5.0 vs 5.1

luniopl

New member
Siemka ;)
Odrazu zaznacze iż do zestawu kina będzie podłączony tylko komputer(sound blaster x-fi kablem spdif/coaxial.) oraz telewizor (stereo), nie chce dvd gdyż komputer mam podłączony kablem dvi-hdmi do telewizora lcd i mam dzięki temu obraz w HD(1080i). Zestaw będzie używany w większości do gier z PC, potem muzyki(techno, hip hop, trance-więc potrzebny jest niezły bass) i na końcu filmów gdyż najżadziej je oglądam(raz na 2-3dni).
Mam kilka pytań. Który zestaw lepiej kupić??
Pytanko numer 1
1) 5.0 (3-drożna, konstrukcja przednich....4 głośnikowa-z czego 2 niskotonowe, 1 średnio i 1 wysokotonowy). Konkretnie chodzi mi o Jamo S606(ok. 1600zł)
2) 5.1(2-drożna konstrukcja przednich),Yamaha NS125 + sobwoofer sw012. (ok. 1900zł)
3) 5.1 (3-drożna konstrukcja przednich). Chodzi tu o JBL Balboa system(ok. 2500zł).
Czy duża jest różnica w jakości i mocy dźwięku pomiędzy tymi zestawami. Chcę kupić jeden zestaw z tych 3 a chciałbym żeby najtaniej to wyszło, bo jeśli moc i jakość nie odbiega za bardzo w jamo od zestawów 5.1 to chętnie wezme jamo.
Pytanko numer 2.
Jeśli np. film w formacie 5.1 wysyła strumień na 6 głośników do amplitunera a amplituner ma podłączony zestaw 5,0 to co się dzieje z sygnałem na 6 głośnik(sobwoofer)?? jest rozrzucany na te 2 przednie głośniki czy poprostu znika i nie jest słyszalny a my nie możemy się cieszyć w 100% z efektów filmu??
Pytanie numer 3-ostatnie.
Jaki amplituner kupić do tego zestawu:
1) Yamaha rxv 459(ok.1050zł)
2) yamaha rxv 559(ok. 1200zł)
3) yamaha rxv 659(ok. 1750zł)
4) któryś z Denonów w granicach 1000-1800zł
5) onkyo sr 504, 304, 603(1000-1500zł).
Jeśli te tańsze nie różnią się za bardzo od droższych to wole wziąć tańszy.
Nie obchodzą mnie za bardzo opcje typu HDMI itd. Jedynie interesują mnie parametry, jakość i moc dźwięku przekazywanego na głośniki. Ilość opcji itd. nie grają roli.
pozdrawiam
 

blur123

New member
1. Zdecydowanie JBL Balboa. Różnice są oczywiście. Wielokrotnie słuchałem te zestawy i JBL wygrwa zarówno w KD jak i muzyce. Pozostałe zestawy też są spoko. To zależy czy chcesz mieć bardzo dobry zestaw czy jeszcze lepszy? Każdy ma 'inne ucho'.
2. W opcji 5.0 sygnał z subwoofera jest rozdzielany na inne głośniki.
3. Jeśli chodzi o amplituner to zależy jaki zestaw kolumn wybierzesz, ale nie przesadzaj cenowo bo i tak nie wykorzystasz wszystkich bajerów.(do JBL bierz DENONA AVR-1707)
 

gatar

Active member
Bez reklam
Zgadzam się z Blurem.
Luniopl.. do KD 5.1 raczej jest wskazane. Nie rezygnuj z suba.
Do stereo, zalezy od upodobań, ja używam.
 

angoos

New member
Ja na twoim miejscu też bym z sub'a nie rezygnował.
Natomiast co do reszty się nie wypowiadam.

gatar napisał:
Zgadzam się z Blurem.
Luniopl.. do KD 5.1 raczej jest wskazane. Nie rezygnuj z suba.
Do stereo, zalezy od upodobań, ja używam.
Jak zrobiłeś połączenie tego sub'a do zestawu?
Pytam z ciekawości ;)
 

Kemp

New member
1. KD bez suba to nie jest prawdziwe KD - w ogóle się nie zastanawiaj nad 5.0
2. JBL wydaje się najlepszą opcją (z tego co wypisałeś)
3. Spokojnie wystarczy Ci Onkyo 304
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zestaw 5.0 przetwarza basy przeznaczone dla subwoofera, jednak trudno znaleźć kolumny, które zrobią to tak skutecznie jak osobny subwoofer. Co doOnkyo 304, to na Twoim wybrałbym jednak 504. Gra jednak sporo lepiej.

ArtS :)
 

luniopl

New member
odp

hehe :) dzięki...
czyli jestem coraz to bliżej odpowiedniego wyboru.
Odpałdy głośniki 5.0. Zostaje kwestia jakie 5.1-balboa jest troszke drogi ale jeśli jest naprawde zapłacić o te 600zł w więcej niż za yamahe to zdecyduje się na balboa, ale jeśli różnica nie za wielka to wole zaoszczędzić.
jaki amplituner będzie w miare dobry do yamahy a jaki do tego balboa. też fajnie było by wybrać ten tańszy z tych lepszych:p
 

Hary

New member
1) Z głosników wymienionych przez Ciebie napewno najlepsze są te najdroższe. Kolums Yamahy nie polecam - japońcy nie potrafią robić dobrych głośników - mają inny słuch to co dla nich jest dobre dla nas europejczyków nie do końca. Najtańsze Jamo tez nie są najlepsze - są nieco przytłumione bez polotu, ale sa za to sporo tańsze. Ale potrzebujesz basu więc JBL to najlepszy wybór.

