LG OLED65C9 - wrażenia

tomoman

New member
Hej,

Takie wstępne wrażenia na szybko, bo pewnie niejeden rozważa serię C9 czy to 55 czy 65, ze względu na dobrą cenę. Przesiadłem się z Sony KD-65XD9305, więc do niego porównuję.

1. Obraz - bajka, jednak OLED jest niezrównany. Bravia była super i w HDR robiła robotę, ale to co prezentuje OLED to zawsze będzie inna liga. Widać od razu po włączeniu, nawet nie trzeba się wysilać z ustawianiem obrazu.
2. Unboxing i ogólny feeling z obcowaniem z produktem premium - na minus. Jakby to porównać, odpakowywanie, wyjmowanie z kartonu, rozwiązanie z kablami, maskownicami i nóżką w Bravii było jako odpakowywanie iPhona. W przypadku LG to jak otwieranie nowej Nokii... Jak wyjąłem nóżkę z kartonu, to musiałem przytrzymywać matrycę, żeby mi nie przeważyła. Brak maskownic z tyłu, tylko jakaś klapka, która i tak nic nie ukrywa.
3. Szybkie menu, to nie Android, który w telewizorze premium po dwóch latach haczy i ma zwisy co jakiś czas. Widać, że system robiony pod sprzęt, a nie do wszystkiego. Duży plus.
4. Największa wada, o której jeżeli bym wiedział, to bym mimo wszystko rozważył droższe AF9 - simple sync czyli wariacja hdmi-cec. Mam trochę sprzętów, część jest podpięta do TV, część do ampli Onkyo. Ogromną wadą jest to, że jeżeli chcę korzystać z ARC, a chciałbym, bo bez tego nie mam Atmosa z apek w webOS i urządzeń podpiętych do TV, to nie mogę w TV wyłączyć przełączania sygnałów itp. Powoduje to niestety mnóstwo błędów, urządzenia always on same przełączają wejścia, chcę pograć na Xboxie, to przełącza mi sygnał na Apple TV, itp. Część wyłącza się bez powodu. No generalnie mnóstwo problemów, które wykluczają używanie ARC. Spędziłem nad tym parę godzin i nic nie wymyśliłem. Niestety, ostatecznie podpiąłem wszystko na ampli i jeden kabel HDMI do TV podpięty. Z TV wychodzi wyłącznie optyk, czyli bez Dolby Atmos. Netflixa mam na Apple TV i na nim i Vision i Atmos. Szkoda, bo liczyłem na Netlifxa z webOS, ale zwyczajnie się nie da przy większej ilości urządzeń. Wszystko się gryzie - tak wiem, że nie ma jednego standardu i każdy ma swoje rozwiązania. W przypadku Bravi-Sync mamy jednak opcję wybrania w TV konkretnie co sync ma robić, może nic nie robić, a ARC będzie działał. W LG, jeżeli wyłączymy simple link, to wywala nam to połączenie ARC - po prostu ARC wymusza pełen simple link
I teraz, możecie zapytać, no dobra, ale w czym przeszkadza rozwiązanie z ampli Onkyo. Obecnie w niczym, ale ten TV ma HDMI 2.1 i planowałem nowego xboxa odpiąć bezpośrednio do niego i potem po ARC wypuścić Dolby Atmos. W tym wypadku będzie to niemożliwe, bez problemów z innymi urządzeniami. Oczywiście zakładam też, że przyczyną całego zła jest Onkyo, którego hdmi-cec nie współgra do końca z LG i miesza :) No ale właśnie dlatego przydałby się jeden standard.
5. Wiąże się z powyższym, jeżeli nawet miałbym tylko 1-2 urządzenia + aplikacje, to niestety nie zawsze zaskoczy dźwięk Dolby Atmos. Podobno to problem od 7 generacji. Trzeba wcisnąć parę razy mute i dopiero słuchać dźwięk. Jest o tym kilka tematów na reddicie. Moim zdaniem wynika to z niedoskonałości hdmi-cec w lg.
6 Nie do końca rozgryzłem airplay 2 w tym tv. Testy trwają, ale coś mi filmów moich z biblioteki nie przepuszcza.

