Telewizor czy Projektor

Rushoff

New member
Hej - nosze sie z zamiarem wymiany mojego obecnego telewizora Philips 65 model z serii 8102. Ogolnie jestem zadowolony - kupowalem go wlasnie tutaj jakies 1.5 roku temu, jednak chcialbym go zamienic na cos wiekszego, z racji tego, ze zmieniam rowniez mieszkanie na wieksze. I tutaj moim glownym dylematem jest telewizor vs projektor.

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? Jakies 22-24m^2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? Bedzie to odleglosc okolo 3-3.5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1-2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Nieistotne
6. Jak słońce świeci w pokoju? Zasloniete zaslony, po prawej okno - tak jak na zdjeciu. Okno jest od strony poludniowego-wschodu, ja ogladam glownie wieczorami.
7. Jaki masz obecnie telewizor? 65 8102 Philipsa
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? Jezeli zdecyduje sie na TV, chce zeby *mocno* swiecil, bardzo lubie efekt jasnego HDR-u. Lubie tez bardzo dobra czern - ogolnie skupialbym sie na jakosci wideo.
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Telewizja UPC (ogladana bardzo sporadycznie), PS4 Pro, Nintendo Switch + Netflix/HBO Go z telewizora. Mysle tez nad jakims odtwarzaczem blue-ray 4k.
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Te powyzej
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? 2-4 godziny
12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? Nie, ale czesto gram w gry ze statycznym interfejsem.
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy/seriale + gry.
14. Czy zamierzasz serfować po internecie? Nie
15. Czy zamierzasz grać w gry? Tak
16. Preferencje co do marki? Brak
17. Preferencje co do wielkości? 75-85 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Powolne dzialanie, blooming, slaba czern
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorami
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Tutaj bardzo zalezy, ale mysle, ze do 20-22k (TV lub Projektor + Ekran)
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? Ten zakup bedzie juz na dluzej (wiec wymiana mysle, ze za 4lata)
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? Tak, Netflix, HBO Go, Twitch
23. Czy telewizor ma mieć 3D? Nie musi

Moim glownym dylematem jest to, czy chce telewizor, czy moze projektor + ekran. Sciany w pomieszczeniu jak widac sa biale i nie mam zamiaru ich malowac. Kanapa bedzie przesunieta lekko w kierunku srodka pokoju, wtedy projektor by stal na polce za nia.

Prosze o porady na co sie decydowac, nie ukrywam, ze w przypadku projektora pewnie bym szedl w ekran rzedu 120 cali. W przypadku TV zdecydowanie bym wolal 85 cali, jednak w tej cenie i przy tym rozmiarze ciezko o efekt *wow* w przypadku HDR etc.


Dodatkowo chcialbym zakupic jakis zestaw audio - tutaj tez bede potrzebowal pomocy. Muzyki bede sluchal na nim bardzo malo, wiec myslalem o jakims sensownym zestawie 5.1 + amplituner. Tutaj budzet do okolo 15k.


Zdjecia:
full

full

https://ibb.co/PCHhr1h
https://ibb.co/7RCkR3X

(na scianie obecnie inny telewizor, a nie moj Philips)

Bede wdzieczny za jakiekolwiek porady, w szczegolnosci osob ktore mialy podobne dylematy odnosnie projektor vs TV. W przypadku jezeli wybor padnie na projektor, to bedzie on uzywany glownie do filmow/gier, do telewizji czy innego typu ogladania w ciagu dnia pozostawie moj obecny telewizor.
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
Jezeli to co wisi na scianie to jest 65 cali to hm wypadalo by jednak projektor i minimum jakie 90 cali ;) na filmy od czasu do czasu frajda wieksza a tv na jakies programy czy seriale i pogoda ;)
 

DrWredman

Active member
Masz piękne warunki pod projektor.
Zostaw ten TV na oglądanie faktów i pogody.
Jeśli masz fundusze na dobry projektor i ekran to nawet się nie zastanawiaj.
Każdy TV jest duży tylko przez miesiąc po zakupie, potem dziwnie siė kurczy ;)
 