2) tak jak pisali moi poprzednicy kanał LFE zostanie przekazany do pozostałych głośników, ale prawie żadna kolumna a już na pewno nie w tym zakresie cenowym nie poradzi sobie z najniższymi częstotliwosciami

Co do aplitunera to do JBL moim zdaniem yamaha nie pasuje. JBL sa bardzo dynamiczne, yamaha też - bedzie razem może byc trochę zbyt dużo. Polecam HK lub Denona.

Pozdrawiam,

P.
 

luniopl

New member
A kiedy??

Jak teraz będzie ze świątecznymi cenami?? myślicie że ceny pójdą w góre czy w dół i jak będzie po świętach...?? Bo np. w lato kupiłem LCD za 4700zł a dzisiaj można kupić go za 3550zł :/ troszkę staniał :/ a nie mineło nawet pół roku...Może z tą balboa też tak będzie...??
 

gatar

Active member
Bez reklam
luniopl napisał:
Jak teraz będzie ze świątecznymi cenami?? myślicie że ceny pójdą w góre czy w dół i jak będzie po świętach...??
Było niedawno o tym.
Jak jest zwiększony popyt ("wariactwo" świąteczna) to wielce prawdopodobna jest zwyżka cen. Po Świętch może być taniej.
Weź również pod uwage, że eletronika cały czas tanieje.
 

Kemp

New member
Ja też kolumn Yamahy nie brał bym pod uwagę.
Jeśli JBL są dla Ciebie za drogie poszukaj wśród Jamo ale w nieco wyższym przedziale cenowym.
Nadal polecam Ci Onkyo 304 lub 504 (różnica miedzy nimi 180 zł). Kupowałem ostatnio przyjacielowi zestaw "304" z DVD DV-SP403 i kolumnami M-Audio 7.0. Oczywiście natychmiast dokupiliśmy suba Tonsila 100W. Muszę szczerze przyznać, że zostałem zaskoczony jakością brzmienia tego zestawu. Nawet w jednej z fachowych gazet (chyba Kino Domowe) był test, w którym zestaw ten dostał rekomendację.
Mając określony budżet należy zwracać uwagę na stosunek ceny do jakości.
Oczywiście po Świetach ceny spadną dramatycznie.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
W KD woofer to podstawa. Jeżeli zastanawiasz się nad zestawem, zawsze można kompletować powoli, nie trzeba od razu mieć 5.1.

Można zacząć od 3.1 lub 5.0 i samemu ocenić czy to wystarczy, czy nie, następnie gdy sprzęt przestanie spełniać oczekiwania wystarczy dokupić brakujące elementy.
 

luniopl

New member
odp/

Nie lubię czekać :p jeśli będe brał to odrazu całość. Znalazłem sklep PLAZMACITY. Mają w ofercie Balboa system(2549zł), ale nie mają amplitunera onkyo:/ Niestety muszę znaleźć sklep w którym kupie i głośniki i amplituner na raz-konieczność ratalna:/ jedynie w ofercie w moim przedziale cenowym mają :
-HARMAN KARDON AVR-135 (1795zł)
-HARMAN KARDON AVR-140 (1895zł)
-PIONEER VSX-516 (1039zł)
-PIONEER VSX-916 (1419zł)
-SONY STR-DG700 (1099zł)
-YAMAHA RXV-459 (1049zł)
-YAMAHA RXV-559 (1399zł)
-YAMAHA RXV-659 (1749zł).
Niestety ale będe zmuszony wybrać w tych.... pomóżcie :) oczywiście do zestawu balboa system... :)
 

blur123

New member
luniopl napisał:
Jak teraz będzie ze świątecznymi cenami?? myślicie że ceny pójdą w góre czy w dół i jak będzie po świętach...?? Bo np. w lato kupiłem LCD za 4700zł a dzisiaj można kupić go za 3550zł :/ troszkę staniał :/ a nie mineło nawet pół roku...Może z tą balboa też tak będzie...??

Niestety muszę Cię zmartwić. Z tymi JBL Balboa to tak nie będzie. Obserwuję cene od ponad pół roku i ... nic nie staniały.
 

blur123

New member
ArtS007 napisał:
Balboa staniały gdzieś w okolicach lata tego roku.

ArtS :)

Może faktycznie troche są tańsze, jednak nie jest to kwota na którą warto przełożyć zakup. Nie ma to sensu czekać kilka miesięcy, żeby zaoszczędzić 100 pln.
 

Kemp

New member
luniopl napisał:
-YAMAHA RXV-459 (1049zł)
-YAMAHA RXV-559 (1399zł)
-YAMAHA RXV-659 (1749zł).
Niestety ale będe zmuszony wybrać w tych.... pomóżcie :) oczywiście do zestawu balboa system... :)
Szkoda, że nie możesz kupić Onkyo.
Na RXV-559 odsłuchiwałem moje B&W 602 S3.
Bardzo miły AV - warty swej ceny.
Niebagatelna funkcja stereo "pure direct".
 

luniopl

New member
odp/

fajnie by było jak by się jeszcze ktoś wypowiedział na temat tych amplitunerów do balboa...tych dostępnych dla mnie oczywiście :)
z góry thx
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Balboa 5,1 można wyrwać za 2440pln z polską gwarancją i instrukcjami.

Wofer w kinie domowym musi być, bez tego nie ma "kina".

Wypasionym amplitunerem w niskiej cenie jest teraz Onkyo TX-SR603.....1490pln lub nowy model HK AVR-132 coś poniżej 1499pln.
 
Do góry