Ogólnie jestem zadowolony, bo przy tej cenie obraz rekompensuje wady, ale jeżeli dla kogoś liczy się ARC i Dolby Atmos, to powinien rozważyć inne opcje.
 

efsx

New member
Witam. Kolego czy z onkyo tx nr656 też będą takie problemy?
I jeszcze jedna sprawa. Czy masz możliwość sprawdzenia streaming materiału nagranego w 4k na smartfonie (Ja mam Samsunga s10e) poprzez funkcje przesyłania obrazu bezpośrednio na ekran tv? Bo u kolegi na LG 55B8 przez bardzo dobre Wi-Fi jest taka kompresja że szok! Dopiero po zagraniu materiału na pendrive jest idealnie.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
 

tomoman

New member
Witam. Kolego czy z onkyo tx nr656 też będą takie problemy?
I jeszcze jedna sprawa. Czy masz możliwość sprawdzenia streaming materiału nagranego w 4k na smartfonie (Ja mam Samsunga s10e) poprzez funkcje przesyłania obrazu bezpośrednio na ekran tv? Bo u kolegi na LG 55B8 przez bardzo dobre Wi-Fi jest taka kompresja że szok! Dopiero po zagraniu materiału na pendrive jest idealnie.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Wydaje mi się, że tak samo, bo to kwestia HDMI-CEC w LG - nie można oddzielić przesyłania dźwięku od sterowania urządzeniem. Oczywiście nie każdemu to będzie przeszkadzać. Ja czekam na modele ampli z HDMI 2.1, które mają pojawić się w 2020, wtedy w zasadzie problem przestanie istnieć, bo nie będę musiał nic podłączać bezpośrednio pod TV.

Co do streamingu, nie mam androida żadnego, przesyłam obraz do Apple TV z iPhona i obraz żyleta. Pamiętaj, że musisz mieć router 5GHz n lub ac i oba urządzenia muszą być w tej sieci. Na 2.4 będziesz miał padakę.
 

kosa666

New member
podepnę się pod temat:

Mam problem z C9 i ampli Yamaha 673. Już doczytałem, że nici ze sterowaniem poprzez ARC, ale inny mam problem:
- YAMAHA podpięta po optyku do TV, w nim ustawiam wyjście jako WEWNĘTRZNE GŁOŚNIKI + OPTYCZNE i teraz się okazuje że na amplituner idzie sygnał po optyku tylko PCM (brak DD)... jak zmienię opcje w TV na tylko OPTYCZNE to wtedy wysyła normalnie DD...

Czy da się to jakoś obejść? Czy żeby oglądać cokolwiek w DD zawsze będę musiał… przechodzi przez ustawienia dźwięku: [przełączać głośniki TV na OPTYCZNE??? :-x
 

maciek8792

New member
Wydaje mi się, że tak samo, bo to kwestia HDMI-CEC w LG - nie można oddzielić przesyłania dźwięku od sterowania urządzeniem. Oczywiście nie każdemu to będzie przeszkadzać. Ja czekam na modele ampli z HDMI 2.1, które mają pojawić się w 2020, wtedy w zasadzie problem przestanie istnieć, bo nie będę musiał nic podłączać bezpośrednio pod TV.

Co do streamingu, nie mam androida żadnego, przesyłam obraz do Apple TV z iPhona i obraz żyleta. Pamiętaj, że musisz mieć router 5GHz n lub ac i oba urządzenia muszą być w tej sieci. Na 2.4 będziesz miał padakę.

