Poziom czerni w treściach HDR

phoba

New member
Cześć,

Od kilku dni jestem "szczęśliwym" posiadaczem C1 65. Wcześniej od wielu lat używałem plazmy od Panasonica i prawdę mówiąc wahałem się czy kupować OLEDa, bo braz na plazmie naprawdę mi odpowiadał. Po naczytaniu się o OLEDach i testach organoleptycznych oczekiwałem od OLEDa jakości obrazu jeśli nie lepszej, to przynajmniej analogicznej do plazmy + bonus w postaci treści HDR.
Niestety od kilku dni walczę z ustawieniami obrazu i już mnie szlag trafia, bo nie mogę ustawić obrazu choćby zbliżonego do plazmy.

O ile na materiałach SD w końcu udało mi się jakoś to wszystko poustawiać (ale do plazmy jeszcze trochę brakuje) to przy HDR (Dolby Vision i HDR10) nie jestem w stanie dojść do satysfakcjonującej jakości obrazu.
W przypadku materiałów SD dostępna była opcja Poziom czerni, która dopiero po wybraniu wartości "Pełny" dała obraz, który da się oglądać - przy innych wartościach tej opcji ciemne obszary i cały obraz ogólnie był nienaturalnie zaciemniony. Wartość "Pełny" rozjaśniła i trochę wyszarzyła obraz, ale za to wyciąga zdecydowanie więcej detali w ciemnych obszarach, a obraz całościowo zyskał na naturalności.
Niestety przy treściach HDR10 i Dolby Vision ta opcja jest nieaktywna i nie mogę jej zmienić (Ustawienia Kino lub Kino domowe), przez co ciemne obszary są nieczytelne, nawet jeśli ustawię siłę świecenia pikseli na 100 (co też jest bez sensu bo taka wartość wypala oczy). Co ciekawe nieaktywna jest też opcja True Motion i byłoby OK, gdyby była ustawiona na wyłączona, ale jest ustawiona na ruch filmowy, czyli pierwsza pozycja upłynniania. Gamma też niekatywna, ale tu powiedzmy, że poprawna wartość 2.2.

Żadne kombinacje innych ustawień też nie pomagają w podniesieniu widoczności w ciemnych partiach obrazu. Żeby nie było, że poruszam się po omacku - większość pozostałych ustawień to wartości referencyjne np. z AVForums.
Już w kij dmuchał inne niekatwyne opcje (True Motion, Gamma), gdyby tylko dało się regulować Poziom czerni. Czy ta opcja też jest u was niekatywna na HDR? Czy można ją jakoś aktywować?

Pewnie ktoś zaraz powie, że trzeba zrobić kalibrację i pewnie ją zrobię jak już nie będę miał sił dalej walczyć. Ale uważam, że to chore, że TV za taką kwotę nie umożliwia dokonania sensownych ustawień (bo brak możliwości regulowania Poziom czerni uważam za bezsensowne) zwykłemu użytkownikowi, tylko MUSZĘ zrobić kalibrację za ok.10% wartości TV.

Uzupełnię, że oglądam w prawie ciemnym pokoju, więc brak widoczności detali w ciemnych obszarach to nie jest kwestia intensywnego światła otoczenia. Zwłaszcza, że plazma dawała sobie w tych warunkach doskonale radę.

I na koniec trochę off topic. W środkowej części ekranu czasami widać delikatne pionowe paski na całej długości z góry na dół. Trudno określić od czego zależy ich widoczność, bo np. na statycznej planszy w jednym kolorze właściwie są niewidoczne. Ale jeśli mamy jakiś ruch, szczególnie całej sceny i ta scena ma jednolite tło to te paski na chwilę wychodzą (tzn na czas ruchu sceny). Już niewielka ilość szczegółów na obrazie powoduje, że paski są niewidoczne. Czy to jest coś niepokojącego/nadającego się do reklamacji?

