Czy warto kupić LG 55SK8500PLA?

Irokez99

New member
Witam serdecznie,


dziś oglądając TV w markecie podobnie moje oczy skierowały się w stronę LG SK8100 w którym biel była biała po stanięciu lekko bokiem, podczas gdy Samsung był szary. Dopiero QLED Samsunga mu dorównało. Teraz doczytałem że jest i SK8500/9500 ze strefowym podświetleniem.

Mam Samsunga 48H6400 i chciałbym wymienić na 55 cali ale zdziwiłem się jak przeczytałem że nowe nie odczytują ścieżki Audio DTS z filmów nagranych na USB (kiedyś dlatego nie kupiłem Sony). A ja odtwarzam sporo filmów z dysku sieciowego po DLNA i amplituner mam podłączony do TV po światłowodzie (HDMI-ARC jakoś dziwnie działało mimo że też DTS przechodzi). Fakt wqr..ce jest przełączanie po menu raz DTS raz DD na wyjściu, gdy kolejny film ma inną ścieżkę (TV wraca do PCM stereo).


Ok, chciałbym aby zachowane było:
- odtwarzanie filmów z DTS/DD po DLNA z napisami (server QNAP z Servio), z dźwiękiem wyciągniętym do Amplitunera (HDMI-ARC, Toslink, SPDIF co tam łatwiej), nie mniej komfortowe niż na Samsungu (ampli samo się włącza z TV, nie używam w ogóle głośników wbudowanych);

- nie gorsza jakość obrazu (oglądam wieczorami/nocą przy małych akcentach świetlnych typu kinkiety z odległości około 3m) - źródło to tuner SAT i serwer DLNA/Net, czasami odtwarzacz BD.



W swoim mam pilota (air-mouse) tu też jest, w moim mogłem gadać do niego, ale tutaj działa rewelacyjnie. LG widzę też szybszy jest, przeglądarka działa momentalnie i odtworzy h.265.

Samsung QLED QE55Q6FNA w tej cenie właśnie wyczytałem nie wspiera DTS Audio w ścieżce dźwiękowej filmów. To co innego zostało podobnej jakości co wspiera?
Jak kupię ten LG SK8500 to będę zadowolony? Cena 4200 widzę i raczej więcej nie chcę wydać.



Pozdrawiam.
 

Irokez99

New member
Szkoda że edytować nie można.
Nie mam jak porównać obok siebie, więc poczytałem zaległe testy z wynikami pomiarów z 2014 roku posiadanego Samsunga H6400 oraz recenzje LG i wychodzi, że LG SK8500/9000 ma gorszy lub porównywalny obraz od tego 4-ro latka pod prawie każdym względem oprócz kątów widzenia :(

Tylko że nowe NU7000, NU8000, Q6FN czy topowy Q9FN nie odtworzy mi żadnego materiału ze ścieżką dźwiękową DTS.
Ale wtopa :(

zdrówko.
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
Szkoda że edytować nie można.
Nie mam jak porównać obok siebie, więc poczytałem zaległe testy z wynikami pomiarów z 2014 roku posiadanego Samsunga H6400 oraz recenzje LG i wychodzi, że LG SK8500/9000 ma gorszy lub porównywalny obraz od tego 4-ro latka pod prawie każdym względem oprócz kątów widzenia :(

Tylko że nowe NU7000, NU8000, Q6FN czy topowy Q9FN nie odtworzy mi żadnego materiału ze ścieżką dźwiękową DTS.
Ale wtopa :(

zdrówko.

Jak nie widzisz różnicy miedzy modelem z 2014 samsung a 2018 LG z wyższej półki to nie ma o czym z tobą rozmawiać bo ja akurat widzę różnicę i to bardzo dużą np w obrazie i podam przykład samsunga z 2014 i model LG z 2016 i dla mnie jest i to bardzo widoczna różnica ale jak ty nie widzisz różnicy ... Nie będę tego komentował .
 

Irokez99

New member
Nie widzę, H6400 w domu LG w sklepie (tak właściwie to SK8100 a SK8500 ma być lepszy) na którego się napaliłem ale nie mam jak ocenić bo ten świeci na maxa w trybie sklepowym w jasnej hali.

