Prośba o radę, jakie kolumny wybrać

yahoo111

New member
Dzień dobry.

Panie i panowie eksperci, mam pytanie o to, jaki układ głośników będzie najlepszy w pokoju dziennym o powierzchni 17 m2. Zmiana mebli czy też układu pokoju nie wchodzi w grę.

Dołączam dwa obrazki: rzut ściany (na wprost), na której będzie telewizor, oraz rzut pokoju (z góry). Literami oznaczone miejsca jak niżej.

Wymiary pokoju to: S/D/W: 4200x4240x2450 mm. Od lewej meble mają wymiar:
Szafa: S/W/G: 1200x2450x600 mm
Meblościanka: S/W/G: 2700x2100x400 mm
Wnęka w meblościance: S/W/G: 1800x1630x360 mm
Wymiary szafki RTV: S/W/G: 1200x356x400 mm (zostaje 2x300 mm symetrycznie po lewej i prawej)
Przestrzeń między meblami a ścianą, narożnik pokoju, blisko kaloryfera: S/W/G: 350x600x400 mm. Można wygospodarować miejsce w nieco inny sposób (np. 270 mm szerokości/wysokość pokoju), ale zasadniczo wolałbym tam coś schować, niż eksponować.

Zastanawiam się nad rozmieszczeniem głośników w tym pokoju. Miejsca, do których mogą trafić głośniki:
A: Po bokach telewizora, wewnątrz wnęki
B: Półki w szafce w meblościance
C: Narożniki pokoju
D: Przestrzeń między meblami a ścianą

Chciałbym zestaw 5.0 lub 5.1. Może kiedyś rozbudowany do 5.1.2. Zależy mi na tym, aby były to głośniki uniwersalne (zarówno do filmów, jak i do słuchania muzyki w stereo).

Co do głośników dookólnych mam jasność: w narożnikach pokoju, dzięki czemu będą się mieścić w łuku 90-110 stopni po bokach słuchaczy, a rozwiązanie Audyssey rozwiązuje kwestię opóźnień i głośności.
Podobnie z głośnikiem centralnym, też jest jasne, gdzie trafi.

Odrzuciłem następujące możliwości:
- Kolumny podłogowe z wooferem po boku. Woofer grałby albo do mebli, albo do szafki RTV, czyli byłby zablokowany (albo by huczał). Wysunięcie głośników też by się nie sprawdziło (zajmowałyby za dużo miejsca)
- Głośniki naścienne. Są drogie i mają wąskie pasmo przenoszenia.
- Głośniki montażowe. Nie są drogie, ale nie będę miał możliwości ich zamontowania bez robienia kompletnego.
- Grajbelki, w tym JBL Bar 5.1, czy Philips Fidelio B5. Fajne rozwiązania, ale drogie (w tej samej cenie da się kupić kompletny zestaw, który zagra niebo lepiej).

Widzę następujące dwie możliwości rozwiązania nagłośnienia:
1. Kolumny podłogowe w miejscach "A". Bas refleks z przodu, raczej dosunięte do ściany. Jeśli subwoofer, to w miejscu "D".
Zalety:
+ (Teoretycznie) najlepsze brzmienie samej kolumny
+ Najlepsze wykorzystanie przestrzeni
+ Ukrycie subwoofera
Wady:
- Brak odpowiednio szerokiego miejsca na subwoofer, trafia w miejsce "D", które nie wiem, czy jest optymalne (mogą się pojawić różne niepożądane huki, dudnienia, zlewanie dźwięku)
- Stosunkowo wąskie rozstawienie (odległość między środkami kolumn o szerokości 20 cm to <160 cm, podczas gdy odległość do miejsca odsłuchu to ok. 310 cm, kąt do słuchaczy to jakieś 15 stopni)
Niemniej zastanawia mnie, czy wąskie rozstawienie stanowi aż taki problem. Taki np. JBL Bar 5.1 ma szerokość 80 cm po odłączeniu głośników, a nikt nie sugeruje siedzieć 90 cm od miejsca odsłuchu żeby uzyskać efekt stereo.

2. Kolumny podstawkowe w miejscach "B". Dwa subwoofery (front firing) w miejscach "A" jako uzupełnienie niskich tonów w stereo.
Zalety:
+ Dużo szersza scena dźwiękowa (tu bez problemu uzyskam rozstaw 240 cm, będę miał prawie 20 stopni od miejsca odsłuchu)
Wady:
- (Dużo) wyższa cena za podobną jakość brzmienia
- Droższy amplituner x.2, niektóre nie dają na subwoofer zmiskowanego dźwięku stereo+LFE, tylko duplikują mono, albo dają tylko LFE.
- Nie uzyska się tak dobrego brzmienia jak na kolumnie?
- Trudno znaleźć subwoofer, który zmieści się w miejsca między szafką RTV a meblościanką (stolik RTV w ostateczności mógłbym zmienić)

Patrząc na kompletne serie w budżecie, który mnie interesuje:
- Jamo S803 5.2 wyjdzie za 3250 zł (dwa suby S808, ale nie mieszczą się)
- Jamo S807 5.1 wyjdzie za 2700 zł
- Jamo S809 5.1 wyjdzie za 2800 zł (z subem S808)

Czy jest może coś, czego nie wziąłem pod uwagę? Może jakieś inne rozwiązanie sprawdzi się lepiej?
 

Attachments

  • glosniki-front.jpg
    glosniki-front.jpg
    13 KB · Wyś: 76
  • glosniki-pokoj.jpg
    glosniki-pokoj.jpg
    7,6 KB · Wyś: 63

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Całkiem dobrze to wszystko przemyślałeś. Teraz tylko trzymać kciuki za akustykę by okazała się przechylną :)
 
Do góry