Indeks modeli TV ~3k zł (& drozsze) - 1 maj 2018 [informacje, matryce, porównania]

Spaik

New member
Indeks modeli TV ~3k zł (& drozsze do 5K) - 1 maj 2018 [informacje, matryce, porównania]

Miałem pisać o poradę dla kogoś znajomego w wyborze do 3K, i przekątna 46, ale ostatecznie sam popełniłem indeks polecanych modeli w tej cenie, głównie na podstawie znalezionych na forum informacji.

Philips 55PUS6561 (IPS, 120 Hz, Amblilight, czesto polecany za stosunek ceny do rozmiaru + matryca. Doczytać, lub dopilnować czy nie ma problemów z szarą czernią, ktoś np. się skarżył że na Samsungu z 2015 UE55H6410 miał lepszą czern, kolory, konkrast. "Mam wrazenie, ze Netflix lepiej chodzil...")
55pus7303 (VA, 60 Hz, Amblilight)
49pus7502 (IPS, 120 Hz, Amblilight)
(jest u nas recenzja, ponoć głębsza czerń niż 6561)
Ciut droższy, szybszy procesor i Android, niż w serii 6, gdzie nie był aż na tyle sprawny, i do tego możliwe że lepiej skaluje do 4K. Ale sporo się wadliwych trafia. Bywa że trzeba użerać się z serwisami (albo rękojmia). (w 2014 Philipsa przejęła TP Vision...)
Panasonic TX-50EX7000E (60 Hz, VA, ktoś porównujący go z 7502, stwierdził że jest tylko poprawny)
Panasonic TX-50EX703E (właściwie model j.w. + tuner sat.)
Samsung 49MU7002 (VA, 60 Hz, troszkę gorsza czerń od Panasa, ale bardzo naturalne kolory po kalibracji, powinien dźwigać HDR na YT - Tizen)
(jest polska recenzja)
58MU6122/6192 - jeśli ktoś potrzebuje w tej cenie wyższej przekątnej - starsza seria
Warto zwrócić uwagę czy Samsung na tle konkurencji nie ma zbyt nienaturalnych kolorów.
Sony KD-55XE7096B (50 Hz) (Sony z lepszą matrycą 120Hz to model serii 85 - droższy).


VA - najlepsza czerń, ale kolory po bokach bledną (jak ktoś nie patrzy na wprost)
IPS - słabsza czerń, lepsze kąty (o ile światło nie odbija się od okna, i matryca nie jest wtedy błyszcząca zamiast matowa).
Amblilight - zwłaszcza w ciemnościach, sprawia wrażenie powiększania obrazu, czy upiększania kolorów, dobry dodatek do IPS pozwalający maskować pewne braki względem VA. Rozbija się też o to by dany model miał to podświetlenie z trzech stron dla najlepszego efektu.

Droższe modele:

Za 500+ ciekawy jest ponoć:
Sony KD-49XE8005BAEP
Ale to już coraz bliżej najtańszych OLED od LG. W tej chwili mają na to monopol.
Ew. dalej np. TCL X2

Warto też spojrzeć na recenzje 49PUS8303 który niedługo ma się pojawić. Jest lepszy pod kilkoma względami od 7502. O ile cena będzie przystępna.

Za 3700 zł często przewija się:
55MU7002 (VA, 120Hz)

Ciekawy jest też za 3800 zł:
Panasonic 58dxm710
Drożej, ale mniejsze niż 55 jak ktoś musi, fajny:
Sony 49XE9005

i za 4K
Sony 55XD8505 (120Hz, IPS)
Jest jeszcze model 49XD8505 który ma matrycę 60Hz.

Samsung 49MU8002 (są większe matryce powyżej 4K zł)

Panasonic TX-50DX780E

Zakrzywiony OLED FHD:
LG 55g910 (mało dostępny)
55EG910V

Lub zwykły OLED FHD za 4600 zł:
LG oled55eg9a7v / 55EG9A7V (u Kikiego 3900 swego czasu dla niebieskich, lub np. M.Markt).
Ciekawe też co będzie z cenami na mundial, albo po.

