Panasonic tx-50hx830 czy Sony kd-49xh8096 - Jaki LCD do 3 tys ?

gabrielo1

New member
Witam serdecznie na forum HDTV.
Proszę o pomoc w wyborze telewizora do 3000 tys. zł. Główny wybór między: Panasonic tx-50hx830 czy Sony kd-49xh8096
Trochę już poczytałem i wybrałem te dwa co wyżej, ale jeśli polecicie i uzasadnicie logicznymi argumentami coś lepszego to jestem otwarty na zmianę wyboru.
Ceny obu wymienionych wyżej modeli dość podobne 2800zł/2860zł, aczkolwiek Panasonica mogę mieć 10% taniej.
Najważniejsza różnica to w Panasonicu jest matryca VA a w Sony IPS i tu pytanie czy ta matryca VA w tym modelu daje naprawdę gorsze kąty widzenia niż matryca IPS w SONY, czy kąty widzenia są porównywalne i nie odczuję większej różnicy? No i przy okazji jak bardzo słabsza jest czerń i kontrast w Sony w stosunku do Panasonica?



Nie wiem czy wejdzie mi 55 cali - bo wtedy może Sony KD-55XH8096 - byłby lepszy (direct LED)


1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 16m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2-3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 4
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Zarówno na wprost jak również z boku. Kąty są ważne.
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Wisieć pod kątem w rogu pokoju dziennego / salonu
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Czasem świeci z okna ale nie bezpośrednio
7. Jaki masz obecnie telewizor ? Panasonic TX-39AS650E
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? Jak najlepszy obraz i dźwięk oraz jak najlepszy odbiór programów SD oraz HD.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? w większości SD a także HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? DVD, Blue-Ray, dysk SD, PenDrive USB
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 4H
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? matową (ale jeśli błyszcząca da lepszy obraz - to też może być)
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? filmy przyrodnicze, seriale, akcja
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? tak - głównie YouTube
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? nie
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? pół na pół, ale wieczorem oglądam przy sztucznym świetle a nie w ciemnościach
17. Preferencje co do wielkości? 49 - 50 cali (55 cali nie wiem czy zmieszczę we wnękę na ścianie)
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? mydło na ekranie
19. Preferencje co do marki ? Panasonic, Sony (ale pozostałe marki też akceptuję jeśli dany model TV da lepszy obraz)
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? nie musi
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 3000zł
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Do tych warunków - ja sięgałbym po 55".
Sprawdź proszę czy CI się mieści - bo to znacznie zmienia stan rzeczy.
 

gabrielo1

New member
No, dobra. Zakładając że 55" z trudem ale wejdzie, to wtedy jaki TV wybrać ? Sony KD-55XH8096 czy inny LCD-IPS (kąty ważne) do 3 tys zł ? Ważne również żeby było bardzo dobre skalowanie obrazu niższej rozdzielczości typu SD , HD z telewizji naziemnej DVB-T. bo to bedzie główne źródło sygnały wizyjnego na razie (czasem film z YT, a kiedyś w przyszłości NetFlix, ale na razie tylko naziemne DVB-T). Poradzcie proszę coś sensownego w tych pieniądzach .
 
Ostatnia edycja:

Misieeek

New member
Też mam podobny dylemat. Waham się pomiędzy Sony XH80, a Philipsem 58US8535/12. Problem polega na tym, że na forum jest ponad 300 stron o Philipsie i jego problemem z matrycą, a z plusów przekonuje mnie głównie Ambilight.
 

