Android TV - minął ponad rok, co dalej?

Status
Zamknięty.

pepka

Member
Bez reklam
Zawtanawia mnie jak rozwinie się Tizen. Samsung wprowadził system nagradzania deweloperów chcąc przywrócić swój system "do życia" (narazie zegarki i telefony). Z pewnością zajmie to trochę czasu ale możliwe, że koreańczycy chcą pójść w ślady Apple (mieć własny hardware jak i software).
 

Damaranus

New member
Może to jest odpowiedź na to, dlaczego nic się nie dzieje z Android TV. Czytając newsy o nowym systemie developerskim, nie jest powiedziane że dotyczy to tylko TV. A jak dobrze wiemy, smartwatche są mocno promowane, chociaż nie wiem jak z ich popularnością. Na pewno wszelkiego rodzaju opaski fit cieszą się sporym zainteresowaniem.

Samsung w nowych telewizorach ma chociażby : Briefing on TV którego Android nie ma. I to może jest kluczem do rozwiązania zagadki, a więc wdrożenie aplikacji do której użytkownik miałby szybki dostęp w dowolnym momencie korzystania z TV - pogoda, podgląd wiadomości, kursy walut i inne rzeczy, po które dziś sięgamy do tabletu/telefonu, a moglibyśmy jednym gestem wyświetlić na telewizorze mając nadal w tle oglądany film. Owszem, można wejść do menu systemu i wybrać dodatkowe aplikacje, ale to jest podejście archaiczne. Drobna zmiana, która już mocno zmienia podejście do telewizora jako centrum informacji w domu.

Samsung ma tizena już dobre parę lat... ile? 10? Daje mu to pewną przewagę marketingową, kontrolę użytkownika. To tak jak stawiać sklep internetowy na własnym oprogramowaniu a gotowym. Większa swoboda, możliwość personalizacji, szycia na miarę, ale z drugiej strony większe inwestycje w rozwój, łatanie dziur, aktualizacje i dostosowanie. Jednak masz to o co w gotowcu musiałbyś prosić albo na to czekać. Sony i Philips nie mieli dobrych systemów Smart więc dla nich wybór Android TV był w zasadzie udanym pomysłem (zakładam że były też inne alternatywy), który mocno zredukował koszty. Skupili się na tym co robią najlepiej. Sharp już ma to za sobą, a w 2017 kolejne firmy chcą dołączyć do Android TV a więc możemy przypuszczać że Google coś z tym zrobi, pytanie co. Kiedy. Google TV padło... Android TV jako system SMART jest już moim zdaniem stary. Fakt, że gdy przyjrzymy się bliżej smartom, to wszystkie stawiają na jedno i to samo: dostęp do materiałów z sieci i tu każdy z nich spełnia swoją rolę poprawnie. Tylko pytanie czy wszyscy chcą z tych mediów korzystać... szczególnie gdy nie ma jednej czy dwóch platform, a jest ich 10 i każda oferuje co innego. To jest też to co mnie zastanawiało kiedyś, skąd ludzie mają czas na to aby inwestować w 10 dekoderów/kont/kanałów mediów i oglądać to wszystko. Chyba, że chodzi tylko o inwestowanie aby właśnie wybrać z każdego z nich po 1 rzeczy i obejrzeć... tylko czy to się opłaca?
 

zbylek

New member
Smart home to to co powinno nas czekać w najbliższym czasie, szczególnie że temat wraca regularnie przy okazji premier sprzętu, który można w jakikolwiek inny sposób użyć, niż przewiduje to jego przeznaczenie. Nie mniej dla Kowalskiego wydaje się że smart home nie jest stworzony a nawet jeśli to nie kontrolą z Telewizor a bezpośrednio w urządzeniu. Póki co odświeżyli pralki, ale szczoteczki do zębów też [emoji14] To co jednak mi się najbardziej spodobało to nowe urządzenie do pomiaru cukru, genialne wykorzystanie prostego połączenia chya BT aby zapisywać dane i prowadzić dziennik.

Zainstaluję z ciekawości z .apk tego Taskera i zobaczę czy działa. Minus takich instalacji to póki co brak skrótu na pulpicie, ale kto wie, może jak wejdzie 6 (albo kupisz tv androidem 6 - sseria X) to będzie można ręcznie dodawać skróty.

