jbl balboa 5.1 a moc wzmacniacza

qba74

New member
Witam!
Mam pytanie do szanownych forumowiczów. Zakupiłem zestaw jbl balboa 5.1 i w podręczniku użytkownika znalazłem informacje/ostrzeżenie: uwaga, niska moc. Wynika z tego, iż niższa moc wzmacniacza, tym większe niebezpieczeństwo uszkodzenia głośników, głównie tyczy się wysokotonowych. Chodzi o pracę blisko wartości nominalnej wzmacniacza. Posiadam Sony str-de445 (5x60W), pewnie niedługo też go wymienię, ale na razie jest co jest. Na ile jest to realne zagrożenie? I jak to się ma do faktu, iż praktycznie w każdym sklepie internetowym w zestawie do tych głośników jest hk 130, który ma jeszcze niższe wartości nominalne? Będę zobowiązany za informacje.
 

Jussi

New member
Bez reklam
Jak glosnik moze zostac uszkodzony od podania za niskiej mocy :niewiem: Ciekawa adnotacja, dajcie znac jesli ktos posiada taka wiedze aby to uzasadnic bom sam ciekaw...

Pozdrawiam
 

qba74

New member
gwoli ścisłości, poniżej cytat z podręcznika użytkownika:
"Im słabszego wzmacniacza używasz, tym większe jest zagrożenie, że będziesz słuchał muzyki na jego granicy mocy nominalnej i w konsekwencji stwarzał potencjalne zagrożenie dla głośników".
Ciekawe, też w wersjach nie polskich nie ma takich adnotacji
 

Marcin_s

Member
qba74 napisał:
gwoli ścisłości, poniżej cytat z podręcznika użytkownika:
"Im słabszego wzmacniacza używasz, tym większe jest zagrożenie, że będziesz słuchał muzyki na jego granicy mocy nominalnej i w konsekwencji stwarzał potencjalne zagrożenie dla głośników".
Ciekawe, też w wersjach nie polskich nie ma takich adnotacji
a uszkadzaja sie glosniki pracujac z lapowcami o mocy 10W????
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Chodzi o to, że wzmacniacz pracujący na granicy swoich możliwości wprowadza do sygnału zniekształcenia harmoniczne. Na zniekształcenia harmoniczne składają się wysokie częstotliwości będące nieparzystą wielokrotnością czętsotliwości oryginalnej. Rzecz w tym, że wiele z nich nie jest już słyszalna, ale ich poziom może powodować uszkodzenie gośników wysokotonowych.

ArtS :)
 
Do góry