Szukam LCD 4K do oglądania filmów ok. 46"

Winston_wolf

New member
Witam

Około 5 lat temu zawitałem na forum z prośbą o pomoc w wyborze TV, zgodnie z poleceniem kupiłem Panasonica TX-P42S30E i byłem z niego zadowolony. Do czasu aż sie nie spsuł po 5 latach sporadycznego użytkowania. :fool: Naprawa to okolice 500zł i wynik jest niepewny, więc postanowiłem szarpnąć się na nowy, od razu nieco większy i 4K (w tej chwili niespecjalnie mi potrzebne, ale pewnie znowu posłuży 5 lat, a wtedy...). A konkrety to:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 3,2mx4m
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2,9m na wprost
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 1-2 osoby.
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu? Na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju? Sporadycznie, można pominąć.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Panasonic plazma 42"
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? 4K i w miarę dobre głośniki (będzie grał tylko na fabrycznych), mile widziane 3xHDMI (ale obędę sie też bez), za Ambilight też sie nie obraże
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Laptop HDMI, Blu-ray, sporadycznie TV kablowe
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Laptop, tuner TV, Blu-ray
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? Co kilka dni po 2-3h
12. Czy zdarza się że przez kilka godzin oglądasz tylko jeden program? Raczej nie
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, seriale
14. Czy zamierzasz serfować po internecie? Nie z poziomu TV
15. Czy zamierzasz grać w gry? Nie
16. Preferencje co do marki? Nie. Chciałbym żeby działał jak najdłużej, ale uważam że dzisiaj nie ma specjalnych różnic między producentami, przynajmniej w moim budżecie
17. Preferencje co do wielkości? 44-52, ale 48" to chyba optimum
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Nic poza psuciem sie... ;)
19. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorami
20. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? 2500zł - jak będzie taniej to się nie obraże :)
21. Jak często wymieniasz telewizory w domu? Jak się zepsuje jw.
22. Czy korzystasz często z aplikacji internetowych? W zasadzie nigdy
23. Czy telewizor ma mieć 3D? Nie

Generalnie w temacie telewizorów jestem dość zielony - wiem, że były plazmy i LCD, plazmy odpadły i teraz jest LCD LED i wchodzą OLEDy. Generalnie TV ma być dla mnie dużym ekranem, na który puszczam obraz przed HDMI lub z Blu-ray'a. Interesuje mnie w zasadzie tylko jakość obrazu i w miarę możliwości to, żeby sie nie popsuł od razu po przedłużonej gwarancji = 5 latach, ale to chyba marzenie ściętej głowy. Starałem się przejrzeć TV dostępne na Allegro, ale mnogość opcji nieco mnie przytłoczyła. Czyli generalnie - jak najlepszy obraz w 4K do 2500zł.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszelką pomoc. I przy okazji jeszcze raz dzięki za pomoc przy poprzednim TV, bo byłem z niego zadowolony. :)

Znalazłem np. Philipsa 49PUS6401/12 - cena sie zgadza, mam zabawke w postaci Ambilight, jest Android na pokładzie, ale nie potrafię ocenić czy efektywna częstotliwość odświeżania jest OK (bo producenci pisza jakieś dziwne rzeczy, tu np. 1000), o samej jakości obrazu nie wspominając.
 
Ostatnia edycja:

Winston_wolf

New member
Hej, dzięki za odzew. :)
O marce TCL słyszę po raz pierwszy, ale ten 55P60 wygląda nieźle, szczególnie dobry dźwięk, wyświetlanie czarnego (jestem przyzwyczajony do plazmy ;)), android na pokładzie i co chyba najważniejsze - dobry upscaling.