Na dobrą sprawę w cenie 5K zł nie wiem realnie czy jest sens polecania czegoś innego niż OLED, skoro jest już w tej cenie.
Chciałbym to pozostawić do dyskusji.

Z drugiej strony da się rozumieć obawy niektórych o trwałość OLEDów.
W cenie 4K zł można zachowawczo znaleźć jakiegoś QLEDa np.
qn49q6famfxza, choć za granicą.
Ew. jest u nas ciut droższy:
u55x9006

Ew. jest jeszcze np. Panasonic 58EX780E

Od 6k jest dostępny OLED 4K
LG 55B7
Ze wszystkich 4K prawdopodobnie najlepszy obraz w telewizji. Cztery składowe pikseli OLEDa pozwalają na lepsze skalowanie.

Ciekawostka - TCL 55S709 za 2200 zł u kikiego. Ponoć nie smuży nawet w sporcie.

Jak coś z modeli przeoczyłem, lub przeinaczyłem, proszę pisać.
To samo tyczy wszelkich kwestii polemicznych i technicznych.

Fajnie by było gdyby pojawiały się tu jakieś nowe wypowiedzi i rekomendacje, lub nawet moderacja informacji technicznych w tym poście, obok modeli, w poprzedzającym czasie.
W temacie przyda sie każda pomoc.

@down poprawione, dzięki
 
Ostatnia edycja:

krzychooo

New member
Parę błędów popełniłeś:
Sony z lepszą matrycą 120Hz to model serii 85, ten który podałeś to model z matrycą 60Hz czyli bardziej porównywalny do serii 7005 niźli do 85
Oled LG 55g910 to model z 2016 roku, już niedostępny w sprzedaży, u kikiego jakieś resztki faktycznie ostatnio jeszcze były
Oled Lg 55EG9A7V to jest model, podobnie jak powyższy, z matrycą FullHD, nie 4k.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Wszystko zależy kto jakie ma potrzeby.
Więc opisanie ich dokładnie daje duże szanse najlepszego wyboru .
 

Spaik

New member
Tak poza OLED, zastanawiałem się w ogóle nad sensem 4K gdy ktoś będzie oglądać tylko TV i coś głównie w FHD. Raz na jakimś tańszym Samsungu z 2016 lub 17 widziałem jak to wygląda w TV, i byłem bardzo zniesmaczony. Jak uważacie obecnie skalowanie wygląda w modelach teraźniejszych do 3K, i czy seria 7 Philipsa z ich nowym procesorem w tym względzie wygrywa?

Zasadniczo z tego co wiem, z uwagi na konstrukcję OLED, np. lepiej skalują obraz z FHD do 4K, ale jak to wygląda w obecnych LCD?

A może w tym budżecie są jakieś dobre TV FHD które będą lepiej wyglądać na materiale FHD, aniżeli TV 4K?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie ma takiej opcji.
Naprawdę wystarczy Ci w zupełności TCL 55S7006.
Ma bardzo dobre skalowanie , a procesor spokojnie się wyrabia z obróbką cyfrową sygnału.
 

Spaik

New member
Czyżbym powiedział coś o czym się nie mówi tu głośno żeby telewizorki się dobrze sprzedawały, że np. mój starszy TV FHD IPS (pomijając markę, bo gadają że i tak sprzedajesz najchętniej je i TCL) zwłaszcza na materiale SD (90% na multipleksie) na modelu Samsunga z 2016/15 wyglądał, hiperbolizując, jak wyciągnięty psu z gardła. Film w FHD w dobrej jakości z x264 też wyglądał za mało ostro w porównaniu z moim, na którym nawet dało się spokojnie oglądać 720p. A tamten nadawał się głównie do oglądania 4K.
Dlatego pytałem czy cokolwiek się w tej kwestii zmieniło od tamtej pory, i czy któraś marka w kwestii skalowania przoduje, tudzież seria danej marki.

Może jednak znajdą się dzisiaj jakieś modele FHD godne polecenia, i niech sobie każdy sam zobaczy.

Gdyby to zależało odemnie, to poniżej OLED bym nie schodził.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Pokaż proszę jakiekolwiek złe opinie na temat Hitachi, oprócz debilnego wpisu tego co nie widział a wie ???
 

