LG 42LK530 vs Toshiba 40RL838 - męska decyzja;)

redzio13

New member
witam
w temacie TV LCD jestem raczej świeży, ale po splądrowaniu ceneo, forów dyskusyjnych itp., stanęło, że chcę wybrać jeden z dwóch TV podanych w temacie.

1) budżet: ok 2000 zł
2) odległość fotela od TV w pokoju 20m2: ok 3m (blisko okna - promienie słońca mogą nieco padać, ale są żaluzje)
3) do czego będzie używany: TV kablowa cyfrowa (UPC) oraz XBOX360 (po HDMI). Obecnie do grania mam monitor LCD 22" (720p), TV oglądam dzięki super śnieżącej antenie & TV kineskopowy ;P Oczywiście wykupię cyfrówkę jak już sprawię sobie TV
4) Telewizja będzie oglądana raczej wieczorami po pracy, podobnie z graniem. W weekend bez reguły, TV może być cały dzień włączony jak nikomu się wyjść z domu nie będzie chciało.
5) oszczędność energii jest dla mnie istotna, ale nie priorytetowa, jeśli to różnica kilku złotych miesięcznie dla lepszej jakości
6) LED vs klasyczny LCD? Nie mam preferencji, dlatego na ring stanęli przedstawiciele obu klas. Raczej odpada plazma, coś musiałem wykluczyć, żeby się nie zakopać w gąszczu ofert.
7) nagłośnienie: podłączę moje wysłużone kolumny, nic więcej nie planuję w najbliższych latach (kino domowe etc.)
8) przekątna: 40/42". Firma obojętna, może być Rubin jeśli dobrze wyświetla obraz.
9) ogólnie nie potrzebuję żadnego 3D, wifi, internetu i innych bajerów, zresztą dlatego chcę wydać max 2000 zł Chcę mieć płynny i soczysty obraz w grach i w TV cyfrowej, a do serfowania po necie mam laptopa.

W sklepie widziałem w akcji LG 42LK530, leciała Epoka Lodowcowa i płynność TruMotion 100Hz naprawdę dało się zauważyć (mamut zajmujący pół ekranu ruszał się płynnie jak masło, gdy na kilku TV obok ewidentnie jakby brakowało co drugiej klatki). Dodatkowo czas reakcji matrycy na poziomie 2,4ms, także byłbym w pełni usatysfakcjonowany jakością (tak mi się wydaje...). Z drugiej strony - klasa energetyczna C. Toż to wpieprza ponad 130W. Jak to się przekłada na rachunki? Faktycznie cały czas tyle elektronów siorbie przy oglądaniu? Cena: w granicach 1900 zł więc super.

Spotkałem też w sklepie LED Toshiba 40RL838. Co prawda nie był na niej włączony film, a jedynie jakiś kanał z kablówki, więc nie mogłem porównać jakości. Nie wiem jak się ma Toshibowe 100Hz - czy to "prawie jak 100Hz", czy faktycznie płynne tak jak w LG? Dodatkowo wyczytałem, że czas reakcji to 8ms - zaboli mnie to w jakiś sposób czy nie odczuję (w porównaniu do 2,4ms w LG)? Telewizor posiada złącze LAN, fajnie chociaż nie wiem czy kiedykolwiek skorzystam. Najlepsze jest zużycie energii - klasa A, czyli coś w granicach 69W jeśli się nie mylę (bajka jeśli chodzi o rachunki zapewne). Nie wiem jak porównać w obu modelach Dynamic Contrast Ratio. W LG było to 150,000:1, a w Toshibie 3,000,000:1 (3 miliony! To taki chwyt, czy serio to zauważę?). Cena w promocji 1999 zł.

Przyznam, że nie chcę już dłużej przeszukiwać netu, chcę wybrać jeden z tych dwóch i jutro polecieć do sklepu, ale zastanawiam się, który lepiej się wpasuje w moje skromne wymogi, albo inaczej - który obiektywnie spełni je lepiej pod kątem jakości.

