Bass - reflex

marta081182

New member
W kolumnach frontowych otwory bass-reflex mam z tyłu i z przodu. Kolumny stoją 29cm od ściany. czy, któryś z otworów powinien być zakryty gąbkami z zestawu?
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Jeśli sytuacja pozwala to na ściane za kolumny dać panele akustyczne - jest tego sporo i można dobrać pod kątem aranżacji pomieszczenia.
 

adudu

New member
Odległość do ściany podaje się mierząc od membrany głośnika. Czyli wychodzi że masz odsunięcie jakieś +/- 60cm. Nie jest źle, ale zawsze można lepiej.
Tak samo ważne jest odsunięcie od bocznych ścian.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja zawsze mierzę od tyłu kolumny, bo tam jest BR ... i co innego jak jest 30 cm , a co innego jak jest 60 czy 100 cm.. chyba, że kolumna konstrukcyjnie jest tak zrobiona, że tylny BR jest zrobiony w taki sposób, aby jak najmniej miał wpływ na dźwięk czyt. dudnienie.. kiedy głośnik stoi bliżej ściany.. Kiedyś takie kolumny miał MA platinum I ( nie było to 100% wytłumienie, ale sprawdzało się...), a na chwilę obecną opracowaną taką technologię ma np. SF w serii Tradytion.. słuchałem tych kolumn zarówno 30 cm od tylnej ściany jak i 60 cm i nic złego się nie działo.. W testach też można o tym poczytać, ale ja jestem z tych co sam lubię sprawdzić. Fajnie jest jak kolumna ma BR w podstawę kolumny, bo wtedy ten problem staje się praktycznie niezauważalny.. Oczywiście, jeśli się nie przesadzi.. :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kiedyś miałem kolumny MA ale model MR4 oba otwory miałem otwarte ,nawet postawione bardzo blisko ściany nie dudniły
Oprócz ewentualnego dudnienia problem polega jeszcze na czymś innym - dosunięcie do ściany powoduje pogorszenie efektów stereofonicznych
 

wucash

Active member
Bez reklam
U mnie tył BX6 40 cm od ściany, tylny i przedni BR otwarty - nic nie dudni. U mnie samo odsunięcie od ściany to połowa sukcesu dopiero ustawienie pod lekkim skosem w kierunku słuchacza zdecydowanie poprawiło dżwięk. Jeszcze kwestia akustyki pomieszczenia... u mnie akurat ciężko bo 3m wyskości, salon 30m2 plus otwarta kuchnia ok. 10m2, zero zasłon itp.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Kiedyś miałem kolumny MA ale model MR4 oba otwory miałem otwarte ,nawet postawione bardzo blisko ściany nie dudniły
Oprócz ewentualnego dudnienia problem polega jeszcze na czymś innym - dosunięcie do ściany powoduje pogorszenie efektów stereofonicznych

Oczywiście, że to również kwestia akustyki samego salonu, również odsunięcie od ściany powoduje kilka innych aspektów, które ludzie na swój sposób odczuwają mniej lub bardziej. Znam ludzi, którzy mają monitory odsunięte od tylnej ściany 80-100 cm. A im większe kolumny tym więcej potrzebują "powietrza", więc i odsuniecie takich kolumn musi być znaczące od ścian..
 
Do góry