Który TV skaluje najlepiej/najgorzej do 4k

Petru23

Banned
Pytanie

Kto jaki TV ostatnio kupił i jak mu skaluje do 4k sygnał od dostawców popularnych typu NC+, Orange, UPC, Vectra, itp. Chodzi głównie o "klasyczne" programy tupu TVP, TVN, Polsat, Kino Polska oraz im podobne. Czyli programy oznaczone jako HD oraz nieHD z klasycznego pakietu (bez C+, HBO itp). Istotne też jest, jak TV radzi sobie z filmami starszymi na kanałach typu Kino Polska czy jemu podobne.
Ciekawią mnie najpopularniejsze przedziały cenowe dla najpopularniejszych rozmiarów, czyli
50-55" oraz cena ok 2000, 3000, 4000pln, np odpowiednio samsung TU71/85, LGNANO I tańsze Qledy oraz Sony 80/85 i wyższe qled.

Tylko kwestia skalowania sygnaku do 4k. Będę wdzięczny. :blagam:
 
Ostatnia edycja:

janunio

New member
Bez reklam
Wyświetlanie HD na matrycach 4K nie jest problemem dla żadnego producenta.
Prawdopodobnie mylisz obróbkę obrazu ze skalowaniem.
Dam prosty przykład w jednej z wielu kategorii PQ - wyostrzanie.
Jeżeli zwiększając ostrość zbyt wcześnie pojawiają się sztuczne kontury to oznacza, że ta funkcja jest niedopracowana.
 

SDman

Banned
Pytanie
Kto jaki TV ostatnio kupił i jak mu skaluje do 4k sygnał od dostawców popularnych typu NC+, Orange, UPC, Vectra, itp. Chodzi głównie o "klasyczne" programy tupu TVP, TVN, Polsat, Kino Polska oraz im podobne. Czyli programy oznaczone jako HD oraz nieHD z klasycznego pakietu (bez C+, HBO itp). Istotne też jest, jak TV radzi sobie z filmami starszymi na kanałach typu Kino Polska czy jemu podobne....
Na to pytanie nikt nie odpowie, większości nie chce się i nie ma warunków do sprawdzenia (obok siebie) na tym samym materiale z tego samego wyjścia. Może się zdarzyć okazja (2x mi się zdarzyła) ale ciężko o taki traf.
http://www.hdtv.com.pl/forum/1592796-post3.html
Na tym forum skalowanie poprawia "kalibracja" :?:
http://www.hdtv.com.pl/forum/1593111-post10.html
http://www.hdtv.com.pl/forum/1593143-post11.html

Wyświetlanie HD na matrycach 4K nie jest problemem dla żadnego producenta.
Prawdopodobnie mylisz obróbkę obrazu ze skalowaniem.
Dam prosty przykład w jednej z wielu kategorii PQ - wyostrzanie.
Jeżeli zwiększając ostrość zbyt wcześnie pojawiają się sztuczne kontury to oznacza, że ta funkcja jest niedopracowana.
Nie bardzo wiesz o czym piszesz (HD, FHD inaczej 2K) materiał 1080i /50Hz składa się z ~ 2mln pikseli więc "jakoś" trzeba go wyświetlić na ponad 4 krotnie większej liczbie pikseli. To jest skalowanie.
Materiał nagrany z DVB-C
https://www.dropbox.com/s/s5jm9o4nlw8459a/Siatkowka.m2ts?dl=0 :arrow:

w jakości 1080i /50Hz nie wymaga skalowania na odbiorniku 2K jest piksel w piksel, oczywiście jego ogólna jakość (płynność, paletę barw, przejścia tonalne itp.) jest na poziomie jakie zapewnia dany producent -model.
Ten sam materiał na odbiorniku 4K podlega tym samym kryteriom oceny obrazu + dodatkowo SKALOWANIE.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Nie tylko producent ale również seria TV jest ważna. Obecnie najlepiej skalują:

1. SONY - TV z procesorem X1 Ultimate
2. LG z procesorem alfa 3 gen. czyli OLED od serii CX
3. SAMSUNG
 

akbmicro

New member
Philips, modele tegoroczne z nowym procesorem obrazu. Bez problemów z HD. SD dla mnie nie nadaje się***do oglądania, ale ja mam 2 metry do TV 65" więc widzę każdy problem w skalowaniu czy obróbce. Mój model Philips 65PUS9435/12
 

Petru23

Banned
Czyli reasumując powyższe za okolice 2k obejrzymy TV czy jednak trzeba zbierać do opcji wskazanych przez SLAV7?
P5 Philipsa w każdym TV sobie poradzi? Nawet w 50PUS7855? Jeśli chodzi o samsungi to rozumiem, że tu71/80/85 oraz ru7/8 również?
Co do LG to od serii Nano?
Z ssony to wiadomo.
 

Petru23

Banned
Kiki, to nie kwestia doboru teraz wielkosci czy coś, bo jest ona wskazana w pierwszym poście. Chodzi o to, który model tv jak radzi sobie ze skalowaniem sygnału sd/HD do natywnych 4k.
A rodzicom się umowa kończy i przy okazji wyboru dostawcy jest rozważanie nad zmianą TV. Aktualnie jest u nich... A jakżeby inaczej - plazma Panasonic 37" HD :)
A wzrok nie ten u nich. Szerokość oglądania spora, jakieś źródło światła zawsze jest. Oglądają seriale TV (mama) oraz sport (ojciec - Piłka i snooker). Do tego właśnie programy filmowe typu Kino Polska, stopklatka itp.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sięgałbym po 55":
- Oled 55X98 za 3999 zł
- Philips 58PUS8535 za 3099 zł
- Sony 55XH9005 za 4099 zł
- LG 55Nan0863 za 3199 zł
Rodzice będą zachwyceni z Oleda ! Masz na to 100% gwarancji.
 