Pozdrawiam
r
 
Ostatnia edycja:

redzio13

New member
prosiłbym o podpowiedź :) Gotówka w ręce czeka, a nie wiem, który TV będzie trafniejszym wyborem. Faktycznie ten LG będzie ciągnął stale ponad 2x więcej prądu niż Toshiba?
 

redzio13

New member
nikt?:( W sumie PRAWIE się zdecydowałem na Toshibę z racji rat 0% w EURO RTV gdzie mogę odebrać osobiście, ale nie ma to większego znaczenia jeśli LG jest lepszy jakościowo pod kątem obraz / płynność / cena / zużycie energii.

Jutro chcę finalnie kupić, proszę o głosy za i przeciw - w końcu TV ma postać na półce przez kilka dobrych lat:)
 

paeru

New member
Bez reklam
Ja wybrałbym Toshibę, ze wzgledu na:

faktycznie mniejsze zużycie prądu (ale nie, nie są to jakieś różnice, które pozwolą Ci na realne oszczedności),

bardzo ładną prezencję (telewizor ma 40 cali po przekątnej, a przypomina 37ki),

świetną kolorystykę (odwzorowanie kolorów i kąty na bardzo dobrym poziomie).

Na plus LG - jest większy, będzie miał trochę lepszy dźwięk i obrotową podstawę. Obraz natomiast będzie gorszy niż w Toshibie (gorsze skalowanie i kolorystyka, choć lepsza ostrość).
 

paeru

New member
Bez reklam
Bo znam te modele. I nie, dokładnych testów nie przeprowadzałem, ale wiem jak świecą i na co każdego z nich, w swojej klasie, stać.
 

don111

Banned
o tym który ma lepsze kolory (mniejsza odchyłka od normy) można stwierdzić po kalibracji balansu bieli, tak na oko w sklepie można jedynie stwierdzić który tv ma ładniejsze kolory w ustawieniu sklepowym albo standardowym jak dostaniesz do ręki pilota
producenci na to liczą więc obraz sklepowy odbiega mocno od tego jak tv będzie odbierał w domu
 

redzio13

New member
Dziękuję za wkład w dyskusję. Decyzja finalnie padła na Toshibę, głównie dlatego, że mogę ją osobiście odebrać w sklepie i są raty 0%. LG musiałbym sprowadzać kurierem z e-sklepów, a zawsze wygodniej realizować rękojmię sprzedawcy będącego 2km od domu w razie usterki.

Pozdrawiam
 

redzio13

New member
Kupione, właśnie podłączyłem (przepraszam za double posta, ale tak bym nie odświeżył wątku).

Dokupiłem od razu kabel HDMI Panasonic HighSpeed (półka cenowa za 59zł). Podczas odpalenia gry na Xbox360 zauważyłem taką przypadłość jak na nagranym filmiku (wrzuciłem na youtube): /watch?v=i3VE2Wlf2kc

Mianowicie jak ekran jest nieruchomy to wszystko jest świetne, a jak powoli przesuwam tło, to niektórym obiektom zmienia się poziom czerni (zobaczcie te krzaczki/roślinność jak pulsują itp.). Po przełączeniu na analogowy kabel VGA mniej to widać (ale ogólna jakość oczywiście jest słabsza niż na HDMI). Na starym 22" monitorze LG Flatron W2241s (720p) i kablu analogowym nic takiego się nie dzieje. Ma to jakiś związek z czasem reakcji matrycy czy coś? Może idzie ustawić korektę:(
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
to wygląda jak smużenie, choć trochę mało prawdopodobne aby już przy tak wolnym przesuwie to występowało
nie masz powłączanych jakichś ulepszaczy obrazu w Toshibie ? typu redukcja szumów itd ? przełącz może w tryb gry (powinien wszystko co zbędne powyłączać)

jeśli nie pomoże - sprawdź inny kabel hdmi
 

redzio13

New member
hmm. Ustawienia mam takie jak na tych screenach, starałem się wszystko powyłączać:

http://img694.imageshack.us/img694/4069/tosh1.jpg
http://img576.imageshack.us/img576/3599/tosh2.jpg