Sorry za długiego posta.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
Przesiadłem się również z plazmy Panasonica na Oleda , co prawda również Panasonica ale na bieżąco mam dostęp i porównanie do Oleda Lg CX więc model niewiele różniący sie od twojego.
Moim zdaniem jeżeli chodzi o jakosc obrazu to róznice są w skalowaniu i niuansach kolorystycznych. W każdym bądz razie nie jest tak ,ze na jednym widac cos czego nie widać na drugim.
Do rzeczy- ustawiałem tego LG CX i o ile dobrze pamietam to tryby isf expert są po wyciagnieciu z pudełka skalibrowane dość dobrze choc wymagają oczywiscie drobnych korekt zarówno pod swoje preferencje jak i pod warunki w pomieszczeniu.Daja równiez mozliwośc pełnej regulacji zarówno w trybie SDR jak i HDR.
Bazując na twoim opisie zacząłbym od sprawdzenia ustawień gammy w trybie expert (jasny ).
Co do pasków- z jednolitością podświetlenia bywało (i jak widać bywa) róznie i w moim pierwszym Oledzie LG też miałem podobny problem.Był to równiez jeden z czynników dla których wybrałem Panasa i słusznie bo po tym wzgledem jest perfekcyjny.W LG CX nie zauważyłem wiekszych z tym problemów (aczkolwiek delikatna niejednolitość chyba jest) jednak to nie jest mój TV ,nie ogladam go codziennie na różnym materiale i w różnych warunkach.
Czy jest to niepokojące- jeżeli nie ulega zmianie, raczej nie.Czy kwalifikuje do reklamacji- nie sądze.

ps.Z tego co pamiętam , mimo że przesiadłem się z Oleda na Oleda to na początku również patrzyłem troche krzywo na to co on wyświetla. Dopiero tak po tygodniu,dwóch po delikatnych korektach (jak również chyba wygrzaniu się ekranu- nie wiem co o tym mówią eksperci moje prywatne zdanie jest jednak takie ,ze nowy ekran musi się "dotrzeć" i widać zmiany spowodowane tym procesem) uzyskałem to czego oczekiwałem i co w pełni mnie satysfakcjonuje.No moze prócz tego ,że to 65" a nie 77" ,które byłoby jeszcze lepsze ale niestety Panas tych wielkosci nie produkuje
 

luki82b

Member
Mam podobnie z paskami pionowymi (banding) a nawet denerwujący pasek poziomy w połowie Ekranu. Występują dokładnie w takich samych sytuacjach które wymieniłeś.Opcje poziomu czerni jest zablokowana w treściach które wymieniłeś. Coś tam się bawiłem swoimi ustawieniami, ale zamiast skupić się na oglądaniu to wiecznie grzebałem suwakami. Dzisiaj będę miał przeprowadzoną profesjonalną kalibrację to zobaczymy czy wymienione mankamenty zostaną zniwelowane, jeżeli nie to lipa.
 

phoba

New member
@Mat74 - dzięki za post i info. Będę jeszcze próbował coś pustawiać, sprawdzić jak to wygląda na na ISFach. Ciekawe czy i na ile coś się poprawi, bo prawdę mówiąc po tygodniu codziennego ustawiania różnych wartości (tryb FilmMaker) skończyły mi się pomysły.

@luki82b - daj znać jak efekty po kalibracji :) Paski zapewne nie znikną, ale ciekawi mnie na ile będziesz miał poczucie, że prof kalibracja faktycznie istotnie zmieniła obraz na plus - zwłaszcza w ciemnych partiach - a nie tylko podciągnęła parę detali, które fajnie, że są, ale człowiek nie rzucałby się z mostu, gdyby ich nie było. Ja obecnie jestem niedaleko od rzucenia się z mostu ;)
 

luki82b

Member
Ok, napewno dam znać. Paski pionowe u mnie są ledwo widoczne i mogę je zaakceptować, ale ten poziomy to kuje w oczy momentami. Tv zakupiłem u kikiego i miał wklepane ustawienia kalibracyjne ale tylko dla SDR. Przy treściach DV/HDR nie udało mi się przyzwyczaić i wiecznie coś grzebie. Swoją drogą osoba która po wklepanie ustawień tzw. kopiuj/wklej jest zadowolona wychodzi na tym najlepiej i ma spokój z miejsca. W poprzedni TV były takie ustawienia dla mnie wystarczające, wklepane z pilota i oko przyjęło. W przypadku oleda jednak chciałbym coś więcej wyciągnąć z niego. Napewno nie jest to technologia pozbawiona wad i takie paski są dla mnie denerwujące. Dlatego mam nadzieje że kalibracja delikatnie je zamaskuje, dla SDR nie są one widoczne.
 