Widzicie, każdy kto pisze że Android to ewolucja Smart TV pisze prawdę - to jest jakiś kierunek ewolucji smart tv, ale jak widać nie jedyny - Samsung właśnie się aktualizuje i nic nie zapowiada się aby Tizen miał zostać zakończony. Ale nadal pytam... ewolucja czyli co? konkretne argumenty podparte doświadczeniem i obserwacją. Nie chcę info z sieci... Android jest ewolucją która zatrzymał się (oczywiście mowa o TV) rok temu. Wyjdzie 6 - ok, ale nadal nie wnosi ona nic przełomowego. Tizen przejdzie sporo zmian i co lepsze... caly czas jest rozwijany.
A jakbys mial teraz wybierac pomiedzy AndroidTv a Tizen to co bys wybral i z jakiego powodu?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 

Damaranus

New member
Szczerze? Nie mam pojęcia. Nie wiem czy robi mi to jakąkolwiek różnicę. Używam jedynie KODI + YouTube, a z tego co wiem na telewizorach Samsung z SmartTV także można instalować KODI co powoduje że reszta nie ma znaczenia. Użytkownik powinien więc sobie jedynie odpowiedzieć: jakich jeszcze potrzebuje aplikacji, ew. gier.

SONY (ale PHILIPS tez i zapewne kilka innych TV) może obsługiwać też pada XBOXONE i PS4 bez adapterów, oraz XBOX360 z adapterem, chyba że mamy wersję USB. Ale niestety, kluczowym aby dobrze pograć będzie posiadać dobre bebechy i tu ma moim W755 granie w Real Racing 3 niestety ale nie jest super płynne, obraz skacze, chociaż i tak nie jest to tragedia na tyle poważna aby stwierdzić że reakcja jest opóźniona. Ujdzie. Oczywiście granie np. w Sky Force 2016 jest fajne, ale nie wiem jak wygląda to z padem X1/PS4 - bo na X360 mam wrażenie że w ogóle nie wykorzystuje się potencjału analoga (w tej konkretnej grze) i sterowanie przypomina trochę to z Amigi.

Kluczowym przy wyborze telewizora z Android TV będzie więc jeszcze jeden parametr, który wydaje mi się że SAMSUNG bierze pod uwagę pod TIZENA a mianowicie parametry procesora i pamięci ram. Jeśli chcemy korzystać z aplikacji do przesyłania obrazu w wysokiej jakości to to będzie kluczowe w przyszłości, a więc bez minimum 4 rdzeni i 2GB pamięci nie podchodź. ale to jest parametr który ma znaczenie jedynie jeśli chcemy odpalać naprawdę wymagające gry, bo na 20 jakie instalowałem w W755, 3/4 działała znakomicie a 1/4 miał delikatne przycięcia.

Wybierając system sprawdziłbym jakie bebechy ma mój telewizor: procesor, układ graficzny i pamięć ram oraz czy dostępne w smart TV aplikacje wyczerpują moje potrzeby. Jeśli tak, wybieram cokolwiek, jeśli jednak są aplikacje których nie ma Samsung (lub inna marka) to wybieram Android TV. I nie ma że tracę/zyskuję... po prostu zmieniam system.

Ja ogólnie co bym złego o Samsungu nie przeczytał, to uważam że i tak ten sprzęt (czy to TV, telefony, tablety czy cokolwiek) jest najlepszym połączeniem innowacyjności z wyglądem i efektem końcowym. Ilu bym nie miał w ręku telefonów (a szukałem 2 w ostanim czasie) to i tak na końcu wracałem do Samsunga, który oczywiście miał jakąś wadę np. mały ekran albo duży z nieproporcjonalnie większą ceną). I to samo jest z telewizorami, dla kogoś kogo interesuje konkretny parametr - może on sobie pozwolić kupować CO CHCE i łączyć to z CZYM CHCE aby osiągnąć cel... ale dla 80% użytkowników, liczy się całokształt (tak myślę) i tu Samsung po prostu wygrywa.