Dam jeszcze jedno nagranie - proszę zwrócić uwagę na zmianę czerni kępków trawy podczas ruchu kamerą (w grze pora nocna - widać to lepiej po ciemku niż za wirtualnego dnia).

toshiba2 - YouTube (za to np. w Fifach zero problemu, jest soczysta zieleń boiska, nic nie smuży nawet jak steruję kamerą w powtórce)

Pożyczę jutro inny kabel HDMI, ale z tego co czytałem, cyfra to cyfra i nie powinno mieć większego znaczenia jaki użyłem (to jest jakiś Panasonic 1.4HQ, nie najtańszy z Allegro, ale też nie super drogi). Czy to może być coś nie tak akurat z tym TV?? Oprócz tego nie widzę żadnej innej wady - kąty są super, gdziekolwiek stanę to widać to samo bez zmiany jasności.

PS.
da się tutaj ustawić zegar telewizora? Niby wyświetla mi godzinę i datę (nieprawidłową), ale za cholerę nie widzę opcji ustawienia ręcznego. Domyślam się, że będzie zaciągana dopiero po podłączeniu się do kablówki.
 
Ostatnia edycja:

guja

New member
Nie sądze aby to była wina kabla a efekt według filmu na YT wygląda jak wolna praca matrycy.
Pytanie tylko czy ten typ tak ma czy jest to spowodowane jakims defektem i bardzo jestem tego ciekaw.

Btw, oglądnij jakis program sportowy np : z biegami na sniegu tak aby był duzy kontrast kolorów i przygladnij sie dokładniej na tło, rece biegaczy.
 

Damixsat

New member
Zrób tak jak o tym mowa w powyższym poście i napisz czy coś się zmieniło. Jeżeli nie,to czym prędzej oddałbym do serwisu i niech zobaczą czy wszystko jest w porządku. Czas jest o tyle ważny,że masz go jeszcze na gwarancji.
 

redzio13

New member
Nie sądze aby to była wina kabla a efekt według filmu na YT wygląda jak wolna praca matrycy.
Pytanie tylko czy ten typ tak ma czy jest to spowodowane jakims defektem i bardzo jestem tego ciekaw.

Btw, oglądnij jakis program sportowy np : z biegami na sniegu tak aby był duzy kontrast kolorów i przygladnij sie dokładniej na tło, rece biegaczy.

Odpaliłem sobie w 720p film Art of Flight (The Art of FLIGHT - snowboarding film trailer w/Travis Rice - YouTube). Chyba jest dość reprezentatywny jeśli chodzi o ekstremalne doznania na śniegu:) Wygląda doskonale, więc nie wiem czy jest sens reklamować. Widocznie przy grach i ciemniejszych obiektach tak typ ma i tyle, w końcu matryca o trochę wolniejszej reakcji niż wspomniany w tytule LG 42lk530.
 

massiwo

New member
redzio napisz jak tv radzi sobie z filmami odtwarzanymi poprzez port usb, szczegolnie ciekaw jestem jak sprawa z napisami wyglada ;)

i takie pytanie czm sie rozni wersja RL od TL?
 

redzio13

New member
Ponieważ na stanie nie mam żadnego odtwarzacza Bluray, ani nie dorobiłem się jeszcze kablówki, filmy właśnie dla testów odpaliłem z pendrive. Odtwarzają się bezproblemowo (próbowałem avi, mkv). Napisów CHYBA nie widzi, gdyż miałem plik tekstowy wgrany wraz z filmem (oba pliki o takiej samej nazwie) - chyba że wymagany jest inny format niż txt.

