Tv lcd led hdr 55"

Archaon

New member
Witam,


Stoję przed zakupem nowego telewizora i po poczytaniu różnych informacji szukam porady.


Kilka informacji odnośnie użytkowania:
- TV będzie wisiał na ścianie
- odległość oglądania - 3m
- wielkość pokoju 12m2
- oglądany przez 3 osoby na wprost
- połączony bezprzewodowo z komputerem (będę grał i oglądał filmy)
- SmartTV - mógłby mieć, ale nie jest to wymogiem koniecznym

- mam TV ekranem do okna - po południu ledwo widzę, co się dzieje na ekranie (nie jest to wschód zachód, ale jest problem) - teraz TV będzie bokiem do okna na oświetlanej słońcem ścianie

- jeśli zmieszcze się w kwocie, to na dźwięku też mi zależy, ale nie zagłębiałem się jeszcze w temat (DTS będzie ok ?)

- mam uraz do Samsunga, więc wykluczam firmę

- budżet 5000 zł (drobna nadwyżka może być, jeśli będzie za co dopłacić)
- z OLEDem na razie nie chce eksperymentować, wolę LCD LED (nie wiem jaka jest realna przewaga QLEDów)
- chciałbym mieć 4k
- w pierwszym rzędzie chciałbym mieć "Dolby Vision" - jak się nie zmieszczę budżetowo, to inny sensowny HDR (HDR10 np.), ale HDR musi być



Oto co chciałbym, żeby telewizor miał:
- 55"
- Dolby Vision
- LCD LED
- certyfikat Ultra HD Premium
- odświeżanie miniumum 100Hz
 

martinblack

New member
Witaj

Powiem Ci jak było u mnie. Temat sprzed miesiąca.
Miałem "stary" telewizor Sony-EX500 - 100Hz / 10 bitów / 46 cali / FULL HD
Zachciało mi się większego - 55 ``
Efekt był taki - były u mnie w domu 3 telewizory - skala od 2500 do 4000 zł.
Mam taką możliwość bo zajmuję się handlem. Testowałem sobie 50Hz i 100Hz i Super leda. Nie wspominam o markach.

1. Rozdzielczość natywna
Kluczowym parametrem każdej matrycy w TV jest ROZDZIELCZOŚĆ NATYWNA. To jest rozdzielczość z jaką na stałe wyświetlany jest obraz. Obecnie w sprzedaży sprzedawane są wszystkie modele oznaczane jako UHD - czyli 3840 x 2160 (nie jest to rozdzielczość 4K bo 4K = 4096x2160).
Jak to się ma do praktyki. Kluczowe - każda inna rozdzielczość dostarczana ze źródła to TV UHD jest INTERPOLOWANA (tzn dorabiane są piksele / klatki aby wypełnić rozdzielczość natywną na ekranie TV).

Podczas moich testów :
- dekoder UPC - sygnał wyjściowy 1080p/i - interpolacja na TV. Efekt - dla mnie SŁABY na każdym z TV. Dlaczego tak jest - bo procesor TV sam sobie dorabia obrazy i wychodzi to MIZERNIE.
- BLUERAY - płyta 4K - BOSKO na każdym
- stera konsola PS4 - wyjście FULLHD - Interpolacja - Średnio
- nowa konsola PS4 - 4K - BOSKO
- USB / dysk zewnętrzny - filmy w 4K - BOSKO
- you tube - materiał w 4K - BOSKO
- netflix - materiał w UHD - BOSKO (ale tylko poprzez połaczenie kablowe
sieci - po WIFI są lagi)

Reasumując - wszystko zależy od źródła - jeśli rozdziałka źródła / materiału = rozdzielczości natywnej - jest SUPER - każda interpolacja to SYF
Oczywiście są polepszacze , ulepszacze w TV - ale to średnio pomaga
to po prostu widać.

2. Ustawienia parametrów TV

a) częstotliowość odświażania
Czytając slogany reklamowe - "do szybkich dynamicznych scen i gier i sportu" musi być 100Hz albo i 200Hz albo i 400Hz.

