Wypalone piksele w plazmie i LCD

Basstech

New member
Witam,
Mam małe pytanie. Zakupiłem słynnego JVC 26 C 50. Jak wygląda sytuacja z wypalaniem się pikseli zwłaszcza tam gdzie jest wyświetlone logo danego kanału. Czy obecnie produkowane telewizory Lcd posiadają jakieś zabezpieczenia przeciwko takiemu wypalaniu. W moim sklepie na dwóch plazmach lecią kanały HD1 i Canal + HD Demo. Ekrany są włączone na około 14 godzin dziennie. Zauważyłem, że po przełączeniu na plazmie Pioneera z canal+na HD1 w miejscu gdzie było logo z lewej strony Canal+ pozostawał przez dłuższy czas tak jakby cień tego logo. Czy to już są wypalone piksele? I czy jest to do zlikwidowania?
Pozdrawiam
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
:roll: To prawda, że monitory nie ulegają procesowi wypalania ale jest jedno ale, tzw "bad pixels" czyli niedziałające pixele, producenci ustalili że w nowym panelu może by do 3% nie świecących pixeli i jest to jeszcze dopuszczony do sprzedaży.

Co do kwestii wypalania się znaczków to dotyczy to plazm, nowe plazmy wyposażane są w systemy protekcji przed takim zjawiskiem, lecz nie są one jeszcze doskonałe. Ta sytuacja którą opisujesz to są wypalone pixele, ale możesz sprubowac to naprawic poprzez wyświetlanie jednolitego tła np. niebieskiego (jak plazma nie ma sygnału to wtedy wrzuca kolorek sobie) i niech tak poświeci przez min 2-3 dni.
 

pszemeq

New member
przepraszam ...ale słowo laika ... A ten efekt, który opisuje kolega nie jest przypadkiem efektem związanym z postrzeganiem obrazów. Istnieje taki efekt polegający na postrzeganiu już nieistaniejącego obiektu przez oko szczegolnie jesli dotyczy to kontrastów. Efekt występuje niezaleznie od "medium" oglądanego :) po kilku chwilach efekt ginie ...
Taka uwaga :)
pszemeq
 

ciawa

New member
Pytanie do fachowców:
Ja szybko (po jakim czasie) pojawia się efekt wypalania pixeli w LCD oraz wypalenia miejsc w plazmach. Przyjmijmy uzytkowanie na poziomie 5-7 godzin dziennie.
 

ortax360

New member
A może

Pixel w lcd nie wypala sie. Wypalają sie lampy podswietlaiace panel .Pixel moze ulec tylko uszkodzeniu . Po wymianie lamp LCD dział jak nowy.
 

Glova

New member
A kiedy wypala sie lampy podswietlajace? Za 60.000h? Czy to tez oznacza ze, np. za 10.000h obraz swieci 1/6 slabiej?

Pozdro
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
a jak masz w domu żarowkę ? chodzi gorzej ?
na lampy nie ma reguły. Matryca do 100.000 godzin - lampy od 30.000 do 60.000 godz. /tansze krócej/


pozdrawiam
 

janunio

New member
Bez reklam
Stan stersu należy wyjaśnić:
Projektory mają taką część wymienną i kluczową (znowu mogę pisać "ć" - to cieszy, może ktoś mi objaśni jak to się dzieje ) czyli żarówkę.
Cena jest horendalna i ma odrębną gwarancję, znacznie krótszą niż całe urządzenie czyli projektor. Zawsze tą pułapkę sprawdzajcie.
Nie daj Bóg trochę płynu na projektor zaś przerwa w zasilaniu to koniec. Żadnych szans na serwis gwarancujny.
O tym sie to tej pory na forum nie pisało bo jest mało chętnych na projektory.
Robią one tymczasem znaczne postępy.
Problem nie dotyczy tak naprawdę LCD a nawet plazm.
Ileś tam tysięcy godzin pozwoli Wam za 4 lata przesunąć sprzęt na działkę albo do dziadków.


