Trudny wybór TV

KorpoSzczur

New member
Cześć,

przeczytałem już czeluści internetu w temacie TV (recenzje, testy, filmiki, unboxing, etc) ale niestety wybór TV na moje potrzeby trochę mnie przerósł. Ogrom typów TV oraz rzeczy, na które trzeba uważać podczas wyboru TV jest powalający. Dlatego chciałbym poprosić Was o pomoc w wyborze. Poniżej odpowiadam na standardowe pytania:

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 21 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2,5 - 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 2 osoby
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Raczej na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju? Słońce świeci na tarasie od 10 godziny ale do pokoju nie wchodzi.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Samsung 32 cale
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? Subpiksele RGB, matrycę VA, natywne odświeżanie >= 100 Hz, HDR, Netflix, Android TV, możliwość aktualizacji Androida do wersji 7, Local Dimming?
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD )? Netflix (4K, HDR), HD, SD, PC (przez HDMI).
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Router, Pendrive USB / NAS, Horizon GO, PC.
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? 2-3 godziny
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Matową na wszelki wypadek (visa vi TV będzie okno z roletami dzień-noc)
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, seriale, trochę sportu.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Tak - Youtube, Netflix.
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Póki co nie, ale nigdy nie wiadomo.
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorami i w nocy.
17. Preferencje co do wielkości? >= 55 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Wciskanie kitu przez producentów :?
19. Preferencje co do marki? Nie mam.
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne? Obojętne.
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Około 4000 zł.
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu? Prawdopodobnie tak.

Wydaje mi się, że moje oczekiwania w większości spełni Sony 55X8509C ale niestety nie mogę znaleźć już nowych egzemplarzy (jedynie wybrakowane powystawowe). Ta linia wyszła w 2015 roku więc boję się pomyśleć ile taki TV działał w na wystawie. Wolałbym jednak uniknąć kupowania takich sztuk, chyba że istnieje możliwość ile czasu działał. Dzięki za pomoc :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Sony będzie miał w tym roku Oreo , więc bez obaw.
Cena 7950 zł z pakietem.
Ale zwiększyła Ci się wielkość ekranu.
 

KorpoSzczur

New member
A jak z jego innymi parametrami? Wart swojej ceny? Ostatnio czytałem artykuł (spidersweb.pl/2018/09/sony-xf9005-recenzja.html) opisujący XF9005. Piszą w nim, że clouding jest dostrzegalny oraz polecają Samsunga Q7F oraz LG B7.

Na youtube (youtube.com/watch?v=fCleVGWmhgY) słuchałem, że Samsung specjalnie wbudowuje słabej jakości kondensatory (średnio psują się po 3-4 latach) więc nie wiem czy warto kupić Samsung Q7F.

Czytałem także artykuł (rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled) o OLEDach (czyli wspomniany LG B7), w których mogą postać powidoki (wypalenia matrycy), na VA/IPS ich brak po ROKU testów.

Niestety z powodu małej liczby postów nie mogłem linków zamieścić w przystępnej formie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
To w klasie masz extra model Oled Philipsa 65 873 z pakietem i Hue
Nie grasz w gry więc jakość rewelacyjna.
Masz jeszcze :
- Philips 65PUS8602 za 6999 zł
- Samsung 65Q7 FNA za 8500 zł
Zostałbym z Oled TV.
Wyjdzie Ci poniżej 8 tyś zł.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
KropoSzczur ---
Zamów sobie prezentacje wybranych TV do domu, ew. zobacz jak "grają" na Twoim materiale w jakimś dużym sklepie. Każda technologia ma swoje wady.
Dla mnie teraz OLED rządzi :) Sam musisz podjąć decyzje.
 

KorpoSzczur

New member
Ok w takim razie na co patrzeć podczas zakupu TV OLED? Zauważyłem, że Philips OLED873/12 ma subpiksele WRGB. Czy to jest ta sama ściema co RGBW w LCD?

displayspecifications.com/en/comparison/15bd74644
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witaj.
Patrz na obraz, na obraz. :) Weź jakie Swoje materiały, jakieś ew. plansze testowe i sam zobacz.
 

