JBL- Nothridge

mike_77

New member
Witam

prosze o infrmacje czy kolumny JBL Nothridge E50 mogą pracować jako głośniki przednie w zestawie kina domowego. Wg specyfikacji są one nazwane "monitory" - czy to nie dyskfalifikuje ich jako przednie? Wiem ze powinny być to raczej kolumny podłogowe E 80/90/100 ale niestety nie mam miejsca na postawienie ich. Do przednich E50 planuję dołozyć centralny EC35 i tylne E10 lub E20 i soobwoofer E150P. Co sądzicie o takim zestawieniu. Proszę o pomoc w ewentualnym zrekonfigurowaniu zestawu kolumn.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Właściwie każde monitory mogą pracować jako głośniki frontowe. Jednak jest to zalecane jedynie do kina domowego w połączeniu z subwooferem.
Reguła ta dotyczy jednak małych monitorów, nie obsługujących dolnych części pasma akustycznego.

E50 jest monitorem jedynie z nazwy (kwestia obudowy). Posiada parametry bardzo podobne do E60, więc akustycznie będziesz miał praktycznie to samo. Pamiętaj jednak o tym, że takie monitory potrzebują stojaka, więc ilość zajmowanego miejsca jest praktycznie taka sama. Można je również powiesić, ale muszą to być porządne uchwyty. Oczywiście możesz obejść się bez subwoofera, ale zawsze warto go mieć.

Na tyły dałbym E20. E10 są trochę słabsze z dołu, ale za to dają się łatwo powiesić na ścianie.

Sam JBL sprzedaje zestaw do kina opraty na 4xE30 + EC25 + EP150. Więc, jak widzisz, do kina jest to jak najbardziej.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

mike_77

New member
EC 50 planowałem postawić, położyć na meblach ;) po obu stronach TV - tak więc raczej bez zadnych stojaków - czy to rozsądne rozwiązanie zeby głosniki były na wysokości około 180 cm od podłogi. Planowałem ewentualnie umiescić je pod pewnym skosem tak aby dźwięk skierowany był w kierunku "podłogi", słuchacza. Na tył EC 20 to jak najbardziej rozsądne rozwiązanie. Pytanie mam jeszcze czy EC 25 czy raczej EC 35 . EC 35 jak by nie było jest 3 drożny. A może wystarczy EC25 ??? W kwestii subwoofer'a to jak najbardziej przewiduję w swojej konfiguracji E 150 P
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Zaznaczę, że w życiu nie słyszałem głośników Northridge, ale wiele opinii przemawia za tym, że EC35 jest wyraźnie lepsze od EC25. Choć spotkałem się też z opinią przeciwną (że nie ma prawie różnicy). Gdybym miał wybierać, uzależniłbym wybór od możliwości budżetu. Czyli, jeśli Cię stać, kup sobie EC35. Moim zdaniem głośnik centralny powinien być jak najbardziej zbliżony brzmieniowo z frontowymi (szczeglnie jeśli chodzi o niskie tony). W Twojej konfiguracji subwoofer ma szansę dodawać posmaku, a nie być pierwszoplanowym źródłem niskich dźwięków. W takim układzie wzrasta realizm w kinie domowym. Mam tu na myśli również surroundy E20, które prezentują się na tyle dobrze, że mogłyby dobrze spełnić swoją rolę również jako głośniki frontowe w kinie domowym.

Jeśli chodzi o ustawienie gośników frontowych, to 180 cm nad podłogą może być trochę za wysoko, ale jeśli skierujesz je w dół, poprawisz nieco sytuację. Słuchałem niejednokrotnie istalacji z surroundami zaczepionymi na tej wysokości i było rewelacyjnie. Ale pamiętaj, że surroundy tworzą uzupełnienie sceny i są słyszane zza słuchacza, gdzie precyzja w lokalizacji źródeł dźwięku nie jest taka, jak przed słuchaczem. I jeszcze kwestia ustawienia na meblach. Jest to trochę ryzykowne, gdyż meble mogą wpadać w rezonans. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, trudno.

ArtS :)
 

mike_77

New member
blackninja napisał:
E-50+E10+EC25+E150P.............................3799pln

Do tego jakiś fajny Harman AVR-235 i będzie śmigało.

Plan był 2*E50+2*E20+EC35+E150P i własnie jakiś HK. Mam jeszce "problem" z doborem DVD bo chciałem z nagrywarką z HDD i zwyjściem HDMI. Czy mozecie mi coś polecić ??

THX
 

ArtS007

New member
Bez reklam
E30 na pewno lepiej oddadzą bas. Wiele osób twierdzi, że nie ma to większego znaczenia dla kanałów efektowych. Jednak oglądałem ostatnio kilka filmów, które traktują gośniki efektowe w sposób porównywalny z frontowymi. Muzyka i akcja z wszystkich kanałów. Myślę, że warto rozważyć E30. A już na pewno do muzyki wielokanałowej.

ArtS :)
 

mike_77

New member
masaj007 napisał:
Zależy jak duży jest pokój. Są jeszcze E-10 i można je bez problemu powiesić na ścianie
Pokój ma około 25 m2 i osobiscie to raczej E10 nie brałem pod uwagę, sądzisz ze E-20, nie wspominając już o E30 są za duże do takiego pomieszczenia.
 

masaj007

New member
E-10 mają tę przewagę, że można je powiesić dlatego je podałem. Na twoim miejscu nie pchał bym się w E-30 i wybrał E-20. Pamietaj, że jeszcze podstawki musisz kupić
 

mike_77

New member
masaj007 napisał:
E-10 mają tę przewagę, że można je powiesić dlatego je podałem. Na twoim miejscu nie pchał bym się w E-30 i wybrał E-20. Pamietaj, że jeszcze podstawki musisz kupić
Czyli zostaje pierwszy pomysł E-20 ;) . THX
 

mike_77

New member
PS. E-20 mozna nieco taniej znaleć ;) około 650 PLN

Mam kolejną prośbę. Moze pomożecie dobrać mi przewody głośnikowe jakimi to wszystko połączyć tzn

1. Amplituner DENON 2307
2. JBL E50
3. JBL EC35
4. JBL E20
5. JBL E150

Zależy mi na tym zeby nie wydać za dużo a z drugiej strony zeby nie łączyć tego kablem sieciowym 220 ;). Coś dobrego za rozsądną cenę.

THX za wszelkie porady i sugestie.
 
Do góry