Kompletna BZDURA - znów warto to odnieść do źródła sygnału

Telewizor 50Hz na meczu z NC+ (4K) nie miał żadnych problemów z płynnością, jak również na meczu z POLSAT SPORT HD (FULL HD).

b) tzw. efekt OPERY MYDLANEJ - łapania ostrości i robienia BOKEHów (rozmytego tła) mi to się kojarzy z EFEKTEM TEATRU - MASAKRA - od razu do wyłączenia. Procesor telewizorów nie nadąża, nie wyrabia i próbuje sam zrozumieć co ma być ostre a co nie.

c) efekty upłynniaczy - polepszaczy. Automatycznie procesor poprzez wbudowany soft próbuje "polepszyć" obraz - wychodzi to różnie - zależnie od producenta. Ale i tak do wyłączenia

Odnośnie wielkości - mój pokój rozrywek i ubaw ma około 16m2 - i telewizor 55`` jest wystarczający. Jest to pokój słoneczny - lepiej spisywała się matryca IPS niż VA. Wszystkie telewizory nie miały problemów z grami ani z filmami UHD / 4H.

Reasumując - powiem dla zobrazowania. Samoloty latają na ściśle określony typ paliwa. Na nieodpowiednim polecą niżej , wolniej , popsują się albo wcale nie polecą. Podobnie jest z telewizorami - aby wyświetlały obraz jak należy trzeba im dać dobry materiał.
 

K_O_z_a

New member
Witaj

Powiem Ci jak było u mnie. Temat sprzed miesiąca.
Miałem "stary" telewizor Sony-EX500 - 100Hz / 10 bitów / 46 cali / FULL HD
Zachciało mi się większego - 55 ``
Efekt był taki - były u mnie w domu 3 telewizory - skala od 2500 do 4000 zł.
Mam taką możliwość bo zajmuję się handlem. Testowałem sobie 50Hz i 100Hz i Super leda. Nie wspominam o markach.

1. Rozdzielczość natywna
Kluczowym parametrem każdej matrycy w TV jest ROZDZIELCZOŚĆ NATYWNA. To jest rozdzielczość z jaką na stałe wyświetlany jest obraz. Obecnie w sprzedaży sprzedawane są wszystkie modele oznaczane jako UHD - czyli 3840 x 2160 (nie jest to rozdzielczość 4K bo 4K = 4096x2160).
Jak to się ma do praktyki. Kluczowe - każda inna rozdzielczość dostarczana ze źródła to TV UHD jest INTERPOLOWANA (tzn dorabiane są piksele / klatki aby wypełnić rozdzielczość natywną na ekranie TV).

Podczas moich testów :
- dekoder UPC - sygnał wyjściowy 1080p/i - interpolacja na TV. Efekt - dla mnie SŁABY na każdym z TV. Dlaczego tak jest - bo procesor TV sam sobie dorabia obrazy i wychodzi to MIZERNIE.
- BLUERAY - płyta 4K - BOSKO na każdym
- stera konsola PS4 - wyjście FULLHD - Interpolacja - Średnio
- nowa konsola PS4 - 4K - BOSKO
- USB / dysk zewnętrzny - filmy w 4K - BOSKO
- you tube - materiał w 4K - BOSKO
- netflix - materiał w UHD - BOSKO (ale tylko poprzez połaczenie kablowe
sieci - po WIFI są lagi)

Reasumując - wszystko zależy od źródła - jeśli rozdziałka źródła / materiału = rozdzielczości natywnej - jest SUPER - każda interpolacja to SYF
Oczywiście są polepszacze , ulepszacze w TV - ale to średnio pomaga
to po prostu widać.

2. Ustawienia parametrów TV

a) częstotliowość odświażania
Czytając slogany reklamowe - "do szybkich dynamicznych scen i gier i sportu" musi być 100Hz albo i 200Hz albo i 400Hz.

Kompletna BZDURA - znów warto to odnieść do źródła sygnału

Telewizor 50Hz na meczu z NC+ (4K) nie miał żadnych problemów z płynnością, jak również na meczu z POLSAT SPORT HD (FULL HD).

b) tzw. efekt OPERY MYDLANEJ - łapania ostrości i robienia BOKEHów (rozmytego tła) mi to się kojarzy z EFEKTEM TEATRU - MASAKRA - od razu do wyłączenia. Procesor telewizorów nie nadąża, nie wyrabia i próbuje sam zrozumieć co ma być ostre a co nie.

c) efekty upłynniaczy - polepszaczy. Automatycznie procesor poprzez wbudowany soft próbuje "polepszyć" obraz - wychodzi to różnie - zależnie od producenta. Ale i tak do wyłączenia

Odnośnie wielkości - mój pokój rozrywek i ubaw ma około 16m2 - i telewizor 55`` jest wystarczający. Jest to pokój słoneczny - lepiej spisywała się matryca IPS niż VA. Wszystkie telewizory nie miały problemów z grami ani z filmami UHD / 4H.