Tak teraz sobie siedze i myśle, że przez najbliższe 2-3 lata i tak min. 90% wyświetlanych przeze mnie treści będzie w rozdziałce max Full HD albo nawet niższej. I tu moje pytanie - czy jest sens brać TV 4K by wyświetlać na nim głównie treści 1080p albo i mniej? W sensie czy ten sam film 1080p nie będzie wyglądał lepiej na TV w natywnej rodzielczości Full HD, niż na innym TV 4K? Starałem sie znaleźć odpowiedź z pomocą google, ale "jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie..." :bober:
Edyta: Widze też, że nieco zmieniły się zalecane wielkości ekranu względem odległości siedzenia - kiedy kupowałem TV 5 lat temu, 42" było to gdzieś w okolicach maksymalnej zalecanej wielkości. A teraz wg. forumowego kalkulatora dla Full HD powinienem wybrać ok. 65", a dla UHD i to za mało.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
TCL zbiera laury w Europie i na świecie. To firma nr 3.
Tak, zmieniają się proporcje wielkości i są zależne od jakości sygnału.
W klasie cenowej dostałeś extra oferty.
 

Koksiu11

Klub HDTV.com.pl
vip
Hej, dzięki za odzew. :)
O marce TCL słyszę po raz pierwszy, ale ten 55P60 wygląda nieźle, szczególnie dobry dźwięk, wyświetlanie czarnego (jestem przyzwyczajony do plazmy ;)), android na pokładzie i co chyba najważniejsze - dobry upscaling.

Tak teraz sobie siedze i myśle, że przez najbliższe 2-3 lata i tak min. 90% wyświetlanych przeze mnie treści będzie w rozdziałce max Full HD albo nawet niższej. I tu moje pytanie - czy jest sens brać TV 4K by wyświetlać na nim głównie treści 1080p albo i mniej? W sensie czy ten sam film 1080p nie będzie wyglądał lepiej na TV w natywnej rodzielczości Full HD, niż na innym TV 4K? Starałem sie znaleźć odpowiedź z pomocą google, ale "jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie..." :bober:
Edyta: Widze też, że nieco zmieniły się zalecane wielkości ekranu względem odległości siedzenia - kiedy kupowałem TV 5 lat temu, 42" było to gdzieś w okolicach maksymalnej zalecanej wielkości. A teraz wg. forumowego kalkulatora dla Full HD powinienem wybrać ok. 65", a dla UHD i to za mało.

Dlaczego tylko full hd. Masz androida na pokładzie jest yotoube lub wystarczy Netflix zainstalować lub showmax czy coś podobnego i jest dużo filmow i seriali w 4k. Lub zawsze można coś z neta ściągnąć za free I Też oglądać , więc bierz śmiało ceny są dobre a lepeij mieć 4k niż nie mieć :) jak tak mówisz że z 5 lat tv będziesz miał.
 

Winston_wolf

New member
No dobra - zostajemy przy 4K. Na Allegro rzeczywiście aż ciężko znaleźć coś z z Full HD. ;)

@kiki
Ten 55" TCL to model U55P6046? Jeśli tak, to widzę, że obsługuje ChromeCast, ale już nie MiraCast. Nie pisałem o tym wcześniej, bo zapomniałem o tej opcji - ale mój lapek obsługuje MiraCast i mógłbym się obyć bez kabla HDMI - fajna sprawa.

1. Czy TCL z serii P60 49" i 55" różni się tylko rozmiarem matrycy (no i ceną ;))?
2. Znalazłem coś takiego jak PHILIPS 49PUS6031/12 - cenowo jest git, 2000 z soundbarem z zestawie, ale pewnie obraz jest gorszy niż w TCL (+ brak smart TV)?

Na chwilę obecną ten TCL U55P6046 mi podszedł - możemy go określić jako mój "referencyjny". ;) Cena jest co prawda ponad mój budżet (pierwotnie i tak miało być 2000zł), ale raz na 5 lat moge zboleć.
 

omot

Member
Thomoson UC64 (TCL P60) --> wlasnie wczoraj go rozpakowalem
i sie nim ciesze. ;) Menu gładko chodzi. Telewizor responsywny. Obraz skalibrowany. Drugi pilot tez fajna rzecz :)
Kupilem u Kikiego. (Kase wpłaciłem w poniedzialek rano ok 7.00, a we wtorek
o 11 byl juzna drugim koncu Polski )
 

Winston_wolf

New member
@kiki
Wbiłem na adres sklepu, który masz na swoim profilu i nie widzę tam TV TCLa... Czy mógłbyś mi podać link do tej oferty na TCL P60 albo wyjaśnić jak ją znaleźć?
 

Winston_wolf

New member
Witam po przerwie.