Ostatnia edycja:

xanek

Klub HDTV.com.pl
VIP
czytam te wasze opinie o Oledach i jestem w szoku czemu w filmach testowych na youtube i ogolnie w testach nikt tego nie pokazuje ani nikt o tym nie mówi.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Podstawowe ustawienia dla HDR według Vincenta:
podświetlenie pikseli-100
kontrast- 100
jasność-50
Gamma-bt.1886 (skoro masz problemy z czernią , przestaw na 2.2)
poziom czerni- auto
hdr tone mapping- włączony
color gamut-auto
 

luki82b

Member
W którymś wątku kolega @Kola1 też opisywał kilka mankamentów z drganiem obrazu itd… U mnie występują one również, natomiast mi akurat nie przeszkadzają. Niestety tak jest że mało osób mówi o wadach czy jak to nazwał jeden serwisant u mnie „ cecha technologii” :)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
czytam te wasze opinie o Oledach i jestem w szoku czemu w filmach testowych na youtube i ogolnie w testach nikt tego nie pokazuje ani nikt o tym nie mówi.

To nie dotyczy wyłacznie Oledów- o wielu rzeczach "filmy testowe" i "testy" nie mówia i ich nie pokazują.
 

xanek

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pytam o to bo chce kupic 77C1 i jestem juz praktycznie zdecydowany i zastanawiam sie czy mnie to wkurzac nie będzie, a z drugiej strony to tak mysląc to nigdy nie kupie TV, bo te Oledy LG i tak bija wszystko inne obecnie dostepne na rynku.
Pozdro
 

luki82b

Member
Musisz zobaczyć na własne oczy i zostawić sobie furtkę na ewentualną odsyłkę bądź wymianę egzemplarza. Przygotuj sobie jakieś ustawienia na których wstępnie sobie sprawdzisz swój egzemplarz. Druga sprawa to ja nie wierze że u pozostałych producentów niema wad. Jednego drażni widok pasów drugiego drganie obrazu, zafarb , słabe skalowanie , odbicia itp..….. musisz sam sprawdzić u siebie w domu. Życzę trafienia jak najlepszej sztuki ;)
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
W którymś wątku kolega @Kola1 też opisywał kilka mankamentów z drganiem obrazu itd… U mnie występują one również, natomiast mi akurat nie przeszkadzają. Niestety tak jest że mało osób mówi o wadach czy jak to nazwał jeden serwisant u mnie „ cecha technologii” :)

Nie ,no drgania obrazu to nie zaobserwowałem na żadnym Oledzie.

Pytam o to bo chce kupic 77C1 i jestem juz praktycznie zdecydowany i zastanawiam sie czy mnie to wkurzac nie będzie, a z drugiej strony to tak mysląc to nigdy nie kupie TV, bo te Oledy LG i tak bija wszystko inne obecnie dostepne na rynku.
Pozdro

W 65" ponownie kupiłbym Panasonica, gdybym planował kupić 77" to kupiłbym LG bo Panasonic tych rozmiarów nie produkuje.Sony moim zdaniem jest przewartościowany a w Philipsa jakoś nie wierzę mimo wszelkich "ślepych testów" linkowanych tu przez naszego forumowego sprzedawcę.Może niesłusznie , jednak przy wydaniu takiej kwoty własne przekonanie ma również duże znaczenie ;)
Na pewno nie kupiłbym żadnego LCD-ka ,jakkolwiek by go nazwali dla mnie od kilkunastu lat wykazują ciągle te same ,nieakceptowalne mankamenty ,owszem są one obecnie dokuczliwe w coraz mniejszym stopniu ale i tak do Oledów to jeszcze im daleko.
Mając porównanie miedzy Oledem Panasa i Oledem LG , obydwa na tej samej matrycy ,obydwa z tej samej półki cenowej , obydwa bez profesjonalnej kalibracji to wiem że do tego 77" LG na pewno zamówiłbym kalibrację by uzyskać kolorystykę taką jak w Panasie.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Musisz zobaczyć na własne oczy i zostawić sobie furtkę na ewentualną odsyłkę bądź wymianę egzemplarza. Przygotuj sobie jakieś ustawienia na których wstępnie sobie sprawdzisz swój egzemplarz. Druga sprawa to ja nie wierze że u pozostałych producentów niema wad. Jednego drażni widok pasów drugiego drganie obrazu, zafarb , słabe skalowanie , odbicia itp..….. musisz sam sprawdzić u siebie w domu. Życzę trafienia jak najlepszej sztuki ;)

