LED vs QLED

atryda

New member
Czesc,

Z gory przepraszam ze brak polskich znakow, ale mam tylko ang klawiature.

Jestem totalnie zielony jesli chodzi o telewizory i nie mam za duzego rozeznania dlatego chcialbym sie zwrocic do was o pomoc.
Budzet: sytuacja jest jak zawsze skomplikowana, zona chcialbym telewizor max do 4,5k, ja jestem sklonny wyadac do 6k.
Rozmiar: obecnie korzystam z tv 48’’ wiec bylbym skonny kupic 55’’ w lepszej jakosci, natomiast zona chce 65’’ i az tak bardzo na jakosci jej nie zalezy (nie chce ogladac tv w okularach)... tutaj w przeciwienstwie do budzetu mam mniej do powiedzenia 😉
Miejsce ogladania: salon z kuchnia ok 35m, kanapa ok 2,5m od tv, glownie siedzimy na wprost tv w 2 osoby.
Wykorzystanie tv: 10h tygodniowo, glownie netflix, hbo, youtube + ps. Filmy ogladam wylaczni na projektorze.
Typ telewizora: plaski, bez 3d, wiszacy
Swiatlo: okna na wschod, wiec po poludniu nie ma problemu – generalnie dobre wyciemnienie
Zalezy mi na dobrym smart TV, aby hbo, netflix, youtube szybko dzialaly.

Modele na ktorymi sie zastanawialem to glownie Samsung:
- UE65NU8042TXXH
- QE65Q6FAMT

QLED przekonuje mnie nowsza technlogia, ale ze jest to najnizy model z qledow nie wiem czy nie lepiej isc w strone zwyklego leda z wyzszej serii i na tym zaoszczedzic (5,5k vs 6k).

Dajcie prosze znac o uwazacie i w ktora strone jeszcze powininem popatrzec.

Dzieki wielkie i pozdrawiam.
 

pebe86

Member
Bez reklam
Rozumiem sympatie i antypatie, ale takie teorie są co najmniej niedorzeczne.
W tej chwili nie ma telewizorów idealnych, każdy ma swoje mocne i słabe strony.

Moje zdanie- bierz 65' i absolutnie odpuść 55'. Przy tych wariantach polecałbym jednak Qled'a. Mam KS7000, czyli pierwszą serię "Quantum Dot" w Samsungu. Ta seria akurat miała swoje dolegliwości, ale jeśli chodzi o jakość obrazu to jestem bardzo zadowolony.
W dodatku Samsung ma jeden z najstabilniejszych Smart TV na rynku.


Ma Hbo Go, Youtube w 4k i HDR działają bez najmniejszych problemów (w przeciwieństwie do wielu tv z androidem),
 

atryda

New member
Dzieki za odpowiedz i rozwiazanie prolemu 55 vs 65 :)

Mialem przeczucie ze lepiej brac QLED, niz zwyklego LED ale jedyne co mnie troche martwi, to fakt ze jest to najnizsza seria z QLEDow i moze mocno odbiegac od wyzszych serii.
Niestety doplata do serii 7 to kolo 1,5k wiec zdecydowanie za duzo.

Widzialem ze na forum duzo osob chwalilo telewizory Philips, ale do 6k z tego co widzialem tylko LEDy wchodza w gre.
 

Chris_M

New member
Mialem przeczucie ze lepiej brac QLED, niz zwyklego LED ale jedyne co mnie troche martwi, to fakt ze jest to najnizsza seria z QLEDow i moze mocno odbiegac od wyzszych serii.
Niestety doplata do serii 7 to kolo 1,5k wiec zdecydowanie za duzo.
Wejdź sobie na te stronę: https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-size/65-inch - masz tu najnowsze porównanie oraz króciutkie recenzje najlepszych 65" TV dostępnych na rynku USA.
Ten portal umożliwia dokonywanie rozmaitych porównań i zestawień różnych typów telewizorów w zależności od własnych potrzeb. Przykładowo tutaj masz zrobione porównanie Samsungów Q7FN i Q6FN, co Ciebie powinno zainteresować:

https://www.rtings.com/tv/tools/com...samsung-q6fn/597/623#usage*4854!threshold*0.1 -

Ja też jestem na etapie wybierania telewizora, ale zaczynam mieć coraz więcej wątpliwości.

Najpierw byłem prawie zdecydowany na Sony XF9005 ale odkryłem, że one nie obsługują DLNA co w moich oczach je przekreśliło.
Potem doszedłem do wniosku, że najlepszym wyborem dla mnie będzie Samsung Q7FN ale studiując jego testy odkryłem, że w teście Local Dimming (https://www.rtings.com/tv/tools/com...samsung-q6fn/597/623#usage*4854!threshold*0.1 ) zarówno ten model jak i kilka innych Samsungów dostały tylko 1,8 punkta na 10 możliwych!

