TV 4K/FHD (Salon) - VA 55-58" do 5.500 PLN - Proszę o Pomoc w Wyborze TV.

Malix7

Member
To teraz napisz jeszcze jak się ogląda piłkę nożną na tych 60Hz albo gra w fife na konsoli przy tej wielkości, powodzenia życzę.
 

DARK7RIDER

New member
Malix7
Intereswałeś się kiedyś jak działa tv, matryca, co to jest interpolacja klatek, judder, 3:2 pulldown, soap opera? Wydaje mi się, że nie, grając w fife na konsoli nie zauważysz ŻADNEJ, powtarzam ŻADNEJ różnicy miedzy 60 a 120 hz. Wiesz dlaczego? Bo konsola i tak Ci nie wyświetli 120 natywnych klatek na sekundę, takie urządzenie po prostu nie istnieje i póki co istnieć nie będzie. A to co widzisz na ekranie to zakłamanie i pozorna gładkość obrazu wynikająca z ulepszaczy, które powodują efekt soap opery, czyli coś jeszcze gorszego niż mniemane zacinanie obrazu.
Do meczy sytuacja podobna, sygnał tak idzie w max 30 klatkach, więc czymś telewizor musi uzupełnić pozostałe, więc albo właduje czarne klatki, albo takie same tylko je pomnoży albo, zrobi mix klatek i będziesz widział sztuczną gładkość obrazu.
 

DARK7RIDER

New member
Oni nie będą się strzępić człowieku xD
Wiesz jak dobiera się monitor do komputera, do gier? Dobiera się do możliwośći komputera tj. Jeśli generuje stałe 60 fps to wybierasz model 60 hz, jeśli jest w stanie wygenerować 120 kupujesz 120 a jeśli masz super komputer i stałe 144 klatki to kupujesz model 144 Hz. Ot cała magia.
Konsola to taki ubogi komputer, więc analogicznie wybierasz monitor, czyli w tej sytuacji telewizor.
To teraz pochwal się ile ta twoja konsola wygeneruje fps? 30? 40? no nie więcej niż 60.

To jaki jest sens kupować 120 do gier na jakiejś konsoli?
 

Malix7

Member
Napiszę ci tak, a ten tekst z podstawówką w innym temacie pominę bo możesz w łeb dostać za takie teksty.
Tobie może nie jest to do niczego potrzebne ale inni widzą różnicę i zawsze mogą sobie sztucznie podbić to tych 120 klatek, to że dla ciebie nie ma to znaczenia to nie próbuj innych do tego na siłę przekonywać, kto miał tv z matrycą 120Hz ten wie o co chodzi.
 

FoX88

New member
Input lag z upłynniaczami praktycznie w każdym TV jest moim zdaniem nie do przyjęcia. Zwłaszcza na przykładzie FIFY i gry online. Bo jeszcze w jakiejś tam grze turowej czy przygodówce to nie ma znaczenia czy 100 czy 20 ms.

Ale pograj w wyścigi, gry online czy strzelanki na 100-130 ms, to szybko zmienisz zdanie.

PS. Mam TV 120Hz żeby nie było.
 

DARK7RIDER

New member
Miałem 2 philipsy z 120 i tak jak mówisz osobiście nie widzę różnicy, dlatego teraz mam 60. A co do gier to niestety tv 120 Hz się do tego po prostu nie nadaje. Spróbuj zagrać w jakąś strzelankę na włączonych polepszaczach, powodzenia Ci życzę.
Ja nie mówię, że 120 Hz jest gorsze, bo takie nie jest, tylko nie zawsze jest sens w nie inwestować, bo czasami na prawdę nie ma różnicy a to co widzisz to efekt placebo.
Ja tylko mówię jak jest na prawdę, z czysto fizycznego punktu widzenia. To, że każdy inaczej to odbiera to jest oczywiste, tylko czy jest sens każdemu to wciskać? Najlepiej sprawdzić samemu na własnej skórze, w markecie gdzie są obok siebie 120 i 60, wtedy wszystko będzie jasne i klarowne.
 

Malix7

Member
Po czesci macie racje, ale majac taka matryce zawsze mozna sobie to wylaczyc jak komus nie pasuje i wtedy tv dziala jak 60Hz wiec lepiej miec wybor, po za tym dobre uplynniacze maja dwa suwaki ktore mozna sobie ustawic wedlog wlasnych upodoban dlatego ja wolalbym miec ten wybor, niestery nowy tv kupilem 60Hz i mi przeszkadza przy tej wielkosci. Pozdro i piszmy do sibie z szacunkiem bo nikt tu nie przyszedł obrazac innych, tylko normalnie dyskutowac.
 