Co do Androida - póki co seria X od SONY dostanie wersję 6. Jeśli 6 pojawi się na pozostałych modelach, uważam że Android ma przewagę aplikacji nad TIZENEM, ale obydwaj idą łeb w łeb i niczego nie brakuje żadnemu z nich. Będę jednak na ten temat przygotowywał osobny wpis i chętnie poobserwuję rynek w najbliższym czasie.
 

zbylek

New member
Zainstaluję z ciekawości z .apk tego Taskera i zobaczę czy działa. Minus takich instalacji to póki co brak skrótu na pulpicie, ale kto wie, może jak wejdzie 6 (albo kupisz tv androidem 6 - sseria X) to będzie można ręcznie dodawać skróty.

Bede wdzieczy jakbys mogl dac znac czy udalo ci sie cos wskórac z tym tasker'em i czy wspiera on androidtv.

Bedzie dla mnie jeden z kluczowych punktow do podjecia decyzji o kupnie AndroidTV.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 

bluray

Banned
Czy ktoś rozszerzył do 64GB pamięć operacyjną systemu ANDROID ?
I czy to coś zmienia ?

Czy jest jakaś aplikacja capturująca ekran ?
To by było fajne.
 

Damaranus

New member
Yyyy czy mi się zdaje czy SONY tego nie obsługuje? Chyba Philips miał możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej telewizora, SONY nie. Wysłałem pytanie do supportu ale wątpię aby coś się zmieniło w tym temacie. @bluray a możesz napisać coś więcej w tym temacie, bo może ja czegoś nie wiem.
 

bluray

Banned
Po podłączeniu ex HDD system powiększa pamięć do 64GB kosztem pojemności HDD. Nie spotkałem się z takim zastosowaniem. To jest w manualu. Opcja powiększenia poprzez podłączenie USB.


Dysk twardy USB pozwala rozbudować pamięć

telewizora i przechowywać więcej aplikacji. Telewizor

będzie próbował zapisać nowe aplikacje na dysku

twardym USB, a później w pamięci wewnętrznej.

Niektórych aplikacji nie można zapisać na dysku

twardym USB.


49
 
Ostatnia edycja:

jasssu

New member
Aby dyskusja była wartościowa, @jasssu "a zwłaszcza SmartTV zyskały na przestawieniu się z wewnętrznych smartów na Andka" czyli co zyskały? Bo w mojej ocenie zyskały dostęp do Google Marketu. Ale ja pytam o praktykę, bo fajnie się o tym pisze, ale nie widzę aby ktoś jakoś mocno z tego korzystał. Sam po sobie widzę, jak korzystam. YouTube i Kodi (poza Kodi wszystko inne mam w typowym SmartTV). Więc pytanie rzmi co Twoim zdaniem zyskały? Nie pisz mi o tym co znajdę w Google bo znam to na pamięć, zresztą rok temu sam toczyłem dyskusje dot. przewagi Androida nad Smart TV i nadal uważam że ma przewagę, ale po roku nic w tym systemie się nie zmieniło.

Aplikacje i dostęp do usług - to jest funkcja smartTV. Pamiętam liche początki tej usługi - brak stabilnych apek, skromność usług, właściwie YT to jedyna aplikacja multiplatformowa w 2013 r. Wydawcom też się poprawiło - im więcej Androidów na TV tym taniej upowszechnić aplikacje. Jeśli ktoś korzysta z VOD na komputerze z przyjemnością przechodzi na telewizor. Samo VOD nie jest jeszcze popularne, bo za dobre trzeba zapłacić. Użytkownicy mając darmową telewizję do wyboru i płatne VOD nadal chętniej sięgają po to co za darmo. Ja tak to widzę. :)
 

Damaranus

New member
No tak, ale napisałeś że przejście na Andka... a tu piszesz w ogóle o rozwoju SMART TV. Stąd moje pytanie. Nie da się ukryć że SMART TV przeszły sporą przemianę, czytaj: pojawiło się wiele nowych aplikacji :p

@bluray ale nadal nie rozumiem w czym problem? Podłącz dysk a dokładnie pamięć zewnętrzną, np. pendrive i postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. To jest cytat z instrukcji Philipsa, a Philips takie coś oferuje od początku Android TV.
 

pewu

New member
Co do Androida - póki co seria X od SONY dostanie wersję 6. Jeśli 6 pojawi się na pozostałych modelach, uważam że Android ma przewagę aplikacji nad TIZENEM, ale obydwaj idą łeb w łeb i niczego nie brakuje żadnemu z nich. Będę jednak na ten temat przygotowywał osobny wpis i chętnie poobserwuję rynek w najbliższym czasie.

