"kaszlniecia" suba

Qbas77

New member
witam
mam pewien problem z subem-otoz sub wydaje sporadycznie z siebie nieczysty dzwiek,zazwyczaj jest to sytuacja, w ktorej dlugo nie bylo niskich tonow. wowczas nastepuje takie jakby "kaszlniecie" i nastepne dwieki juz odtwarza dobrze. nie wiem czy jest to wina ustawien czy moze wada samego suba:
moje ustawienia na subie:
input level - na polowe
crossover frequency - okolo 90hz(przedzial jest od 40 do 140)
phase adjust - 0 (przedzial 0 do 180)
slope - mam 24db (przelacznik12db/24db)- co to wogole jest????
ground - mam out (przelacznik in/out) - tak samo do czego to i po co???

w ampie (onkyo 606) nie mam wlaczonej opcji podwojnego basu.
dodam,ze nie mam do tego suba instrukcji stad tez nieznajomosc funkcji przelacznikow.
za wszystkie rady i podpowiedzi thank you from the mountain
 

Qbas77

New member
witam
swiatelko informujace o stanie suba sygnalizuje, ze jest on w trybie pracy-aczkolwiek tak jak pisalem,sub "kaszle" zazwyczaj w sytuacji gdy przez dlugi czas nie bylo dzwiekow niskotonowych i wlasciwie jakby nie bylo slychac jego pracy. wczoraj zaobserwowalem, takie samo "kaszlniecie" kiedy przechodzil w stan uspienia-moze tak ma byc???

p.s.czy mozecie mi pomoc rozkminic te przelaczniki co opisalem?

pozdrawiam Kuba
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemosemi

New member
Qbas77 napisał:
witam
swiatelko informujace o stanie suba sygnalizuje, ze jest on w trybie pracy-aczkolwiek tak jak pisalem,sub "kaszle" zazwyczaj w sytuacji gdy przez dlugi czas nie bylo dzwiekow niskotonowych i wlasciwie jakby nie bylo slychac jego pracy. wczoraj zaobserwowalem, takie samo "kaszlniecie" kiedy przechodzil w stan uspienia-moze tak ma byc???

p.s.czy mozecie mi pomoc rozkminic te przelaczniki co opisalem?

pozdrawiam Kuba

hehe
jesli przechodzi na stan uspienia moze wydac z siebie lekki podglos podobnie podczas wstawania moj kef psw2500 robi podobnie i nigdy nie przyszlo mi do glowy sie tym zamartwiac ?!
 

dinderi

New member
Qbas77 napisał:
p.s.czy mozecie mi pomoc rozkminic te przelaczniki co opisalem?

pozdrawiam Kuba
....
crossover frequency - odcięcie górnej częstotliwości.
Filtr odcina wszytko powyżej nastawionej wartości, tak zeby sub odtwarzał tylko bass, a nie starał się być np. głośnikiem centralnym, ;) Możesz spokojnie odkręcić na maks, Twoj amplituner i tak puszcza na sub częstotliwości poniżej 90 Hz, lub niżej.

phase adjust - 0 (przedzial 0 do 180) - nachylenie fazy -

Blackninja
kiedyś wytłumaczył to tak: "najprościej wytłumaczyc to tak. Głośniki przy basie muszą się w tej samej chwili wychylac względem obudowy w tą sama strone, bas wtedy z suba i kolumny będzie sie dodawał i ciśnienie akustyczne w pomieszczeniu rosło. Gdy zrobimy odwrotnie bo mamy np kolumny innej firmy, w czasie gdy membrana w kolumnach wychyla sie do przodu w subwooferze do tyłu i bas nam się znosi i mamy jakieś dziwne przeciągi w mieszkaniu, po to właśnie jest koekcja fazy ." :p

slope - mam 24db (przelacznik12db/24db)- co to wogole jest????
Zmiana nachylenia charakterystyki

Poczytaj sobie ten artykuł : http://vizir.bloog.pl/kat,0,index.html?ticaid=66e0c
 

Qbas77

New member
witam
dziekuje za konkretne odpowiedzi-troszku mi sie rozjasnilo w temacie i zarazem sie uspokoilem, ze z subem ok. pozostaje mi jeszcze jedno zagadnienie nie zwiazane bezposrednio z subem a dokladnie z pozostalymi 5 glosnikami(kef hts2001) wchodzacymi w sklad calego zestawu(kef kht 2005).mianowicie rozchodzi mi sie o wartosci jakie powinny byc ustawione w amplitunerze dla tych glosnikow.producent zwraca uwage aby tony niskotonowe nie byly do nich przesylane-w ampie(onkyo 606) ustawilem je jako 120hz(cala piatke) i tu pytanie czy to dobra wartosc czy tez za niska badz za wysoka?

pozdrawiam
 

dinderi

New member
Qbas77 napisał:
ustawilem je jako 120hz(cala piatke) i tu pytanie czy to dobra wartosc czy tez za niska badz za wysoka?
Za wysoko! Jesli ustawiasz ręcznie to nie wiecej niż 90 Hz. Ja bym - w miare możliwości - ustawiał jeszcze niżej, ale nie znam tych głośników, nie wiem do jakiego zakresu dają radę.
 

Qbas77

New member
witam

blackninja napisał:
Puść autokalibracje i ampli sam to sobie ustawi.

wlasnie po autokalibracji amp rozpoznal i ustawil fronty jako FULLBAND(?!) a pozostale na 100hz. zaznaczam,ze cala piatka ma te same parametry a producent w swojej broszurce mowi o tym, zeby nie kierowac do nich niskich tonow-wiec ustawienia ampa na FULLBAND juz musialem na wstepie skorygowac, a ze 100hz na 120 zmienilem bo wydawalo mi sie, ze 100hz to za nisko.

p.s.120hz to tony wysokie(pytanie moze prozaiczne ale dopiero poznaje sztuke audio)

pozdrawiam Kuba
 

Jarema

New member
Jedno pytanie do użytkowników tego suba.
Jak wrażenia? Czy warty był zakupu a moze lepiej coś innego do frontów Kef?
 
Do góry