Reasumując - powiem dla zobrazowania. Samoloty latają na ściśle określony typ paliwa. Na nieodpowiednim polecą niżej , wolniej , popsują się albo wcale nie polecą. Podobnie jest z telewizorami - aby wyświetlały obraz jak należy trzeba im dać dobry materiał.
I co w końcu wybrałeś z 55 bo wczoraj sprzedałem Toshibę 46 fhd 100hz i muszę coś wybrać w tym tygodniu, ale zgadzam się ze wszystkim co opisałeś bo też kiedyś pracowałem w handlu RTV i wiem jak to wygląda ale jestem uczulony na smużenie w sporcie, w drugim pokoju tylko pod konsole w 4k ma tcl .


Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 

martinblack

New member
Wybacz nie zareklamuję marki - ale zasugeruję :)

Powiem tak :

Jeśli zależy Ci na funkcjach SMART - to tylko LG ewentualnie SAMSUNG
U reszty producentów jest to mizerne - wiesza się , brak płynności działania, niedopracowane

Jeśli zależy Ci na jakości obrazu - to SONY, TOSHIBA - moje odczucia - w LG i Samsungu - bawiłem się ustawieniami na planszach testowych i trudno to ustawić. W sony włączasz TV i gra prawie jak należy.

Odnośnie modeli i bajerów. Bądź ostrożny. Są TV za 8k i za 10k i więcej. Uwaga - one też się psują. Oczywiście siedzi w nich mnóstwo technologii - widać super detale efekty wizualne itd. Nie ukrywam że robi to wrażenie ale czy warto - hmmmm. Przy obecnym postępie technologicznym ja osobiście TV przwiduję na okres 3 do max 5 lat.
 

martinblack

New member
Dodam kilka szczegółów które dadzą Ci do myślenia :

1) Zrezygnowałem z dekodera horizona UPC na rzecz modułu CI+ z UPC i jest znacznie lepiej - mniej lagów , lepszy obraz. Moduł CI+ nie obrabia sygnału jak dekoder - on tylko jest formą karty dostępu do kanałów
2) U mnie TV w większości używany jest do NETFLIXA w UHD, filmów z dysku w 4K, do You Tuba i do TV z UPC - nie zauważyłem na meczach jakiegoś smużenia drgań itp pomimo matrycy 50/60Hz. Ale fakt, że z mikroskopem nie siedzę przy ekranie
3) Moja niewiasta ogląda swoje programy na VOD i z UPC - jest zadowolona.
O dziwo TV z UPC działa w trybie ekranu GRA - bo tylko w tym trybie wyłączony jest EFEKT KINA/TEATRU i nie ma zjawiska głębi ostrości.
4) System SMART w TV działa bosko - jeszcze z pilotem MAGIC do którego można mówić BAJECZNIE (najlepiej z testowanych przez mnie)

Odnośnie modelu - widzę że model LG OLED55B7V jest bardzo chwalony - ma 100 Hz/UHD/OLEDa/HDRa/HLG które już odczujesz i dobrego smarta.
 

K_O_z_a

New member
Prze połowę dnia będzie oglądane z dekodera 4k, trochę netflixa, YouTube, jakieś VOD, siedzimy na wprost.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 

martinblack

New member
1. Czyli tym bardziej polecam LG - jeden pilot do wszystkiego co super ułatwia życie. Uwaga pilot MAGIC kosztuje dodatkowe 200 zł ale warto
2. Netflix - tym bardziej LG które na pilocie ma szybki klawisz dostępu z magicznym napisem NETFLIX
3. You Tube bez znaczenia - ale smart LG lub Samsung
4. VOD - jak w punkcie 3
5. Matryca IPS jest wolniejsza ale ma super kąty widzenia i lepiej się spisuje w nasłonecznionym pokoju. VA jest zazwyczaj szybsza (ale uwaga to kwestia technologii) ale słabo radzi sobie w nasłonecznieniu a kąty są słabe.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Jest jeszcze dostępny LG 55SK8500 z 2018 roku. Super model matrycą IPS i za dobre pieniądze. POLECAM.

