Montaż tyłów na scianie

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Posiadam wyzej wymienione uchwyty Vogels VLB200 i szczerze mówiąc... nie polecam.

1) Owszem, kolumny ściska się plastykowymi uchwytami od przdu i tyłu, które nawet posiadają gumowe wstawki w dwóch roznych kszatłtach; plaskie i zaokrąglone (w zaleznosci od kształtu fronu głośnika) ale docisk jest na tyle słaby, że mimo blokady srubą glosnik jest za luzny i nie daj boże mała pociecha lub żona ze szmatką... po prostu wylecą bokiem

2) maskownice plastikowe metalowych elementów sa wg mnie mało eleganckie do wspolczesnego salonu, zdecydowanie lepiej wygladają na zdjeciach niz w rzeczywistosci

3) nie ma mozliwosci zablokowania ruchu góra -dół (w tym przypadku kąt okresla sruba dystansowa wraz z dzialaniem ciezaru glosnika, czyli do góry kazdy moze podniesc), lewo-prawo (kazdy moze je niechcacy przesunać) no chyba ze są zamontowane pod sufitem.

4) zdecydowanie bardziej bezpieczne są Barkan 152 (maja też zabezpieczenia boczne), niesety niemal niedostepne w Polsce
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Ja z kolei nie polecam Barkana 152 (akurat je mam i dlatego nie polecam): mają dwie wady - jedna jest bardziej kwestią gustu - uchwyt do zawieszenia składa się z dwóch części i między nimi jest mało estetyczna szpara po skręceniu. Drugą wadą jest mało wytrzymała część trzymająca kolumnę - plastik pęka po zbyt dokręceniu pokrętłem (a moment nie jest wielki - chwila nieuwagi i już po uchwycie). Oprócz tego są średnio stabilne (Dali Concept 1 się na nich bujają).
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czyli widac co kto lubi, albo inaczej; nie wyprodukowano jeszcze dla nas idealnych uchwytów :-D
Mozna jeszcze popatrzec na allegro. Tam czasem zdarzają się perełki. Miałem kiedys uchwyty z Ikei i Castoramy. BYły solidne, dobrze trzymały ale obskurnie wyglądały.

Marecki: Mam na nich stare panasoniki, nie wiem ile wazą ale rozmiarami przypominaja JBL ES 20 czyli moze jakies 5-6 kg

Pejotpe: gdzie je kupowales i za ile?
 
Ostatnia edycja:

Orion_pl

New member
Posiadam wyzej wymienione uchwyty Vogels VLB200 i szczerze mówiąc... nie polecam.

1) Owszem, kolumny ściska się plastykowymi uchwytami od przdu i tyłu, które nawet posiadają gumowe wstawki w dwóch roznych kszatłtach; plaskie i zaokrąglone (w zaleznosci od kształtu fronu głośnika) ale docisk jest na tyle słaby, że mimo blokady srubą glosnik jest za luzny i nie daj boże mała pociecha lub żona ze szmatką... po prostu wylecą bokiem

2) maskownice plastikowe metalowych elementów sa wg mnie mało eleganckie do wspolczesnego salonu, zdecydowanie lepiej wygladają na zdjeciach niz w rzeczywistosci

3) nie ma mozliwosci zablokowania ruchu góra -dół (w tym przypadku kąt okresla sruba dystansowa wraz z dzialaniem ciezaru glosnika, czyli do góry kazdy moze podniesc), lewo-prawo (kazdy moze je niechcacy przesunać) no chyba ze są zamontowane pod sufitem.

4) zdecydowanie bardziej bezpieczne są Barkan 152 (maja też zabezpieczenia boczne), niesety niemal niedostepne w Polsce


1) Tego potwierdzić nie mogę. Moim zdaniem głośnik trzyma się przyzwoicie i nie porusza się przy sprzątaniu (Klipsch B2)

2) No niestety maskownice plastikowe i w dodatku ze sporym i wyraznym logo firmy Vogels... Ale sa w kolorze czarnym który wydaje się być bardziej uniwersalny od szarego Barkana.

3) Nie ma możliwości ale i IMHO nie ma potrzeby blokowania ruchu góra-dół. Głośnik się ustawia na pewnej wysokości i pod pewnym kątem a resztę robi już grawitacja:) Niestety blokada prawo lewo również zostawiona jest grawitacji i faktycznie pociecha by nie miała problemu by głośnik trochę przestawić. Wydaje mi się jednak że montowanie wiszących głośników w zasięgu "chwytaków" pociechy generalnie nie jest wskazane :)

4) Jaka cena Barkana? Bo VLB200 można już spotkać w okolicach 160zł z 2szt.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Do tego dolicz koszt przesylki :) Ja kupilem w sklepie w Katowicach za 170.
Moze gdyby moje glosniki były cięższe to nieruszalyby się. Ja je mam na razie ustawione do sluchania muzyki dosc wysoko, wiec nie musze przejmowac sie przypadkowymi poruszeniami, ale jak napisal kolega Orion, lepiej nie wieszac ich w zasiegu łapek :) Gdyby jednak instalowac je prawidlowo do kina, czyli na wysokosci uszu siedzacego, wtedy pociecha się zainteresuje. Ja stety niestety docelowo zainstalowac che je w salonie do satelitek kina domowego. Troche sie obawiam.
Nie wiem ile kosztuja Barkany, ale kiedys widzialem zdjecie w kolorze czarnym (chyba ze byl to chłyt maketingowy)
 

Orion_pl

New member
Gdyby jednak instalowac je prawidlowo do kina, czyli na wysokosci uszu siedzacego, wtedy pociecha się zainteresuje.

