Panasonic/Toshiba 40-42"

miacho

New member
Witam!
Mój pierwszy wpis na forum i od razu zawracam Wam głowę, ale mam problem, którego sam nie rozwiążę...
Dzięki Waszemu forum byłem już właściwie zdecydowany na Panasonic'a TX-40AS640 i nawet zamówiłem go w jednym ze sklepów internetowych (próbowałem kupić w stacjonarnym, ale w żadnym nie znalazłem egzemplarza, który by całego swego żywota nie spędził na wystawie, pokazując materiały reklamowe), ale okazało się, że jednak nie mają. Zaproponowali mi za to Philipsa 40PUS6809 w niezłej cenie, więc wybrałem się zobaczyć co ma ten TV do zaoferowania (4K i inne cuda). Porównanie z ww. 40AS640 zdecydowanie na korzyść Panasonica (skalowanie SD w Philipsie jest moim zdaniem bardzo słabe). Ofertę odrzuciłem, ale obok wisiała Toshiba 40L5435DG, która zaskoczyła mnie lepszą od Panasonica (w mojej ocenie) ostrością obrazu z telewizji naziemnej, zarówno na sygnale HD jak i SD. Za to kolory lepsze miał 40AS640.

No i tu właśnie jest problem - w cenie do 2000-2500 zł chciałbym kupić 40-42" telewizor, który będzie miał ostrość Toshiby i kolory Panasonica (a może trafiłem na bardzo dobry egzemplarz 40L5435 i słaby 40AS640?). Czy ktoś z Was może potwierdzić moje obserwacje?

Proszę Was o wskazówki, na jakie jeszcze modele powinienem zwrócić uwagę.
Poniżej zamieszczam standardową listę "wymagań".

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

1.Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 5x6 m
2.Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2,5-3m
3.Ile osób zasiada przed telewizorem ? 1-4
4.Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu ? Na wprost (90%), bokiem (10%)
5.Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Stać
6.Jak słońce świeci w pokoju ? Z lewej strony (w oknie żaluzje)
7.Jaki masz obecnie telewizor ? Samsung LE32C650 (niezły TV moim zdaniem, ale na dniach anektuje go teściowa)
8.Co chcemy aby telewizor posiadał? Żona życzy sobie Wi-Fi
9. Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora? Cyfrowy Polsat, DVD, internet
10.Jakie urządzenia? Dekoder HD5000, DVD Onkyo DV-SP502E
11.Ile godzin dziennie ma pracować telewizor ? 4-6
12.Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? Matową, ale nie będę za nią umierał
13.Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? Informacje (40%) oraz filmy i seriale (40%), sport i in. 20%. Za chwilę dojdą bajki kosztem informacji :)
14.Czy zamierzasz serfować po internecie ? Żona zamierza
15.Czy zamierzasz grać w gry - jeśli tak to ile % dziennie? Nie
16.Preferencje co do marki ? Panasonic, Toshiba
17.Preferencje co do wielkości? Szerokość maksymalnie ok. 100 cm (nie chcemy/zmieścimy większego niż 42")
18.Co Cię denerwuje w telewizorach ? Słabe skalowanie, kiepski obraz "w ruchu" (np. piłka nożna), powolne działanie
19.Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? Wieczorami
20.Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 2500 zł
21.Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Może mieć, nie musi
 

slepy80

New member
Przy tym budżecie radziłbym dorwać Toshibę ale 42L7453, ostrością, kolorystyką i głośnikami sporo wyższa półka jakościowa. Niższego modelu 40L5 nie polecam, mimo przyzwoitej ostrości brakuje mu sensownej płynności i sporo gorzej wypada jeśli chodzi o multimedia. jako alternatywę do panasonica 40AS640 rozważ samsunga 40H6400, bardzo porównywalne modele.
 

miacho

New member
Dzięki slepy80!
Szczególnie za uwagę odnośnie 40L5.
Nad 42L7453 się zastanawiałem, ale do tej pory nigdzie jej nie widziałem. Czytałem też, że ten model wymaga kalibracji...
Chyba jednak będę musiał wybrać się na Targówek :/

Co do Samsunga - na początku nastawiałem się właśnie na TV tego producenta, ale... oglądałem go w MM (chociaż nie mam 100% pewności, że był to dokładnie ten model) i wydał mi się trochę zbyt cukierkowy, nawet na najbardziej stonowanych ustawieniach. Dodatkowo Panasonic był "bardziej precyzyjny" - być może lepsze (moim zdaniem) kolory sprawiły, że wydawał się "ostrzejszy" (trudno mi znaleźć odpowiednie słowo, a nie chodzi o różnicę w ostrości jaką zaobserwowałem w parze Panasonic/Toshiba). Dodatkowo żonie nie spodobał się design, więc tę opcję odrzuciliśmy.

Raz jeszcze dziękuję za radę!
 

slepy80

New member
Tak na prawdę każdy tv trzeba kalibrować, żeby uzyskać prawdziwie naturalny obraz, ale zawsze wybór ustawienia "film" i pokrewne trochę ratuje sytuację. 42L7 na sklepie będzie w ogóle cukierkowata z racji wysokiej jasności i innego podświetlenia matrycy, ale kinowe ustawienia nie wypalają oczu. Najtańsze modele 4k nie polecam z racji 50Hz matryc. Te które polecałem mają matryce 100Hz.
 

miacho

New member
@slepy80
Zatem postaram się "zmusić" obsługę do udostępnienia pilota :)
W S mają (podobno) tę Toshibę w Złotych Szałasach - wpadnę tam dzisiaj po pracy.

@kiki
Wymagałoby to przeorganizowania przestrzeni, ale teoretycznie jest taka możliwość. Trzeba też przekonać żonę, że warto :)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Jak zobaczy swoje ulubione serial w jakości HD na 50" - to zaręczam, że warto.
Obraz będzie czysty, wyraźny im klarowny.
Panasonic 50 AS650 będzie super rozwiązaniem.
Masz specjalna cenę tylko musisz być niebieski.
 
Do góry