55'' 4K z HDR do 4000zł, wybór spośród trzech opcji

Pawloch

New member
Cześć, planuję kupić telewizor 55’’ 4K z HDR do oglądania filmów, sportu i grania za około 4000 zł.
Na podstawie tego forum oraz różnych recenzji i testów wyselekcjonowałem sobie trzy modele:
Samsung UE55NU8002 // Philips 55PUS8303 // Sony KD-55XF8505

Skłaniam się najbardziej ku Samsungowi, bo ma matrycę VA i dzięki temu (wg. testów) ma znacznie lepszy kontrast i efekt HDR (z tego co rozumiem). Plus ma bardzo niski imput lag i podobno fajnie działające upłynniacze również w grach. Obawiałem się tylko kątów widzenia, ale byłem w sklepie i łaziłem w tę i z powrotem obok tego telewizora i nie zauważyłem irytujących spadków nasycenia barw, a będę z TV korzystał głównie na wprost (widać po wymiarach pomieszczenia poniżej), więc ta obawa odpada.

Ponadto mam telefon Samsung S8, więc dochodzi korzyść z połączenia przez aplikację SmartThings. Obawiam się jeszcze trochę systemu operacyjnego, bo niby Tizen jest super, ale nastraszyli mnie w sklepie, że zamknięte systemy szybko tracą wsparcie (ale trochę nie ufam tamtym sprzedawcom, bo niewiele wiedzieli ogólnie, więc wolę Was dopytać). SmartTV nie jest dla mnie jakieś superważne, bo i tak TV będzie podpięte do komputera, ale wolę wiedzieć jak to może wyglądać. Jakby co nie potrzebuję wielu aplikacji - paltformy typu Netflix i Youtube i to na dobrą sprawę tyle.
Plus nie wiem co oznacza dla mnie brak DTS. W jaki sposób może to być problem?

Myślicie, że mogę brać tego Samsunga? Czy byście doradzali jednak coś innego? Jak tak, to dlaczego?
I czy wiecie gdzie można zamówić profesjonalną kalibrację i ile mniej więcej kosztuje?

1. Jak duże jest pomieszczenie, w którym ma być telewizor? 3x4m
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2-3m (najczęściej 2,5m)
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1-4, najczęściej 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju? Okno naprzeciwko telewizora od północy, ale światło jest ograniczone przez 10 piętrowy blok niedaleko przed oknem (ja mieszkam na 3. piętrze). Plus mamy rolety jakby co.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Brak. Używam monitora 27 cali IPS 60hz LG
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? 4K, HDR, >=100Hz
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: (4K, HD, SD)? Netflix 4k, z komputera FHD, czasem pewnie też HD/SD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Komputer, internet (smart tv – netflix, youtube itp.), dekoder UPC
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? Średnio pewnie 3-4h. Czasem 1h, czasem 8h.
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Brak preferencji
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, Piłka nożna
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Przeglądarka nie. Tylko do Netflixa, HBO GO, Youtube'a, ale i tak będzie podłączony do komputera również
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Tak, na PC. Głównie Fifa, Need for Speed, rzadziej gry typu Wiedźmin. Średnio 2h dziennie (czasem nic, czasem 6h)
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Częściej wieczorami
17. Preferencje co do wielkości? 55"
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Nie miałem telewizora od wielu lat, więc w sumie nie wiem.
19. Preferencje co do marki? Któryś z głównych graczy
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne? Nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Do około 4000 zł
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu? Tak, chociaż to trochę zależy od ceny
23. Jakie będzie źródło dźwięku? Zewnętrzne głośniki (dźwięk może iść zarówno z telewizora, jak i bezpośrednio z komputera)

Z góry wielkie dzięki za pomoc!
 

ichris

New member
Ja też się waham między Samsung UE55NU8002 a Philips 55PUS8303. Sony raczej nie rozważam. Samsung ma szybszą matrycę i lepszy kontrast do oglądania wieczorami dlatego skłaniem się ku 8002/8042
 

Duch87

New member
Bez reklam
Jako posiadacz Philipsa, polecam model 8303 - przepiękny obraz, szybki android, a ambilight dopełnia szczęścia. Z matrycą nie na żadnych problemów.
 

Pawloch

New member
Rozumiem, że Philips to bardzo dobry telewizor i warto go polecić :) Zastanawiam się czy jednak Samsung się nie wysuwa nieco na prowadzenie w tym zestawieniu. Jednak mimo wyników obu telewizorów, które wskazują na korzyść Samsunga, to nieco częściej polecany jest Philips, ale nie znalazłem jasnego wyjaśnienia dlaczego.