Petru23

Banned
Ważna uwaga. My tu gadu gadu o skalowaniu, sam wypisuje po tematach jak to taki a taki tv skaluje mi SD/HD do 4k z UPC a nikt nie zwrócił uwagi chyba na kluczowy aspekt. Mianowicie - źródło sygnału. Przecież jeśli podpinam tv do horizina, to tv robi za monitor. Źródłem jest wtedy dekoder a jakość sygnału zależy od właśnie możliwości dekodera. I teraz, z tego co wiem borizon jest bardzo przeciętny pod tym kątem. Odwieczna wojna, który sygnał lepszy czy z nc+ czy z upc sprowadza się do dwóch aspektów
Sygnał satelitarny + dobry sprzętowo dekored nc+
Sygnał kablowy UPC + marny horizin

Meritum.
Aby wiedzieć, jak dany TV skaluje sd/HD i jaka ma jakość przy tv typu upc /Orange itp należy użyć kary CI+, która poda do TV sygnał prosto od nadawcy (nie dostawcy a właśnie nadawcy jak TVN, BBC, itp) Wtedy TV sam rozpoznaje jego parametry i do gry wchodzi procesor odpowiedzialny za skalowanie. I zapewne jakbym miał karte ci+ to oddany Panas gx810 z procesorem HCX urwałby mi łeb tam, gdzie mnie jedynie zadowolił. A klatkowanie wynikało nie z ułomności tv a z ułomności horizona, który film 24klatki przetworzył do 1080i 60hz i taki otrzymał Panas. I nie miał co z nim po prostu zrobić, HCX sobie odpoczywał.

Czy ktoś korzysta z modułu CI+ jako multi? Może sprawdzić czy jest różnica na jednym tv przy różnym źródle?


Zamawiam z UPC kartę ci+ jako multiroom, zamawiam TV i wtedy będę mógł cokolwiek powiedzieć na temat możliwości skalowania Panasonic (bo do niego się odnieśmy).

Tym samym przepraszam i przyznaje, że przez niewiedzę a może pominięcie oczywistej kwestii w tym temacie mogłem wprowadzić innych w błąd. Na pocieszenie tłumaczę sobie, że nikt z Was ten na to uwagi nie zwrócił ;)

Także dyskusje należałoby za zad od nowa.
 
Ostatnia edycja:

akbmicro

New member
Czy ktoś korzysta z modułu CI+ jako multi? Może sprawdzić czy jest różnica na jednym tv przy różnym źródle?

No ja mam Philips 65PUS9435/12 i moduł CI+, dostawca kablówki lokalny. Kanały sportowe, Polsat kiepsko i czasami w ogóle nie da się oglądać, Eleven Sport i Eurosport są OK.
 

SDman

Banned
..
Aby wiedzieć, jak dany TV skaluje sd/HD i jaka ma jakość przy tv typu upc /Orange itp należy użyć kary CI+, która poda do TV sygnał prosto od nadawcy (nie dostawcy a właśnie nadawcy jak TVN, BBC, itp) Wtedy TV sam rozpoznaje jego parametry i do gry wchodzi procesor odpowiedzialny za skalowanie. I zapewne jakbym miał karte ci+ to oddany Panas gx810 z procesorem HCX urwałby mi łeb tam, gdzie mnie jedynie zadowolił.
Czy ktoś korzysta z modułu CI+ jako multi? Może sprawdzić czy jest różnica na jednym tv przy różnym źródle?
Moje testy skalowania były zawsze porównawcze 1:1 obok siebie i na tym samym sygnale (programie HD) oczywiście DVB-T lub z pamięci USB (materiały od mojego dostawcy lub pobrane YT w jakości 1080 mkv.)
W domu mam jednocześnie kartę CI w Panasonicu i dekoder Technisat HD K2.
Jeśli miałbym wyłonić zwycięzcę (o włos) to wydaje się nim być PVR vs CI ale to urządzenie kosztowało prawie tyle co plazma. Taki mały High End :cool: w latach 2009-14 i obecnie bez 4K.
 

Lechu1956

New member
@Petru23
Przy korzystaniu z telewizji UPC możesz sam sprawdzić różnicę bez modułu. Wystarczy kabel antenowy przełączyć z dekodera do telewizora i włączyć wyszukiwanie kanałów kablowych. Telewizor powinien wyszukać ponad trzydzieści kanałów z pakietu Start HD. Moduł służy tylko do odkodowania kanałów z wyższych pakietów. Dla lepszego porównania można zastosować dobry rozgałęźnik, odpowiednie złączki i dwa krótkie kabelki. Przełączasz pomiędzy źródłami sygnału i oceniasz różnicę. Można też skorzystać wtedy z funkcji PAP , jeżeli telewizor ją posiada. Ale wtedy różnicę możemy zauważyć raczej przy telewizorach większych rozmiarów. Z pakietu Start HD można korzystać jako darmowy multiroom na wielu telewizorach. Nie trzeba umowy z UPC na telewizję. Wystarczy , że masz od nich internet.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Dodam jeszcze, że dla celów porównania, rozgałęźnik wcale nie musi być jakiś dobry. To nie analog. Wystarczy byle jaki, który zapewni minimum poziomu sygnału. Oczywiście dla stałego odbioru warto kupić coś sensownego z jak najmniejszym i odpowiednio rozłożonym tłumieniem i dopasowaną ilością wyjść.
 

Lechu1956

New member
Tylko spokój nas może uratować.
Ja nigdy nie uzyskałem lepszej jakości obrazu od tej, którą oferuje czeska publiczna w naziemnej. Tam leci prawdziwe HD 1080p.
 
Do góry