Pionowa kreska na LG 32lx2R

Bartholomeo

New member
Witam
Od prawie poltora roku jestem uzytkownikiem LCD LG 32LX2R. W zasadzie nie mialem zadnych zastrzezen do telewizora i moge powiedziec ze bylem (jestem) bardzo zadowolony.
Po przeczytaniu (rok temu) postow o wypalaniu sie pixeli na logach roznych stacji (np slynny zolty trojkacik) co 2 - 3 tygodnie zmienialem format obrazu. Jednak ostatnio troche to zaniedbalem (nie wiem czy to ma jakis wplyw, pisze na wszelki wypadek) i obraz z Cyfry+ (oryginalnie w wiekszosci przypadkow 4:3) byl wyswietlany w formacie 14:9 (gora lekko obcieta, po bokach cienkie czarne paski). Dzisiaj przelaczylem na foramt "Full" i zauwazylem (tylko po prawej stronie ekranu) czarny, cienki pionowy pasek dokladnie w tym miejscu gdzie jest wyswietlana krawedz w formacie 14:9. Pasek najbardziej jest najmniej widoczny na bialym i oczywiscie na czarnym - kolory posrednie bardziej uwidaczniaja kreske. Telewizor juz po gwarancji wiec reklamacja odpada. Macie jakies pomysly co z tym zrobic? I jak sie mozna tego pozbyc? Czemu tylko z jednej strony?
Z gory dziekuje za pomoc

Bartek


PS
Byc moze ma znaczenie ze z pol roku temu zmienilem w menu serwisowym tlo z szarego na czarne.
 

Attachments

  • DSC00061a.jpg
    DSC00061a.jpg
    38,4 KB · Wyś: 14141

empe

New member
Hmmm, podłączam się do tematu. Mam identyczny problem, z tym, że ciemny pasek jest mniej widoczny a telewizor mam od 13 m-cy.
 

Bartholomeo

New member
Czyli wina sprzetu? Cholera, ale jestem zawiedziony. Myslalem ze mam przyzwoity :(. Jakies sugestie co zrobic? Jakies mapowanie pikseli albio cos?
 

dreec

New member
Najgorsze jest to, ze z tym problemem spotkalem sie juz na konkurencyjnym forum:sad:

Ja tez zmienielem tlo z szarego na czarny ale formaty zmieniam bardzo rzadko.

Telewizor mam ok 1 roku.
 

Bartholomeo

New member
A masz ta kreske? Czy jest to wogole naprawialne (poza wymiana matrycy)? Kiedys jeden gostek mi mowil ze w serwisie moga dzieki adresowaniu pikseli kontrolowac nawet pojedynczy piksel ale nie wiem czy to nie bzdura. Generalnie wejscie USB do serwisowego kompa jest. Jak sie nie da z tym nic zrobic to chyba sie zalamie :-(
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
widziałem już wypalone powidoki na tv LCD tak samo jak na plazmach, telewizory grały rok na tym samym programie.
Sugeruję jednak rozpocząć od źródła - czyli od serwisu centralnego LG.
Wysyłając obraz i informację że nie jest to jedyny przypadek.
Poprosić o opinię przyczyn - bo nawet jeśli powstałby powidok - to nie jest to taki pasek.
Jutro popytam w zaprzyjaźnionych serwisach czy mieli taki problem i co z tym mozna zrobić.
pozdrawiam
 

