Wysokiej klasy LCD 55"- Sony KD-55XF9005 czy Panasonic TX-55FX780

PioPac

New member
Witajcie

Po podjęciu decyzji, że z uwagi na częste użytkowanie telewizora na kanałach info (jaskrawe loga i paski informacyjne) z przykrością odpuszczam OLEDa. Na początku myślałem o 49", ale sam siebie przekonałem, że jednak będzie to maksimum jakie zmieszczę, czyli 55".
Po podjęciu tej decyzji chciałbym kupić możliwie najlepszego eLCeDeka. Czytając testy i recenzje na różnych platformach SONY KD-55XF9005 wydaje się faworytem w moim budżecie poniżej 10 tys. Jednak na rynku pojawia się właśnie Panasonic TX-55FX780. Mam sentyment do Panasonica bo od 7-8 lat mam plazmę TX-P42S20E, którą lubię za przyjemny, nie meczący obraz wysokiej jakości.
FX780 ledwie co się pojawił w sklepach, a jego opis u Panasonica stara się nas przekonać, że będzie to bardzo mocny zawodnik (naj, naj, naj...).
Ostatnio widziałem w Euro EX780 i nie wiem co mu zrobili, ale obraz był przerażająco zły - szare plamy w okół całej ramki przy reklamie z białymi tłami, potworna wrażliwość na kąty patrzenia - nawet patrząc na wprost z 3 metrów i robiąc krok w prawo czy w lewo obraz szarzał od przeciwnej krawędzi (?!). W XF9005 w tym samym sklepie nie było śladu podobnych wad, a matryca chyba w obu to VA
Niestety jak na razie nie mamy żadnych opinii o tegorocznym topowym modelu LCD od Panasonica, które nie są oparte na marketingowych materiałach producenta, nie można również spotkać go sklepie.
Zastanawiam się nad liczbą stref wygaszania, których niby mają być tysiące, ale już gdzieś doczytałem, że to trochę ponad 700. Ten parametr jednak i tak deklasuje SONY z około setką stref. Reszta parametrów Panasonica pozostaje mi nie znana, bo producent odnosi się tylko procentowo do poprzednich modeli.

Czy możecie mi pomóc jak najlepiej wydać "ciężko zarobione pieniądze" :-D

Praktycznie nie gram na TV, parę razy w tygodniu lubię obejrzeć dobre kino, a tak to TV na bieżąco
BBC, NG, Planete, HBO, C+ i :hihi: TVP Seriale.
 
Ostatnia edycja:

PioPac

New member
kiki - Zabiłeś mi klina teraz...
Ten Philips poza zachwytami ma lekko straszne opinie - jakieś plamy, kurz pod matrycą wieszający się system, nierównomierne podświetlenie. Dużo takich opinii na ceneo - piszą to z Panasonica? :)
Poszukam informacji o tym Philipsie, chociaż na pierwszy rzut oka nie ma tego dużo.
Ponieważ nie muszę natychmiast kupować telewizora, może warto poczekać jeszcze na testy 780.

Co do HUE, to ja lubię światło koło 3000K z CRI>85%, a najchętniej żarówkę halogenową, ewentualnie LEDy z Ikei :twisted:
 

kojak_ct

Member
Na tym forum jakie by wady tv nie miały to są dwa typy. TCL i Philips. Reszta to szmelc :). Odnośnie 55EX780 to widziałem i był niezły. Też czekam co pokaże Panasonic i wybiorę między 65XF9005 lub tym panasem. Reszta mnie nie przekonuje.
 

