LCD vs OLED - przyszłość czy teraźniejszość

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witajcie.
Do napisania tego tematu , mobilizuje mnie sytuacja jak teraz jest w Polsce i na świecie. Nie zanosi się się aby coś zmieniło się w sferze zakończenia pandemii , więc do końca roku chciałbym coś kupić na kolejne lata. Najpierw celowałem w coś konkretnie 100Hz, bez konkretnej marki , bazując wyłącznie na testach i opiniach w internecie.

Po kilku tygodniach priorytet się zmienił i będąc fanem kina wszelakiego rodzaju od akcji po komedie , sportu , baczniej przyglądam się marce Sony , której modele zbierają naprawdę dobre recenzje.
I tu sedno sprawy ceny modeli 49-55 cali są równe z cenami oledów LG i Philipsa , co prawda już tych starszych , ale jednak oledów.

Jestem w kropce czy dać sobie jeszcze te 3-4 lata na już "perfekcyjne" oledy i kupić teraz bardzo dobry LCD ze 100Hz matrycą , czy już czas na przeskok technologiczny, teraz jest w domu Panasonic HD Ready i ma ponad 10 lat.
 

marikak97

Member
Nie jestem specem w tej materii ,ale do sportu i grania na konsoli musi być 100HZ ,do ogladania TVP INFO ,TVN24 to 50HZ starczy,sytuacja z tymi HZ się zmieniła ,też nie dawno nabyłem tv sony z 100HZ matryca.
W moim zakresie cenowym miałem do wyboru 100HZ i poświetlenie krawędziowe lub 50HZ z podświetleniem pełnym.
 

Michu30

New member
Lcd na lata jak najbardziej oled na lata to tu już bym się zastanawiał a i nad firmą sony bym postawił znak zapytania ponieważ ich telewizory są sobie nie równe i zdarzają się niemiłe niespodzianki. Najlepsze jest stwierdzenie mojej mamy po ostatnich problemach z moim pierwszym egzemplarzem sony xh90, matula stwierdziła że to chińska podróba z bazaru i już drugi raz by nie kupiła by nic z tej firmy a dodam że jest to starsza już kobieta i swój rozum ma.
 
Ostatnia edycja:

Michu30

New member
No na sony trzeba uważać jakościowo odwalają teraz tandetę jestem ciekaw co będzie z moim 2 egzemplarzem xh90 jak będzie działo się to samo to będę żądał zwrotu pieniędzy raczej albo dopłacę właśnie do oleda cx lub bx od lg.
Ja teraz tylko się zastanawiam jak będzie złożona ps5 bo jak będą odwalać też taką tandetę to skłonie się ku Xbox series x. Dlatego nie zamawiam preordera i poczekam na opinie zwykłych ludzi w sieci i wśród znajomych. Recenzje i opinie serwisów internetowych są mało przydatne niestety. Bo co mi po grach ekskluzywnych, które są naprawdę dobre jak jedyny sprzęt na którym można je odpalić może okazać się tandetą i wadliwy.
 
Ostatnia edycja:

Petru23

Banned
Witajcie.
Do napisania tego tematu , mobilizuje mnie sytuacja jak teraz jest w Polsce i na świecie. Nie zanosi się się aby coś zmieniło się w sferze zakończenia pandemii , więc do końca roku chciałbym coś kupić na kolejne lata. Najpierw celowałem w coś konkretnie 100Hz, bez konkretnej marki , bazując wyłącznie na testach i opiniach w internecie.

Po kilku tygodniach priorytet się zmienił i będąc fanem kina wszelakiego rodzaju od akcji po komedie , sportu , baczniej przyglądam się marce Sony , której modele zbierają naprawdę dobre recenzje.
I tu sedno sprawy ceny modeli 49-55 cali są równe z cenami oledów LG i Philipsa , co prawda już tych starszych , ale jednak oledów.

Jestem w kropce czy dać sobie jeszcze te 3-4 lata na już "perfekcyjne" oledy i kupić teraz bardzo dobry LCD ze 100Hz matrycą , czy już czas na przeskok technologiczny, teraz jest w domu Panasonic HD Ready i ma ponad 10 lat.

Jeśli ten Panas to plazma to idź w oleda. Na lcd możesz się zawieść, tym bardziej jeśli jesteś miłośnikiem kina. Szlag Cię trafic może np o nierówne podświetlanie

Co do twierdzenia, że do sportu wymagane jest 120hz to tak nie do końca. Bo 120hz może mieć takie samo odwzorowanie ruchu jak dobre 60hz (np LG Nano86 i 80\1 mające po 450linii). A nie wiem który TV osiąga teraz blisko 1000linii, jak właśnie miały to plazmy.
 

Michu30

New member
Kupisz oled będziesz musiał się z tym telewizorem obchodzić jak z jajkiem. Ja kupiłem lcd bo przy moich przyzwyczajeniach i sposobie używania (podpięty jest pc) to by raczej było ciężko by nic się nie stało z matrycą. Dodatkowo często gram na konsoli w jedną grę nawet 8, 9 godzin na dzień jak mam czas. Widziałem testy Samsunga qled z oled gdzie chłopaki grali bez przerwy 12 godzin i na oledach już po 12 godzinach ciągłej pracy pojawiły się wyraźne powidoki więc ten filmik mnie dość dobrze zniechęcił do zakupu oleda.
 

barburian

New member
Bez reklam
Nie ma czegoś takiego jak TV na lata . W chwili obecnej założenie producentów jest takie by wymieniać TV co 5 lat , technologia się zmienia zbyt szybko, brak wsparcia programowego , nie działające aplikacje itd...
 