Nie wiem teraz czy owe Toshibowe 100Hz jest w jakikolwiek sposób widoczne w filmach z USB. Jak w Auchanie leciała prezentacja na kilku LCDkach, to na TV LG z włączonym TruMotion 100Hz naprawdę Epoka Lodowcowa wydawała się płynniejsza, wszystko gładkie bez wrażenia, że coś klatkuje. Tutaj jeszcze nie odczułem tego dopalacza, no ale zapewne trzeba odpalić porządny film z odtwarzacza, a nie zripowany plik z USB. Nie widzę nigdzie ustawień dotyczących włączenia/wyłączenia Active Motion 100Hz, więc zakładam, że to powinno działać domyślnie.

Tak czy inaczej, nie wiem czy jest sens cokolwiek reklamować w sprawie wcześniejszych uwag podczas grania - nie były one uciążliwe, ale jednak można zauważyć, że ciemniejsze "placki" roślinności itp. nieco zmieniają barwę przy przesuwaniu ekranu (jedynie w ciemniejszych grach).

Póki co to po raz 3 czytam umowę ratalną z Sygma Bank w RTV Euro AGD bo coraz mniej mi się podoba tabelka opłat, wszystko namącone tak by tylko wydoić kasę (w sklepie oczywiście wszystko full 0% bez opłat, jedynie darmowa karta kredytowa - ale widzę tu jakieś miesięczne opłaty za limit, które przemilczano). Po cholerę człowiek się w to pakuje - ma gotówkę, ale chce budować dobrą historię kredytową, a tu tylko pułapki i opłaty:)

PS. Co do pytania o modele - ten drugi z tego co widzę, obsługuje jeszcze 3D - tu specyfikacja http://pl.consumer.toshiba.eu/pl/products/tv/40TL838
 
Ostatnia edycja:

guja

New member
Odpaliłem sobie w 720p film Art of Flight (The Art of FLIGHT - snowboarding film trailer w/Travis Rice - YouTube). Chyba jest dość reprezentatywny jeśli chodzi o ekstremalne doznania na śniegu:) Wygląda doskonale, więc nie wiem czy jest sens reklamować. Widocznie przy grach i ciemniejszych obiektach tak typ ma i tyle, w końcu matryca o trochę wolniejszej reakcji niż wspomniany w tytule LG 42lk530.

to nie jest najlepszy sample to zaobserwowania tego efektu i nie jest on tylko w grach.
Zmniejsz sobie czcionke na forum i przesuwaj powoli z gory do dołu i patrz co się dzieje z czarnym tekstem na białych tle.
 

Deimos

Banned
Dziękuję za wkład w dyskusję. Decyzja finalnie padła na Toshibę, głównie dlatego, że mogę ją osobiście odebrać w sklepie i są raty 0%. LG musiałbym sprowadzać kurierem z e-sklepów, a zawsze wygodniej realizować rękojmię sprzedawcy będącego 2km od domu w razie usterki.

Pozdrawiam

Najpierw piszesz: gotówka w ręce czeka, a potem, że raty 0%...
To gdzie tu prawda (męska decyzja?):D
 

redzio13

New member
1) gotówka w ręce była w razie czego (jakby odmówili), ale zależało mi na ratach, żeby zacząć budować sobie historię kredytową ;)

2) byłem właśnie EURO RTV z Xboxem, podpiąłem te testowe gry i na innej Tośce 40rl838 też tak jest, więc ten typ tak ma i nie muszę oddawać na gwarancję (co w sumie mnie cieszy). Dla porównania podpięliśmy jeszcze pod Philipsa 47" LED (nie pamiętam modelu, półka za ok 4000zł) i smużenia nie było mimo dużego ekranu. Obraz jednak mi się mniej podobał mówiąc szczerze, Tośka ma soczysty bardzo;)

No nic, muszę się przyzwyczaić (ale nie ukrywam, że przetestowałbym jeszcze mojego drugiego faworyta, czyli "zwykły" LCD LG42LK530). Wcześniej mały 22" monitor LCD o reakcji matrycy 5ms i 50Hz nie dawał mi takiego pulsowania ciemnych obiektów, stąd od razu to wyłapałem. Widać to tylko praktycznie na ciemnych tłach, na małych kępkach roślinności.
 
Ostatnia edycja:
Do góry