Co do wspomnianych testów - mają bardzo podobne wyniki, przy czym Samsung ma znacznie lepszy kontrast i efekt HDR (ma w końcu matrycę VA), a pod kątem możliwości dla graczy w ogóle deklasuje konkurencję (imput lag, opcje upłynniania w grach itp.). Może Samsung na starcie ma nieco gorsze odwzorowanie barw, ale po kalibracji obu TV wyniki już są praktycznie te same (jak się nie jest profesjonalistą).

Czy mógłby ktoś spróbować wyjaśnić dlaczego trochę częściej jest jednak polecany Philips na IPS-ie? Czy coś ratuje tam teoretycznie wielokrotnie niższe kontrasty (oprócz ambilight, bo to trochę droga na skróty chyba)? I kilkadziesiąt % gorsze wyniki w testach HDR-a? Czy te przewagi dla graczy Samsunga są na tym poziomie telewizorów już niezauważalne dla oka, mimo że w liczbach istotne?

Czy warto brać tego Samsunga jeżeli człowieka do niego ciągnie? :p

Może Kiki byłbyś w stanie rozwiać moje wątpliwości? Czy masz oba telewizory w swojej ofercie?

Dzięki wszystkim za pomoc! :)
 

Karol1976

Active member
Bez reklam
Rozumiem, że Philips to bardzo dobry telewizor i warto go polecić :) Zastanawiam się czy jednak Samsung się nie wysuwa nieco na prowadzenie w tym zestawieniu. Jednak mimo wyników obu telewizorów, które wskazują na korzyść Samsunga, to nieco częściej polecany jest Philips, ale nie znalazłem jasnego wyjaśnienia dlaczego.

Co do wspomnianych testów - mają bardzo podobne wyniki, przy czym Samsung ma znacznie lepszy kontrast i efekt HDR (ma w końcu matrycę VA), a pod kątem możliwości dla graczy w ogóle deklasuje konkurencję (imput lag, opcje upłynniania w grach itp.). Może Samsung na starcie ma nieco gorsze odwzorowanie barw, ale po kalibracji obu TV wyniki już są praktycznie te same (jak się nie jest profesjonalistą).

Czy mógłby ktoś spróbować wyjaśnić dlaczego trochę częściej jest jednak polecany Philips na IPS-ie? Czy coś ratuje tam teoretycznie wielokrotnie niższe kontrasty (oprócz ambilight, bo to trochę droga na skróty chyba)? I kilkadziesiąt % gorsze wyniki w testach HDR-a? Czy te przewagi dla graczy Samsunga są na tym poziomie telewizorów już niezauważalne dla oka, mimo że w liczbach istotne?

Czy warto brać tego Samsunga jeżeli człowieka do niego ciągnie? :p

Może Kiki byłbyś w stanie rozwiać moje wątpliwości? Czy masz oba telewizory w swojej ofercie?

Dzięki wszystkim za pomoc! :)


Kupujesz dla siebie i wybierasz dla siebie , kieruj się tym co ci najbardziej pasuje i odpowiada , Ty będziesz korzystał z niego , dla innej osoby może pasować to a dla ciebie nie , a nie pasować tamto dla innej osoby a akurat pasować tobie , taka jest prawda
 

Pawloch

New member
Kupujesz dla siebie i wybierasz dla siebie , kieruj się tym co ci najbardziej pasuje i odpowiada , Ty będziesz korzystał z niego , dla innej osoby może pasować to a dla ciebie nie , a nie pasować tamto dla innej osoby a akurat pasować tobie , taka jest prawda

To jasne, ostateczna decyzja musi być moja :) Dopytuję na forum ekspertów głównie po to, żeby się upewnić, że wybierając Samsunga na nic się nie natknę, czy nie ma tutaj jakiejś dziury w całym. Co powoduje, że jednak niektórzy wyżej stawiają Philipsa, mimo gorszych osiągów w testach. Jak nie znajdę rażącego niedopatrzenia w tym Samsungu to się na niego zdecyduję.

Obawiałem się kątów widzenia, ale jak zobaczyłem TV na żywo, to mi przeszło - w moich warunkach nie będzie problemu. Ostatnim znakiem zapytania jest oddanie barw, ale nawet w ustawieniach fabrycznych trybu "film" są z tego co widzę na granicy dostrzegalności według testów (a po kalibracji to w ogóle świetnie). No i jeszcze jak to będzie z tym Tizenem za parę lat. Ale smart TV nie jest dla mnie aż tak ważny, więc to pytanie mnie aż tak nie grzeje.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Są dostępne obydwa modele.
Philips 55PUS8303 za 3799 zł z pakietem
Samsung 55NU8042 za 3950 zł z pakietem.
Philips nie ma gorszych osiągów w testach.
Ma lepsze multimedia, zdecydowanie lepsze aplikacje, Ambilight, lepszy dźwięk.

Jak człowieka ciągnie do Samsunga - to niech spokojnie kupuje Samsunga.
 
Do góry