ustawienie REL T5

tomjab

New member
Witam
właśnie ustawiam Rel'a (z podziękowaniem dla Blackninja) z QQ5000 i z Onkyo tx-sr578.
kilka pytań: czy po podłączeniu kabla wysokopoziomowego, a nastepnie kabla niskopoziomowego 1/LFE sub pracuje głośniej, masywniej (po włączeniu muzyki/flac)? myślałem że wyjście pre out subwoofer aktywne jest przy dźwięku 5.1, 2.1
jak ustawić odcięcie na subie? jak ustawić kolumny - zostawić LARGE - czy też ustawić odcięcie?
czy może najpierw użyć autokalibracji amplitunera?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak dopiłeś suba to musisz przeprowadzić kalibrację. Ja tak zrobiłem Do kalibracji podłączyłem tylko LFE. Potem podłączyłem też wysokopoziomowo.
 

tomjab

New member
dobra doczytam, i zrobię też kalibrację. Paweł patrzyłeś czy podczas słuchania muzyki 2.0 po odłączeniu samego kabla LFE sub pracuje spokojniej i ciszej?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Raczej odwrotnie. Pamiętaj że masz osobną regulację głośności z tyłu suba do LFE i wysokopoziomowego. Przy muzyce lepiej gra przy podłączeniu wysokopoziomowym.
 

tomjab

New member
no właśnie ustawienia głośności zrobiłem dla obydwu wejść tak samo i słuchając muzyki odłączyłem sam kabel LFE i zrobiło się ciszej i bez takiego uderzenia, po podłączeniu znowu grało mocno. zobaczę jak będzie po kalibracji. zrobię kalibrację tak jak Ty pisałeś na samym kablu LFE
 

tomjab

New member
Paweł, jak masz ustawione fronty? large, czy obcinałeś na jakiejś częstotliwości? i jak masz ustawionego swojego suba, odcięcie i volume? pytam z ciekawości. bo ja ustawiłem fronty na large, sub - odcięcie tak mniej więcej na 60-70hz, a volume na godz.11 (nisko i wysokopoziomowe). ampli poobcinał mi tak: fronty - 40hz(zmieniłem na large), central - 80hz, surrandy - 70hz, sub - -8db , a odległość suba ampli podał za dużą i trochę zmniejszyłem. Poza tym Rel T5 miodzio. Polecam wszystkim do 20m2. Tam zmienił charakterystykę mojego zestawu, że sam byłem w szoku. W muzie szybki, dokładny i nisko schodzący, a w kinie też potrafi łupnąć. Umiejscowiłem go w rogu, ale nie w lini frontów tylko naprzeciwko. Nic nie stracił na brzmieniu i cały pokój wypełniony jest niskimi dźwiękami. Na początku żona bręczała że nic nie słyszy i nie ma różnicy w dźwięku jak przed kupnem Rel'a. Zapodałem jej jakąś muzę i po chwili wyłączyłem suba. Zrobiła tylko wielkie oczy. Pozdrawiam posiadaczy i zachęcam niezdecydowanych(do niedawna ja do nich należałem)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Bo wszystkie RELe to fajne chlopaki :D

http://www.hdtv.com.pl/forum/amplitunery-av/93984-kalibracja-kina-domowego-dyskusja.html

Tu jest arcyciekawy wątek nt ustawień suba i nie tylko. Masa wiedzy i czasu by to ogarnąć, ale podsumowując. Jeśli chcemy mieć tak jak Pan Bóg przykazał:

- połączenie suba jednym monokablem pod gniazdo LFE
- ustawic suba w miejscu odsłuchu, puścić basowe kawałki i na leżąco przemieszac się po całym pomieszczeniu, by znaleźć najlepszy naszym zdaniem bas. Wtedy w to miejsce wstawiamy suba.
- Sprawdzic przy jakiej fazie sub gra bardziej głośno i mięsiście (0 lub 180 stopni)
- przed kalibracją dajemy crossover w subie na max (tak na wszelki wypadek) oraz volume na 10-12 godzine (metodą prób i błedów. Po kalibracji sub nie powinien być mocno ścięty przez Audyssey, np. -6, czy -12 dB, najlepiej w okolicach 0dB)
- potem kalibracja i zmiany:
- wszystkie kolumny na small, nawet jesli mamy kolubryny
- odcinamy je na 80Hz (crossover)
- Dla basu dajemy LFE, zamiast LFE + Main
- LPF sztywno na 120HZ
- MultiEQ: Audyssey
- DynamicEQ: ON
- Dynamic Volume: Off (no chyba, ze przy głośnym seansie wieczornym spią inni domownicy)
 