Michu30

New member
No to czyli kupując oleda za 8000 zł trzeba wymieniać co 5 lat no nie no tv za tyle kasy a nie posłuży 8 lat minimum mija się to z celem jakimkolwiek. Moja stara bravia działa bardzo dobrze pomimo że ma 6 lat. No może nie dostaje już aktualizacji smart tv ale zawsze ekran działa i do ps4 nadaje się jak najbardziej. Z aplikacji działa netflix, youtube i to też wystarczająco. Co mają powiedzieć ludzie którzy wydali na tv 20000 zł bo kupili sobie oleda 85 cali że po 5 latach muszą zmieniać tv? To jakaś farsa jest idąc twoim tokiem myślenia. Ogólnie jestem tego zdania że tv powinno wymieniać się dopiero w tedy aż całkiem się zepsuje po upływie gwarancji. Ok tv po gwarancji się popsuł i nie da się go naprawić to idzie się i kupuje następny, a jeżeli zmienia się dobry wyświetlacz tylko dlatego że nie otrzymuje już aktualizacji to dla mnie jest tylko niepotrzebny wydatek. Zawsze można rozbudować TV dzięki podstawkom TV box lub nvidia shield, czasem sama konsola daje nam multum aplikacji z których możemy swobodnie korzystać.
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Zawsze możesz mieć tylko monitor lub dokupić jak napisałeś BOX :)
Ps.
Barburian gdzie mogę przeczytać o tym "założenie producentów" i 5 Latach ?
 

radioaktywny

New member
Ale @barburian napisał, że takie są założenia producentów. Jeżeli użytkownikowi nie przeszkadza obniżenie funkcjonalności to nikt nikogo siłą nie zmusza do wymiany.
 

Michu30

New member
To jak tak to producenci powinni zmienić myślenie bo ludzie przestana kupować telewizory za grubą kasę gdy będą musieli go wymieniać co 2 lub 5 lat. TV to nie smartfony. W telefonach najczęściej siada bateria i to jest przyczyna częstej wymiany smartfona. Ja średnio wymieniam smartfony co 2,5 lub 3 lata i to właśnie dla tego bo po tym czasie telefon krótko trzyma na baterii. Teraz zakupiłem trochę lepszego smartfona Samsung Galaxy s20+ z myślą że przynajmniej podziała te 4 lata. No Polacy są tak bogatym narodem że naprawdę wymieniają telefony co roku lub co dwa, tylko że te smartfony zazwyczaj są wymieniane w przedziale cenowym 600 do 2000 zł. Niektórzy maja iphona za który w 2018 roku dali 4000 lub 5000 zł i nie zamierzają wymieniać dopóki im nie padnie całkowicie to pokazuje jak ludzie chętnie chcą wymieniać telefony. Często wymiana telefonu związana jest z usterkami lub niedomaganiem sprzętu, który z czasem się zużywa. Ja np nie widzę siebie bym wymieniał smartfona wartego 4300 zł na drugiego o podobnej wartości za rok lub 2 lata użytkowania starego.
 

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie ma czegoś takiego jak TV na lata . W chwili obecnej założenie producentów jest takie by wymieniać TV co 5 lat , technologia się zmienia zbyt szybko, brak wsparcia programowego , nie działające aplikacje itd...

Tego jestem świadomy , ze następny TV już nie pociągnie jak obecny 10 lat. Jak na tamte czasy LCD HD Ready 720p za prawie 2,5 tysiąca to był mega wydatek. Nie powiem , kupiłem go głównie dzięki temu forum i pomocy wielu osób i dalej działa bez zarzutu. Ale czas zacząć oglądać w 4K i na większym ekranie.

Technologia poszła do przodu i pędzi niczym pocisk , za te same pieniądze co dekadę temu mam teraz
50 cali + 4K + Dolby Vision i Atmos, rozwoju nie oszukam i jak mi wytrzyma te 5 lat , to wtedy zacznę się zastanawiać nad zmianą.
 
Ostatnia edycja:

Masterjam

Klub HDTV.com.pl
VIP
@Kiki to był przykład jak technologia się rozwinęła względem ceny :)
Miejsce zrobiłem na 50 cali , wejdzie i 55 , tylko nic już nie postawię obok TV typu lampka, ramka na zdjęcie. Meble kupiłem z zamiarem 50 cali, choć wiem że na większym lepszy efekt jest i oferta 55 calowych jest sporo większa
 

Michu30

New member
Tv 55 cali jest dość spory ja kupując go w sklepie nie wydawał się on taki duży jednak jak chciałem postawić go na stoliku w swoim domu okazało się że stolik był przymały i ostatecznie tv powiesiłem na ścianie.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
To czy TV jest mały czy duży zależy od odległości z jakiej oglądasz. Gdy do ekranu masz np. 3-4 metry to takie 55 cali robi się już małe.
 
Ostatnia edycja:
Do góry