Zanabyłem TCLa 55P60, poużywałem chwile i moim zdaniem to ten telewizor jest mocno taki sobie. Obudowa czy pilot pod względem wykonania są spoko, ale obraz... Pod względem ostrości obrazu i barw przy dobrej jakości materiale jest OK, czasem wręcz git. Ale płynność obrazu to jest DRA-MAT. Tak, wiem, matryca 50Hz. Ale porównałem ostatnio płynność wyświetlania z jakimś tanim TV Manty i mój wypadł gorzej. Duże znaczenie ma tutaj jakość video - np. przy puszczaniu materiałów "reklamowych" w 4K prosto z aplikacji TV Youtube'a jest OK, obraz nie jest super płynny, ale ogląda się OK. Ale wystarczy puścić kablówke, albo film Full HD z odtwarzacza i obraz smuży. Ostatnio oglądałem "Służby specjalne" Vegi puszczone z odtwarzacza i nawet w scenach mało dynamicznych typu idzie sobie człowiek po ulicy widać smużenie. Poprzednio miałem plazme Panasonica z 2011', jeden z najtańszych modeli za 1850zł i obraz był wyświetlany płynniej. 5 lat później kupuje TV z nieco lepszej półki (cenowej) i jest gorzej. Dziwny to postęp. :D Porównywałem też z Samsungiem UE55 - ale jest troche droższy (coś koło 3300) - nie smuży. Podejrzewam, że to nie tyle kwestia matrycy, co lipnego przetwarzania obrazu - w każdym razie efekt końcowy jest mocno średni. Myślałem nawet, żeby oddać go zaraz po zakupie, ale skoro jest najlepszy w swojej klasie, a nie chce wydać więcej - to nie widziałem w tym sensu.

Mnóstwo osób poleca te TCLe, ja jestem innego zdania i nie polecam - chyba, że ktoś chce sobie zrobić 55" ramke cyfrową do wyświetlania zdjęć, wtedy rzeczywiście spoko. Byle nie GIFy, bo będzie lipa. :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ci którzy kupili i używają maja inne zdanie.
A wiele osób jest bardzo , bardzo zadowolonych z zakupu.
 

Winston_wolf

New member
Witam ponownie :)

Udało mi sie opchnąć TCLa P60 mamie i znowu szukam TV. Myśle, że nie ma sensu zakładać nowego tematu, bo mam już wybrany konkretny model - ale mam problem z wyborem wersji tj:
Samsung UE55MU6172
vs
Samsung UE55MU6402
Podstawowa specyfikacja wygląda niemal identycznie w obu przypadkach, ale jak wiemy diabeł tkwi w szczegółach. ;) Przeczytałem, że przy MU6402 jest loteria z matrycą - część ma PLS, a część VA. Podobno można jakoś je odróżnić przed zakupem, ale jak...? ;)
Który byście polecali? Różnica w cenie to 400 ziko - jeśli warto to moge dopłacić, ale jeśli różnice są kosmetyczne to biorę MU6172. Oglądałem najniższy model Samsunga i to z zeszłego roku (UE55KU6000W) i dla mnie nawet ten podstawowy jest git.

Edit:
Korzystając z forumowej wyszukiwarki znalazłem jeszcze UE55KU6000 za ok. 2200zł i UE55MU6102 za 2500zł. Próbowałem znaleźć jakąś porównywarkę, gdzie mógłbym wklepać te modele i je samodzielnie porównać, ale bez większych rezultatów (odkryłem tylko różnice w obsługiwanych dekoderach, ale to dla mnie bez znaczenia). Czy generalnie obraz jaki generują wszystkie TV Samsunga UE55xx6xxx jest taki sam?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Mam TCLa P60 od 2 dni. Bardzo fajnie działa android, lepiej niż na przystawkach, których miałem kilka. Wszystko działa szybko i bezproblemowa. Problemy jednak są choć nieco innej natury:
1. Jaki to android? Niby 6 ale jest to wersja w jakiś sposób okrojona. Brak wyszukiwarki? Udało mi sie pobrać za pomocą google play jedynie jaąś ledwie działającą T-Browse. Potem za pomocą tej wyszukiwarki znalezłem i zainstalowałem chrome, którego nie było widać z aplikacji Play Store, za to była po wejściu na stronę w wyszukiwarce.
2. Chrome działa super, tylko czemu nei ma żadnej ikony by go uruchomić muszę wejść narzędzia-aplikacje i otwórz?
3. Czemu w sklepie Google Play Store jest tak mało aplikacji?
4. Czemu próbując pobrać aplikację Tidal mam informację, że jest niezgodna z moim urządzeniem? Mam przystawkę na androidzie 6 i tam bez problemu jest zainstalowana.
=====================================