KorpoSzczur

New member
To może trochę zmodyfikuję pierwszy post. Co radzicie wziąć jeśli byłby to OLED?

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor? 21 m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora? 2,5 - 3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem? 2 osoby
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne? Na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć? Wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju? Słońce świeci na tarasie od 10 godziny ale do pokoju nie wchodzi.
7. Jaki masz obecnie telewizor? Samsung 32 cale
8. Co chcemy aby telewizor posiadał? OLEDowy odpowiednik: subpiksele RGB, matryca VA, natywne odświeżanie >= 100 Hz, HDR, Netflix, Android TV, możliwość aktualizacji Androida do wersji 8 lub 9, Full array z local dimming?
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: (4K, HD, SD )? Netflix (4K, HDR), HD, SD, PC (przez HDMI)
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora? Router, Pendrive USB / NAS, Horizon GO, PC
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor? 2-3 godziny
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą? Matową na wszelki wypadek (visa vi TV będzie okno z roletami dzień-noc)
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej? Filmy, seriale, trochę sportu, Netflix, filmy z PC przez HDMI
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora? Tylko Youtube i Netflix
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Póki co nie, ale nigdy nie wiadomo
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień? Wieczorami i w nocy
17. Preferencje co do wielkości? 65 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach? Wciskanie kitu przez producentów
19. Preferencje co do marki? Nie mam
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie, pasywne czy aktywne? Nie potrzebuję
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup? Około 8000 zł
22. Czy będziesz zainteresowany profesjonalną kalibracją ekranu w celu wyciśnięcia maksymalnych możliwości nowego sprzętu? Prawdopodobnie tak
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jeśli Oled - to masz Philips 65 873 za 8499 zł
I to jeszcze z pełnym pakietem.
Inne oledy się nie mieszczą .
Kalibracja
Wtyczki
Zestaw Hue ( kosztuje 800 zł)
Dostawa
 

KorpoSzczur

New member
Dzięki za podpowiedź. Jak to jest z WRGB, czy mimo posiadania białego subpiksela potrafią one osiągnąć rozdzielczość 3840 pikseli w poziomie?

Czytałem wiele niepochlebnych opinii w temacie matryc RGBW w LCD - że tak naprawdę nie potrafią one osiągnąć maksymalną rozdzielczość czyli zamiast 3840 pikseli 2880 i, że jest to po prostu tańsze rozwiązanie, które niestety zapewnia uzyskanie certyfikatu UHD.



Edycja: Jeśli miałbyś zaproponować kolejnego OLEDa to który by to był i ile by kosztował?
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Kolejny Philips 65Oled 803 za 10.500, Toshiba 65X9863 za 1o.500 zł, LG 65B 8 za 9899 zl i zwrot z LG Polska 500 zł gotówką = 9399 zł z polskiej dystrybucji !
 

barburian

New member
Bez reklam
Poczytaj

Dzięki za info. Jaka jest różnica pomiędzy WRGB OLED i RGB OLED?

Using WRGB OLED is one of the ways LG chose to combat burn-in and OLED sub-pixel lifespan.
Basically they swap out all the RGB OLEDs with white OLEDs which have a longer lifespan than the blue sub-pixel OLEDs and then use a color-filter and light-dimming to achieve the colors they want.

Burn-in will still occur if you have a static image, but the lifespan will be longer and the color won't degrade due to short lifespans for certain sub-pixels.

Burn-in on OLED will most likely never be completely solved unless they reach some groundbreaking discovery in the future.


OLED HDTV technical info
 

KorpoSzczur

New member
Dzięki. Czyli z tego co rozumiem to WRGB próbuje przeciwdziałać powidokom. Ale czy przez to nie traci na jakości obraz i "liczba" pikseli RGB (tak jak to jest w RGBW LCD)?
 
Do góry