Samsung w salonie w którym akurat nie ma po południu nasłonecznienia, a właściwie to oglądam wieczorami. No więc jak mam je porównać? Czytam testy.
Patrzę kontrast - Samsung 4700 vs. LG 1300 - gorsze, jasność - 340cd vs. 400 - lepiej, pozim grey - podobnie, poziom czerni - dużo gorsze, Reflections - podobnie, Motion blur - gorsze, kąty - lepsze ale jak siedzę w sofie to starczają.
No i przez pryzmat tego... co mam powiedzieć? Czerń mi będzie świeciła wieczorem?
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
Nie widzę, H6400 w domu LG w sklepie (tak właściwie to SK8100 a SK8500 ma być lepszy) na którego się napaliłem ale nie mam jak ocenić bo ten świeci na maxa w trybie sklepowym w jasnej hali.

Samsung w salonie w którym akurat nie ma po południu nasłonecznienia, a właściwie to oglądam wieczorami. No więc jak mam je porównać? Czytam testy.
Patrzę kontrast - Samsung 4700 vs. LG 1300 - gorsze, jasność - 340cd vs. 400 - lepiej, pozim grey - podobnie, poziom czerni - dużo gorsze, Reflections - podobnie, Motion blur - gorsze, kąty - lepsze ale jak siedzę w sofie to starczają.
No i przez pryzmat tego... co mam powiedzieć? Czerń mi będzie świeciła wieczorem?

To weś se materiały na pena i poustawiaj obraz w sklepie i popuszczaj sobie z pena materiały to wtedy zobaczysz różnicę bo to co tv pokazują materiały w sklepie a własne ustawienia lub kalibracja to nie ma co porównywać , tak samo jak ty : masz tv poustawiany pod swój sposób oglądania ... idziesz do sklepu i oglądasz to co leci w sklepie i to jest porównanie ??? OMG !!!
Jak u ciebie nie ma różnicy bo tak piszesz ... gratuluję

Ale zadaj se jeszcze jedno dodatkowe pytanie : jakie serce siedzi w samsungu z 2014 a jakie siedzi serce w LG z 2018 roku i jak piszesz że procek z 2014 roku i ten z 2018 nie ma porównania ??? to bez obrazy ale trzeba być na prawdę daltonistą ,
 
Ostatnia edycja:

Irokez99

New member
Powiadasz więc brać w ciemno. Akurat SK8500 najbliżej mam 260km drogi aby obejrzeć. Na całym Dolnym Śląsku pustki, co najwyżej SK8100 którego oglądałem.
No cóż, kto nie ryzykuje nie pije szampana.

PS. masz LG? można ustawić bitstream na wyjście cyfrowe/ARC aby dekodował dźwięk amplituner?

PS. nie denerwuj się tak, TV za 5kPLN to nie pączki że jak nie smakuje nadzienie to wyrzucę bez żalu. Tak dobrze nie zarabiam.
 

Irokez99

New member
kiki, ja wiem, mam NAS QNAP'a z HD Station, który też da rady (KODI i inne), ale uwierz przyjemniej operuje się z jednego pilota.
Człowiek się przyzwyczaja do wygody a tu proponujesz kolejny pilot albo Sony ;)

Czyli jak z tym LG bo już zgłupiałem powiem Ci ;)
"będzie Pan zadowolony"?

serdecznie pozdrawiam

PS. żeby jakieś przecieki były co szykują na 2019. Bo nie wiem czy sobie prezent robić, czy jeszcze poczekać.
 

Irokez99

New member
LG z ekranem Samsunga albo Samsung z obsługą multimedii jak LG ;)


Ale chyba nierealne. Sądzę, że

Samsung oszczędza i będzie dalej wycinał licencje na obsługę DTS/AC3 pozostając przy zwykłym PCM 2.0 i zrzucając dekodowanie na kino domowe/TV-Boxy bo 95% gospodyń domowych ogląda TV bez kina albo z soundbarem 2.0/2.1. Przy czym nie jest zainteresowany aby uruchomić chociaż bitstream bo po co do soundbara.