tomjab

New member
tylko, że Rel zaleca fronty na large, podłączenie przede wszystkim wysokopoziomowe (dołącza specjalny kabel) i później jeśli sub używany do kina to równocześnie podłączenie niskopoziomowe 1/LFE.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Bo suby te docelowo dedykowane są do systemów stereo, a KD rządzi się innymi prawami:) Ponoć nawet duże kolumny, potrafiące przenieść niskie Hz nie powinno się ustawiać jako Large a Small. Sam testowałem różne ustawienia, i najlepiej w kinie jak dolnym pasmem zajmował się sub, a nie kolumny. Są różne opinie na ten temat i każdy ustawia jak komu pasuje. Wyrażam jedynie swoje zdanie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

tomjab

New member
Właśnie ten unikalny sposób podłączania suba ma też zastosowanie również w kinie. podłączenie niskopoziomowe 1/LFE przenosi pasmo dedykowane tylko dla suba, a podłączenie wysokopoziomowe (zalecane przez Rel) i kolumny ustawione na large umożliwia przenoszenie dodatkowo pasma niskotonowego przeznaczonego na fronty do subwoofera Rel. większość subwooferów nie ma takiej możliwości. testowałem różne ustawienia i właśnie takie ma sens odczuwalny dla ucha zarówno w kinie jak i w stereo
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
tomjab ja mam ustawione kolumny na Large. Tak jak pisałeś Rel tak zaleca (również w systemach kina domowego) i tak mi zresztą kalibracja ustawia fronty. Odcięcie suba mam ustawione na 70-80HZ, głośność na godzinę 12.
 

robertpos

New member
W twoim przypadku ustawienia amplitunera pod stereo i kino domowe są sprzeczne. Aby sterować subem w trybie stereo przez wejście wysokosygnałowe, musisz ustawić fronty jako large. A dla kina domowego musisz mieć fronty jako small i podłączyć suba kablem rca przez wejście lfe. W niektórych amplitunerach (nie wiem jak jestem w twoim) jest opcja stworzenia kilku konfiguracji (kalibracji) i przypisania ich do odpowiednich wejść w amplitunerze. Przykładowo konfigurację z frontami large przypisujesz do weścia CD, a konfigurację z frontami jako small przypisujesz do wejścia DVD. Wówczas po wybraniu wejścia w amplitunerze (w tym przypadku CD abo DVD) nastąpi automatyczne zaladowanie stworzonych wcześniej ustawień i po kłopocie.

Robert
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

tomjab

New member
według specjalistów z Rel właśnie takie ustawienie frontów na large bez obcinania i w kinie i w stereo jest prawidłowe. sam troche bawiłem się ustawieniami i takie według mnie jest optymalne. i ja mam podobnie ustawione jak Ty Paweł. nie będziemy chyba spierać się z specjalistami, którzy nie od dziś siedzą w tym temacie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Na koncu za wszelkimi zaleceniami, normami i zasadami jest to jedno; nasze ucho i nasze zadowolenie. To posiadaczowi takiego sprzetu ma sie on podobac. Grunt, ze jestescie zadowoleni i o to w tym wszystkim chodzi.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie, z okazji nowego nabytku mam kilka pytań. Po częsci pokrywają się z pytaniami kolegów. REL zaleca podłączenie wysokopoziomowe i niskopoziomowe jednocześnie.
Pyt. 1 Czy sub gra zauważalnie lepiej w kinie? Zaznaczam że do stereo nie używam.
Pyt. 2 Jaki sens ma podłączenie pod LFE i wysokopoziomowe w kinie? To jest trochę sprzeczne. Bo jeżeli odetnę kolumny na 80Hz, to i tak to co mają odtwarzac kolumny pójdzie również na suba? Z tego co zaleca REL, to równie dobrze mógłbym dać kolumny na Full Band i wogóle nie łączyc po LFE. Bo pasmo 0.1 pójdzie mi wtedy na fronty, a co za tym idzie również na suba?
Pyt. 3 Czy mozna tym kabelkiem podłączyc zamiast pod terminale głośnikowe, pod terminale w jednej z kolumn?
Trochę to wszystko jest sprzeczne z moją wiedzą na temat ustawień KD:)
 
Do góry