Witam, ja mam ampli onkyo (txrz830) podpięte pod bravia XF9005. C9 chodzi w sypialni gdzie wpiąłem samsunga kino model 90r czy coś takiego. Wypuściłem po hdmi arc obraz, nka idzie bezpośrednio. Uważam, że to najlepsze rozwiązanie. Przy ustawieniu takim jak ty masz teraz - wszystko wpięte do onkyo i z onkyo jednym kablem na tv - wkurzało mnie to, że ręcznie trzeba wszystko wyłączać i nie ma podgłaśniania w pilocie TV.

Co do C9 mam podobne obserwacje bravia led nie ma podjazdu - to nie to, nie ta klasa obrazu. Natomiast inna sprawa mnie interesuje, ja też używam apple tv 4k i bardzo je cenie własnie dlatego że ma bardzo wysokiej jakości materiały z atmosem itd. Ale mam to na dole tam gdzie bravia i projektor. Nie chce tego nosić na górę do sypialni gdzie jest c9.

I tu pojawia się kwestia tego, jak wypuścić kupione / wypożyczone filmy z apple tv na c9 ; Niby jest airplay 2 wszystko śmiga ale w aplikacji z iphone / ipada apple tv, nie widzę żeby mi wypuszczało atmosa ani nawet 5.1 czy dd?

Wiem, że planują dodać do sony i do web os lg aplikacje apple tv. Czy dobrze kombinuje, że wtedy to pudełko p.t. apple tv 4k nie będzie nam potrzebne?

pozdrawiam Maciek
 

kosa666

New member
I tu pojawia się kwestia tego, jak wypuścić kupione / wypożyczone filmy z apple tv na c9 ; Niby jest airplay 2 wszystko śmiga ale w aplikacji z iphone / ipada apple tv, nie widzę żeby mi wypuszczało atmosa ani nawet 5.1 czy dd?

aż poszedłem sprawdzić:

iPhone 11 poprzez AirPlay na 65C9 wysyła serial The Morning Show - po optyku na Kino Domowe wychodzi mi sygnał DD :)

działa jak należy
 

maciek8792

New member
aż poszedłem sprawdzić:

iPhone 11 poprzez AirPlay na 65C9 wysyła serial The Morning Show - po optyku na Kino Domowe wychodzi mi sygnał DD :)

działa jak należy

Witam dzieki za sprawdzenie, u mnie okazalo sie, ze tv mialem ustawione na pcm w wyjsciu hdmi arc. Po przestawieniu na pass throught zagralo tak, ze szczeka mi opadla. Pytanie czy w tym komencie nasze pudelka apple tv 4k sa potrzebne? Ok nie ma atmosa, ale ja poki co jakos nie docenilem glosnikow sufitowych az tak bardzo. Pytanie brzmi, czy aplikacja apple tv na web os bedzie miala atmosa czy nie. Dodam jeszcze ze jestem bardzo mocno zaskoczony jakoscia soundbaru samsunga. Nie wiem jak to jest mozliwe ale wydaje sie on nie ustepowac pola kombinacji onko plus klipsch.
 

kosa666

New member
ja używam AppleTv tylko w sypialni (przydaje mi się bo jest na nim również aplikacja od UPC Horizon Go i dzięki temu mogę tam oglądać większość kanałów bez ciągnięcia koncentryka)... AppleTV przyda się też jako serce HomeKit (jeżeli ktoś używa SmartHome od Apple)
 

dwoz

New member
Jak to jest z bocznym portem USB, jest on w wersji 2.0, czy 3.0? źródła różnie podają, jedni że wszystkie 3 są w wersji 2.0, a drudzy że 2 porty w wersji 2.0, trzeci boczny to 3.0. I jak to jest w końcu?
 

cm812

New member
Witam,

U mnie ten C9 nie współgra z kolei z ONKYO 676E - to znaczy czasem tak czasem się wszystko wywali... nie można jednoznacznie stwierdzić co jest grane :(

Początkowo obwiniłem kabel HDMI choć miałem kupiony już 2.0 ale oki, może z allegro i nie za grube miliony to kupiłem akurat w RTVEuroAgd jakiś ich wynalazek za bagatela 89 zł - miał być idealny.
I na początku też nie udawało się tego wszystkiego spiąć aż nagle, zadziałało!
Fajnie było tylko jakiś czas bo dziś znów przesiaduję przy sprzęcie i męcząc siebie i ustawienia przeróżne kombinacje i to na TV i ONKYO - efekt... tylko wizja, fonii z TV na amplitunerze brak!