Sony brnie w kulawego Androida na którego wszyscy jak czytam psioczą. A sam byłem u kumpla z Soniaczem i niezłe schody były aby dodać obsługę DLNA. Poddaliśmy się patrząc ile klikania jest aby spróbować aby zagrało a i tak był problem z jakimś kodekiem czy coś w ten deseń. Odstawił więc w diabły serwer. Używa tylko Netflixa.

LG - nie mam pojęcia czy zmieni IPS na coś lepszego, ale wygląda na to że planuje w ogóle dać sobie spokój z ekranami LCD i przejść na holograficzne.



Zresztą nie ważne. Właśnie zamówiłem 55SK8500 za niecałe 4100, na poniedziałek ma dojść.
Potem zdecyduję który do rodziców oddam, aby sobie zmienili staruszka 32 calowego C650 (kiedyś to samsung robił sprzęt, tyle lat i gra dalej).



pozdrawiam
 

Irokez99

New member
Poczekałem aż odtaje i wieczorem poskładałem.
Te mega wqr.. gdzie są śrubki do wieszaka, bo LG ma M6 a Samsung większe.
No ale znalazłem.



Ale tak.


Po włączeniu jeszcze na kanapie, sprawdzenie czy żyje. Powitała biała plansza z ciemnymi pionowymi pasami i webOS logo. No tak, mało pionowych stref to są ciemne pasy niedoświetlone.
Potem się przyciemnił w trybie pierwszego uruchomienia i już ok. No dobra składamy i wieszamy.

Uruchomiłem z BD Samsunga H6500 film Riddick.

Kolory, nasycenie super, czerń piekielnie głęboka.

Ta czerń jest tak głęboka, że jest aż jest zero szczegółów w ciemnych polach. I to nie tylko w Riddiku, inne filmy z HBO włączyłem i brak szczegółów np. na czarnej marynarce, na czarnych włosach, to jakby czarną smołą zalali, itp. Brakuje właśnie tutaj te kilka tysięcy różnicy kontrastu w stosunku do Samsunga. Kombinowałem z jasnością, dziwnymi trybami obrazu. HDR ale jakoś nie udaje się. Pole czarne oznacza wygaszenie i zero szczegółów. Jak z jasnością za wysoko pojechałem to szaro-jasno się zrobiło.

To wygaszenie - trzeba się właśnie przyzwyczaić, bo to nie tylko przy specyficznych warunkach typu ciemne to i jeździsz myszką po ekranie, to widać plamę jasną. Na filmach właśnie też, na przykład wskakuje moment gdzie dolny pas ekranu jest ciemny ale widzisz wszystkie szczegóły, a tu nagle TV stwierdza że przygasi ten fragment jeszcze bardziej i już czerń smolasta bez jakichkolwiek szczegółów.



Sam system, pięknie szybko działa. Rozpoznawanie mowy jest extra nawet jak głośno kino gra. Menu szybkie, Youtube wręcz zapinka, dema 4k z jutuba piękne (tak nawiasem, na TV te dema inaczej działają i nie ma przycinania pasma czy jednak dalej jest i poszukać dem lepszych?).
DLNA - ustawiłem ARC, wysyłanie po nim zamiast PCM na auto i nie ma problemu jak na Samsungu że przejście z DTS na DD wiąże się z włażeniem w menu i przestawianiem. Napisy mają polskie znaczki, mogę wybierać ścieżki dźwiękowe. Nie używając DLNA Servio tylko czytając bezpośrednio po katalogach NAS'a już jest mniej pięknie bo napisy mi bez ogonków czytał a nawet jednego filmiku stwierdził ze nie ruszy wcale. No ale to mało istotne. Nie odtwarza też muzyki DTS zakodowanej w VAW ale od tego mam Kodi na QNAP'ie.

Musze jeszcze rozgryźć tylko jak tego LG'ka poustawiać bo mam cały czas problem z wyborem źródła. Do HDMI2-ARC jest podpięty amplituner Yamachy, a do niego BluRay i Sagemcom Polsatu. Wybranie na TV wejścia HDMI zawsze włącza mi BluRay. W TV pod HDMI2 też jest tylko odgałęzienie na Bluray. Przełączyłem BD bezpośrednio do TV na HDMI1 ale nadal wybranie HDMI1 powoduje włączenie Bluray ale też i przełączenie amplitunera na niepodłączony już Bluray i ciszę. No orzeszku mój. Na razie BD wypiąłem całkiem aż nie ogarnę o co chodzi. Dopiero co 4 godziny go mam. Pewnie moja niewiedza.



