Ile DPI ma LCD

janunio

New member
Bez reklam
Kiedu PREMIERA HD kto wie

DPI to Dot Per Inch
zaś obliczamy tak:
DPI - Miara rozdzielczości ekranu wyrażana w liczbie punktów, jakie mogą być wyświetlone na odcinku o długości jednego cala (2,54 cm).A więc matematyka.
np. 1080 dotów czyli pikseli na zmierzonej u mnie wysokości ekranu ( 46" przekątna a 1cal/inch = 2,54 cm) daje 48 DPI.
Przy mniejszych ekranach wartość DPI będzie rosła.
Mam też 23" ale 768 linii. Wtedy DPI jest aż 67 DPI
Może to tu jest klucz do określenia odległości od ekranu ?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
miara odległości od ekranu - to miara jakosci sygnału
odległości od ekranu , jakości wzroku klienta i ogólnej akceptacji
Jeśli na 100 osób 99 twierdzi ,że ekran 37" Lcd z cyfry plus jest super - a jeden mówi że to wszyscy są ..........
To uogólniając - podajemy ,że warunki są spełnione.
Ale zawsze każdy ma możliwość - sprawdzić i upewnić sie we wlasnym domu.
pozdrawiam
 

sewan

New member
Janunio - dobrze kombinujesz.... :)

Ludzkie oko jest jak najbardziej przyrządem optycznym, i jako taki podlega tym samym prawom fizycznym.

Przyjmuje się, że rozdzielczość 100% sprawnego oka to 0,00004. Czyli zobaczymy punkt 0,2x0,2mm z odległości 1 metra, 0,4x0,4mm z 2 metrów itd. (oczywiście czarny włos na jasnej podłodze zobaczymy ze znacznie większej odległości, ale to już zależy od szczególnych warunków oświetlenia i kontarstu)

Rozważmy 3 warianty:
1, Plazma 43" 768 linii, piksel o wys. 0,70 mm
2. Plazma 43" 480 linii, piksel o wys. 1,10 mm
3. LCD 32" 768 linii, piksel o wys. 0,50 mm.

Obraz złożony z mniejszych pikseli, niż ludzkie oko jest w stanie zobaczyć, będzie subiektywnie odbierane jako ostry i dobry, jeśli piksele będą wieksze, to po prostu będą widoczne, i odbiór obrazu będzie niekomfortowy.

I stąd proste przełożenie na odległość:
1. trochę poniżej 3 m
2. trochę powyżej 3 m
3. trochę powyżej 2 m

Mówimy tu o pełnym wypełnieniu pikseli, a więc obrazie 1:1.
Bo stąd właśnie biorą sie niespodzianki, że plazma o niższej rozdzielczości jest odbierana lepiej niż plazma o wyższej - przy słabym sygnale. Piksele są po prostu wieksze, więc są wyrażniejsze przy przeskalowanym obrazie.

Ponieważ temat wydaje mi się ciekawy, zapraszam do dyskusji.
pozdr
M.
 

sewan

New member
Rozwinięcie tego tematu znajdziemy w najnowszym AudioVideo w artykule z porównaniem BR i HD-DVD - polecam lekturę.:D

Jakoś nikt nie podjął tematu, wszyscy nabrali wody w usta, a szkoda, bo to temat krytyczny dla HD, ale chyba dla wielu niewygodny....:cool:
 

pmcomp

New member
sewan napisał:
bo to temat krytyczny dla HD, ale chyba dla wielu niewygodny....:cool:

Dla mnie wygodny bo jak siedzę w fotelu i oglądam HDTV to mi ... wygodnie :p .
A jak klęczę pół metra od ekranu i wypatruję pixeli, efektu tęczy, rozsszczepiania kolorów, błędów zbieżności i czego tam jeszcze to mi niewygodnie :D .

Amen.

Pozdrawiam
 
Do góry