Mądrzejsi ode mnie weźcie spiszcie albo dajcie jakieś wskazówki jak np. po restarcie ustawień TV trzeba go poustawiać! Gdzie włączamy ARC i co jeszcze a także co z ONKYO... gdzie i co pozmieniać aby choć w teorii wszystko miało działać.
Tematem podrzędnym jest i problem z portami HDMI w ampli - ponoć lubią sie wywalić i zostaje serwis :(

Tak czy inaczej chciałem możliwie wszystkie sprzęty popodpinać do wejść a amplitunerze tak aby móc mieć najlepszy dźwięk przez zestaw KD oraz obraz na C9 lub Optoma HD27E - na razie jestem w czarnej... odchłani.
Niby można dekoder podpiąć z TV (HDMI1) a dźwięk już z dekodera puścić światłem na ampli ale jakoś to półśrodek - a w tej cenie chciało by się normalnie wg wskazówek :(
 

kosa666

New member
dłuuugo walczyłem z podobnymi problemami (amplituner Yamaha), i u mnie to w końcu działa:
- amplituner musi być podłączony do wejścia HDMI nr 2 bo tylko na nim działa ARC
- w ustawieniach dźwięku TV mam ustawione: WEWNĘTRZNE GŁOŚNIKI+OPTYCZNY
- kabel optyczny mam podciągnięty z wyjścia TV do amplitunera (u mnie pod wejście w ampli nr 4)
- kabel HDMI mam podłączony do wyjścia TV amplitunera
- w ustawieniach amplitunera musisz wskazać na którym wejściu ma podłączony dźwięk TV (tak jak pisałem powyżej - mam wpisane nr 4)
- w ustawieniach amplitunera musisz mieć włączone sterowanie poprzez HDMI

W tak skonfigurowanych ustawieniach po włączeniu amplitunera głośniki TV milkną, dźwięk idzie na KD. Regulacja głośności na pilocie TV powoduje regulację głośności amplitunera. Po jego wyłączeniu, dźwięk wraca na TV.

PS - czy de facto dźwięk z TV idzie po optyku, a HDMI ARC jest potrzebne do sterowania głośnością


pozdro
 
Ostatnia edycja:

Rodrik_AR

New member
Witam,

U mnie ten C9 nie współgra z kolei z ONKYO 676E - to znaczy czasem tak czasem się wszystko wywali... nie można jednoznacznie stwierdzić co jest grane :(

Początkowo obwiniłem kabel HDMI choć miałem kupiony już 2.0 ale oki, może z allegro i nie za grube miliony to kupiłem akurat w RTVEuroAgd jakiś ich wynalazek za bagatela 89 zł - miał być idealny.
I na początku też nie udawało się tego wszystkiego spiąć aż nagle, zadziałało!
Fajnie było tylko jakiś czas bo dziś znów przesiaduję przy sprzęcie i męcząc siebie i ustawienia przeróżne kombinacje i to na TV i ONKYO - efekt... tylko wizja, fonii z TV na amplitunerze brak!

Mądrzejsi ode mnie weźcie spiszcie albo dajcie jakieś wskazówki jak np. po restarcie ustawień TV trzeba go poustawiać! Gdzie włączamy ARC i co jeszcze a także co z ONKYO... gdzie i co pozmieniać aby choć w teorii wszystko miało działać.
Tematem podrzędnym jest i problem z portami HDMI w ampli - ponoć lubią sie wywalić i zostaje serwis :(

Tak czy inaczej chciałem możliwie wszystkie sprzęty popodpinać do wejść a amplitunerze tak aby móc mieć najlepszy dźwięk przez zestaw KD oraz obraz na C9 lub Optoma HD27E - na razie jestem w czarnej... odchłani.
Niby można dekoder podpiąć z TV (HDMI1) a dźwięk już z dekodera puścić światłem na ampli ale jakoś to półśrodek - a w tej cenie chciało by się normalnie wg wskazówek :(

Czy masz w amplitunerze ONKYO ustawiony tryb HDMI na enhaced?

