Rozdzielczości inne niż domyślne w TV 4K- czy spadek jakości będzie istotny?

qwsazx

New member
Dobry wieczór wszystkim.

Noszę się z zamiarem kupienia nowego TV. 50-55 cali, odległość 2,5 metra. Na razie jestem na etapie analizowania dostępnych modeli, ale celuję raczej w przedział cenowy 2-3 tys. PLN.

Jednak nie potrafię znaleźć rozstrzygającej odpowiedzi na pewien problem, który mnie nurtuje. Otóż 99% telewizorów to modele 4K. O ile się nie mylę, także 99% nadawanych w Polsce kanałów to maksymalnie FullHD.

No i teraz pytanie - czy obraz FullHD na nowoczesnym telewizorze 4K będzie jakoś zauważalnie gorszej jakości? A jeśli tak - to czy ma tutaj znaczenie rodzaj matrycy, technologii (LED, QLED, OLED) itp.? Albo inaczej - na co zwracać uwagę wybierając taki TV?

Obecnie mam starą plazmę FullHD, która nie ma żadnych problemów z nienatywnymi rozdzielczościami. Mam też starego LCD-ka FullHD, na którym wszystko, co nie jest FullHD wygląda dramatycznie źle, nawet z dosyć dużej odległości. Piksele jak kwadraty, poszarpane krawędzie, smużenie, nawet przejścia tonalne się potrafią poząbkować. Ponadto porównywałem monitory LCD i ogólne wrażenia mam takie, że najlepiej rozdzielczości nienatywne sprawdzają się na matrycach VA, najgorzej na IPS, PLS (ta Samsunga, mam nadzieję, żę nazwy nie pokręciłem) jest nieznacznie gorsza od VA, ale o niebo lepsza od IPS, a TN wypada pośrodku (ale najgorzej wypada paleta kolorów wyświetlanych na nienatywnej rozdzielczości.

Ciekaw jestem więc, czy obecne telewizory dalej taką chałę odstawiają jak kiedyś, czy nie ma to żadnego znaczenia? Testy organoleptyczne w sklepach nic nie dają, bo sygnały reklamowe w 4K lecą i nic nie da się tutaj ocenić.

Poproszę o pomoc w tej kwestii i dziękuję z góry! :)
 

SDman

Banned
Kupiłem Samsunga Q90T w największym stopniu do oglądania TV kablowej (DVB-C), jeżeli masz dobrego dostawcę,
a takiego właśnie mam.
Skalowanie, na którym bardzo mi zależało jest jednym z najlepszych na rynku, może dopiero tegoroczne
procesory Sony mu dorównają -przewyższać to już raczej nie ma co.
Na mecze EURO nie stroiłem TVP 1 4K bo TVP Sport HD czy TVP 1 HD były odbierane jak 4K -rewelacyjnie.
Tak samo nie widać różnicy w materiałach 4K i FHD z YT z 1,5m dla 55", a odbieranie z Player`a -zwyczajnie zachwyca.

Tak więc na pytanie "czy obraz FullHD na nowoczesnym telewizorze 4K będzie gorszy" niestety odpowiedź jest kosztowna
-im wyższy model (czy to LCD czy OLED) tym będzie lepszy odbiór i przybliży Cię do 4K.
Oczywiście droższe modele posiadają WCG -wszyscy o tym zapominają, a to czyni ogromną różnice w reprodukcji barw.
Na dobrze ustawionym odbiorniku koniecznie trzeba zobaczyć np. Lisa , dopiero wtedy widać barwę najczęściej żółtorudą, na spodzie białą lub popielatą coś niesamowitego i to z TV kablowej !
Nie są w stanie wyświetlić tego tak wiernie starsze LCD czy PDP .
Obraz 4K czy HDR to już inna bajka, jeszcze lepsza.
Od 30 lat używam bardzo dobrych telewizorów po znakomitym PDP 50ST60, Samsung Q90T z 2020 roku z czystym sumieniem mogę polecić, nie mogłem uwierzyć ale jednak 5" większy od Plazmy zwyczajnie ją pokonał i to na materiałach 1080i,
odbiór z 2,5m jest rewelacyjny.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Rozważania czysto teoretyczne bo w klasie cenowej nie kupisz ani Oleda, ani mini leda. Zostają tylko LCD.
Najlepszy do Twoich potrzeb jest tylko jeden .
Nazywa sie LG 55nano 903 - z kropkami kwantowymi i z pełnym podświetleniem strefowym.
 

qwsazx

New member
Rozważania czysto teoretyczne bo w klasie cenowej nie kupisz ani Oleda, ani mini leda. Zostają tylko LCD.

To wiem, że taka cena nie daje wyboru. Ale podałem tylko orientacyjnie, bo jak nie widzę różnicy, to po co przepłacać?

A nie biorąc ceny pod uwagę, będzie jakaś wyraźna różnica w jakości obrazu dla różnych rozdzielczości, czy to pomijalna kwestia?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja wybrałem oleda dlatego, że widzę dużą różnicę.
Inni kupujący również.

Będzie widoczna i jest widoczna dla każdej rozdzielczości.
 

qwsazx

New member
Wierzę na słowo i dziękuję za odpowiedź.

W takim razie wracam do planowania od nowa i czytania wątków z propozycjami :)
 

qwsazx

New member
Kupiłem Hisense'a 55U8GQ. Jakość obrazu przekracza moje oczekiwania, dźwięk jest o niebo lepszy, niż w poprzednich TV. Jestem bardzo zadowolony.

Ale odpowiadając sam sobie na tytułowe pytanie stwierdzam, że różnica dla nienatywnych rozdzielczości ciągle jest, do tego bardzo widoczna. Wystarczy puścić z komputera ten sam film w rozdzielczości 4K i FullHD. Ale nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu, różnica jest mniejsza niż dla starego LEDa, którego miałem wcześniej.
 
Do góry