I znowu mityczny upgrade Androida do wersji 6, który ma być rozwiązaniem na wszystko... Czytam forum od kilku dni dość intensywniej, i widzę ten argument w wielu wątkach się przewija od dłuższego czasu. To takie usprawiedliwianie swojego zakupu, bo "na pewno" będzie lepiej już za momencik... :) Ja powiem tak, jak nie zobaczę, to nie uwierzę.

Co do Android TV w 2016 i U4K, czy może ktoś mi odpowiedzieć w jakiej rozdzielczości on działa (SONY głównie)? Można np. wejść do opcji w KODI i sprawdzić ustawienia. W telewizorach FullHD jakieś 2 lata temu (philips jakiś) Android działał w 720p, co powodowało totalny kwas jeśli chodzi o jakość czegokolwiek na ekranie (KODI/YT w 720p -> film FullHD descalowany do 720p na wyświetlaczu FullHD :) ), z płynnością nie miało to nic wspólnego, a najgorsze było to, że menu telewizora bazowało na tym schemacie i moim zdaniem nie dało się tego używać. Jak to jest teraz w nowych TV SONY?
 

Marta84

New member
Pamietajcie, że wyższa wersja Androida to zawsze wyzsze wymagania sprzetowe.
To nie działa tak, że po przejsciu z 5 na 6 wszystko bedzie szybciej i sprawniej działać, bo 6 była pisana na szybsze sprzęty niz to co producenci TV dawali w 2015 i 2016r.
 

masaj007

New member
pewu z tego co czytałem KODi działa w 1080p. Nie jest przygotowany jeszcze pod 4K.
Jednak odtwarzanie filmu jest możliwe w 4K ale mój TV tego nie uciągnie
 

pewu

New member
W końcu znalazłem temat na forum ang, w którym temat Android, Kodi i rozdzielczości jest poruszony i opisany, może komuś się przyda to info:
KODI on Sony Bravia Smart TVs (2016) based on Android TV
Reasumując.
Android chodzi w 1080p, i tak samo GUI w Kodi, więc w teorii do materiałów w 1080p powinno być ok.
Odtwarzanie w Kodi filmow w UHD mija sie z celem.
Są też niestety problemy z dźwiekiem i poprawnym jego przesyłaniu / dekodowaniu.

A tutaj info o Androidzie 6:
Android TV 6.0 (Marshmallow) has started rolling out to Sony 2015 & 2016 TVs

Aktualnie moje zainteresowanie wzbudził model SONY KD55XD9305 (VA + Android), jednak w tej cenie trochę te "problemy" androidowe mnie odstraszają. Jeśli i tak będę musiał kupić jakiś zewnętrzny "box" (prawdziwe uhd + obsługa wszystkich formatów dźwięku), to cały ten android w TV przestaje być zaletą, i mógłbym wtedy pomśleć o PANASONIC TX-58DX750E, który jest tańszy o tysiąc złotych... ehhh.... :)

I jeszcze tutaj:
https://docs.google.com/document/d/1Oc4jKpjPKd-IwU_GLLIhg7vTDztfvEKgAHGjLzkXY-4/pub#h.fxw7s4fm9fdv
Fajnie opisane limitacje związane z HW, jeśli chodzi o KODI i możliwości dekodowania Video i Audio.
 
Ostatnia edycja:

Damaranus

New member
Drodzy użytkownicy, w związku z tym że z niecierpliwością wielu z Was czeka na Androida 6 na swoich telewizorach (ja też chociaż nic nie zapowiada tego że W755 otrzyma go tak prędko o ile w ogóle otrzyma) to znalazłem jednak trochę czasu aby nieco rozwinąć temat samego Androida i jego możliwości.

W ostatnim czasie testuję kilkadziesiąt aplikacji, zarówno z Google Marketu telewizora jak i tych z poza (pliki .apk) starając się znaleźć pretekst aby pochwalić się Wam moimi spostrzeżeniami. Wyszedłem z prostego założenia, że mój telewizor mnie nudzi i jest bezużyteczny (pomińmy kwestie oglądania filmów z KODI i katowania dekodera UPC).

