65B7V - niebieskie pasy po 10 miesiącach

Cauti

Member
Siemka.
Na ten czas nie mogę porównać, gdyż odbiór TV mam na środę, nie było na magazynie modelu 75Q70R. Sam jestem ciekaw wrażenia.

Dolne napisy oglądałem tak pół na pół. Dość często na netflix i czasem na zwykłych kanałach. Najczęściej normalne FHD. Rzadko załączalo się HDR czy Dolby Vision.

Ustawienia wyświetla wziąłem z rting pod dany model. Na pewno było tam zalecane wyłączenie oszczędzania energii, oraz podniesienie podświetlenia ekranu i parę jeszcze innych. Ciężko powiedzieć czy mogło mieć wpływ na usterkę?
Wychodzi na to, że nie wiesz na jakim podświetleniu był używany zazwyczaj OLED, za olanie tego tematu zapłaciłeś wypalonym ekranem.

Standardem dla SDR jest 120 cd/m2, czyli podświetlenie ustawione na 25% w B7.

Bardzo duże znaczenie ma to co się ogląda i z jaką jasnością. Zakłada się, że zwiększenie jasności o 90% w przyspiesza zużycie o 26%, zmniejszenie jasności o 47% zmniejsza zużycie o 36%. Te wartości wynikają z tego, że zużycie pikseli nie jest funkcją liniową.

Każdy bez wyjątku OLED się zużyje i będzie miał powidoki, gdy tylko zostanie przekroczony zapas jasności wykorzystywany przez kolejne kompensacje. Jak szybko to się stanie zależy od użytkowania. Dlaczego OLEDy Sony są ciemniejsze od LG? Właśnie dlatego, aby wydłużyć żywotność. Użytkownik oglądający filmy z jasnością na poziomie 20% będzie dużo dłużej cieszył się takim TV od kogoś, kto korzysta w dużej mierze z treści HDR, gdzie jasność musi być ustawiona na 100%


Nic dziwnego ze niektórym OLEDywypalają się tak szybko jak są katowane takimi jasnymi ustawieniami panelu. Oczywiście niczego to w sumie nie zmienia skoro producent dał takie możliwości to czemu ich nie używać. Jednak to wyraźny znak ze jednak OLED do tak jasnych warunków oglądania to nie jest najlepszy pomysł.
 
Ostatnia edycja:

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
zastosowałem te ustawienia:
https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/b7-b7a-oled/settings

Właściwie temat w tym wątku wyczerpałem, bardzo żałuję,że tak się stało. Nawet biłem się z myślami czy nie wziąć ponownie OLEDa, bo co by nie mówić obraz jest przepiękny...
No ale trudno, wziąłem inny TV na "przeczekanie", z nadzieją,że za 4-5 lat OLED spełni moje oczekiwania.
Wrażenia z nowego TV będą w innym wątku bo nie dotyczą tego.
 

Cauti

Member
Tu na Rtings w zalecanych ustawieniach jest ustawione niskie podświetlenie na 17% (100 cd/m2). Takie Podświetlenie nadaje się tylko do ciemnego pokoju, ty oglądałeś taki ciemny obraz w dzień? Nie czułeś, że jest Ci za ciemno?
 
Ostatnia edycja:

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
To ustawienia do ciemnego pokoju, ja stosowałem poniższe zalecenie do jasnego:
For a brighter room, this will need to be increased. Not that this does not affect the colors, only the luminance of the display. We set the 'Contrast' to 100, 'Brightness' to 50, its default values.
 

Cauti

Member
To ustawienia do ciemnego pokoju, ja stosowałem poniższe zalecenie do jasnego:

For a brighter room, this will need to be increased. Not that this does not affect the colors, only the luminance of the display. We set the 'Contrast' to 100, 'Brightness' to 50, its default values.
Chyba nie rozumiesz. Kontrast ma być zawsze na 100, jak i jasność ma być zawsze na 50.


Zwiększa się tylko wartość OLED LIGHT z 17 do więcej, w zależności jak jasno chcesz mieć TV.

Dalej nie wiem jak jasny miałeś ekran podczas seansów, że wypaliło Ci napisy.
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli było na 17. Nic nie zmieniałem więcej. Popsuło się. Ma prawo. Ludzie przynoszą telewizory do domu z wadami po włączeniu. Zdarza się, przykładów na forum masa. Mnie się popsuł po 1,5 roku. Ale jak poczytałem te twoje wyliczanki to utwierdziło mnie w słuszności zmiany na tą chwilę. Ja z luksomierzem i kalkulatorem w ręku ;) telewizora nie chcę oglądać. Nie kupiłem "ferrari" ;) aby jeździć tylko do kościoła w niedzielę. To ma działać i nie przeszkadzać. Telewizora nie ma ,więcej nie mogę na ten temat napisać. Pozdrowionka.
 

Cauti

Member
Ogólnie to wychodzi na to, że oglądasz w sporo zaciemnionym pomieszczeniu, że nie było potrzeby podkręcić podświetlenie ekranu?