Podsumowując. Nie wiem na ile da się jeszcze coś wycisnąć z tego ekranu. Wiem też co jest wynikiem ułomności technologicznej zastosowanego rozwiązania. Myślę wiec, że ktoś kto miał dobrego Samsunga z wyższej półki, albo pooglądał QLEDa, niech zapomni całkowicie o tych strefowych LG, bo się potężnie rozczaruje jakością obrazu. Albo wybrać OLED'a LG albo jednak QLED'a a nawet NU8000 Samsunga.

Mi się już nie chce pakować go w pudło bo nie mam na co wymienić. Poczekam aż Samsung zmądrzeje i przywróci DTS, wtedy LG'ka się pozbędę. Teraz przyzwyczaję się bo wyjścia innego nie ma. Człowiek to taka bestia że się po prostu przyzwyczaja z czasem ;)



Pozdrawiam serdecznie.
 

tomulus

New member
@Irokez99, nasuwa się dziwna konkluzja. Większość osób po zakupie LG SK8500/9500 narzeka na strefy, obraz, podświetlanie ale jakoś wszyscy się z tym godzą i zostawiają TV ( pomimo że wściekłość bierze górą ). Przypuszczam że nawet SK9500 pomimo posiadania większej ilości stref nie będzie zbytnio odbiegał od 8500.

Masz rację co do Samsunga, dziwna rzecz że pozbyli się DTS w NU.

ps. ostatnia alternatywa to xf9005 i oglądanie na wprost ;)
 
Ostatnia edycja:

Irokez99

New member
Ponieważ jest to pierwsze co się dość mocno rzuca w oczy. TV ma tryb Eco, włączone mocne wygaszanie, czerń to smoła z wszystkimi wadami.
Grzebię teraz dalej, przełączyłem na Standard (nie mam pojęcia dla kogo są zrobione tryby technicolor i expert, ktoś musi wyjątkowo lubić wylewającą się żółć z ekranu zamiast bieli, nawet napisy są żółte) zwiększyłem jasność, zmniejszyłem podświetlenie, ograniczyłem do minimum wygaszanie i nie jest cukierkowo ale czarne włosy to są już włosy a nie wylana czarna plakatówka.


Za to jedna rzecz mnie urzekła - nie tyle ten DTS co przekazywanie po HDMI-ARC dźwięku w niezmienionej postaci do zdekodowania przez Amplituner Yamahy.
Samsung tego nie potrafił. To znaczy jak wybrało się DTS to był DTS na wyjściu ale tylko i wyłącznie do momentu, gdy nie przełączyło się źródła na mające dźwięk DD. Wtedy ustawienia automagicznie resetowały się do PCM 2.0.
W efekcie wszystko miałem podłączone do Amplitunera. Niby OK, tak powinno być, ale obsługa HDMI-ARC jest debilna i włączenie TV powoduje włączenie amplitunera, ale przełączało go automatycznie zawsze na dźwięk z TV zamiast z podłączonego StetTopBox'a tak jak został wyłączony. Czyli trzeba było sięgnąć za każdym włączeniem jeszcze do pilota amplitunera i przełączyć źródło dźwięku.



W LG było inaczej po włączeniu. Włączał się TV, po chwili jak OS wstał włączał Amplituner a następnie włączał podłączony do niego Bluray :eek: :-x:fool:
Dziś już wpieniony zrobiłem tak - Reset TV do dziewicy, podłączyłem wszystkie źródła po HDMI do TV (TunerSAT, BD, QNAP) a po HDMI-ARC Yamahę. Poustawiałem wejścia gdzie co jest, włączyłem ARC, wybrałem przesyłanie dźwięku w stanie auto/nieruszonym i problem znikł. Z poziomu TV wybieram źródło, bluray się nie włącza razem z TV, pilot od Ampli mogłem schować. Miodzio.


No nic, ćwiczę go dalej.
zdrówko
 
Do góry