JVC LCD 32S60 i cyfrowe podłączenie do PCta

pm

New member
Witajcie.

Szukam odpowiedzi na tytułowy problem. Mam JVC z wejściem analogowym (D-SUB) i cyfrowym (HDMI) i chciałbym móc podłączyć ten TV do PCta (Leadtek WinFast A6600 GT, AGP 8x, 128 MB, DirectX v9.0c, WinXP pro SP2, driver nVidia 78.01 z 2005-08-02).

Po podłączeniu i skonfigurowaniu (kabel DVI -> HDMI) panel wyświetla obraz z PC ale tylko w rozdzielczościach HDTV (576p (625p) / 480p (525p), 1080i (1125i), 720p (750p)). Nie potrafię włączyć naturalnej (native) rozdzielczości dla 32S60 (1366 x 768). W efekcie panel emuluje niższe bądź wyższe rozdzielczości wystawiane przez kartę i musi przeskalować obraz, co oczywiście wpływa niekorzystnie na jakość. Panel raportuje po HDMI do karty, że obsługuje rozdzielczość zgodną z 1080i, a karta w to wierzy i wysyła taki sygnał.

Najlepszy obraz udało mi się uzyskać na połączeniu analogowym (XGA 1024 x 768)... :cry:

Nie mogę uwierzyć, że nie da się połączyć cyfrowo (HDMI) panela do PC tak, aby 1 pixel wyświetlanego obrazu pokrywał się z 1 pixelem monitora. Czy ktoś z Was ma doświadczenia z takim podłączeniem?

--pm
 

pm

New member
Uff, wreszcie się ktoś odezwał...

Masz rację, podłączenie ANALOGOWE do gniazda "PC" (D-SUB) pozwala na max 1024x768. Ale PC może też wystawić sygnał CYFROWY i powinien się dać podłączyć do gniazda HDMI. Nawet mi się to udało, tylko że JVC zgłosił się do PC jako 1900x1080 (czy coś koło tego) i PC wystawił mu sygnał o takiej rozdzielczości. Nie potrafię namówić JVC do zgłoszenia po HDMI swojej prawdziwej rozdzielczości (1360x786).

Oglądanie sygnału 1024x768 na TV o proporcjach 16:9 nie wychodzi najlepiej, że nie wspomnę o kaprawej interpolacji rozdzielczości 1024x768 w górę na 1360x786... Z kolei interpolacja sygnału 1900x1080 w dół na 1360x786 też wychodzi kiepsko.

Do wtorku mam szansę wycofać się z zakupu i zwrócić to JVC dostawcy. I jak na razie na to się zanosi... :?

Czy ktoś ma panel LCD podłączony po HDMI do PC z zadowalającym efektem? Hej, gracze! Jak podłączacie swoje maszyny (konsole, PCty) do paneli LCD!???

--pm
 

janunio

New member
Bez reklam
Nie zabardzo rozumiem o co chodzi.
Moja karta graficzna ATI 9600 obsługuje dwa monitory.

Mogę ustawić na DVI output 1360 x 786 (albo 1920 x 1080 bo taki ekran mam ) zaś na DDC Display inną dowolną rozdziałkę.
Mówię o trybie extended. Dodatkowo ATI ma od niedawna w driverach opcję 702p/60Hz, 1080i/30Hz, 1080p/60Hz.

W trybie clone wybieram na LCD opcję full screen i materiały w innej niż 1920 x 1080 są scalowane zaś zgodne z matrycą lecą metodą wprost.

Może więc to wszystko to wina karty graficznej.
 

pm

New member
O, witam eksperta.

Ja mam Leadteka WinFast A6600 GT na kościach nVidia, z driverem ver 78.01 (świeży). Karta ma 3 wyjścia: s-video, D-SUB i DVI. Też podłączyłem dwa monitory w trybie clone, tylko niestety obraz na JVC jest do bani, ponieważ telewizor dopasowuje otrzymywany z karty sygnał 1920x1080 do swojej rozdzielczości 1360x786. A karta wysyła 1920x1080 ponieważ taką informację otrzymuje po HDMI od telewizora...