Od wczoraj mam ten telewizor. Super obraz i dźwięk. Względnie nieduży pobór prądu - jak zmniejszę jasność wieczorem, to zużywa jakieś 40 W.

Mam pytanie dotyczące HDR w Netflixie:
Czy można wyłączyć HDR?

============================================
Miałem 60cali P6046 teraz C7006 55cali. Dla mnie obraz to bardzo duża różnica na korzyść c70. Więc nikt mnie nie przekona ,że p60 jest lepszy choć większy od c70. Głównie zależało mi na nasyceniu kolorów i ich odwzorowaniu. Oba telewizory są dobre ,ale ja wybrałem c70.

===========================================


Dzięki działa super, ta i poprzednie Twoje wskazówki rozwiązały wszystkie moje problemy z androidem na TLC, teraz MXQ Pro powędrował do pokoju córki, gdyż już pod każdym względem ustępuje możliwościami androidowi w P60.

===========================================

miałem tcl-a 7906 thomsona ub6406 i teraz uc6406 ( niby to taso co seria p60)..osobiscie uwazam ze ub6406 pod nc+ miał obraz najostrzejszy i najładniejszy...tcl7906 błyszcząca matryca jak psu nos i mało ostry obraz w uc6406 jest lepiej jak w 7906...Sytuacja sie zmienia jak zapodaje sie 4k jakies demo...Generalnie jak ktoś tylko do ogladania tv sat to polece z czystym sumieniem ub6406

==========================================

Stalem sie posiadaczem tcl 65 p60 :) Wstepnie zadowolonym bo dopiero testuje... Material 4k na youtube bajka! :)

Czy aplikacje wlasne np wgrane z zewnatrz da sie umiescic na menu glownym ? a moze da sie zmienic przypisany klawisz na pilocie na dowolna/wlasna aplikacje ?

===============================================

Chciałem jedynie w kilku słowach napisać co sądzę o TV bo dopiero wczoraj miałem okazję zobaczyć na nim obraz i przetestować androida. Według mnie rewelacja. I to w pełni. Nie spodziewałem się aż tak dobrego obrazu za taką cena. Owszem, był przez wiele osób bardzo chwalony ale mimo wszystko i tak się zaskoczyłem aż taka jakością. Totalnie rozbraja mnie czerń. Jest po prostu mega. Podświetlenie też jest na zaskakująco dobrym poziomie. Nie wiem czy obraz jest aż tak dobry dzięki kalibracji bo obrazu nieskalibrowanego nie widziałem. I jeszcze praca samego android. Tu tam samo, rewelacja. Chodzi jak na bardzo wysokiej klasy smartfonie. Zadowolenie z zakupu na max poziomie. Możliwe, że będę chciał zamówić ten sam model tylko 55 bądź większy, chociaż większych chyba nie ma. Ale to jeszcze nie na 100 procent. Gdy tak będzie na pewno się odezwę
=================================================
 

Winston_wolf

New member
Raz już naciąłem się na TCLu, wystarczy. :)
Możecie mi powiedzieć, który Samsung z serii UE55MU6xxx jest najlepszy? Biorę pod uwage:
UE55MU6402 za 3200zł - ma matryce IPS, z tego co doczytałem to minus, do tego podświetlenie krawędziowe.
UE55MU6172 za 2700zł - tu podobno część ma panele IPS, a część VA - prawda to? Jest jakiś sposób, żeby kupić sztuke z VA?
UE55KU6000 za 2200zł - starszy model, za to w lepszych pieniądzach
UE55MU6102 za 2500zł - o tym nic nie wiem
 
Do góry