Dla mnie jedyną wadą Panasa jest system operacyjny , co jest jednak dla mnie kompletnie bez znaczenia.
Podobnie jak bez znaczenia jest dzwięk jaki się z niego jest w stanie wydobyć.Nigdy jeszcze nie słyszałem jak graja jego głosniki , podobnie jak nie mam pojecia jak grały głosniki w moim poprzednim Oledzie LG - nigdy ich nie słyszałem.
Dla nie TV to przede wszystkim ekran generujący jak najlepszy obraz i posiadajacy kompatybilne z nowymi standardami łącza, reszta nie ma wiekszego znaczenia (oczywiście musi byc zachowana jakaś estetyka wzornicza).
 

xanek

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ,no drgania obrazu to nie zaobserwowałem na żadnym Oledzie.



W 65" ponownie kupiłbym Panasonica, gdybym planował kupić 77" to kupiłbym LG bo Panasonic tych rozmiarów nie produkuje.Sony moim zdaniem jest przewartościowany a w Philipsa jakoś nie wierzę mimo wszelkich "ślepych testów" linkowanych tu przez naszego forumowego sprzedawcę.Może niesłusznie , jednak przy wydaniu takiej kwoty własne przekonanie ma również duże znaczenie ;)
Na pewno nie kupiłbym żadnego LCD-ka ,jakkolwiek by go nazwali dla mnie od kilkunastu lat wykazują ciągle te same ,nieakceptowalne mankamenty ,owszem są one obecnie dokuczliwe w coraz mniejszym stopniu ale i tak do Oledów to jeszcze im daleko.
Mając porównanie miedzy Oledem Panasa i Oledem LG , obydwa na tej samej matrycy ,obydwa z tej samej półki cenowej , obydwa bez profesjonalnej kalibracji to wiem że do tego 77" LG na pewno zamówiłbym kalibrację by uzyskać kolorystykę taką jak w Panasie.


Dzieki za pomoc.
 

phoba

New member
@Mat74 - dzięki za te wartości. Oglądałem na YT filmiki z ustawieniami i Vincenta i AVForum. Te z AV są bardziej zrozumiałe - ten chiński akcent Vincenta :) Wydaje mi się, że moje ustawienia są właśnie takie, ale jestem w pracy i nie mam przed sobą TV, żeby sprawdzić. Zobaczę w domu. Niemniej z moich tygodniowych testów wychodzi, że Poziom czerni Auto to tak samo jak bodajże Ograniczony, czyli właśnie bardzo ciemny. Dopiero ustawienie Pełny rozjaśnia obraz, szczególnie w ciemnych partiach, tylko że niestety przy Dolby Vision opcja Poziomu czerni jest w ogóle nieaktywna. BT1886 w praktyce na moim panelu = gamma 2.4, która dla mnie jest za ciemna. Przy Jasność OLED 100 i Kontrast 100 odczuwam wypalanie oczu po 2 minutach patrzenia. Ale zrobię reset ustawień i spróbuję jeszcze raz od zera wszystko poustawiać.

@luki82b - czekamy na opis wrażeń i zmian po kalibracji :)

@xanek - też byłem w szoku, gdy odpaliłem TV. Nastawiłem się na naturalny obraz, wymagający może drobnych poprawek w ustawieniach, żeby dopieścić go pod moje preferencje. A tymczasem obraz na OLEDzie - nawet po wprowadzeniu ustawień Vincenta czy AVForum - jest po prostu ciemny, niezależnie czy to SD czy HDR10 czy Dolby vision. Aż niewiarygodne, że to ma być prawidłowy obraz, bo nie wierzę, że intencją reżysera jest, żeby widzowi uciekało do 50% szczegółów obrazu. Naczytałem się i naoglądałem przed zakupem o black crushingu, ale to co mam obecnie to jest smoła. Wiem, że może być lepiej, bo na SD udało mi się to w miarę ustawić, ale w 4K telewizor wprowadza pewne ograniczenia (niektóre opcje są nieaktywne) i zaczynają się schody. A paski - no cóż, też czytałem, że mogą się trafić, mogą nie. U mnie się trafiły i je zauważyłem. Dramatu nie ma, ale są. Najbardziej widoczne są na jednolitym, ruchomym tle. Drgań obrazu nie zauważyłem.