DARK7RIDER

New member
Przepraszam, trochę mnie poniosło, może trochę was prowokuję, ale czasami czytałem wpisy poniektórych osób i normalnie nie widzą świata poza 120, nawet przy skromnym budżecie, co mnie trochę boli, bo na prawdę jest dużo tv 60, które są warte choć odrobinę uwagi.
Jak to było.. wszystko ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne xD

Ważne jest to by dobrać telewizor do swoich wymagań i nie kierować się przy tym danymi, cyferkami, tylko swoimi odczuciami.

Zachęcam do lektury rtings, robią naprawdę porządne recencje, wszystko wyjaśnione.

Jeszcze tak na koniec, nie każda 120 będzie lepsza od 60, są wyjątki z bardzo słabym oprogramowaniem, które praktycznie nic nie daje.

Jeśli jest ktoś zainteresowany recenzją Samsunga 65 ku6000 to proszę pisać, obiecuję, nie będę nic wstawiał na temat 120 vs 60 Hz.
 

Malix7

Member
Oczywiscie ze sa wyjatki, Sam sie zastanawialem nad tym Samsugiem co masz ale nie przekonuje mnie 4k do tv w hd wydaje mi sie ne na full hd to lepuej wypada, mozesz dac znac jak to w twoim odczuciu wyglada.
 

DARK7RIDER

New member
Z odległości bliższej niż metr wszystko wygląda tragicznie, widać dziwne nierówne i postrzępione krawędzie, lecz gdy oddalisz się na ponad 1,5 metra wszsytko staje się bardzo ostre, prawie jak materiał 4k, postarali się z sklaowaniem obrazu z samsunga, wcześniej na philipsie wyglądało to faktycznie dość przeciętnie. Musisz wziąć na poprawkę to, że mam okulary i odległości mogą się różnić, np dla ciebie obraz będzie akceptowalny dopiero z 2m. Idealny przedział dla oglądania kablówki skalowanej na 4k to dla mnie 1,5m-3m, powyżej 3 metrów nie rozróżnisz czy to full hd czy 4k.

Przy materiałach natywnych w 4k możesz siedzieć praktycznie z nosem w ekranie i pikseli nie zobaczysz, to jest ten plus 4k.

Jak dla mnie to 4k fajny dodatek, nawet przy kablówce robi robotę, ale nie był on priorytetem przy wyborze tv, teraz nie miałbym problemu z przesiadką na full hd.

Jak na najtańszy telewizor 65 cali 4k to odczucia mam bardzo dobre, po przesiadce z IPS duże wrażenie zrobiła na mnie czerń, która jest na prawdę czarna. ;)

Oczywiście teoretycznie materiał full hd będzie lepiej wyglądał na tv full hd, na skalowaniu do 4k zawsze coś się traci na jakości, ale jak dla mnie różnica niezauważalna.
 

tvorek

New member
Panowie, w moim przypadku 65 cali jest chyba trochę duży... gdzie dotychczas miałem 42 cale, więc przejście na 55-60 cali to zapewne optimum (ale kto wie, przy przejściu z 42-55 też tak myślałem).

Czy ktoś pokusiłby się (lub ma również wiedzę) o drobne porównanie pomiędzy modelami:

1. 60J6240 / 65J6250 - SLAV7 pisał, iż "mają matryce 100Hz, podświetlenie Direct LED i b.dobrą cenę" - więc w kwestii kontrastu, podświetlenia i czerni powinno być ok.
Czy to są bliźniacze modele (niezależnie od wielkości podobne paramsy), nie znalazłem danych n/t matrycy. Czy wybierając 60" równie dobry jak 65??

2. 58j5200 - Malix7 pisze, iż "ma 60Hz i kosztuję 2,4k" na displayspecifications info, iż***ma niezły Kontrast (dynamiczny), VA, Direct LED, 60 HZ
Czy może konkurować z 60J6240, gdyż jest niejako z serii 5x? ale nie mam danych 60J240 więc nie mam jak porównać?

3. 65ku6000 - Dark7Rider - mocno proponujesz ku6000. Czy którąś***z wersji cal i modelu (występuje ich bardzo dużo, w tym np. 55KU6470 bardziej i dlaczego?
*UE55KU6000 - to PLS ale Direct LED i 60Hz,
*UE60 i 65KU6000 - to VA ale Edge-Led i 60 HZ
Mi proponujesz również 60J6240, czy rzeczywiście widać tą***zdecydowaną różnice na korzyść "J", pomimo, że to starszy model oraz FHD vs nowszy z 4K?

