Pomoc przy wymianie kolumn do amplitunera Yamaha RX-V675

Devilo666

New member
Witajcie,

Chciałem prosić o pomoc w doborze kolumn stereo.

Amplituner jaki posiadam to Yamaha RX-V675, obecne głośniki to zestaw 5.0 JBL Loft, a kolumny to JBL Loft 50.

Chcę wymienić kolumny stereo, gdyż moim zdaniem nie wykorzystują mocy amplitunera, poza tym
głośniki stoją przy ścianie, a wylot bass-reflex jest z tyłu kolumn.

Pomieszczenie ma ok. 30m2

Muzyka 60% Film 40%

Zależy mi , aby kolumny miały bass-reflex z przodu.

Celuję w kolumny używane, więc budżet jaki mam to ok. 1500zł

Czy w tej cenie znajdę coś lepszego niż Loft 50?

Z góry dziękuję za pomoc w temacie.
 

Devilo666

New member
Mógłbyś doprecyzować pytanie - tzn. jak nie wykorzystują mocy grają za cicho?

Dokładnie, zwiększam głośność na amplitunerze i wydaje mi się, że dźwięk dalej jest dosyć cicho.

Jak przekroczę pewien próg regulacji, wtedy zaczynają grać głośno, ale wtedy jakość dźwięku jest bardzo kiepska. Głównie mówię tu o niskich tonach( dlatego stwierdziłem, że chodzi tu o bliskość ściany i wylot bass reflexu z tyłu kolumny)

No chyba, że chodzi tutaj o ustawienia w amplitunerze?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem szczerze, że trochę jestem zdziwiony ,ogólnie JBL to dobry wybór na dodatek jeżeli dane techniczne są prawdziwe - lub nawet zbliżone te kolumny mają wysoką czułość SPL wynosi 91bd co skutkuje że już po niewielkim odkręceniu potencjometru głośności powinny grać głośno
Problem z basem może wynikać z ich budowy głośniki basowe znajdują się na bocznych ściankach więc dźwięk nie dociera bezpośrednio (tak jak jest to w klasycznych kolumnach gdzie wszystkie głośniki są na ściance przedniej) taka konstrukcja nie jest lepsza sonicznie tylko główna jej zaleta jest taka że ścianka przednia może być bardzo wąska .Miałem okazję słuchać kolumn o takiej budowie - Canton Karat Jubilee kosztowały chyba 9 tyś euro i grały "tak sobie"
Być może w Twoim przypadku problemem jest amplituner - głośność powinna narastać stopniowo co prawda producenci stosują pewną sztuczkę otóż standardowo czułość powinna wynosić 0,2V producenci ją obniżają np do wartości 0,17 lub 0,15V w takim wypadku już małe odkręcenie gałki spowoduje że będzie grało głośno ,Jeżeli czułość będzie większa np ,0,25V to trzeba bardziej odkręcić żeby było głośno
Idealnie by było gdybyś miał możliwość wypożyczenia jakiegoś wzmacniacza i podłączenia do swoich kolumn ,wtedy miałbyś pewność czy problem stwarzają kolumny czy amplituner

Jeżeli chodzi o wymianę kolumn dobre mogą być JBL Studio ,ewentualnie Paradigm ,Quadral ,Klipsch
Jeżeli używasz zwykłych kabli głośnikowych to ich wymiana da poprawę ,może nie będzie jakaś zawrotna ale jednak odczuwalna .Tutaj sprawa jest prosta można je wypożyczyć i sprawdzić w swoim systemie
 
Do góry