Spaik

New member
Że nie sądzę żeby był lepszy od konkurencji, a w tym momencie to akurat jego masz na stanie, a nie coś lepszego.
A ja zapytałem ogólnie.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Nie sądzisz bo widziałeś i wiesz , czy się tylko domyślasz ?
Na stanie mamy wszystkie opisane modele .

Jaki model 55 fullHd Ty masz wybrany ?
 

Spaik

New member
Nie odwracaj kota ogonem.
To ja pytałem o polecane modele FHD, a nie Ty.
I Twój wybór definitywnie nie był był najlepszy w budżecie.
Z jakiś powodów nie jesteś zbyt wylewny na ten temat.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Modele fullhd są teraz prawie z wykopalisk.
Żadna firma nie produkuje dobrych a tylko entry level.
Twoja kasa i Twój wybór.

W dużych przekątnych musisz szukać ze starych , my takich nie mamy.
 

Spaik

New member
W tej chwili może lepszych nie produkują. To jest niewykluczone. Niemniej nadal skłaniałbym się ku tezie że brak rozciągania obrazu z FHD do 4K jest to w stanie zrekompensować. Do tego może gdzieś po sklepach zalegają starsze modele.

Qrcze. Nie mogę edytować pierwszego posta.
Ciekawe czemu.

Ostatnio jakieś promo widziałem, 4K VA 50Hz 3200 zł
55PUS7303/12
Choć kto wie czy nie lepszą nadal seria 6 i IPS 100Hz.

Ew. drożej VA 100Hz Samsung mu7002
 
Ostatnia edycja:

Bartezzo1987

New member
W tej chwili może lepszych nie produkują. To jest niewykluczone. Niemniej nadal skłaniałbym się ku tezie że brak rozciągania obrazu z FHD do 4K jest to w stanie zrekompensować. Do tego może gdzieś po sklepach zalegają starsze modele.

Qrcze. Nie mogę edytować pierwszego posta.
Ciekawe czemu.

Ostatnio jakieś promo widziałem, 4K VA 50Hz 3200 zł
55PUS7303/12
Choć kto wie czy nie lepszą nadal seria 6 i IPS 100Hz.

Ew. drożej VA 100Hz Samsung mu7002

Żadnej ameryki nie odkryłeś, obraz wyświetlany w natywnej rozdzielczości praktycznie zawsze będzie wyglądał lepiej od przeskalowanego*. Filmów i seriali w 4k jest już multum i 1080p jakościowo to archaizm w porównaniu do 4k.

*Jest jeszcze coś takiego jak zgęszczenie pixeli.
1080p na ekranie 55" full hd z odległości ~2m wygląda jak kupa
To samo 1080p przeskalowane do 4k na ekranie 55" 4k z ~2m wygląda dobrze
 

Spaik

New member
Zagęszczenie pikseli. Bardzo ważna sprawa! Choć czym dalej, tym mniej to widać. Dzięki za spostrzeżenie.

Sam osobiście jednak nie czuję parcia na 4K, a odbiornik którego miałem szukać miał być w mniejszej przekątnej i służyć głównie do DVB-T, także tutaj pomijając dostępność modeli, wybór byłby raczej prosty.
Chyba że duża przekatna, to może faktycznie wtedy 4K ma prawo być blepszym rozwiązaniem. Bardzo ciekawe spostrzeżenie.

Choć z 2m 46" FHD jeszcze dobrze wygląda, i lepiej jak wspomniany Samsung w 4K na tym samym materiale FHD, tak z bliska już nie. Ale podejrzewam ze 49" by jeszcze nie było złe FHD, bo TV to nie monitor.

Swoją drogą ciekaw jestem czy OLED FHD 55" ma podobne problemy z ok. 2m. Za 4700 da się znaleźć.
 
Ostatnia edycja:

Spaik

New member
Sam pisałem. Już zapomniałem ;p

49" FHD z 2m vs 46", w porządku to jeszcze wygląda?

A OLED 55" dzięki dodatkowym częściom składowym pikseli jeszcze w FHD są się oglądać z 2m?
 
Do góry