Żeby sprawdzić jak to może wyglądać w realu, na YT odszukałem filmik z testem Local Dimming i odpaliłem go na swoim starym UE40D7000 z 2011 roku. To 1,8 pkt na 10 możliwych było w pełni zasłużone, gdyż test na moim starym TV wypadł o niebo lepiej niż test Q7FN widoczny na filmiku dostępnym na stronie RTING.com!
 
Ostatnia edycja:

exik

New member
Jestem świeżo po zakupie telewizora. Przerobiłem chyba wszystko co dostępne na rynku.
Jeżeli chodzi o serię QLED, to prawdę mówiąc nie różni się ona jakością obrazu od serii 7 zeszlorocznej serii 8 tegorocznej. 7 zeszłoroczna jest już niedostępna (zostały same ekspozycje) za to 8 jest jak najbardziej dostępna i obecnie nawet w dobrej cenie.
W obu przypadkach są matryce 10 bitowe, wyświetlające 1MLD kolorów, posiadające bardzo wysoki gamut koloru ponad 90%, 120Hz.
Telewizory chodzą tak samo błyskawicznie.
Czernie wyglądają tak samo.
Seria 8 brzmi bardzo dobrze jak na telewizor.

Qled w tym przypadku to już bardziej odrobina marketingu i "prestiżu"(oneconnect itp). Jeżeli chodzi o obraz, nie oferuje niczego więcej niż seria 8.
Spędziłem nad tymi telewizorami kilka godzin z własnym materiałem wideo, skrupulatnie je porownywalem. Różnic brak lub są znikome - ale to ze względu na to, że każda matryca jest odrobinę inna.
Kropki kwantowe pomagają i widać różnicę, ale tylko między QLED a serią 6,7 (tegoroczną). Między QLED a serią 8 różnicy nie ma.

Myślę, że trochę pomogłem. Mnie temat męczył przez 2 tygodnie. Qled(a wlasciwe quantum dot) jest bardziej marketingiem niż jakąś prawdziwą rewolucją, QLED to tylko nazwa serii telewizorów firmy samsung. Nie traktuj tego tak poważnie jak bywa to przez firmy przedstawiane, zaufaj swoim oczom, obejrzyj 2 telewizory jeden przy drugim a potwierdzisz to co napisałem.

Ja kupiłem serię 8 i nie dlatego, że zalowalem pieniędzy - po prostu ze względu na brak różnic w rzeczy najistotniejszej czyli jakości obrazu.
Materiały na netflix wyglądają powalająco, szczerze to czasami wręcz szczęka opada.
 
Ostatnia edycja:

Chris_M

New member
Ja kupiłem serię 8 i nie dlatego, że zalowalem pieniędzy - po prostu ze względu na brak różnic w rzeczy najistotniejszej czyli jakości obrazu.
Materiały na netflix wyglądają powalająco, szczerze to czasami wręcz szczęka opada.
A konkretnie, to który model kupiłeś? Bo jest kilka różnych modeli w ramach tej serii 8xxx.
 

exik

New member
Całą seria 8 to te same telewizory. Cyferki 42,72 to linia sprzedażowa do różnych marketów. Różnią się kolorem ramki i akcesoriami ( 8002 ma plastikowy pilot, 8042 i 72 aluminiowy, ale jak zagadasz ze sprzedawcą to dadzą Ci pilocik aluminiowy np od tv który jest na ekspozycji) sam tak zrobiłem i dostałem ;)
A kupiłem ue55nu8002 - bo ten jest w neonecie.

A i jeszcze chciałem wspomnieć autorowi, że różnice w czerni zobaczy dopiero kiedy obejrzy obraz w TV z telewizorem wyposażonym w matrycę podswietlaną bezpośrednio - czyli Direct LED. Czerń na krawędziowych ledach nie wiele będzie się od siebie różniła ( w zależności od jego zaawansowania)
O OLED nie mówię bo to zupełnie inna technologia, na dzień dzisiejszy jeszcze nie bardzo nadająca się do TV i samsung jako potentat w produkcji paneli oled doskonale o tym wie, dlatego nie ma w swojej ofercie oledów.

