Oled LG55eg920v problem z obrazem

Daras74

New member
Witam wszystkich.
Kilka dni temu zakupiłem w.w. telewizor. Generalnie wszystko ok. Obraz igła z jednym wyjątkiem.
Podczas odtwarzania ciemnych scen występuje coś w rodzaju czarnych pikseli w miejscach gdzie tło powinno być czarne i gładkie (nie ma łagodnych przejść od koloru czarnego do szarości) Występuje to na wszystkich profilach ustawień obrazu. Muszę bardzo rozjaśniać ekran aby efekt był nie widoczny. Nie wiem czy jest to jakaś usterka czy jest to norma. Generalnie z opinii użytkowników wyczytuję same pochwały na temat tv. Mi ciężko w tej chwili wyrazić dobrą opinie. Wołać serwis?
Czy posiadacze tegoż modelu mają podobny efekt?
Może kalibracja by się przydała? Czy jest to istotna kwestia? Telewizor nie był kalibrowany po zakupie.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
 

RHJG

New member
Bez reklam
Witam pewnie chodzi o artefakty ? "Czarnych"-bad pikseli nie widać na czarnym tle...Dużo zależy w takim wypadku od jakości sygnału jaki jest dostarczany do TV.Być może masz coś źle ustawione?Kalibracja tak zawsze się przyda...
 

Daras74

New member
Dzięki za odpowiedz.
Artefakty. Ciekawe. Nie miałem pojęcia że to się tak nazywa.
Sygnał idzie z dekodera NC+. Siła sygnału 100%. Jakość 80%.
Popatrzę jeszcze na BluRay czy efekt występuje. Bo w zasadzie nie miałem jeszcze okazji porządnie się przyjrzeć.
Generalnie na razie jest załamka. Szału dostaje. Na starym LG FullHD miałem lepszy obraz.
 
Ostatnia edycja:

RHJG

New member
Bez reklam
Z satelity mają prawo być zakłócenia,choć nie sądzę,że Tobie o to chodzi,że to jest Twoim problemem.Sprawdź sygnał z innego źródła,weź kogoś "kumatego",do ustawienia TV bo sądzę,że tam jest źródło problemu ?
 

Daras74

New member
Witam ponownie
Wracam do tematu. Zaczynam obawiać się że telewizorek ma jakąś fabryczną wadę. Przetestowałem obraz na Blu Ray i niestety efekt jest ten sam. I nie są to Artefakty. Telewizor ma ewidentnie problem z czarnym kolorem. Problem pojawia się wtedy kiedy jasność ekranu ustawiona jest na 55% w dół. Czyli im ciemniej tym bardziej to widać. Problem w tym że ekran przy wartości 60% jest już za jasny. Efektu tego wówczas nie widać ale co z tego skoro czarny robi się już wtedy szary.

Przeszukałem wszelkie fora w tym temacie i znalazłem ciekawy wątek. Pozwolę sobie zacytować:

"...Posiadam 55EG920V i szczerze mówiąc dostrzegam problem podczas oglądania filmów z ciemnymi scenami szczególnie wieczorem! Rozchodzi się o zauważalne "pływanie pikseli" w odcieniach szarościach bliskich czerni. Efekt jest zauważalny z odległości nawet 3m, głównie w nocy, w ciągu dnia można tego nie zauważyć i dlatego w sklepie tego nie zauważyłem..."

Wychodzi na to że ten model mimo wszelkich super opinii ma swoje wady i problem nie występuje tylko u mnie. Nie wiem czy wołać serwis? Zrobić tą kalibrację czy po prostu oddać dziadostwo.
 
Ostatnia edycja:

barburian

New member
Bez reklam
Witaj, na zagranicznych forach spotkałem się z opisami tego problemu i dotyczy on głównie modeli OLED 2014/2015, kalibracja profesjonalna ponoć zmniejsza ten efekt. Może warto wymienić na 55C6 w modelu z 2016 roku
ponoć ten problem nie występuje.
 

Daras74

New member
Trzeba będzie przemyśleć temat. Zobaczymy jeszcze jak będzie wyglądać sprawa po fachowej kalibracji. Generalnie mi ten efekt cholernie przeszkadza. Napiszę w niedługim pewno czasie jakie skutki dała kalibracja. Tym czasem dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
 

lord_yabol

New member
Każdy Oled ma problemy z płynnymi-jednakowymi na całej planszy przejściami tonalnymi z czarnego na ciemne szarości, taka technologia. Proponuje jakieś testy zrobić na 5% szarości to zobaczycie o czym pisze.
 

ataman76

New member
Witam wszystkich.
Kilka dni temu zakupiłem w.w. telewizor. Generalnie wszystko ok. Obraz igła z jednym wyjątkiem.
Podczas odtwarzania ciemnych scen występuje coś w rodzaju czarnych pikseli w miejscach gdzie tło powinno być czarne i gładkie (nie ma łagodnych przejść od koloru czarnego do szarości) Występuje to na wszystkich profilach ustawień obrazu. Muszę bardzo rozjaśniać ekran aby efekt był nie widoczny. Nie wiem czy jest to jakaś usterka czy jest to norma. Generalnie z opinii użytkowników wyczytuję same pochwały na temat tv. Mi ciężko w tej chwili wyrazić dobrą opinie. Wołać serwis?
Czy posiadacze tegoż modelu mają podobny efekt?
Może kalibracja by się przydała? Czy jest to istotna kwestia? Telewizor nie był kalibrowany po zakupie.
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.


Czytałem że to jest przypadłość matryc OLED i to normalna sprawa, podobnie jak "niezbyt biała" biel. Rozlewanie się czerni na szare tła i niepoprawne różnicowanie odcieni ciemnych szarości, co wiąże się z małą szczegółowością ciemnych scen.
 
Do góry