazu, a konkretnie jasności, na samym dole w opcji POZIOM CZERNI ustawione "OGRANICZONY". W takim przypadku czerń jest piękna, po prostu czarna. Ale właśnie jest problem z niektórymi scenami ciemnymi, w których zanikają szczegóły w ciemnych partiach i pojawia się ta dziwna, kontrastowa granica. Chodzi o sceny, gdzie jest mała kontrastowość, np. czernie i szarości, wtedy pojawia się właśnie coś dziwnego. Gdy jest czerń i jaśniejsze partie, to wtedy na ich granicy czegoś takiego nie ma. Gdy ten POZIOM CZERNI ustawię jako "PEŁNY", to problem w zasadzie znika, ale z kolei czerń staje się jasna i szarawa. Ogólnie niwelować ten problem mogę też zmieniając gammę lub jasność ekranu, ale niestety wpływa to też na jasność czerni. I nie wiem jak zrobić, aby czerń była głęboka a jednocześnie pozbyć się tych "artefaktów.

Proszę o pomoc.

Poniżej zdjęcia, które przedstawiają problem.

Pierwsze dwa, akurat z TV z netu, wszystko wygląda dobrze.

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.ne...x4OK-FXPYfyDE6djgxln50iRcDO4F7SGg&oe=62A30EA7

280256133_553755093031634_739627858517424367_n.jpg


https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.ne...kExkhGmVfuK_dbaadXNHe97HMNgP5VTlw&oe=62A1485E

280280348_379409670879415_2022967162543566654_n.jpg




Kolejne zdjęcia, ciemna sceneria i małe różnice pomiędzy odcieniami (WAŻNE - trudno uchwycić to na telefonie, bo problem ze złapaniem ostrości i w ogóle ukazaniem tego, ponadto na statycznym obrazie jest to mniej rzucające się w oczy, niż gdy obraz jest w ruchu):

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.ne...m8lL-MP-9RRR1OMMbzLsg0x40vosRfFoA&oe=62A1824D

280236610_303876288591596_7711363091853755279_n.jpg


Wyraźna granica czerni na włosach oraz po lewej na skale:

https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.ne...p6W5T3nJfE68-WfveD7ZrbUKCmHs1CdmA&oe=62A5BADE

280489766_524824235906849_1393921759020683353_n.jpg
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
W pierwszych 2 widać zbyt wysoko ustawiony kontrast a w kolejnych wydaje mi się, że to efekt zbyt dużej kompresji sygnału. Słabo to widać na Twoich zdjęciach.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Zdjęcia są prześwietlone , więc nie niosą całej informacji.
Ale do takiej regulacji - służy właśnie kalibracja.
 

Vex

Member
Bez reklam
Na pewno poziom czerni ma być "pełny", bo inaczej tracisz w cholerę szczegółów w ciemnych scenach i wszystko się ze sobą zlewa. Zmień sobie też gamme na bt.1886 lub 2.4.
 
Ostatnia edycja:

Vendeur

Member
Na pewno poziom czerni ma być "pełny", bo inaczej tracisz w cholerę szczegółów w ciemnych scenach i wszystko się ze sobą zlewa. Zmień sobie też gamme na bt.1886 lub 2.4.

Sprawdzę jeszcze tak, jak piszesz. Generalnie przy poziomie czerni ograniczonym obraz jest genialny w 95% sytuacji no i ta czerń. Drażnią jednak niekiedy te artefakty.

Przy pełnym poziomie z kolei obraz wydawał mi się zawsze zbyt jasny, tzn. czernie, w ciemnych i nocnych scenach (np. serial Dark, film Diuna gdy na pustyni dwójka spotkała tamtą grupkę).

Nie chce Cię martwić, ale raczej nic z tym już nie zrobisz
https://www.youtube.com/watch?v=dINg2ABwXjc (od 01:50)
Dużo zależy od jakości sygnału, kompresji, ale kalibracja dużo tu nie wniesie.

Tak, na tym filmiku widać coś podobnego, po prawej stronie taki mankament.

Co do kompresji, to filmy tak w okolicach 15-20GB sprawdzałem.
Ogólnie zauważyłem, że dobrze zrobiony film 1080p (2-3GB) nie wygląda zauważalnie gorzej od filmu 4K HDR 15GB z odległości 3,5 metra... Dopiero przy mocniejszym przyglądaniu się z bliska można zauważyć różnice.
 

Vex

Member
Bez reklam
Ustawienia TV dla czerni pełnej i ograniczonej będą zupełnie inne. Do tego dochodzi mnóstwo innych opcji. Na pewno wyjściowo powinieneś mieć pełną czerń i balans bieli na ciepły/warm +50 - to na start. Reszta zależy od preferencji, u mnie np. jest jasność na 45, jasność pikseli oled na 80, kontrast 80, gamma 2.4, wyłączony kontrast dynamiczny, wyłączona maksymalna jasność do tego dochodzi głębia kolorów opcje wyrazistości (w cholerę rzeczy tam jest do wyłączenia, bo one też powodują artefakty itd).
Jak masz możliwość włącz sobie Harrego Pottera w HDR 52 minuta i 35 sekunda (Deathly Hallows part 2.). Tam masz piękny pokaz HDR i czerni przy niszczeniu kopuły i później. W późniejsze scenie czerń tła nie powinna się zlewać z pękającą różdźka - przy ograniczonej czerni nie da się tego zrobić.
 

Vex

Member
Bez reklam
Nie da się edytować wiadomości :p Jeszcze wejdź w ustawienia/wsparcie/ochrona oled/ochrona urządzenia/oszczędzanie energii/działanie funkcji oszczędzania energii < off
 

INTseed

New member
Ustawienia TV dla czerni pełnej i ograniczonej będą zupełnie inne. Do tego dochodzi mnóstwo innych opcji. Na pewno wyjściowo powinieneś mieć pełną czerń i balans bieli na ciepły/warm +50 - to na start. Reszta zależy od preferencji, u mnie np. jest jasność na 45, jasność pikseli oled na 80, kontrast 80, gamma 2.4, wyłączony kontrast dynamiczny, wyłączona maksymalna jasność do tego dochodzi głębia kolorów opcje wyrazistości (w cholerę rzeczy tam jest do wyłączenia, bo one też powodują artefakty itd).
Jak masz możliwość włącz sobie Harrego Pottera w HDR 52 minuta i 35 sekunda (Deathly Hallows part 2.). Tam masz piękny pokaz HDR i czerni przy niszczeniu kopuły i później. W późniejsze scenie czerń tła nie powinna się zlewać z pękającą różdźka - przy ograniczonej czerni nie da się tego zrobić.
Pierwsza część serii? Może być jakiś mkv?

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
 

Vex

Member
Bez reklam
Pierwsza część serii? Może być jakiś mkv?

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka


Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2. MKV, ale x265 4k HDR10, pliczek ma 22,8 GB.

Pamiętaj, że jak nie masz filmu w natywnej rozdzielczości TV to wchodzą do akcji wszelkiego rodzaju polepszacze obrazu/skalowanie itd. Najlepiej mieć pliki właśnie na x265, bo masz identyczną jakość jak na x264, ale plik zajmuje o wiele mniej miejsca. Żeby mieć taką samą jakość na x264 jak ten film wyżej to plik musiałby mieć ponad 100GB.
 
Ostatnia edycja:
Do góry