Jeśli macie Netflixa w 4K to odpalcie sobie Narcos, sezon 3, odcinek 5 - MRO. Na samym początku jest scena z Gilberto w więzieniu rozmawiającym przez telefon. Ciekaw jestem waszych opinii, jak u was wygląda ta scena. Bo u mnie cała scena jest bardzo ciemna, najciemniejsze fragmenty obrazu to wręcz czarne plamy smoły, a cały obraz jest tak "zdławiony" czernią, że nieprzyjemnie się to ogląda. Nawet moja żona widzi, że obraz jest za ciężki od tej czerni. A ona generalnie mało widzi jeżeli chodzi obraz video, więc jeśli tu zauważa problem tzn, że coś jest na rzeczy :)
 
Ostatnia edycja:

Manarino

Banned
Zorganizuj sobie lepiej profesjonalną kalibrację.
Wstukiwanie danych z sieci nie jest najlepszą opcją. Każdy tv jest indywidualnie kalibrowany do warunków otoczenia itp . Pomimo , że bazuje na tej samej matrycy , to na swój sposób generuje i tak inny obraz .
Na oko to wiesz , można sobie meble w pokoju ustawić.

Kalibrowałem już 3 tv : jedną plazmę i dwa oledy .
Miałem podobne odczucia co Ty . Profesjonalna kalibracja zdusiła wszystkie moje bolączki.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Tutaj macie najprostszy test by sprawdzić sobie jasnośc, poziom czerni ,kontrast, gradient- Black level - Lagom LCD test
Jeżeli chodzi o czerń/jasność u mnie na Panasie w trybie "professional2" widoczne są wszystkie zarówno "czarne" jak i białe kwadraty.Kontrast-widoczny jest każdy pasek, gradient- jest gładkie przejscie bez bandingu.
 

blackholesun

New member
Od kilku dni jestem "szczęśliwym" posiadaczem C1 65. Wcześniej od wielu lat używałem plazmy od Panasonica i prawdę mówiąc wahałem się czy kupować OLEDa, bo braz na plazmie naprawdę mi odpowiadał. Po naczytaniu się o OLEDach i testach organoleptycznych oczekiwałem od OLEDa jakości obrazu jeśli nie lepszej, to przynajmniej analogicznej do plazmy + bonus w postaci treści HDR.
Niestety od kilku dni walczę z ustawieniami obrazu i już mnie szlag trafia, bo nie mogę ustawić obrazu choćby zbliżonego do plazmy.

Też się przesiadłem na C1 65 z plazmy Panasonica, taniej plazmy. Skalibrowałem sobie obraz SD ustawieniami od kol. kiki i jest ok, używam tego trybu w sumie codziennie, bo mam dość ciemno w salonie. Natomiast jeśli chodzi o HDR, to mam dokładnie takie same wrażenia, jak Ty.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Jeśli macie Netflixa w 4K to odpalcie sobie Narcos, sezon 3, odcinek 5 - MRO. Na samym początku jest scena z Gilberto w więzieniu rozmawiającym przez telefon. Ciekaw jestem waszych opinii, jak u was wygląda ta scena. Bo u mnie cała scena jest bardzo ciemna, najciemniejsze fragmenty obrazu to wręcz czarne plamy smoły, a cały obraz jest tak "zdławiony" czernią, że nieprzyjemnie się to ogląda. Nawet moja żona widzi, że obraz jest za ciężki od tej czerni. A ona generalnie mało widzi jeżeli chodzi obraz video, więc jeśli tu zauważa problem tzn, że coś jest na rzeczy :)
No odpaliłem ten odcinek Narcos o którym napisałeś, na moim Oledzie LG. Wszystko wygląda bardzo dobrze. Czarne jest czarne, ale wszystko bardzo dobrze widać. Obraz szczegółowy, jak to się mówi, żyleta. Nie ma żadnych czarnych plam.


Uzupełnienie
Też przesiadłem się na Oleda z plazmy Panasonic.
Ustawienie obrazu pod siebie zajęło mi kilka dni.
 
Ostatnia edycja:
Do góry