55" do 3000-3500 zł - Samsung NU czy coś innego?

Lui_92

New member
Cześć wszystkim,

Przymierzam się do zakupu TV do mieszkania, a raczej pokoju gdzie odległość między kanapą a TV wynosiłaby ok. 2 metrów. Celowałem w 55". Będzie on używany głównie pod Netflixa oraz do podpięcia PC (granie jak i oglądanie innych video) i konsoli.

Z początku rozważałem Philipsa 55PUS7303, bo go wszędzie polecali. Ale udałem się do jednego ze sklepów i tam mi polecili Samsung UE55NU7472. I powiem szczerze, że obraz wydawał mi się dużo lepszy na tym Samsungu. Poprzez lepszy mam na myśli dużo płynniejszy i ładniejszy. No i w Philipsie było widać, że w rogach trochę odbiega od reszty obrazu.
No ale po przeczytaniu recenzji i zgłębieniu trochę tych Samsungów, zacząłem się też zastanawiać nad modelem wyższym Samsung UE55NU8072, bo jest tam 120 Hz. Tyle tylko, że cena już lekko wykracza poza budżet. No i co więcej, pewnie chciałbym dokupić jakiegoś soundbara, więc mniejsza cena lepsza, chyba że idzie dostać gdzieś jakieś fajne zestawy.

Pytanie więc czy możecie coś polecić innego lub doradzić w wyborze pomiędzy tymi?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Philips 55PUS7303 kosztuje 2899 zł z pakietem gratisów.
I ma zdecydowanie lepsze multimedia i możliwości.

Samsunga NU 8052 masz za 3699 zł z pakietem.
Philips 55PUS8303 za 3799 zł z pakietem.
 

Lui_92

New member
Dzięki za odpowiedź. Mógłbyś powiedzieć co zaliczasz do tych multimediów jak i możliwości?

Samsung NU8XXX ma 120 Hz (powyżej 49") oraz Game Motion Plus. Wiem, że brak im DTS, a Philips ma Ambienta.

I czym jest ten pakiet gratisów?
 

Czekoladowy

New member
Też mam ten gigantyczny dylemat pomiędzy 55PUS8303 a 55NU8072. Oba to świetne telewizory, lecz mają swoje plusy i minusy.

Samsung:
+ ma właśnie świetną funkcję Game Motion Plus, gdzie dostajemy wrażenia boosta do płynności (30 fps będzie odczuwalne jak 60 fps), niestety nie jest to dokładna technologia i podobno występują artefakty,
+ HDR w Samsungu osiąga nawet 800 nitów (dane z displayspecification),
+ Jego kontrast wynosi 1:5000.

Philips:
+ Ma tylko ambilight-a który jest tak dobrą funkcją, że może przekonać mnie do jego zakupu pomimo lepszych parametrów samsunga. Ah to intro Xbox-a z tym światłem(Link do youtube: watch?v=cwkR3Q2-kZs)


Jak nie rozstrzygnie mi się ten dylemat do świąt to rzucam monetą bo na prawdę oba TV są świetne ale mają różne zalety...

Edit: Ja mam jeszcze pytanie odnośnie tego Static contrastu, gdzie Samsung ma 1:5000 a Philips 1:1200, różnica na papierze wydaje się spora to oznacza, że Philips ma słabe kolory?
 
Ostatnia edycja:

kaziu106

Member
Najprościej mówiąc różnica w kontraście 5000;1 vs 1200;1 polega na tym, że w telewizorze z kontrastem 5000:1 będziesz miał lepszą ( czarniejszą ) czerń. Philips jest na matrycy IPS co daje lepsze kąty widzenia ale gorszą czerń czyli kontrast, a Samsung jest na matrycy VA co daje lepszą czerń czyli lepszy kontrast ale gorszy kąt widzenia czyli jak siedzimy pod kątem do obrazu to będzie on szybciej ulegał degradacji. Musisz sam wiedzieć jakie masz warunki do oglądania tv i na czym Ci bardziej zależy. Co do kolorów to będą one podobne ale ze względu na inny współczynnik kontrastu obraz szczególnie w warunkach wieczorowo nocnych bez oświetlenia będzie wyglądał inaczej. Jeśli siedzisz na wprost to subiektywnie obraz będzie lepszy na Samsungu ale jeśli oglądasz telewizor pod kątem z boku to lepszy może być obraz w Philipsie.
 

Lui_92

New member
No i sprawa input laga - w moim przypadku chyba dość istotna ze względu na granie: Samsung ~13ms, a Philips ~31ms... Chyba odczułbym różnicę. Choć nie grywam w CS'a czy Fortnite'a. Jakiś FPS czasami jak najbardziej :)

EDIT:
W odpowiedzi do kazia, to w moim przypadku w 90% będzie to przesiadywanie wieczorem. Za dnia to jedynie w weekendy. I miejsce na TV jest stricte na wprost kanapy. Więc tak jak wspomniałeś, w tym przypadku IPS nie ma tu większego znaczenia, zwłaszcza że TV mogę powiesić i kontrolować jego pozycję.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Input Lag do 40 ms - to pierwsza grupa i różnice nie odczuwalne.
Philips ma znacznie lepsze multimedia.
Masz zdecydowanie więcej aplikacji.
Teraz jest np nowe KODi gdzie dodali muzykę, gry, streamowane telewizje świata za darmo, w jakości HD i 4K.
Możliwości gigantyczne.
A Kodi to tylko jeden z podprogramów.
Masz jeszcze ogromny potencjał :
MxPlayer
Terrarium
Vavoo
I Inne aplikacje które możesz swobodnie pobierać.
A ambilight jest tylko ukoronowaniem całości.