gabrielo1

New member
No to tutaj wyglada że wybór jest prosty - Sony XH80 skoro z matrycą Philipsa takie problemy.
U mnie sytuacja wyglada tak, że ja od 6 lat jestem zadowolonym użytkownikiem Panasonic TX-39AS650E, który jak teraz przekopałem się przez historię skrzynki email, kupiłem u KIKI'ego :). Do dziś ten TV działa bezproblemowo i pewnie bym go nie wymieniał gdyby nie nadchodzace widmo DVB-T2 (HEVC) którego niestety mój TV nie ma :(. Najlepsze jest to, że wtedy (2015 r) dałem za niego niecałe 1800zł i dostałem naprawdę fajną maszynkę do ogladania TV na co dzień i spełnienie moich oczekiwań (to tak jak kupno auta za parę tysiecy złoty nie mając zbyt dużych oczekiwań a po zakupie okazuje się że dostajesz więcej niż oczekiwałeś :) ).
A teraz widzę, że ceny poszły mocno w górę, a wszędzie czuć "cost savings" i "celowe starzenie produktu" zamierzone przez producentów.
Z jednej strony to wolałbym wybrać odbiornik FHD, bo dobrej jakości sygnału i materiału mam jak na lekarstwo (głównie naziemna TV) no i mam świadomość jak to będzie wyglądało na matrycy UHD (mydło). Problem jednak w tym że nie robi się już dobrych nowych odbiorników FHD więc jestem skazany na UHD. Nie chciałbym się jednak uwsteczniać za dużą dla mnie kasę (3k zł) w odbiorze obrazu, a niestety widzę że do tego może dojść po zakupie. Mój obecny Panasonic ma IPS z rewelacyjnymi kątami oraz Direct LED a obecnie większość interesujących mnie odbiorników w przedziale 2,5 - 3k zł ma albo podświetlenie krawędziowe albo matryce VA przy których kąty odbioru wygladają podobno kiepsko. Albo OLEDy które szybko się wypalają - odstraszają mnie.
Nie mam też zbyt dużych wymagań co do opcji SmartTV - doceniam spartański wyglad systemu Panasonica ale bardzo cenie jego szybkość działania oraz brak zawieszania. Niezbedne minimum typu IPLA, TVNowe Playery, Netfliks jest tam w menu. Oczywiscie jak bedzie Android TV czy inny WebOS to pewnie bedzie lepiej i bardziej bogato. Pytanie czy ja to wszystko wykorzystam ? Przyzwyczaiłem się też do "staromodnego" pilota Panasonica - jak go niektórzy w recenzjach nazywają :).
Ogólnie zależy mi na jak najlepszej jakości obrazu z dużymi kątami oraz najlepszym skalowaniu obrazu z niższych rozdzielczości (procesor do obórki musi być więc pewno mocny). Musi też być analogowe wyjście AUX - minimum to miniJack słuchawkowy - obecnie w Panasonicku mam nawet złącze Euro-Scart z którego wyciągam sygnał po chinchach do mojego analogowego audio Denona. Wydaje się wiec, że ten Sony KD-55XH8096 jest najbliżej oczekiwań i blisko górnego limitu cenowego; pytanie czy muszę się spieszyć bo do jutra ten Sony jest tańszy o 400zł w dużych sklepach RTV, czy jeszcze poczekać parę miesięcy, bo latem olimpiada i ma być wysyp tanich odbiorników na rynku - tanich nie znaczy że dobrych :(.
No i takie mam dylematy .....
Poradzicie coś Szanowni Koledzy i znawcy tematu ?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
gabrielo1, jak nie masz ciśnienia to poczekaj. Nie kupuj pochopnie bo akurat jest jakaś promocja. Takowe są co jakiś czas, jakieś nocne wyprzedaże itp. Skoro Twój obecny TV działa dobrze i jesteś z niego zadowolony to dalej z niego korzystaj. DVB-T2 - to jeszcze trochę czasu zostało.
Niestety tak jak napisałeś - tanie nie idzie w parze z dobrym...


Kolega Petru23 testował ostatnio sporo TV i dzielił się spostrzeżeniami na forum. Poczytaj jego posty.
Z TV, które mógłbyś zobaczyć to np.

Sony KD-55XH9005
https://www.ceneo.pl/94023737

LG 55NANO903
https://www.ceneo.pl/94918046


Wiem przekraczają budżet. Dlatego poczekaj, dozbieraj, kup w dobrej promocji.
 
Ostatnia edycja:

gabrielo1

New member
marciniozo, chyba masz rację, pytanie czy czekanie coś zmieni w wyborze na lepsze ? czy za chwilę nie bedzie podobnie jak z odbiornikami FHD - wykupią porządne modele, a producenci bedą rzucali tylko budżetowe (okrojone) modele UHD albo skupiali się na tańszych OLEDach w cenie około 4 tys. zł.

Watki kolegi Petru23 już pare razy czytałem i przyznam szczerze, że już mam mętlik w głowie. Szacunek dla niego ode mnie, za ilość materiału i odbiorników które "przewalił" w ostatnim czasie - Petru23 zaczyna jednak powoli wkraczać w budżet który dla mnie jest nie do zaakceptowania na TV :)
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
No tak, z tym czekaniem to nie ma co przesadzać. Miałem na myśli nie tak długi czas. Po prostu dozbieraj troszkę do budżetu i traf w promocji np. któryś z modeli wymienionych w moim wcześniejszym poście to jest Sony, bądź LG.
 

gabrielo1

New member
Co do mojego budżetu, to raczej jestem skłonny do jego obniżenia bliżej 2,5k niż powiększania powyżej 3k.
Dlatego pierwotnie myślałem raczej o 49-50" za około 2,5k (Panas 50HX80) , no ale jeśli w Sony 55XH80 dostaję IPS oraz DirectLED z podobno dobrym skalowaniem obrazu , za 2900zł to może warto dopłacić ?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Kurcze może i warto. Niestety nie widziałem tych TV jak grają rzazem. Trudno mi powiedzieć. Zobacz może co na to wspomniany kolega Petru. Panasonica chyba testował. Z Sony z pewnością Xh90, zresztą teraz chyba go ma.
 

