Velodyne SPL-1000 ultra. Kalibracja przy amplituner.

bolej1

Member
Witam. Kupiłem subwoofer velodyne SPL-1000 ultra ale nie mam do niego microfonu. Czy mozna przeprowadzić kalibracje przez amplituner? Czy musze mieć ten microfon?
 

Caparzo

New member
Bez reklam
Ustaw na ucho. też da rade, włącz jakiś film i będziesz słyszał albo za mocno przebasowane albo za słaby bas. Ja ustawałem na filmie Ocalony a tam jest dobry dźwięk
 

bolej1

Member
Jutro gość mi go wysyła więc bede mial go w środę. Masz taki sam model?
Pewnie na początek zrobie jak radzisz.
Zastanawiam się po co kalibrowac sam subwoofer nie mozna puścić kalibracji z amplitunera? Ktoś mnie oswieci :)
 

Caparzo

New member
Bez reklam
nie, ja mam co innego ;) ale zasada działania wszędzie jest podobna



ampli do kalibracji potrzebuje mikrofon, i przy niej głośniki buczą i wydają dziwne dźwięki, mikrofon to łapie a potem ustawia sobie plus lub minus decybeli. Więc puszczanie kalibracji nie ma sensu bo to nic nie da.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
:))))
Tego wyzej nie sluchaj bo same bajki opowiada. Chyba nawet nie skumal o co pytasz.

Kalibracja z Subwofera a Kalibracja z amplitunera po co, na co, czym sie rozni?

Kalibracja w subwoferze jest pomocna gdy chcesz go uzywac w stereo. Wtedy nie masz innego sposobu kalibracji. Chyba ze dokupisz osobny - zewnetrzny miniDSP
Czy wystarczy skalibrowac z amplitunera? Mysle ze tak efekt powinien byc podobny. Dzisiaj to juz wszystkie autokalibracje sa na wysokim poziomie.
Czym sie rozni jedna od drugiej? Dokladnoscia, zakresem, procesorem itp. Najlepsze autokalibracje posiada podobno Dirac, potem Audyssey, potem onkyo i inne. I nie polega to tylko na zmianie dB, ale takze na korekcie fazy, opoznienia czy nawet wycieciu rezonansow - wycieciu konkretnych czestotliwosci, ktorych nie da sie "naprawic" a generuja rezonans. U mnie np. mam problem z rezonansem z drzwiami przy 23hz. (21hz czy 25hz juz jest ok). Pokretlem na subie tego nie ustawisz.

Jaki masz amplituner? Jezeli Marantz / Denon to smialo mozesz skalibrowac na amplitunerze. Jak Onkyo lub jakis stary amplituner to pokusilbym sie o zakup mikrofona i przetestowanie kalibracji suba.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Będziesz miał mikrofon to kalibrację zrobisz, najpierw z samym mikrofonem, a potem z amplitunerem i tutaj im lepszy amplituner tym powinna ta kalibracja być niby lepsza.. Efekt zauważalny jest już po samej kalibracji suba..
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
A testowales lolek opcje
1. sama kalibracja suba
2. sama kalibracja amplituner
3. najpierw kalibracja suba potem ampli.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Pierwszą i trzecią opcję, ale to dobre 5 lat temu :) Najpierw miałem tylko pierwszą opcję , a za namową Armaniga zrobiłem i amplitunera :)
 

bolej1

Member
Narazie mam stary ONKYO TX-DS575 ale z czasem bedzie RZ830.
Tak mi się wydawało że nie sam poziom dB sie kalibruje ale i inne mądre rzeczy.
Chodziło mi o to, czy jest sens rozglądać sie za mikrofonem, czy poprostu ustawić jakoś aby gralo, a jak kupie nowy amplituner skalibruje wszystko razem mikrofonem od ONKYO.
 

bolej1

Member
Mogę prosić o potwierdzenie czy dobrze rozumoje.
Przy okazji zapytam wiadomo ze mikrofon powien byc orginalny ale czy myślicie ze jak bym użył jakis inny to kalibracja mgła by zupełnie nie wypalić?
Moj szwagier ma kino harman kardon i microfon do niego.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Jestem przekonany, zed każdy producent robi dedykowany mikrofon do swoich amplitunerów.

Ja natomiast wrecz odwrotnie.
Mikrofon to mikrofon.
Ciekawe czy to zwykly mikrofon czy jakis specjalny dookulny.

Jednie co moglbym podejzewac ze na "jacku" rozne firmy moga miec roznie kabel polutowany.
 
Do góry