PioPac

New member
Ok, zatem ZEN i cierpliwie czekam na testy eF iXa 780.
Nie znam jeszcze obyczajów i tabu na tym forum, zatem dziękuję za szybkie wprowadzenie :-D
 

PioPac

New member
Jeśli dobrze kojarzę to nowy panasonic fx780 ma być na matrycy IPS więc lepiej zaprezentuje się w tym wypadku Sony xf9005.
Masz rację. Rzeczywiście tylko 75” w tej serii ma być na VA, a reszta na IPS. Tyle, że jakiś IPS NAJnowszej generacji, co ma NAJwiekszy kontrast i NAJdokładniejsze kolory. No i to podświetlenie w 756(?) strefach. Jeszcze bym nie skreślał. Ciekawe co to za sprzęt Panasonic ukręcił. Z bezmyślności chyba takiego kroku nie podjęli.
W testach prosi się o porównanie pomiędzy Sony i Panasonic więc skoro moja plazma i tak sobie działa to poczekam na wyniki konfrontacji. W sklepie SONY robi wrażenie obrazem. No i robi 1080 linii w ruchomym obrazie (jak 7-letnia, bardzo średnia plazma :krol:)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Żaden Philips PUS 8602 nie ma i nigdy nie miał kurzu w matrycy.
Jeśli ktoś tak pisze to zwykły kłamca i oszust.
Żaden PUS nie ma i nigdy nie miał problem7 z Androidem.
Czytaj tych co maja i co widzieli, a nie tych co są hejterami.
W klasie cenowej to chyba najlepsza oferta z LCD.
 

PioPac

New member
Też znalazłem, że IPS i bez Dolby Vision. Chyba jednak zostanie Sony.

Byłem rano w Saturnie i stał tam XF90 w 65 calach z soundbarem XF9000, przełącznikiem głośników na soundbara i kilka prezentacji do wyboru. Włączyłem prezentację Dolby Atmos i... o rzesz ja cię!
Szczękę zbierałem z podłogi. Nie mam pojęcia jak to uzyskano z jednej belki i subwoofera, ale przestrzenność dźwięku miażdży mózg i wyciska łzy (jestem muzycznie wrażliwy :cry: :-D)
Obraz żyleta, ale nie chciałbym w domowych warunkach pociąć sobie oczu takim obrazem, a brak pilota nie bardzo dał mi możliwość pogrzebania w ustawieniach. Jednak opinie ma świetne, więc nie wątpię, że i w domowych warunkach, po ciemku też da się ustawić pod własne preferencje, nie tracąc nazbyt na jakości.

Przy okazji znalazłem tam Panasa EX780 z pilotem, który absolutnie nie robił tak przykrego wrażenia jak ostatnio widziałem w Euro. Trochę sobie pogrzebałem w ustawieniach obrazu i bardzo szybko udało mi się uzyskać przyjemny, zrównoważony obraz jaki chciałbym mieć na co dzień. Wielki plus za to. Czy FX780 może być gorszy od EX? Niby nie powinien, ale różne rzeczy już widziałem, a ta zmiana matrycy wzbudza poważne obawy :-(

Przyszedł pan z obsługi w celu "czy mogę pomóc?". Po kilku pytaniach dowiedziałem, że należy brać telewizor, który najbardziej się podoba na półce w sklepie i to jest klucz do udanych zakupów (!?). Testy na znanych z testów portalach i cała reszta? Po co? To są tylko opinie innych, a przecież zakupu należy dokonać teraz, zaraz pod wpływem chwilowego wrażenia... W ten sposób nigdy nie miałbym plazmy, a samochód miałbym przede wszystkim czerwony :?
 

PioPac

New member
Kiki - zapewne masz rację. Widziałem dzisiaj na żywo PUS7 coś tam. No nie powiem, obraz robił wrażenia, ale prezentacja była zrobiona na slowmotion, więc dla mnie to już podejrzane. Kolory wykręcone jak landrynki, dużo światła - plaże, uliczki w słoneczny dzień itp. Ambilight - nie wiem czy bym używał.
Nigdy nie brałem pod uwagę Philipsa. Dla mnie to AGD i sprzęt medyczny. No nie mam przekonania. Może to irracjonalne, ale tak mam i gdybym z jakiegoś powodu nie był zadowolony z takiego zakupu, to bym sobie pluł w brodę bardziej, niż przy Sony czy Panasonic :|

Czekam jeszcze co sobą zaprezentuje FX780 z "IPSem nowej generacji".
 