12jojko

Banned
Co do mojego budżetu, to raczej jestem skłonny do jego obniżenia bliżej 2,5k niż powiększania powyżej 3k.
Dlatego pierwotnie myślałem raczej o 49-50" za około 2,5k (Panas 50HX80) , no ale jeśli w Sony 55XH80 dostaję IPS oraz DirectLED z podobno dobrym skalowaniem obrazu , za 2900zł to może warto dopłacić ?

Na avforums jest fajny guide polecanych i odradzanych modeli, coby niepotrzebnie nie przepłacać. Ja też szukam czegoś w tym budżecie, ale na VA, bo raczej żaden IPS z tej półki cenowej nie da mi dobrej czerni. I tam np. odradzają Panasonici, z powodu jakość/cena - czyli że za mniejsze pieniądze kupimy model od innego producenta, który da nam taką samą jakość obrazu lub lepszą. Mnie np. odradzano qledy Samsunga, a zwłaszcza Q60, odradzano też 50NANO793 - lepiej wziąć tańszego UN7/8, które dają zbliżonej jakości obraz (nawet świecą jaśniej), a zaoszczędzi się 300-400 zł, kiki mi to samo pisał. I z tego, co widze, ten model 55XH8096 jest w gronie tych polecacnych na IPS, więc pewnie warto dopłacić.
 
Ostatnia edycja:

Petru23

Banned
Można brac 55xh80 jak jest za 2900 teraz. Kąty, jasność, kolory będzie najlepsze w tej cenie w szczególności dla sygnału sd. Marne programy tv na tym sony wyglądały bardzo dobrze. Panas gx810 zdecydowanie gorzej sobie radzi w niskich rozdzielczosciach.

Jest jeszcze nano903 w euro czy tam exoercie w promocji łączonej. 3600 - rabat przy zakupie czegoś Jeszce. Nie sprawdzałem jak to wychodzi teraz, ale ja dałem w takiej promce za to nano90 3050zl ;) w sumie to byłby chyba lepszy wybór o czym już pisałem w odpowiednim wątku.

Skalowanie x1 3gen, który siedzi w modelach 2020 jest bardzo dobre. Nie tle skalowanie ale ogół, w szczegolisci ostrość i wyrazistości tła. Ale także czyszczenie drugiego planu. Mam jeszcze u siebie xh90 (właśnie na x1 3gen) i Xh95 i jeszcze nie mogę się zdecydować który zostawić. Kolory czy ostrość rowbeiz drugiego i dalszego planu. Różnice niewielkie no ale jednak widoczne przy bezpośrednim porównaniu.
X1 miałem w xh80, xh85 i dwóch egz xh90. Nie bez powodu trzymam się sony. Nano90 radził siebie lepiej że wszystkim, co możemy nazwać obrazem niż pierwszy egz xh90. Ostrzej, kolory lepsze, ruch, czerń (pokazywałem foto i filmik). Ale to odnoszę do tamtego konkretnego egz. Drugi kosa.
Jak masz 3k i r rozważasz 50" to poluj na promo na xh85. Jest teraz za 3300, może da się zbic cenę. Warto.

Panasonica to w promocji tylko. 50" poniżej 2500k, 58" do 3700-3800 jeśli chodzi o serie 800. Za hx940 to odpowiednio w moim mniemaniu 50 cena jak za xh85 oraz, 55" w cenie xh90. Wtedy główny czynnik oceny jak im jest cena przestaje mieć większe znaczenie.
 
Ostatnia edycja:

gabrielo1

New member
No i to się nazywa konkretna odpowiedź od kogoś kto w praktyce przemielił sporo sprzętu a nie tylko w teorii. Petru23, bardzo dziękuję za odzew w moim watku i ... czapki z głów z Twój ogrom roboty na tym forum.
Dam znać czy zdecydowałem się na tego Sony 55xh80 tak na szybko za 2900 zł , czy jednak poczekam trochę i zapoluje na któryś z wyższych modeli wskazanych przez Ciebie w promocyjnej cenie (kusi też ten LG nano903 , ale cena przekracza budżet a garnków czy innych dodatkowych gratów nie potrzebuje).
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Do Twoich potrzeb nr 1 to LG 55 nano 863 z kropkami kwantowymi masz cenę 3299 zł pakietem gratisów dla niebieskich członków forum po wartości 500 zł plus słuchawki za 400 zł gratis, bez słuchawek taniej.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Masz zawsze dopłatę na raty.
Wyjdzie Ci dopłąta 27 zł miesięcznie, więc Cie nie pogrąży finansowo.
 
Do góry