Smużenie i zacinanie plików w LG55C8 oraz B8

M.S.U

New member
Witam, wczoraj byłem w sklepie przetestować te dwa OLEDy od LG - 55B8 oraz 55C8, bo zastanawiam się nad ich zakupem. Odpaliłem na nich kilka plików m.in nagranie w 4K 60FPS z japońskiej telewizji, urywek filmu Elysium w najlepszej możliwej jakości, sample 140 i 400 bitrate ze strony jellyfish.us oraz krótki filmik z jakąś kinową paletą barw:
- plik w 4k i 60FPS o dziwo nie odtwarzał się w pełnych 60fps przez cały czas, jedynie gdy akurat w kadrze było najmniej szczegółów, czyli przy zbliżeniach na prezenterkę;
- fragment Elysium wyglądał świetnie, lecz do momentu w którym napis z tytułem filmu pojawił się na tle ruszającego się terenu na stacji kosmicznej - wtedy na krawędziach liter było zauważalne smużenie i ich rwanie, co wyglądało bardzo nieciekawie jak na telewizor tej klasy (nie pamiętam jakie było wtedy ustawienie obrazu włączone, lecz pamiętam, że po przełączeniu na inne z mniejszym odświeżaniem, przestało rwać, lecz wtedy pojawiło się to charakterystyczne przeskakiwanie klatek filmu w 24 fpsach);
- w tym krótki filmiku również zauważalne było takie samo smużenie elementów statycznych na dynamicznym tle;
- natomiast przy samplach 140 i 400 bitrate pojawił się problem - telewizor, przy pliku 140, po prostu nie wyrabiał, obraz się zacinał jakby nie był zbuforowany, nie dało się tego oglądać. Natomiast przy 400 bitrate plik prawie w ogóle się nie odtwarzał.
Czy to jest normalne? Zauważyliście w swoich egzemplarzach podobny problem? Nie powiem, takie samo smużenie (a nawet gorsze) mam w moim starym Samsungu 40UH6400, lecz jest to zupełnie inna półka cenowa i tutaj jest to wybaczalne.
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
Dla Full HD bitrate wynosi zwykłe 30 Mbit/s , co do 4K wynosi trzy razy tyle to około no niech będzie 100 Mbit/s
Druga sprawa : klatki na sekundę : 25/30 i 50/60 z tym że 25 i 50 to jest na PAL a 30 i 60 jest na NTSC

Także nie wiem dlaczego do testowania wybrałeś 140 i 400 ???? Dla mnie bez sensu takie testowanie i tv nie wyrabia !!! Bo jak ma wyrobić ?
 
Ostatnia edycja:

JanVid

New member
....Odpaliłem na nich kilka plików m.in nagranie w 4K 60FPS z japońskiej telewizji, .....Czy to jest normalne? ....

.... a ja się zapytam wprost :) czy w.wym. telewizory mają być wyświetlaczem czy odtwarzaczem????? a zostały ocenione jako odtwarzacze, to chyba jednak nie tędy droga, uważam że fabrycznie są wyświetlaczami a możliwość odtwarzania to tylko funkcja jakoby dodana w garatisie :) Skoro nie łykają jako odtwarzacze tak "ciężkich plików" to chyba logicznym wydaje się zakup odpowiedniego zewnętrznego odtwarzacza i w tych warunkach dokonanie oceny wyświetlanego obrazu.
 

basket4rap

Member
Bez reklam
Potwierdzam, to nie ma sensu większego. O ile na pc (i5-4570 + gtx 1070 i 16gb ramu) "jellyfish400" chodzi płynnie (ale tylko z akceleracja gpu) przy obciążeniu gpu i cpu w okolicach 70%, to na TCLu 65p60 z usb 3.0 mocno się tnie, natomiast w drugim pokoju na Samsungu 58mu6172 to jest istny pokaz slajdów, także to nie do tv.
 

M.S.U

New member
No okej, także testy z plików o 140+ bitrate z jellyfish nie mają sensu. Lecz pozostaje sprawa tego sampla z Elysium, w którym na krawędziach liter tytułu filmu było zauważalne smużenie i ich rwanie. Jest on o takich parametrach (ze strony 4ksamples):
- Bit rate : 57.7 Mbps
- Width : 3 840 pixels
- Height: 1 608 pixels
- Display aspect ratio: 2.40:1
- Frame rate mode: Constant
- Frame rate: 23.976
Jak to wytłumaczyć? Zauważyliście takie coś w swoich telewizorach? Tak samo jest z plikiem nr. 16 z listy 4K (The Redwoods) - https://kodi.wiki/view/Samples. Rwie w okolicach 20 sekundy, szczególnie na włosach gdy gość idzie przez las i wszędzie tam, gdzie jest coś statycznego na dynamicznym tle.
 

darekgra

Member
dokładnie jak koledzy wyżej, odtwarzanie z usb z takim bitrate jest bez sensu
na fz800 plik jellyfish-120-mbps-4k-uhd-hevc-10bit i wszystko poniżej odtwarzane jest bez najmniejszego problemu pliki z bitrate 140 i wyżej już w ogóle nie są obsługiwane (komunikat plik nie obsługiwany), a przez shielda wszystkie pliki nawet ten z bitrate 400 mbps są odtwarzane bez najmniejszego zająknięcia.
Świadczy to tylko i wyłącznie o ograniczeniach odtwarzacza wbudowanego w TV a nie możliwościach wyświetlenia obrazu danego tv.
 

darekgra

Member
No okej, także testy z plików o 140+ bitrate z jellyfish nie mają sensu. Lecz pozostaje sprawa tego sampla z Elysium, w którym na krawędziach liter tytułu filmu było zauważalne smużenie i ich rwanie. Jest on o takich parametrach (ze strony 4ksamples):
- Bit rate : 57.7 Mbps
- Width : 3 840 pixels
- Height: 1 608 pixels
- Display aspect ratio: 2.40:1
- Frame rate mode: Constant
- Frame rate: 23.976
Jak to wytłumaczyć? Zauważyliście takie coś w swoich telewizorach? Tak samo jest z plikiem nr. 16 z listy 4K (The Redwoods) - https://kodi.wiki/view/Samples. Rwie w okolicach 20 sekundy, szczególnie na włosach gdy gość idzie przez las i wszędzie tam, gdzie jest coś statycznego na dynamicznym tle.
wydaję mi się że problem któey opisujesz jest spowodowany przez nieudolne upłynniacze obrazu
 
Do góry