W mojej ocenie zdecydowanie TV ma grać dobrze (czerń, kontrast) i to jest podstawowy wyznacznik. Jeśli przy okazji posiada Smarta na którym wrzucę Streaming/Lan z kompa - to już poezja.
Może ktoś z Was ma i stał przed takowym lub podobnym wyborem? Zapłacić mogę max 6kPLN, ale powinna być to zdecydowana korzyść względem pozostałych propozycji, która jeśli pod względem czerni, kontrastu i podświetlenia mnie zadowoli - to po co przepłacać, jeśli za 3,4 lata kupię***sobie nowy:)




----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Głównie oglądam na wprost (lub niemal, ca 20’ z odległości ok 2,75m) w salonie o średnim natężeniu światła, z przewagą wieczorów i weekendy. Oglądany materiał to głównie TV SAT (80%) oraz streaming z komputera (20%), więc zależy mi na świetnej jakość materiału TVSat z dekodera oraz możliwości streamowania materiału bezpośrednio z komputera po Wifi/Kablu (Repeater) oraz płynnym bez przycinek Youtube (Muzyka).
 

tvorek

New member
pepka

A coś odrobinę mniejszego (55-60)" - jeśli 65 cali okaże się***za duży?
Może w Twojej ocenie któryś z powyżej prezentowanych przez Kolegów z forum wart jest uwagi?
60J6240, 58j5200, 55 65ku6000 czy też ??

Rozważ Sony 65W855c/857c.
Cena 5300-5700 a tv naprawdę godny polecenia.



-------------------------------------------------------------------------------------
Głównie oglądam na wprost (lub niemal, ca 20’ z odległości ok 2,75m) w salonie o średnim natężeniu światła, z przewagą wieczorów i weekendy. Oglądany materiał to głównie TV SAT (80%) oraz streaming z komputera (20%), więc zależy mi na świetnej jakość materiału TVSat z dekodera oraz możliwości streamowania materiału bezpośrednio z komputera po Wifi/Kablu (Repeater) oraz płynnym bez przycinek Youtube (Muzyka).
 

Malix7

Member
Ja mam 58j5200 i zdecydowanie polecam dołożyć do j6240
róznice między 60j6240 i j 6250 to matryce
60j6240 jest na matrycy sharpa
a 65j6250 jest na matrycy chyba AUO

Z tego co wyczytałem to odległośc masz 2,75m to ja bym brał 60j6240 nie warto ponad tysiąc zł dokładać do 65j6250, moim zdaniem ten 65j6250 jest zdecydowanie za drogi w porównaniu do 60j6240
Jak jesteś z Wawy to zapraszam do siebię żeby potestować, mogę ci go sprzedać za 2k :) kupiony na koniec roku.
 
Ostatnia edycja:

tvorek

New member
Niektórzy w internetach piszą, iż 60j6240 (na matrycy Sharpa), że mają słabsze kąty i kontrast względem AUO i Samsunga, ale za to żywsze kolory, ale problemy o problemach z kolorem szczególnie żółtym i zielonym.

Ktoś pisze również, że:
"60j6240, gdzie na przykład matryca jest 50Hz-i przy tej wielkości może szarpać obrazem. " lub

"Taka mała anegdota. Na zapytanie czemu na wystawie stoją i kuszą TV z pełną funkcjonalnością Auto Motion, a z magazynu dostajemy TV z okrojoną funkcją, przedstawiciel Centrum Obsługi Klienta Samsung odpowiedział: prawdopodobnie w sklepie sprawdził Pan inny telewizor, albo model j6200w. W Modelu j6240 dodatkowych opcji Auto Motion nie ma. "

W takim przypadku polować na 60j6200 czy 60j6240, wybór bez różnicy w matrycy?



Ja mam 58j5200 i zdecydowanie polecam dołożyć do j6240
róznice między 60j6240 i j 6250 to matryce
60j6240 jest na matrycy sharpa
a 65j6250 jest na matrycy chyba AUO

Z tego co wyczytałem to odległośc masz 2,75m to ja bym brał 60j6240 nie warto ponad tysiąc zł dokładać do 65j6250, moim zdaniem ten 65j6250 jest zdecydowanie za drogi w porównaniu do 60j6240
Jak jesteś z Wawy to zapraszam do siebię żeby potestować, mogę ci go sprzedać za 2k :) kupiony na koniec roku.
 
Do góry