Samsung 55NU8052 za 3699 zł z pakietem gratisów
Philipsa 55PUS8303 za 3799 zł z pakietem
 

Lui_92

New member
Może i do 40 ms to pierwsza grupa, ale wydaję mi się (patrząc na filmiki na YT porównujące input lag), że różnica będzie dość odczuwalna. I ludzie mówili, że 30 ms bywa problematyczne jeśli chodzi o granie.

Co do multimediów, to fakt może i trochę tego jest, ale jak wspomniałem będę używał głównie Netflixa jeśli chodzi o oglądanie czegoś, ewentualnie coś prosto z PC. No i co najważniejsze w przypadku PC, chodzi o granie. Więc u mnie ten TV ma pełnić funkcję jakby większego monitora, na którym będę grał i oglądał seriale/filmy z PC lub Netflixa. Chociaż fakt, Kodi tutaj również może się dobrze sprawdzić.

Ale biorąc pod uwagę, że wszystko co oglądam to oglądam na PC, jak i również na nim gram, to co byłoby lepszym wyborem? Oczywiście fajnie jest mieć te opcje multimedialne, ale nie mam pojęcia czy kiedykolwiek z tego skorzystam.

I czym się właściwie różni ten NU8052 od NU8072? Bo nie mogę nic znaleźć na ten temat...
 

Lui_92

New member
No dobra, a mógłbyś mi jeszcze powiedzieć kilka rzeczy?:

1. Co myślisz o Sony KD-55XE85 oraz KD-49XF85? Patrzyłem w necie, ale trochę przekraczają budżet. Jednak jeśli mam zachować VA, niski input lag, 120 Hz i DTS (co dla mnie jest jednak aż tak istotne) to może warto dołożyć?
2. Może coś jeszcze innego jesteś w stanie polecić co miałoby te 120 Hz, VA i niski input lag? Być może nawet jakiś TCL?
3. Czy masz może Samsunga MU7XXX z zeszłego roku? Bo one miały 120 Hz i VA.
 

bysiu1988

New member
XE już chyba raczej nie dostaniesz. Seria XF ma jaśniejszą matrycę, XE było jednak lepsze pod kątem płynności obrazu. Jeśli ważne dla Ciebie jest wyjście audio to dopłać do Sonego. Zupełnie inaczej wypuszcza dźwięk po HDMI ARC od Samsunga czy LG.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Samsung 55NU8052 za 3699 zł z pakietem gratisów
Philipsa 55PUS8303 za 3799 zł z pakietem
Te, są lepszym rozwiązaniem.
 

Lui_92

New member
Ale i droższym, bo planowanym budżetem było max 3000 zł, a nie 3500 zł, gdzie te i tak jeszcze droższe. Poza tym w Samsungu NU8XXX martwi mnie to mega widoczne rozjaśnianie przy oglądaniu z napisami... Stąd pytanie o zeszłoroczne MU7XXX.
 

Lui_92

New member
Zgadzam się, że na lata, ale nie oznacza to, że tańszy nie sprawdzi się równie dobrze, a może i nawet lepiej. Ciągle zarzucam tutaj temu NU8XXX to rozjaśnianie i ściemnianie ekranu przy oglądaniu z napisami i brak DTS'a (którego może teraz mocno nie potrzebuje, ale to się może zmienić np. za rok).

A porównując Philipsy to takie same różnice jak w przypadku Samsungów? W sensie, że wersja 8 (tu i tu) ma 120Hz? Na niekorzyść nowszego Philipsa przemawia IPS vs VA w starszej wersji. No i nie wiem jak sprawa z Direct-Led vs Edge-Led między nimi.
 

Lui_92

New member
Bo mnie to strasznie irytuje i nie mógłbym tak oglądać. Tak samo jak te Eco mody w niektórych monitorach (TV pewnie też), że ekran się ściemnia/rozjaśnia w zależności od tego jak ciemny jest wyświetlany obraz.

Po prostu jest to rzecz, której nie jestem w stanie zaakceptować i tyle.
 

tomulus

New member
Bo mnie to strasznie irytuje i nie mógłbym tak oglądać. Tak samo jak te Eco mody w niektórych monitorach (TV pewnie też), że ekran się ściemnia/rozjaśnia w zależności od tego jak ciemny jest wyświetlany obraz.

Po prostu jest to rzecz, której nie jestem w stanie zaakceptować i tyle.

No to kup inny model bez tego rozjaśniania i tyle.
 

Bluncik85

New member
Bo mnie to strasznie irytuje i nie mógłbym tak oglądać. Tak samo jak te Eco mody w niektórych monitorach (TV pewnie też), że ekran się ściemnia/rozjaśnia w zależności od tego jak ciemny jest wyświetlany obraz.

Po prostu jest to rzecz, której nie jestem w stanie zaakceptować i tyle.

Jak sie nie jest w stanie zaakceptować pewnych wad to albo trzeba dołożyć troche kasy do czegos lepszego albo kupić mnienszy tv ale lepszy nie zwiekszajac przy tym budżetu.
 
Do góry