PioPac

New member
Bo trzeba sprawdzać po kalibracji
I sprawdź PUS8602 ten jest z Quantum DOt.

Przypuszczam, że jeszcze lepszy niż 7, ale nie mogę go nigdzie trafić na półce.
Nie ma w ofercie EuroAGD, MediaMarkt ani Media Expert, Saturn... ??

Jak należy rozumieć numerację modeli w Philipsie? 86XX, 83XX, 81XX? Czytam specyfikacje na stronie Philipsa i nie mogę wyciągnąć żadnych wniosków z porównań. Zwariuję zanim to rozpracuję. Test 8303 wypadł np. tak sobie na potralu o nawie jak tu rozszerzonej o Polska.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Czasy takie że swobodnie kupujesz - jak Ci się nie poda oddajesz lub wymieniasz. Właśnie dlatego żebyś był zadowolony.
 

jarswi

New member
Troszeczkę namieszam w temacie - utrudnię wybór :)
Jeżeli porównujesz te dwa tv Sony i Panasonic w 55 calach to zwróć uwagę na podstawową różnicę u nich - rodzaj matrycy - rzadko kto wybiera TV na IPS jeżeli może pozwolić sobie na oglądanie w całkowitej ciemności siedząc na wprost tv.
A jeżeli często siadasz w różnych miejscach lub więcej osób korzystać ma z TV to jak najbardziej IPS. Wg, mnie warto poczekać na testy Fx780 i porównać go do np LG 55SK9500 - na chwilę obecną jest jego test na konkurencyjnym forum oraz na tvtest.pl oraz w ciągu kilkunastu dni ma się ukazać bardziej szczegółowy na forum Rthings - tam możesz też w zakładce porównać szczegółowo telewizory ale niestety bez Panasonica i Philipsa - nie ma ich na rynku w w USA.
Mi osobiście ten lg w jakości kolorów oraz w obsłudze (system i pilot) bardziej przypadł do gustu (w porównaniu do sony bez zwracania uwagi na kąty boczne)
Nie ukrywam, że niecierpliwie czekam na testy Panasonica i samodzielne porównanie do lg.
Obecne ceny na ceneo:
Panasonic 55fx780 6000 - 6800
Sony 55fx9005 5800-6500
LG 55SK9500 6600 - 8900
Jeżeli tak jak pisałeś nie śpieszy Ci się z zakupem to warto trochę poczekać nie tylko na rzetelne info o tych tv ale na mocne spadki cen (np LG w całym asortymencie tv średnio taniej o 60% wycenia po roku swoje tv a najbardziej widać to w okolicy listopada).

P.S. Cenę pus8602 od kiki już masz - z reguły tv z polskiej dystrybucji nie znajdziesz nigdzie taniej a na pewno rzadko gdzie indziej kupisz sprawdzone i ustawione tv, więc jak wstępnie wybierzesz swojego faworyta pisz do niego na priv z zapytaniem o cenę.

P.S. 2
Kiki - jestem uparty - daj wreszcie informację co dalej z testem sk9500.
 

PioPac

New member
Wiem, że minęło duuużo czasu, ale dla mnie LG to wciąż trochę GoldStar z początków lat '90 :)
Sony i Panasonic dają mi nadzieję na wieloletnie, bezawaryjne działanie sprzętu.
Czekam na konkretne testy Panasa i jego obecność na półkach. Niejaki Jarosław Babraj ze stuffpolskatv już się zachwyca, ale nie napisał ile cali testował, więc nie można wyciągnąć z tego ŻADNYCH wniosków :/

Na HaDeTeVauPolska są przypadki z lepszą czernią w IPSach niż VA - np. ten LG, o którym wspominasz. Natomiast ma koszmarnie nieregularne podświetlenie ekranu.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Spokojnie, przetestujemy też Panasonica jak wejdą.
Jeśli będą super to będą, zobaczymy.

To teraz LG jest twórcą Oledów - więc raczej w szpicy tworzenia najlepszych jakości obrazu na świecie.
 
Do góry