Janunio
jestem dyslektykiem
niech żyje LCD 1920 x 1080
 

janunio

New member
Bez reklam
Teraz na tema :
Jest polska norma i musi być respektowana przez producentów w Polsce.
Wadą normy jest to, że nie opisuje dużych ekranów.
Prowadzę bój z SAMSUNG w tej sprawie. Ale jako mały żuczek nie mam szans.
Mam 46" LCD Samsung 1920 x 108o czyli problem do kwadratu.
Info o normie szukajcie w necie.
To jest prawo lokalne i nadrzędne czyli wyższe niż koreańskie.
 

bankroot

New member
[pixel w lcd nie wypala sie. Wypalają sie lampy podswietlaiace panel .Pixel moze ulec tylko uszkodzeniu . Po wymianie lamp LCD dział jak nowy.

jak w takim razie należy tłumaczyć część instrukcji telewizorów LCD Samsunga (konkretnie strona 2) gdzie jest napisane :

cytuję z pamięci

"należy unikać zatrzymywania obrazu w trybie pauzy przez dłuższy czas, gdyż grozi to chwilowym lub całkowitym wypaleniem ekranu" koniec cytatu :shock: :shock: :shock:
 

tuptus55

New member
Nie ma, powtarzam nie ma możliwości wypalenia pixeli w LCD. zużywa się tylko lampa podświetlająca. Po 60.000 godzin spada jej jasność o 10% ( u Samsunga)
Wypalanie pixeli dotyczy TYLKO plazmy i CRT
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
czasem instrukcje do różnych urzadzeń są powielane
Może się więc zdarzyć ,że ktoś powielił instrukcje z plazmy.
Zgadzam się całkowicie z przedmowca .
Lcd nie wypalają się pixele
pozdrawiam
 

bankroot

New member
Który z wymienionych ?

szanowni Panowie przedmówcy,

zadałem sobie trochę trudu i przejrzałem instrukcje do plazm i LCD Samsunga.
Stwierdzam jednoznacznie, że nie ma w nich elementów przekopiowanych (przynajmniej w częściach dotyczących wypalania ekranu).
Kategoryczne stwierdzenia o "niewypalaniu" się ekranów LCD postanowiłem skonfrontować ze specjalistami w Samsungu, o wynikach konsultacji poinformuję później.

Skądinąd wydaje się bardzo mało prawdopodobne, aby tak poważna firma jak Samsung odwalała taką lipę pisząc zdaniem Panów ewidentna nieprawdę
 

tuptus55

New member
Jak ci panowie z Samsunga odpiszą, że się wypalają pixele w panelu LCD to poproś ich o podanie w wyniku jakiego zjawiska wypala się tranzystor cienkowarstwowy użyty jako pixel?
Może używają jakiejś innej technologii niż TFT.
Jestem elektronikiem i bardzo mnie ciekawi, a na studiach o takich zjawiskach nie było mowy.
 

bankroot

New member
jak obiecałem cytat z odpowiedzi Samsunga"

Po konsultacji z naszym inżynierem wsparcia technicznego pragnę
poinformować, iż w obecnie oferowanych TV LCD zachodzi takie zjawisko
ponieważ coraz niższy czas reakcji matrycy zwiększa jednocześnie
podatność na uszkodzenia tego typu. Efekt pozostawania obrazu nie
występuje, kiedy panel LCD jest używany w warunkach standardowych, które
polegają na ciągłej zmianie obrazu wideo. Jeżeli na panelu przez dłuższy
czas ( 12 godzin ) jest wyświetlany nieruchomy obraz, może wystąpić
niewielka różnica w napięciu między elektrodami, które zamieniają ciekły
kryształ w piksel. Różnica napięcia między elektrodami rośnie z czasem
sprawiając, że ciekłe kryształy odpadają. W takich przypadkach po
zmianie obrazu może być widoczny obraz poprzedni.



i co na takie dictum szanowne gremium ?
 

tuptus55

New member
Jeśli to prawda i wyjdzie to na szersze światło to załamie się sprzedaż paneli LCD do komputerów. Dlaczego? Bo w komputerach jest coś takiego jak pasek zadań, pasek systemowy i te rzeczy świecą się jak używamy PC-ta do pracy, ale nie ma ich jak używamy do gier czy filmów. Chyba, że dotyczy to TYLKO dużych paneli, być moze robionych w innej technologii niż panele do komputerów.
 

bankroot

New member
teraz Twoja odpowiedź jest bliższa prawdy. :)
pewnie tak jest, że np. ekrany PVA są podatne na wypalanie.
Nie można zatem twierdzic, że ekrany LCD się nigdy nie wypalają.
Należy twierdzić, że mogą sę wypalać, a zależy to od użytej technologii.

Kłopot w tym, że tak stanowcze opinie (powtarzane notabene przez innych uczestników Forum) mogą u osób nieobeznanych z tematem (jak ja) pogłębić nieznajomość tematu zamiast pogłębić jego znajomość.

Cóż, człowiek całe życie się uczy :wink:
 
Do góry