Rushoff

New member
Fundusze mam, tylko zastanawiam sie na ile warto biorac pod uwage, ze nie mam zbytnio mozliwosci adaptacji pomieszczenia, a zwlaszcza malowania scian na czarno etc.. Blooming, slaba czern czy brak kontrastu to jest cos co mi mega przeszkadza i boje sie, ze w tych warunkach nawet wieczorami to bedzie codziennosc :/

Odnosnie TV - nie, ten TV to nie 65 cali - to jest obecny tv w nowym mieszkaniu, TV 65 cali jest jeszcze w starym.. ale wolalem zrobic oczywiscie zdjecia w nowym, bo tam caly zestaw chce zlozyc.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To prosty i bezkompromisowy wýbór - Oled 77 C9.
Nie musisz iść na żadne kompromisy.
Cena specjalna w projekcie pilotażowym.
Podaj Ci na PW.
Z modeli LCD
Sony 85xg 9505
Samsung 82Q70
LG 86sm9000
Wszystkie w specjalnym programie pilotażowym.
 

Rushoff

New member
w dalszym ciagu z odleglosci 4.5m 85 cali moze byc po prostu zbyt male :( Teraz mam 65 cali z odleglosci 2 metrow i jest troszke zbyt maly
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zastanów się co i ile faktycznie oglądasz, bo każdy ma inne preferencje.
Rady nic Ci tu nie dadzą, co najwyżej indywidualny pogląd.

Dla mnie np. nie ma czegoś takiego jak tv do "wiadomości i innych pierdół", a projektor do filmów.
Nie mam ochoty oglądać YT i ulubionych kanałów na 55"-65", jak mogę oglądać komfortowo na 82", a załączać tradycyjny projektor za każdym razem to byłaby jakaś abstrakcja. Wykluczone.
To samo jest z konsolą, większością seriali, a nawet wieloma filmami - dla których zwyczajnie nie chce mi się odpalać projekcji.

Dla mnie TV to podstawa jako żródło wyświetlania treści, ale masz racje, 85" z 4.5m nie będzie duży, będzie ok - jak na tv.
Masz zdrowe podejście, skoro już to zauważasz.

Ty i wielu innych użytkowników, może mieć zupełnie inne preferencje/przyzwyczajenia i tzw. cykl korzystania z treści wideo i może się faktycznie okazać, że z tv korzystasz od biedy, nie interesują Cię programy na YT i to jak się prezentują, nie odpalasz na chwilę programów/gier itp., a wracając do domu, chcesz obejrzeć film na dużym ekranie i to jest dla Ciebie priorytet.

W tym wypadku, jak najbardziej, mały tv zostawiasz do wspomnianych "bzdetów", a filmy oglądasz tylko na projektorze.

Przemyśl to dobrze, mam projekcje i duży TV i wierz mi, że projektor chodzi bardzo rzadko.
Do dobrych filmów przeważnie projektor, tutaj naturalnie nie ma startu TV, przekątna rzędu 120" zawsze wprowadza nowe doznania, ale całą resztę wałkuję tylko na TV.
Gdybym musiał wybierać pomiędzy, to bez zastanowienia zostaje z dużym TV.
U Ciebie może być zupełnie odwrotnie.

Jak patrzę na to Twoje zdjęcie salonu i miałbym kompletować od zera sprzęt, to nie wiem czy nie poszedłbym w ramowy ekran 120" typu magicscreen i do tego projektor laserowy 4K short throw, ładnie to postawił na komodzie i cieszył się każdą treścią na 120". Zastanawiałbym się nad tym.
Masz sporo filmów z takich prezentacji.
 

Rushoff

New member
Telewizji w ogole nie ogladam.. w ciagu dnia zdarza mi sie odpalic jakis stream na twitch.tv, jakis serial na netflixie lub po prostu w cos pograc.. wieczorami w sumie bardzo podobnie. Chcialbym zeby docelowe rozwiazanie bylo jednak uzywalne zarowno w ciagu dnia jak i w nocy - nie mam problemu z opuszczaniem rolet rowniez w ciagu dnia jak chce cos fajniejszego obejrzec.