Jeśli tak jak piszesz, korzystałeś z OLEDa tylko na 17% podświetlenia (100 cd/m2) i wypalił się już po 1,5 roku to wychodzi na te, że OLEDy to totalna katastrofa.
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
No masz rację. Trochę mnie zaintrygowało to 17. Przepraszam ale teraz sobie przypomniałem, że na rtings 1,5 roku temu nie było ustawień do B7 ale były do C7 (ta sama matryca)
https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c7-oled/settings
I użyłem właśnie tych. Do jasnego pokoju podświetlenie OLED dałem 47.
Na koniec chcę podkreślić,że piszę o moim przypadku tylko w celu abyście uczyli się na błędach innych. Aby używać ustawień z rozwagą, a także unikać stałych obrazów informacyjnych no i także nie nadużywać dolnych napisów. Trzeba być trochę czujnym i świadomym jego wad. Pozdrowionka :popcorn:
 

Cauti

Member
Dzięki, teraz już wszystko jasne [emoji6]

Wychodzi na to, że starch używać napisów przy materiałach HDR, nawet przy oglądaniu filmów raz na jakiś czas.
 

Cauti

Member
No masz rację. Trochę mnie zaintrygowało to 17. Przepraszam ale teraz sobie przypomniałem, że na rtings 1,5 roku temu nie było ustawień do B7 ale były do C7 (ta sama matryca)

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c7-oled/settings

I użyłem właśnie tych. Do jasnego pokoju podświetlenie OLED dałem 47.

Na koniec chcę podkreślić,że piszę o moim przypadku tylko w celu abyście uczyli się na błędach innych. Aby używać ustawień z rozwagą, a także unikać stałych obrazów informacyjnych no i także nie nadużywać dolnych napisów. Trzeba być trochę czujnym i świadomym jego wad. Pozdrowionka :popcorn:
PS Zobaczymy, czy będzie clouding na nowym QLEDziku [emoji28]
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
Siema, wstyd się przyznać, ale po 8 latach plazmy i 2 latach oleda, nie da się zejść do leda :-?
Qupa tfu... Qled powisi do jutra (całe 3 dni), jade wymienić i przeproszę się z C9 :blagam:
Wolę żyć krótko ale kolorowo ;) niż długo i szaro-buro ;)
To jest nie do przyjęcia, twarze świecące, maskowate, plaża czy piłkarze w białych strojach to biała jaskrawa plama. Można to jako-tako opanować, ale będzie blado bez kontrastu, bez koloru. To jest oczywiście wina sygnału, niestety polskie kanały są złej jakości. Filmy na netflix i YT w wersji 4K wyglądają bardzo dobrze.
Wstyd przyznać ale dopiero teraz to odkryłem, że na koncie netflix można ustawiać wielkość i kolor napisów a także ich przezroczystość :!: i tak zrobiłem, i to też wam radzę:eek:k: Pytanie, czy nawet nie dać żółtawych transparentnych? Jak myślicie ,który kolor będzie najmniej agresywny?

f1a86fb84bf74b1emed.jpg
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Brawo Oled kolorowy.
Sam wiesz , że nie ma odejścia już...
Masz w specjalnej cenie dla niebieskich.
 

Cauti

Member
A rozmiar ekranu nie zrobił na tobie wrażenia? Zauważ, że wymieniając na C9 będziesz miał 10" mniej. Po za tym w czym problem, jak w materiałach o należytej jakości wszystko jest ok?

Oglądanie polskiej telewizji to przecież profanacja, ja bym nigdy nie wymienił tv z powodu tak błachego powodu.
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wielkość super, nawet przesiadka z 42" na 65" nie zrobiła takiego wrażenia jak 65" na 77". Ale ktoś już tu napisał, że jakość przede wszystkim. Być może moje złe wrażenie powoduje fakt, że za te same pieniądze kupiłem większy TV 75Q70R, a trzeba było uderzyć co najmniej w Q80 w tych samych calach i wtedy być może rozczarowanie byłoby mniejsze? Przede wszystkim więcej stref podświetlania no i kąty większe, bo w tym Q70R to lekko z boku, z fotela patrząc, mam "śliwkę" :( ale nie chce mieszać w sklepie bo mnie pogonią ;) wracam do oleda.
90% oglądamy polską TV (nie mieszkam sam ;) ) i dodatkowo Netflix. Oled 77C9 kosztuje bardzo drogo, ale w przyszłości stanieje i na pewno wrócę do tego rozmiaru w dobrej jakości.
 

Cauti

Member
A jak HDR w porównaniu do OLEDa? Widać coś w ogóle z tego HDR na tym QLEDzie? Masz jakiś clouding w swoim modelu, czy jest ładnie podświetlony?
 

kaper.1981

New member
Bez reklam
A jak HDR w porównaniu do OLEDa? Widać coś w ogóle z tego HDR na tym QLEDzie? Masz jakiś clouding w swoim modelu, czy jest ładnie podświetlony?

Zapewne ten parametr na tym Qledzie będzie bardzo dobry seria q7 w tym roku to odpowiednik bardzo udanego tv z 2018r modelu nu8002 a on jeśli chodzi o hdr byl ponad przeciętny
 

listek2000

Klub HDTV.com.pl
VIP
No i poszło dziś szybciutko, zwrocik bez problemu, kupno OLED65C9 i powrót do żywych ... kolorów :D
Przepraszam ,że zbłądziłem i zwątpiłem :blagam:
 
Do góry