Znalazłem więc pierwszy temat: jaki budzik zainstalować na telewizorze, aby zwiększyć jego użyteczność? To pierwszy problem, prosty do rozwiązania i nie wymagający wiedzy. Rozwiązanie znajdziemy w markecie Google dla naszego TV.

Materiał dostępny jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=o8y9Bs3EMm4

I kolejny problem: jak zmienić wygaszacz ekranu i zwiększyć jego użyteczność? Znalezienie rozwiązania wcale nie było takie proste, dlatego, że Google Market dla TV nie oferuje zbyt wielu możliwości i chociaż zainstalowałem ponad 20 aplikacji, to tylko 5 z nich znalazło się w ustawieniach Wygaszacza ekranu. Kolejną, ostatnią, musiałem instalować z pliku .apk.

Szukałem aplikacji która nie tyle pozwoli mi spersonalizować wygaszacz (no tak, pragnę oglądać twarze moich znajomych pobrane z Facebooka) co znaleźć aplikację, która zamieni mój bezczynny telewizor w przydatne narzędzie - Wiadomości i pogoda od Google :D

Materiał dostępny tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=1XYKrhos7CU

I trzeci temat, w tracie przygotowania: jak uruchomić budzik, aby budził nas własną muzyką lub nagraniem z YouTube. Od razu odpowiadam: nie ma takiej aplikacji w Markecie Google dla TV - tylko i wyłącznie instalacja z .apk. Materiał zapewne pojawi się jeszcze dziś.

Jeśli nie macie czasu na takie zabawy a szukacie jakiś rozwiązań, dajcie znać. Sprawdzę i podeślę info. Póki mam urlop.
 

Cavallino

Banned
Ja z tego co teraz obserwuję Android na Philipsie chodzi o niebo lepiej niż miało to miejsce na początku. Praktycznie nie ma z nim problemów.

Daruj sobie tą reklamę.
Z problemami (na telewizorach sprzed roku) z Android TV nie zmieniło się NIC.
Skutek jest taki, że oddałem do sklepu dwa Philipsy i kupiłem LG z Web OS 3.0.
I dopiero teraz jest święty spokój.
A forum LG jest tak z 30 razy mniej ruchliwe niż forum Philipsa - właśnie z powodu braku problemów z systemem.
 

Damaranus

New member
Wrzucam trzeci materiał: Film z YouTube jako budzik w telewizorze - najlepszy budzik na Androida?

W tym materiale wskazuję 5 aplikacji które testowałem, a które umożliwiają uruchomienie YouTube jako budzika, także w telewizorze. Wszystkie aplikacje niestety musimy instalować z .apk. Zapraszam do obejrzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=7bQhlmXw2OY


@Cavallino jeśli piszesz o problemach, napisz coś więcej, co dokładnie się działo, albo podaj link do wątku. Korzystam z Android TV w SONY od roku, testuję dużo aplikacji chociaż na co dzień używam telewizora głównie pod UPC i KODI oraz konsolę. Nie jestem maniakiem, ale nie lubię badziewia, o ile rok temu widziałem kilka bolączek systemu, to dawno nic mi się w systemie nie zresetowało czy zawiesiło. Więc pytanie co jest? Bo na temat Androida w Philipsie a Sony widzę bardzo różne, czasami bardzo różnie skrajne opinie.

Po moich obserwacjach, o czym pisałem nie raz w kilku wątkach, Android TV i Tizen Samsunga to najlepsze systemy, natomiast wszystko co je różni, jest zarazem ich wadami jak i zaletami. Ktoś się mnie pytał, czego ja właściwie oczekuję po androidzie i słusznie zwrócił uwagę że nie wiem... dlaczego? Bo tak jak Google nie rozpieściło nas AndroidTV (w TV) tak samo Tizen nie oferuje nic ponadto. Ale to android ma dostęp do marketu aplikacji. Oczywiście nie porównuję tu Android TV z boxa do tego co jest w telewizorze.

Poczekajmy na Androida 6, na pewno trochę się zmieni, ale stawiam że ten rok będzie należał do Samsunga i szczerze, nie dziwię się.
 
Status
Zamknięty.
Do góry