Impendancja w kolumnach

hawk70

New member
Właśnie kupiłem nowy amplituner. Podano w nim, że "Impedancja przy mocy wyjściowej 6 Ω". Oglądam różne kolumny i często widzę impendancje typu 4 lub 8 Ω. Czy to ma jakiś wpływ? Czyli krótko mówiąc czy jak w moim amplitunerze jest 6Ω to muszę szukać kolumn tylko i wyłącznie 6Ω czy to wszystko jedno?
hawk70
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zasada jest bardzo prosta:

1. Impedancja amplitunera = impedancji głośników - zestawienie optymalne.
2. Impedancja amplitunera > impedancji głośników - zestawienie mogące sprawiać problemy przeciążeniowe.
3. Impedancja amplitunera < impedancji głośników - zestawienie dobre, ale głośniki będa grać nieco ciszej.

Moim zdaniem do amplitunera mającego impedancję 6Ω można podłączyć zarówno głośniki 4Ω, jak i 8Ω. Jednak przy 4Ω należy liczyć się z przeciążeniem wzmacniacza przy dużych głośnościach.

W instrukcji powinno pisać jakie głośniki można podłączyć.

ArtS :)
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Najczęściej charakterystyka impedancji kolumn nie jest płaska w całym zakresie częstotliwości i kolumny (nawet 8 omowe) potrafią zejść miejscami nawet do 3 omów i niżej, a kolumny 4 omowe nawet do 1,5 oma.
Z reguły jeżeli producent podaje 8 omów oznacza to, że kolumna trzyma się między 6 a 8 omów (raczej bliżej 6). Możliwy jeden lub dwa pojedyńcze "zjazdy" (ale wąskie) do 4 omów.
Jeżeli zamierzasz kupować "na granicy" wydolności amplitunera - pogrzeb w sieci i zainteresuj się takimi wykresami.

Takie "zjazdy" powodują oczywiście sakramenckie zniekształcenia i są niezdrowe dla mało wydajnego prądowo wzmaka. I tutaj kłania się klasa amplitunera - aby dawał jak najmniejsze zniekształcenia przy takich zmiennych obciążeniach.
Najlepiej zrobisz jak kupisz amplituner bardzo wydajny prądowo (np: Harman, Denon lub wyższy model Onkyo).
 

hawk70

New member
Kupiłem PIONIERA VSX-AX4ASi-S czyli teoretycznie porządny sprzęt więc powinien dać sobie radę ale ponieważ kolumn jeszcze nie mam (a raczej mam ze starego zestawu czyli do wymiany), to chcę dokupić optymalne.
 

arktom1

New member
ArtS007 napisał:
Zasada jest bardzo prosta:

1. Impedancja amplitunera = impedancji głośników - zestawienie optymalne.
2. Impedancja amplitunera > impedancji głośników - zestawienie mogące sprawiać problemy przeciążeniowe.
3. Impedancja amplitunera < impedancji głośników - zestawienie dobre, ale głośniki będa grać nieco ciszej.

Moim zdaniem do amplitunera mającego impedancję 6Ω można podłączyć zarówno głośniki 4Ω, jak i 8Ω. Jednak przy 4Ω należy liczyć się z przeciążeniem wzmacniacza przy dużych głośnościach.

W instrukcji powinno pisać jakie głośniki można podłączyć.

ArtS :)


Hej,
a ja mam pytanie troche pokrewne: czy do tego samego ampli mozna podlaczyc zestawy glosnikow o roznych impedancjach, np. przod 6 omow a surround/tyl 8 omow? Moje pytanie bierze sie stad, ze chcialbym kupic lepsze kolumny, ale nie w zestawie, bo finanse nie pozwalaja:). Moze podam przyklad. Do denona 2307 chcialbym JBL-80, tyl JBL pozniej a na chwile obecna na tyly poszlyby kolumny (8 omow) z mojej 9-letniej midi wiezy surroundowej Technicsa.
Czy w ogole zestawienie denona z jbl-80 jest do zaakceptowania?

Dzieki z gory za pomoc
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Jak mają podane 4-8 om, to znaczy, że mogą miejscami zejść nawet do 2.
Może być problem z wysterowaniem (zniekształcenia będą większe) no i... prąd musi iśc wtedy sakramencki z amplitunera. Nie dawaj "ostrej rury" to będzie OK.
 
Do góry