Karta mi wygląda na dość niewinną, to raczej telewizor nie potrafi się przedstawić swoją prawdziwą rozdzielczością i zamiast tego ściemnia że obsługuje 1080 i/p (no, poniekąd obsługuje, ale poprzez przeskalowanie w dół na swoją niższą rozdzielczość matrycy LCD...).

Jaki masz telewizor?

--pm
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Może ja dodam 3 grosze.

Większość LCD JVC po wyjściu d-sub pracują w 1024x768 i jest ta właściwa rozdzielczość dla tego wejścia.

Przy HDMI jest inna sytuacja, po pierwsze szczęście, że nie masz karty ATI bo najprawdopodobniej w ogóle by nie chciały współpracować,
Przy połączeniu przez HDMI powinieneś mieć bardzo dobry obraz, zarówno w trybie 720 jak i 1080.
 

pm

New member
W sumie racja, tylko 1024x768 słabo wygląda na ekranie o proporcjach 16:9, że nie wspomnę o tych nieszczęsnych pixelach i skalowaniu.

Idealną (oczekiwaną!!!) sytuacją byłoby uzyskanie takiej konfiguracji PC-LCD w której obraz generowany z karty graficznej trafia 1:1 w pixele matrycy. Nawet mam takie menu w konfiguracji karty. Wkładanie obrazków w tym forum nie należy do przyjaznych, więc opiszę:

Horizontal pixels:
Front porch
Back porch
Sync polarity
Sync width
Active pixels

Vertical lines:
Front porch
Back porch
Sync polarity
Sync width
Active pixels
Refresh rate

I do tego można włączyć/wyłączyć Interlaced mode. Zapewne przy pomocy tych parametrów można ustawić dowolną rozdzielczość karty, bez względu na preferencje monitora. Ale niestety nie potrafię przeliczyć tych wszystkich parametrów. Wikipedia podpowiada, że front porch to: "front porch is a brief (about 1.5 microsecond) period inserted between the end of each transmitted line of picture and the leading edge of the next line sync pulse", czyli jakieś opóźnienie w nadawaniu każdej linii obrazu. Nie wiem jakie zabezpieczenia ma JVC na wejściach i wolałbym nie eksperymentować "w ciemno"...

Czy komuś się udało podłączyć panel LCD do PC po HDMI i uzyskać obraz o rozdzielczości 1:1 do rozdzielczości matrycy? Na jakim LCD?

--pm
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Re: HDTV na komputerze PC

To jest zależne od budowy samego LCD, bo po podłączeniu do kompa wysyła mu tryby, które umie wyświetlić.

1:1 świecą np samsungi, możesz znaleźć na forum opinie, że jako monitor jest on świetnym rozwiązaniem.

Pozdrawiam
 

Stef

New member
Ufff. A juz mialem kupowac ten TV do mojego systemu Media Center. Chcialem wlasnie korzystac z natywnej rozdzielczosci 1366x768. Co za niefart, ale dzieki za info.
 

pm

New member
ar2 napisał:
To jest zależne od budowy samego LCD, bo po podłączeniu do kompa wysyła mu tryby, które umie wyświetlić.
Tak mi się właśnie wydawało. A wiecie może jak namówić kartę graficzną do wystawienia sygnału zgodnie z moją definicją (1360x786) a nie zaproszeniem od LCD? Gdzie można znaleźć te parametry opóźnienia linii, czasu odświeżania itp?

I jak to właściwie jest z tą rozdzielczością JVC 32S60? Kiki u siebie pisze (http://audiovideo.com.pl/product_info.php?cPath=2_3_48&products_id=755), że to 1366x768, a w wielu komentarzach na forum widać 1360x768?

--pm
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
hehe no te 6 pixeli to nie wiem jak wpływa na obraz :D, specyfikacja jest 1366 x 768 pikseli :)

Z tego co wiem to panele mają 1366 (jvc samsungi i inne) a k. graficzne obsługują 1360 :) także wszystko jest pomieszane i poplątane.