"...Komu nie działa HDR w 4k 60Hz - trzeba użyć ukrytej funkcji (nie opisanej w instrukcji ) przytrzymać na panelu BD\DVD i kliknąć ON\STANBY wtedy przechodzi między trybami HDMI standard i enhaced ( w instrukcji jest tylko restart ampli, różni się tym że ON trzeba przytrzymać, co jest kompletnie bez sensu nie dawać takiej funkcji chociażby w głównym menu)..."

Ważne aby tę operację wykonać na panelu amplitunera (nie na pilocie)

Spróbuj może to pomoże?
 

cm812

New member
Z tym połączeniem to jest niezła zadymka... sprawdzę oczywiście Wasze porady ale...
Po to mamy w obu rządzeniach HDMI ARC aby dźwięk nie musiał być podpinany osobnym przewodem optycznym a co za tym idzie ograniczonym tylko do 5.1
Jest to jednak ostateczne rozwiązanie i poza okrojonym dźwiękiem daje pożądane efekty w postaci dźwięku to na ampli gdy chcemy oraz na głośnikach gdy ampli jest wyłączone.

Z trybem "enhaced" zobaczę jak to u mnie wygląda - rozumiem, że tylko naciskając PWR zmieniamy pomiędzy standard/enhaced

Teraz co zauważyłem...

Podpięty C9 poprzez HDMI2 ARC przewodem "Reinston EK026 3m" (sprzedawca ocenił go jako jedyny najlepszy i wszystkomający 3m - choć myślałem nad trochu tańszym Techlink iWires Pro) do wyjścia HDMI ARC w amplitunerze ONKYO 676E.

Spostrzeżenie:

1. Aby usłyszeć dźwięki w kolumnach amplitunera odpaliłem RAKUTEN i w opcji dźwięku w TV po wybraniu HDMI ARC działał on tylko gdy wybrałem
wyjście: <PCM>
eARC: <WŁ>
i tylko w tej konfiguracji działało to ONKYO ale dźwięk źródła był tylko PCM=2.0 - choć serwis informuje o filmie w DD 5.1

2. Odpalenie w tym samym momencie NETFLIX - czyli żadnych manewrów z kablami i ustawieniami - działa
wyjście: Pass Trought
eARC <WŁ>
i tu widać na ampli, że sygnał leci w DD+... ATMOSA nie dam jakoś rady za chiny puścić na ampli :(

Kolejną ciekawostką jest dziwna sytuacja kiedy np. leci sobie NETFLIX z dźwiękiem 5.1 wg powyższych ustawień i ... wepnę HDMI z BOX'a HD 96 PRO+ do np. gniazda STRM BOX (czy innego wolnego) dźwięk lecący nagle przestaje działać? Po wypięciu HDMI czy to z BOX czy ONKYO - dźwięk powraca....? WTF?
Box jest poza HDMI też i podpięty optykiem do ampli pod optyczny2 ale to tylko dlatego, że aby oglądać BOX'a na projektorze MUSZĘ go podpiąć bezpośrednio do HDMI z projektora a nie do wyjścia SUB w ampli bo po prostu nie działa. Niby próbuje, coś się kręci, czasem coś mignie, pojawią się mrówki ale obrazu nima :( - tak jakby nie mógł sygnał z boxa wpiętego do wejścia np. HDMI3 w ampli wyjść wyjściem SUB czy i MAIN ARC i wyświetlić się na projektorze Optoma HD27E. Podpięcie boxa z projektorem przez ten sam kabel HDMI daje normalnie obraz i do tego dźwięk musi iść po optyku.
Zastanawiam się poważnie czy nie kupić wzmacniacza sygnału HDMI albo jakiegoś splitera by sprawdzić czy podpięcie do SUB ale przez taki wzmacniacz da w efekcie pełny sygnał na projektorze.

