Zmiana CRT 21'' na LCD/OLED 55'' (do 6,000 zł)

at-clan

New member
Witam,
nadszedł czas wymiany wysłużonego kineskopowca 21'' na zupełnie nową dla mnie technologię.

Kwestionariusz:
1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 20 m2 (5x4 m)
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 4,5 m.
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1 - 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Na wprost.
5. Telewizor ma stać czy wisieć? Raczej będzie stał.
6. Jak słońce świeci w pokoju? Okna są od wschodu, a światło z zachodu wpada przez drzwi. Telewizor będzie stał przy południowej ścianie.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Novema CT21S (CRT 21 cali)
8. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Kablówkę dostarcza Jambox po światłowodzie (IPTV). Większość kanałów, które oglądam, są z dopiskiem HD. Dodatkowo odtwarzam filmy z płyt DVD. Gdy już będzie nowy TV, to będę korzystał z Youtube’a i może Netflixa, HBO Go.
9. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Odtwarzacz DVD/BD. Dysk zewnętrzny z filmami i zdjęciami. Konsola PS1.
10. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Około 2 godziny, niekoniecznie codziennie.
11. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy i seriale, dokumenty, sport, kanały informacyjne (jeden serwis informacyjny dziennie - ok. 30-40 minut).
12. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Tak - Youtube, może Netflix, HBO Go.
13. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola? PC nie zamierzam podłączać, natomiast sporadycznie (raz na miesiąc/dwa) chciałbym podpiąć konsolę PS1 lub ktoś ze znajomych wpadłby z PS4.
14. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorem.
15. Preferencje co do wielkości? 55 cali (większy zdominuje pokój).
16. Co Cię denerwuje w telewizorach? Nie mam doświadczenia z telewizorami LCD/OLED.
17. Preferencje co do marki? Brak.
18. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 6000 zł.
19. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu? Raczej nie, chociaż to będzie zależało od konkretnego modelu.

Odwiedziłem kilka sklepów RTV, rozmawiałem ze sprzedawcami, pogrzebałem w sieci, ale dalej nie wiem, co mam wybrać i w które rozwiązanie iść (LCD czy OLED).
Nowy TV planuję użytkować przez kilka długich lat (10 albo i dłużej), więc jestem skłonny wydać i 6000 zł, ale mieć porządnie świecący telewizor. Sęk w tym, że w salonach RTV nie panują warunki, przy których oglądam TV, oraz sygnał przygotowany jest przez producenta lub jest to sygnał naziemny. Widziałem obraz z sygnału naziemnego (SD i HD) na LG SK7900 i wszystko wyglądało w porządku. LG B8 świecił przyjemniej (widziałem tylko kanał w HD), ale kosztuje dwa razy więcej. U kolegi oglądałem mecz podczas ostatnich MŚ w Rosji (naziemny sygnał HD) na Sony KD-55XE8596 i byłem zadowolony.
Dodatkowo spotkałem się z twierdzeniami, że z odległości 4 m nie widać różnicy, czy matryca jest 60 czy 120 Hz (sport i ewentualne smużenie), o OLED trzeba dbać, oraz że matryce IPS też podatne są na wypalenia. Nie ma pojęcia, jak się w tym wszystkim połapać :)

Który telewizor będzie najlepszy do moich wymagań, czyli sygnał głównie HD z kablówki (filmy, sport, wiadomości), płyty DVD/BD, Youtube, może Netflix, a warunki panujące w pokoju to: wieczór, jedna świetlówka (75-100 W) oświetlająca pokój lub brak oświetlenia. Co możecie mi poradzić?
 

basket4rap

Member
Bez reklam
No najlepszy by był OLED i np. LG B lub C8 by tu pasował, ale prawie 5 metrów do tv to ogrom. Przy takiej odległości i nawet 65 calach nie widać różnicy między FullHD a 4K. Także 65 cali to takie minimum z minimum minimum.

Philips 65PUS8102
Sony 65XF8505
Samsung 65NU8042
TCL 70C70
Samsung 75NU7172
 

at-clan

New member
Dokładna odległość to 4,3 m; fotele zawsze mogę trochę przysunąć bliżej, ale nie zamierzam tego robić do każdorazowego uruchomienia TV. Przymierzałem się do 65 cali, natomiast przyciąłem karton do rozmiaru TV 65'' i jest za duży. Niestety taki mam układ pokoju, że 55 cali to minimum i zarazem maksimum w moim przypadku.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja będziesz niebieski masz specjalne ceny .
Jeśli Oled 55 to masz extra modele:
Philips 55oled803
LG55C8
Toshiba 55X93
LG 55B8
 

at-clan

New member
Tak więc jeśli to ma być OLED, to LG B8/C8.

Natomiast gdybym chciał kupić LCD, to które modele wziąć pod uwagę?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak wybierasz Oleda - to żaden.
Jak będziesz niebieski to masz specjalne ceny - oczywiście z polskiej dystrybucji a nie z Węgier czy z Czech.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Najlepsze to :
Philips 55PUS8602 za 4999 zł
Sony 55Xf9005 za 4999 zł
Sharp 60UI93 za 4899 zł
 
Do góry