YT ogladam glownie na laptopie lub telefonie, ale tam to glownie sledze losy szkolnej 17 oraz slucham roznych aranzacji na pianinie etc, wiec nie potrzebuje do tego ogromnego obrazu.. gry na chwile jednak zdarza mi sie odpalac czy wlasnie te wczesniej wymienione rzeczy. Cenie sobie wygode, wiec gdyby rozwiazanie sprowadzilo sie do jednej rzeczy, to by bylo idealnie, ale nie jest to koniecznosc.

Nad projektorem UST myslalem, ale slyszalem przecietne rzeczy dotyczace kontrastu + jest chyba spory input lag.. tutaj myslalem glownie nad Optoma P1 ktory wkrotce ma wyjsc.. z bardziej tradycyjnych, ale wciaz laserowych projektorow myslalem nad Optoma UHZ65, ale to jest technologia DLP, a nigdy takiego projektora nie widzialem - i nie wiem na ile bedzie problem z tecza.. zastanawiam sie na ile tez te projektory poradza sobie w ciagu dnia w tym pomieszczeniu.. no bo skoro ich zywotnosc to kilkanascie tysiecy godzin czy wiecej, to nie ukrywam, ze fajnie by bylo ich tez uzywac w ciagu dnia jako zamiennik tradycyjnego TV.


Zastanów się co i ile faktycznie oglądasz, bo każdy ma inne preferencje.
Rady nic Ci tu nie dadzą, co najwyżej indywidualny pogląd.

Dla mnie np. nie ma czegoś takiego jak tv do "wiadomości i innych pierdół", a projektor do filmów.
Nie mam ochoty oglądać YT i ulubionych kanałów na 55"-65", jak mogę oglądać komfortowo na 82", a załączać tradycyjny projektor za każdym razem to byłaby jakaś abstrakcja. Wykluczone.
To samo jest z konsolą, większością seriali, a nawet wieloma filmami - dla których zwyczajnie nie chce mi się odpalać projekcji.

Dla mnie TV to podstawa jako żródło wyświetlania treści, ale masz racje, 85" z 4.5m nie będzie duży, będzie ok - jak na tv.
Masz zdrowe podejście, skoro już to zauważasz.

Ty i wielu innych użytkowników, może mieć zupełnie inne preferencje/przyzwyczajenia i tzw. cykl korzystania z treści wideo i może się faktycznie okazać, że z tv korzystasz od biedy, nie interesują Cię programy na YT i to jak się prezentują, nie odpalasz na chwilę programów/gier itp., a wracając do domu, chcesz obejrzeć film na dużym ekranie i to jest dla Ciebie priorytet.

W tym wypadku, jak najbardziej, mały tv zostawiasz do wspomnianych "bzdetów", a filmy oglądasz tylko na projektorze.

Przemyśl to dobrze, mam projekcje i duży TV i wierz mi, że projektor chodzi bardzo rzadko.
Do dobrych filmów przeważnie projektor, tutaj naturalnie nie ma startu TV, przekątna rzędu 120" zawsze wprowadza nowe doznania, ale całą resztę wałkuję tylko na TV.
Gdybym musiał wybierać pomiędzy, to bez zastanowienia zostaje z dużym TV.
U Ciebie może być zupełnie odwrotnie.

Jak patrzę na to Twoje zdjęcie salonu i miałbym kompletować od zera sprzęt, to nie wiem czy nie poszedłbym w ramowy ekran 120" typu magicscreen i do tego projektor laserowy 4K short throw, ładnie to postawił na komodzie i cieszył się każdą treścią na 120". Zastanawiałbym się nad tym.
Masz sporo filmów z takich prezentacji.
 

timonek

Member
Bez reklam
Ja jak bym mial fumdusz odpowiednmi to tylko i wylacznie projektor, tylko ani lcd ani dlp tylko cos lepszego juz bez efeltu teczy z dobrym kontrastem. I w miare mozliwosci jednak pomieszczenie przygotowac . nie musza sciany byc czarne nic z tych rzeczy ale kolor jakis mozna dac zeby nie byly biale przynajmniej. I do fulmow rewelcja, tv na program czy wiadomosci, a na yputuba itp popieram tak samo tylko na laptopie lub tablecie. Po co pierdloy z youtuba ogladac na 80 calach bez sens.
 