No, ale czerń to nie wszystko. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
 
Ostatnia edycja:

Chris_M

New member
Całą seria 8 to te same telewizory. Cyferki 42,72 to linia sprzedażowa do różnych marketów. Różnią się kolorem ramki i akcesoriami ( 8002 ma plastikowy pilot, 8042 i 72 aluminiowy,
Absolutnie nie sadzę, żeby to były te same telewizory. Jeśli producent dla jakiegoś dużego odbiorcy wykonuje specjalną serie telewizorów za wyższa cenę, to nic nie stoi na przeszkodzie by oprócz aluminiowego pilota i ładniejszej ramki dać do środka trochę lepsze elementy, jak np. lepsze lub choćby selekcjonowane panele, albo kondensatory o wyższej trwałości. Zwłaszcza, jeśli producent na swojej stronie internetowej nawet podaje różniące się parametry dla tych modeli.
Dla klienta te różnice mogą być trudne lub wręcz niemożliwe do stwierdzenia gołym okiem (bo kto na oko odróżni czy dany telewizor ma PQI=2500, czy 2600?), ale to wcale nie znaczy, że żadnej różnicy nie ma.

O OLED nie mówię bo to zupełnie inna technologia, na dzień dzisiejszy jeszcze nie bardzo nadająca się do TV i samsung jako potentat w produkcji paneli oled doskonale o tym wie, dlatego nie ma w swojej ofercie oledów.
No, ale czerń to nie wszystko. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Dokładnie!

Kolory OLEDów są wspaniałe, ceny już z wolna stają się akceptowalne, ale podatność paneli na wypalanie się dyskwalifikuje je w moich oczach całkowicie.
 

exik

New member
Są to absolutnie te same modele.
Różnią papką marketingową.
Poza tym, nie ma żadnej wyższej ceny. 8002 8042 8052 i 8072 kosztują tyle samo. To są te same telewizory i proszę nie rozpowszechniać mylnych informacji.

https://www.neonet.pl/catalogsearch/result/?cat=100129&q=UE55NU8002# - 4399zl - NU8002

https://mediamarkt.pl/rtv-i-telewizory/telewizor-samsung-ue55nu8042t?querystring=Nu8042 - 4398zl - NU8042

https://www.mediaexpert.pl/telewizory/telewizor-samsung-led-ue55nu8052,id-1118467 - 4399zl - NU8052

https://m.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-ue55nu8072.bhtml - 4399zl - NU8072


Jedynym, wyraźnie lepszym Qledem byłby tegoroczny Q9FN właśnie za sprawą bezpośredniego pełnego podświetlenia. Ale cena jest również wyraźnie wyższa.
Za serię q6,7,8 nie ma sensu dopłacać. To ciągle krawędziówki.
 
Ostatnia edycja:

atryda

New member
@Chris_M, dzieki za podeslanie stronki www.rtings.com, przydatna sprawa.

Test Local Dimming wypada tragicznie w Samsungach, ale z tego co sprawdzalem nieliczne TV wypadaja w nim dobrze poza OLEDami. Mysle ze moim budzecie to prostu bede musial sie z tym pogodzic.

Fajnie ze wyjasniliscie roznice w seriach, a w zasadzie jej brak bo tez mnie to zastanawialo! :)

Mam nadzieje, ze uda mi sie zobaczyc oba TV na zywo najlepiej obok siebie, choc moze nie byc to takie latwe. Malo ktore markety wystawiaja serie 6 z QLEDow. Jak juz sprzedawac QLEDy to na bogato :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
W klasie cenowej mocno nie zaszalejesz.
Na Oleda kasy nie wystarczy.
Masz z bardzo dobrych jeszcze Philipsa z pełnym podświetleniem - 65PUS8102.
 

Chris_M

New member
O ile się nie mylę to tegoroczna seria Q8 to też Direct Led, tylko z mniejszą ilością stref w porównaniu do Q9.
Nie całkiem Direct LED ;)
Samsung zrobił brzydki numer, bo wersja Q8 na USA jest Direct LED, ale wersja na Europę ma podświetlanie krawędziowe!
Oczywiście pełne symbole nie są identyczne, ale według niektórych na takie różnice nie należy zwracać uwagi, bo różne symbole produktów to tylko zabieg czysto marketingowy ;)
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
Mój błąd u nas jest tak: QE55Q8DNA
Czyli na końcu literka A 😀
Na konkurencyjnym forum masz test !
 

exik

New member
Też obiło mi się o uszy że q8 w Europie jest krawędziowy, dlatego wrzuciłem go do worka z krawędziówkami.
W RTV euro AGD mają na wystawie QLEDy, jest 6 jest 7, jest nu8000, wszystkie obok siebie. Można śmiało porównać na swoim materiale z pendrivea.
Nie ma absolutnie żadnej różnicy między jakością wyświetlanych obrazów przez te telewizory.
 
Do góry