Mam pytanko, masz słaby obraz po hdmi ?? bo jak podłączałem właśnie z g-forcem to obraz był żyletka :roll:
 

pm

New member
Mam pytanko, masz słaby obraz po hdmi ??
Tak, jest na tyle kiepsko, że jestem bliski decyzji o zwrocie tego JVC. Skalowanie sygnału powoduje, że rozjeżdżają się kolory! Analogowo (1024x768) też jest do bani. :-(

bo jak podłączałem właśnie z g-forcem to obraz był żyletka
Jaki TV podłączałeś? Na jakich parametrach pracowała karta? Jaką miałeś rozdzielczość (tą widzianą przez PCta)?

Może ktoś podpowie jak wysterować ręcznie JVC na 1366x768, wpisując karcie odpowiednie parametry? Mam czas do jutra, bo potem mija okres na ewentualny zwrot...

--pm
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
No podłączałem 32S60 i zarówno 1080i jak 720p przez hdmi chodziło dobrze, po d-sub, też mi się nie podobało, k. graficzna była gf6600
 

pm

New member
Udało mi się namówić kartę do wystawienia 1360x768 po HDMI (advanced setup). Niestety 32S60 przeskalował ten sygnał i wyświetlił pomniejszony i przeskalowany obraz na środku ekranu, tak jakby wyświetlał 1360x768 na matrycy 1920x1080. No po prostu uparł się, że jest panelem HDTV obsługującym 1080p, nawet jak dostaje od karty swoje natywne 1360x768. :x

Spakowałem panel do pudła i już miałem dzisiaj wysyłać z powrotem do sklepu, ale mam jeszcze dostać namiar do eksperta z JVC Polska, który może coś doradzi...

No podłączałem 32S60 i zarówno 1080i jak 720p przez hdmi chodziło dobrze
A jaką rozdzielczość wystawiał PCet? Udało Ci się się trafić z pixelami karty 1:1 w pixele matrycy LCD?

--pm
 

janunio

New member
Bez reklam
Nowe promo Loewe - warto?

Już robisz postępy.
AWszystko wskazuje, że ustawiłeś gdzieś opcję " Match the source video" A pu€ciłeś np. DVD które ma 570 linii. To pokazał real size. Znaczy, że jest dobrze.
Przecież nie istnieje film, dvd czy TV w formacie 1360 x 768.
To jest fatalnt format natywny matryc LCD.
Ustaw opcję "Scale to full screen".
I wtedy powinno być OK! Ale scalowanie będzie się działo w karcie graficznej kompa.
 

bigdan3

New member
Relacja na żywo z Electro World

No i co Panowie ustaliliście? . Jak w końcu jest z tą rozdzielczością.
Jestem zainteresowany kupnem tego telewizora ale ciekawi mnie zaistniały problem bo często będę odtwarzał z kompta filmy w HDTV i normalne dvx. Moim zdaniem większosć nowych kart w dalszym ciągu obsługuje w standardzie proporcje 4:3. I dlatego nie jest wystawiona rozdzielczosć 1366-786 a jest rozdzielczośc 1360-786. To wynika z współczynnika kształtu ekranu. Poprawne wyświetlenie powinny dać panele 1920-1080, które są aktualnie w śladowych ilościach i hoolendralnych cenach. A propos a jak wyglądają filmy dvx/dvd z kompta na full screen na JVC. Byłbym ciekaw waszych opinii.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Z wyświetlaniem obrazów, ten tv nie ma wogóle problemów, chodzi o kwestię korzystania z niego jako z monitora, czyli wyrazistość czcionek itp. Filmy HDTV chodzą bez problemu po komponencie jak i po HDMI (przy HDMI z ATI są problemy, a mianowicie ATI (x800)+ HDMI + S60 = kibelek (czyt. brak obrazu) z geforcem 6600 nie było problemu)
 

bigdan3

New member
Dzięki serdecznie Ar2. To rozwiało moje wątpliwości. Ja napewno nie będę używał tego TV jako ekranu do prezentacji medialnych więc nie muszę się przejmować. Posiadam na pokładzie Gforce 6600GT PCI-express więc nie muszę się martwić. Ciekawe czy wyświetlanie zdjęc z kompta jest też poprawne czy nie?. Aparat Kodak DX6490 4.1MBpix.
 
Do góry