slavi

New member
Bartholomeo napisał:
Witam
Od prawie poltora roku jestem uzytkownikiem LCD LG 32LX2R. W zasadzie nie mialem zadnych zastrzezen do telewizora i moge powiedziec ze bylem (jestem) bardzo zadowolony.
Po przeczytaniu (rok temu) postow o wypalaniu sie pixeli na logach roznych stacji (np slynny zolty trojkacik) co 2 - 3 tygodnie zmienialem format obrazu. Jednak ostatnio troche to zaniedbalem (nie wiem czy to ma jakis wplyw, pisze na wszelki wypadek) i obraz z Cyfry+ (oryginalnie w wiekszosci przypadkow 4:3) byl wyswietlany w formacie 14:9 (gora lekko obcieta, po bokach cienkie czarne paski). Dzisiaj przelaczylem na foramt "Full" i zauwazylem (tylko po prawej stronie ekranu) czarny, cienki pionowy pasek dokladnie w tym miejscu gdzie jest wyswietlana krawedz w formacie 14:9. Pasek najbardziej jest najmniej widoczny na bialym i oczywiscie na czarnym - kolory posrednie bardziej uwidaczniaja kreske. Telewizor juz po gwarancji wiec reklamacja odpada. Macie jakies pomysly co z tym zrobic? I jak sie mozna tego pozbyc? Czemu tylko z jednej strony?
Z gory dziekuje za pomoc

Bartek


PS
Byc moze ma znaczenie ze z pol roku temu zmienilem w menu serwisowym tlo z szarego na czarne.
Może Cię trochę uspokoję tym co napiszę. Moi rodzice mają LCD Thomsona i po ogladaniu obrazu 4:3 też się robi podobny pasek po prawej stronie. Po dłuższym oglądaniu obrazu na całej powierzchni ekranu sytuacja wraca do normy tzn. pasek znika. U Ciebie może być podobnie więc póki co nie panikuj i oglądaj obraz bez czarnych pasków po bokach. Jeśli to to samo to pasek zniknie.

Pozdr.
 

Bartholomeo

New member
Dzisiaj, po dwoch dniach od zaobserwowania i zmianie tla na neutralny szary pasek istnieje nadal ale chyba blednie. Jestem dobrej mysli i bede dawal sprawozdanie. Trzymajcie kciuki.
 

Bartholomeo

New member
Obiecalem podzielic sie spostrzezeniami
Po trzech tygodniach uzytkowania telewizora na "full screen" kreska wyraznie zbladla i jakby sie rozlala, tzn nie jest juz wyrazna i cienka tylko duzo bledsza ale grubsza , co mozna uznac za pozytywna zmiane. Pionowa kreska nie dotyka juz poziomych krawedzi ekranu i w zasadzie na FullScreen jest niezauwazalna. Przy formacie z szarymi paskami po bokach jest zauwazalna z bliska, natomiast z odleglosci 2-3 metrow trzeba sie wpatrywac zeby ja zauwazyc.
Generalnie mysle ze za 1-2 miesiace zniknie calkowicie (moja cicha nadzieja).

A poza tym DUZY minus dla LG za taka wpadke.

Pozdrawiam

Bartholomeo
 

Pitsy

New member
Nie obwiniał bym tu akurat LG, raczej należy założyć że na ekranach LCD i plazmach nie powinno sie używać innych formatów niż full screen (chyba że chwilowo), niezależnie od marki. (jeśli chodzi o CRT też).
 

czarodziej

New member
Tak się zastanawiam na tym paskiem i raczej nie upatrywałbym przyczyny w przeglądaniu z określonymi parametrami.
O ile prawdziwe może być twierdzenie, że w plazmach czy też CRT pozostaje ślad na ekranie przy wyświetlaniu stale tego samego obrazu, to w technologii LCD nie powinno to występować. W plazmach i CRT zwyczajnie wypala się luminofor jeśli jest stale bombardowany tymi samymi obrazami statycznymi. W LCD nie ma luminoforu.
No chyba że tranzystory sterujące pikselami w jakiś dziwny sposób nasycają swoje złącza i częściowo przewodzą, ale to już byłoby bardzo dziwne zjawisko.
Proponuję zadzwonić do serwisu LG i zapytać co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, jeśli jak czytam jest to nie odosobniony przypadek, pewnie na poczekaniu dadzą odpowiedź.
 
Do góry