Ewentualnie SONY 55XF9005 z matrycą VA
 

martinblack

New member
LG popieram - ale nie wiem czy jest dostępny
SONY świtnie gra ale SMART w porównaniu do LG / SAmsunga to epoka lodowcowa.
Dodatkowo LG / Samsung "wciągną" wszystko z zewnętrznego źródła np. USB - chodzi o formatt i kontenery kodujące w plikach. Sony jest wybredne.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Niezły ale nie ta klasa jeśli chodzi o obraz. TV ma mieć dobry obraz z różnych źródeł. Reszta to dodatki. Za 200 -300 zł można kupić " pudełko" odtwarzające wszystko i mające dostęp do wszystkiego.
 

martinblack

New member
samsung 55q6f
Wady : Edge LED, Model z 2017 roku, TIZEN 3.0, stary procek i soft
Zalety : spełnia Twoje parametry + niski Input LAG ważny przy podłączeniu z dekoderem po HDMI
Jak dla mnie NIE
 

martinblack

New member
SLAV7 - zlituj się
Żadnych zewnętrznych "magicznych pudełek" które potrafią wszystko. Zasada jest prosta - każde dodatkowe urządzenie to STRATY W SYGNALE. A każde straty to szumy. Telewizor ma w sobie soft i procek które są dedykowane dla danego typu matrycy.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
Wszystko "łyka" też PHILIPS np. 55PUS7354. Dodatkowo AMBILIGHT.
Ale SONY i LG są lepsze pod kątem jakości obrazu. Poczytaj testy, obejrzyj i zdecyduj.

Z SAMSUNGA dopiero model 55Q80 jest porównywalny.
 

martinblack

New member
Tak SLAV7 - ale pudełko podobnie jak dekoder zewnętrzny (np.UPC) jest UNIWERSALNY i ma na wyjściu HDMI standard sygnałowy - i wszystko mu jedno co i jak i gdzie wyświetla

A soft telewizora jest pisany pod dany typ matrycy i nie jest to soft uniwersalny ale dedykowany - a to robi znaczącą różnicę.
 

SLAV7

New member
Bez reklam
MARTIN. Sygnał podawany na złącze HDMI nie trafia bezpośrednio na matrycę. Musi być jeszcze obrobiony przez elektronikę TV. W innym wypadku kalibracja TV nie miałaby sensu:)

Co najważniejsze !!! Praktycznie wszystkie materiały trafiające na TV z sieci czy dysku i tak są już po kompresji i sygnał jest uboższy od źródłowego. Tylko z płyty masz pełny bitrate.
 

martinblack

New member
Masz rację SLAV7

Zatem zobacz na drogę sygnału

Wariant 1
Sygnał z anteny koncentrycznej trafia do DEKODERA (np. UPC / nc+) gdzie jest obrabiany przez układy modulujący i procesor DEKODERA - dalej już stratny trafia na wyjście HDMI DEKODERA - dalej wchodzi na wejście HDMI TV - znów procek go obrabia i steruje TV aby wyświetlić go na matrycy TV

Wariant 2
Sygnał z anteny koncentrycznej trafia bezpośrednio na wejście TV - karta (UPC / nc+) nic nie obrabia - tylko weryfikuje kod dostępu do danego kanału . Jedyne co obrabia ów sygnał to procek TV aby wyświetlić go na matrycy

Mówimy tutaj o spadkach dB sygnałów. Ja mam już swoje lata - i kiedyś liczyliśmy to w szkole i obserwowaliśmy na oscyloskopach. Nie podważam Twojego zdania - moje jest jednoznaczne - każdy dodatkowy układ modulujący lub konwersujący sygnał to niepotrzebne straty i wzmacnianie szumów. Dlatego też wszyscy chwalą odtwarzacz BLUERAY - bo tam nie ma praktycznie strat - i o to chodzi

Wybacz ale nie zaufam pudełku za 300 zł które małe żółte ludziki zmontowały w garażu za 5 dolarów.
 
Do góry