Rushoff

New member
Kurcze, zmierzylem jeszcze raz odleglosc.. no i wyszlo 360cm od brzegu kanapy do przeciwleglej sciany na ktorej by byl telewizor.. czy przy takiej odleglosci nie bedzie lepszy po prostu juz ten telewizor 85 cali i spokojna glowa bez projektora?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Masz odpowiedż poniżej. Bierz tv i będzie spokój. Też mam ok. 360cm i 82", wrażeń z seansów filmowych nie będziesz miał nigdy takich na 85", jak na 120" (tyle mam na proju). Tego bądż pewien, ale i tak kupe radochy na 85" + cała masa wartości dodatniej w kontekście zaciemniania itp.
No chyba, że interesują Cię tylko filmy, to nad czym się zastanawiać, proj i po sprawie, a najlepiej jedno i drugie ; )

a na yputuba itp popieram tak samo tylko na laptopie lub tablecie. Po co pierdloy z youtuba ogladac na 80 calach bez sens.

Bezsensem, a przede wszystkim wykazaniem totalnej ignorancji jest Twoje wrzucanie wszystkich do jednego wora, bo rozumiem, że Ty na YT oglądasz patostreamerów, jakieś pranki przyszczatych nastolatków i kabarety.

Dla mnie YT, to wykłady biznesowe z prezentacjami (mega żródło i "sprzedaż" bezcennych informacji), relacje, programy naukowe, sportowe, nie wspominając już o typowo hobbistycznych, czyli cała masa wartościowych programów tematycznych, od podróżniczych, społecznych, poprzez budowlanki, motoryzacje, kończąc na typowo relaksujących. W zasadzie w każdej dziedzinie znajdziesz wartościowy materiał (anglojęzyczne).

W związku z powyższym, powiedz mi co zatem wnosi do życia gów...ny film, bo takich jest co raz więcej, a wiem co pisze.
To są dopiero pierdoły i w zasadzie bezwartościowe spożytkowanie czasu.
Oczywiście, jestem miłośnikiem kina i mnie nie trzeba przekonywać, ale obiektywnie, jest cała masa programów które coś wnoszą do życia. Film to tylko rozrywka, często co raz głupsza.

Co mamy dalej, telewizję kablową? Błagam.
Nie znajdziesz w niej sprawdzonych sposobów na wiele zagadnień, także tych które mogą wspomóc zarabianie (lub oszczędzanie) kasy.
Tylko trzeba wiedzieć gdzie szukać i kogo oglądać.

Umiejętność sortowania i segregacji całej masy śmieci jakie trafiają się na YT mocno wskazana (podstawa), tylko trzeba MIEĆ zainteresowania.

I powiedz mi teraz, ja mam to wszystko oglądać na jakimś posranym tablecie (mam), na laptopie(mam), czy małym TV(mam)?
Męczyć się, wiedząc, że mogę tą chwilę spędzić w komfortowych warunkach na dużym komfortowym tv, do którego nie muszę zaciemniać pomieszczenia, który może chodzić przez 10h dziennie, ew. można załączyć na 15min?
No i na tym zakończmy.

Właśnie dlatego wyrażnie napisałem W TYM WĄTKU, że trzeba samemu sobie odpowiedzieć na pytanie jak, ile i z czego korzystamy, a dopiero wybierać urządzenie.

Ja mam proja i duży tv. Proste. Do tego warunki pod kino, ekran multiformat, ściany itp. ale gdybym musiał wybierać, to biorę w ciemno TV, ale to ja, bo jak widać korzystam inaczej.
Gdybym nie miał żadnych zainteresowań i inaczej funkcjonował czasowo, zawodowo, to nie wykluczam, że mógłby być to właśnie proj do seansów, a tv do "pogody" i tyle w temacie.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Masz naprawdę wiele innych uwarunkowań do projektora.
Tak jak rozmawialiśmy dla Twoich potrzeb Sony 85 " jest wyraźnie lepszym rozwiązaniem.
 
Do góry