Prawidłowo wg THX to 60 - 100cm nad poziomem uszu czyli poza zasięgiem pociechy (może brali to pod uwagę?) :)
Surround Sound Speaker Set Up THX.com

Tak z ciekawości - ma ktoś taki układ głośników w domu? Bo ja mam za plecami na wysokości ucha pod kątem ok 45 stopni i jest całkiem nieźle.

Ktoś może nawiercał B2 pod inne uchwyty? Da się to zrobić czy dźwięk będzie uciekał przez dziury :)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Chyba jednak zostane przy Vogelsach. bo widze, ze trylko wydam klase, a nic nie polepsze. Moze tylko pdniose je nieco wyzej, antypociechowo i proTHXowo :smile:
 

mrosi

Member
Chyba jednak zostane przy Vogelsach. bo widze, ze trylko wydam klase, a nic nie polepsze. Moze tylko pdniose je nieco wyzej, antypociechowo i proTHXowo :smile:

Skoro jesteś użytkownikiem tych uchwytów, to mam do Ciebie pytanie...
Czy trzeba użyć wszystkich kołków z zestawu, czy wystarczy np trzy (2 na górze + jeden na dole). Mam MA BX2 i zastanawiam się, bo jak mam wiercić 5 dziur pod jeden wieszak w płycie w bloku to mnie aż ciary przechodzą...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Czy wywiercenie 10 dziur udarem to problem? KIlka minyt, chyba ze trafisz w zbrojenie :D
Ja wierciłem nie pamietam, ale chyba wszystkie, w kazdym razie duzo, bo sianka kartonow-gipsowa, wiec bałem się ze wyrwie razem z gipsem. Jednak bałem się by nie przedobrzyć, bo jak zrobie sitko z katon-gipsu to też osłabię. Jednak wisza i maja się dobrze.
Wracając do tematu, szczerze wydaje mi sie, ze 2-3 otwory w betonie spokonie wystrczą, zakładając dla bezpieczenstwa min. 8mm x 80mm kołki i ze trafisz w beton, a nie w puste dziury, 2 na górze, jeden na dole i spisz spokojnie. Wbrew pozorom takie kolki w betonie mają porządny uźwig, cos ok. do 10 kg jeden, wiec jak dobrze przykręcisz t oi podłogówki możesz na tym postawic :D
 

mrosi

Member
Czy wywiercenie 10 dziur udarem to problem? KIlka minyt, chyba ze trafisz w zbrojenie :D
Ja wierciłem nie pamietam, ale chyba wszystkie, w kazdym razie duzo, bo sianka kartonow-gipsowa, wiec bałem się ze wyrwie razem z gipsem. Jednak bałem się by nie przedobrzyć, bo jak zrobie sitko z katon-gipsu to też osłabię. Jednak wisza i maja się dobrze.
Wracając do tematu, szczerze wydaje mi sie, ze 2-3 otwory w betonie spokonie wystrczą, zakładając dla bezpieczenstwa min. 8mm x 80mm kołki i ze trafisz w beton, a nie w puste dziury, 2 na górze, jeden na dole i spisz spokojnie. Wbrew pozorom takie kolki w betonie mają porządny uźwig, cos ok. do 10 kg jeden, wiec jak dobrze przykręcisz t oi podłogówki możesz na tym postawic :D

Tak też myślałem. Choć podłogówek ... nie zaryzykowałbym chyba.... ;) Dzięki
 

martbdg

New member
Podpinam się pod temat: Posiadam zestaw Jamo 608 (5.0) i chciałbym tyły powiesić na ścianie..nie wiem tylko który uchwyt będzie najlepiej pasował do tych głośników no i bez konieczności wiercenia w kolumnie bo słyszałem, że może to spowodować utratę jakości (?)
 
hej
dużo ludzi poleca vogel&s vlb 200 (tu link do ceneo) ja osobiście wybrałem b-tech bt77 (link do ceneo), gdyż wydały mi się o wiele stabilniejsze, skręcając w ogóle nie ingerujesz w konstrukcję kolumny i są bardzo stabilne
poniżej masz djęcie jak wygląda zamocowany głośnik, gdybyś chciał jakieś inne fotki to pisz na pw

co do ceny, sam jak widzisz nie są to uchwyty najtańsze, ale ja postawiłem na stabilność głośnika

 

martbdg

New member
Ok, dzięki za info. Właśnie zamówiłem bt77 ponieważ bardziej będzie mi odpowiadały zaciski boczne niż front-tył. Dzięki raz jeszcze!
 
Do góry