UFF... dużo tego a siwe włosy przybywają :)
 

Rodrik_AR

New member
Z telewizora poprzez eARC nie prześlesz Atmos-a na swoje Onkyo TX-NR676E ponieważ Twój ampli ma tylko zwykłe ARC, które odbierze max 5.1
Zwykłe ARC (bez e) ma takie same ograniczenia jak optyk.
Aby cieszyć się dźwiękiem Atmos (Np z Netfix) musisz podać sygnał z jakiegoś zewnętrznego boxa do ampli., a z ampli. Onkyo dopiero do TV
Pamiętaj tylko, że filmy na Netfix, przy których jest oznaczenie Dolby Atmos mają dźwięk Atmos tylko w wersji oryginalnej z napisami. Jak załączysz lektora PL Atmos-a nie będzie :)
 

cm812

New member
Nie bardzo rozumiem... przecież ONKYO 676 ma ATMOS - Supports 5.2.2-Channel Dolby AtmosŽ and DTS:XŽ Playback
Kumpel ma 656 i puszcza efekty ATMOS na swoim "starszym" bracie i działają!

Odnośnie LG C9 rozumiem, że nie wypuści takiego sygnału po swoim eARC tylko już na tym gardle zmieni na 5.1 bo ONKYO nie ma tego eARC ale powinien załóżmy przejść choć 5.1 - tu zwykłe HDMI ARC powinno dać radę.

To jedno ale jeśli KD ma ustawienia pod atmosa np. 5.1.2 czy 7.1 to w jaki sposób mu podesłać taki dźwięk aby mógł go odtworzyć - przez HDMI.

Kolejna bajka to NETFLIX... już nie kapuję od czego jest opcja <AUTO> w ustawieniach HDMI ARC/ wyjście dźwięku! Na logikę powinno samo wyłapywać źródło i przepuszczać je po HDMI na amplituner. Jest całkiem dziwnie bo puszczam jakiś film na NETFLIX nie patrząc w jakim formacie dźwięku on jest i załóżmy działa bo ustawienia są np. PASS THROUGHT (AUTO nie może być bo nie działa tak samo jak PCM) i teraz zmieniam film na jakikolwiek inny i możemy mieć pecha bo dźwięku nie będzie!! Trzeba wleźć w menu i zmienić na inny np <PCM> jak zostanie PCM i zmienimy na kolejny losowy inny film to znów możemy "źle" trafić i będzie cisza... i znów ustawienia... i zmian... i albo PAss albo PCM - auto sobie w ogóle nie radzi :(
 

Rodrik_AR

New member
Nie napisałem, że Twoje Onkyo nie obsłuży Dolby Atmos, tylko że nie z dokona tego z telewizora poprzez kanał zwrotny ARC. Musisz podać sygnał z zewnętrznego źródła na wejście HDMI w ampli. Np: Podepnij Apple TV 4k do amplitunera na którym aplikacja Netfix ma Dolby Atmos.
Nie wiem co i jak ustawiasz w TV LG bo nie znam tego telewizora (posiadam Sony AG9) ale Onkyo trochę znam bo używam od kilku dobrych lat. Obecnie TX-NR696
 

cm812

New member
To jakie masz ustawienia w ONKYO, które odpowiadają za podłączone źródło dźwięku i zarazem wyjście wizji? W ustawieniach pewnie jest coś istotne co trzeba na ON a co na OFF czy AUTO.
Ja już się pogubiłem bo raz zmieniam ustawienia na ampli raz na TV i czasem działa czasem co film muszę coś zmienić np. w TV... wrrr
Fajnie jakby ktoś z 676 miał wskazówki co ma być na mus ustawione i zostanie mi tylko żąglerka TV.
 
Do góry